Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sunet roata spate pe franare, frana de mana slaba
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
danysan2002@gmail.com
Salutare, astazi am dat de o problema cu masina (un symbol 2 din 2008, in jur de 86.000km). Cand pun frana moderat de puternic (la frane slabute nu se aude) se aude un zgomot la roata dreapta spate, un fel de scrasnit/frecare, sunetul nu e ascutit. Nu se aude in mers, doar pe franare. Cand am oprit si am tras frana de mana, era slaba, se ridica mult mai sus decat de obicei, inainte dupa 2-3 clickuri era la capat. Din ce am citit ar putea fi sabotii pe spate uzati, planuiesc sa ma duc zilele astea la service pentru o inspectie, insa nu stiu de ce s-a slabit frana de mana, de la uzura n-ar fi trebuit sa se slabeasca in timp, nu peste noapte? Mi-e sa nu fie vreo scurgere de lichid de frana, pedala de frana este la fel ca inainte, nu s-a slabit totusi. Orice parere e binevenita, macar sa-mi fac o idee inainte sa ma duc la service. Multumesc si o seara buna!
myhay1208
Salut,

Eu am avut aceeasi problema. Frana de mana tinea sus dar tinea, nu era problema. Pedala de frana tinea bine, nu era problema doar ca frana mai greu. Dupa ce am desfacut, sabotii erau la fier ( unul din ei mai avea ceva pe el dar nu prea mult...).

Daca desfaci dreapta, sfatul meu e sa desfaci si stanga. Eu pierdeam lichid de frana si a trebuit sa schimb si cilindrii. Nu se vedea nimic pe afara, doar in interior, dupa ce s-a desfacut tamburul.

Nu sta prea mult cu ei uzati pentru ca pot freca fier pe fier si se face varza si tamburul.
verde
Asa am patit io . Levierul sus de tot si frana slaba peste noapte. Verdict : ferodou sabot spate stanga spart. Complicatii: la mersul cu spatele incaleca peste restul de ferodou si roata blocata. Scos taras din parcare .Schimbare saboti imediata.
andutu
Daca tine sus dintr-o data e posibil sa se fi dezlipit, ferodoul de pe sabot.Nu are treaba lichidul de frana cu frana de mana.Frana de mana este actionata manual prin cablu.
Si eu am vrut sa ma duc la service si cica 50 lei doar constatare adica sa desfaca roata piulita sa se uite si montat la loc , treaba de 20 min.Mi-am bagat ceva in service-ul lor, am fost la o vulcanizare i-am dat unui baiat 5 lei mi-a desfacut piulitele si am curatat , gresat unde freaca sabotii sa nu scartaie , schimbat un cilindru deoarece scapa lichid.
Atentie la mine scapa lichid nu cand apasam frana ci cand apasam pe cilindrii cu mana ca sa ii dau innapoi sa pot baga sabotii la loc.
[attachmentid=1628004814]

Nu este mare inginerie gasesti si tutoriale pe net.
Cel mai ok mi s-a parut acesta.

https://www.youtube.com/watch?v=O5fdTL8wk3w
wolfin
...fara presa nu mi-as bate capul....

si la mine scartie cand franez,

parghia e ruginita
danysan2002@gmail.com
Scuze de raspunsul intarziat, aseara am vrut sa scot putin masina, iar cand sa ies din parcare, exact cum a zis cineva mai sus, roata se blocheaza la mersul cu spatele, si merge foarte greu in fata. Am desfacut azi cu un mecanic tamburul, verdict, ferodoul s-a dezlipit de pe un sabot, exact cum a zis andutu. Am luat set de saboti, urmeaza sa fie pusi maine. Multumesc de raspunsuri si ma bucur ca am scapat ieftin si fara complicatii cheers.gif
andutu
Sa zici sa unga cu vasilina de cupru unde freaca sabotii de suport sa nu scartaie pe viitor ar trebuii sa stie si el.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.