Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema senzor vitezometru clio 1.5
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
adrian9561
Salut, am si eu o problma cu un clio 1.5 dci an 2006, imi face figuri vitezometrul, are momente cand merge si cand sta pe 0, problema e, cand nu merge vitezometrul, si decelerez, adica o las cuplata in a 2 a sau a 3 a, imi face niste mici frane de motor, are ceva daca merg cu ea asa? pana luni cand schimb senzorul?, Am vorbit cu un mecanic si a spus ca nu are nimic, voi ce spuneti? Intreb ca poate a mai patit cineva.
eduardsebe
Este senzorul SSV care citeste viteza din cutie...singura problema este ca atunci cand nu iti indica viteza nu iti inregistreaza nici km.
iNg424
Salut, aceeasi problema am avut si eu cu senzorul, 90% din timp nu mergea iar rezolvarea a fost schimbarea senzorului. Eu am dat 120 de lei pe el, se schimba foarte usor si se rezolva problema. Daca nu il schimbi, in curand o sa ti se aprinda martorul de motor (cel putin asa mi-a facut mie).

De frana de motor nu am observat nimic.
adrian9561
Ok, multumesc de raspunsuri, senzorul trebuie sa fie pentru 1.5 dci? sau poate sa fie si de al tip gen 1.6 2.0, sau imi puteti spune de unde sa-l cumpar?
iNg424
Mie la service mi-au spus ca e acelasi senzor si la benzina si la motorina. De cumparat poti sa il cumperi din magazinul service-ului, daca nu are cauta pe net senzor sau captor de viteza pt clio si sigur gasesti pe undeva sa cumperi. Spor!
Yochanna
Aceeasi problema o am si eu. vitezometru cazut 95% din timp si frana de motor la cuplare. merg marti cu ea in service.
bilstan
Si mie imi face figuri cind merge cind nu merge poate cineva sa imi specifice pozitia senzorului pe cutia de viteze?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.