Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jante Clio
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Closerhuh
Buna ziua, am gasit acum ceva jante care imi plac si se vand cu tot cu anvelope, ideea e ca jantele sunt pe 14 si anvelopele sunt pe 185/65/14 iar in carte am 185/65/15 le pot pune sau ar trebui sa imi fac griji la verificare?
BannedHost
175 / 65 r14 poti pune ... sau daca vrei neoficial ( 185/60/14, 195/55/14)
Closerhuh
Sunt foarte praf la lucrurile de genu deci imi cer scuze daca inteleg mai greu.
La masina pot pune jante pe 14, ca si astea pe care le-am gasit, deci sunt pe 14 si au 4 prezoane cred ca asa se numesc sper ca nu ma insel, dar e vorba de anvelopa, in carte am in felul urmator 175/65 r14 sau 185/55 r15, si astea care vreau sa le cumpar sunt pe 14 si cu tot cu anvelope de dim 185/55 r14. Se potrivesc? Si daca da, in mementul in care merg la verificare sau lucruri de genu o sa imi comenteze ceva legat de aspectul acesta?
BannedHost
Deci jantele trebuie sa aibe distanta intre prezoane 4x100 si gaura de centrare de 60.1 mm daca gaura e mai mica nu se potrivesc, daca e mai mare trebuie inele adaptoare.

Dimensiunea anvelopei cat este pana la urma ? 185/65 sau 185/55 ? Daca e 185/65 s-ar potrivi, dar daca incarci masina tot posibilul sa frece .... apoi la itp cum ai norocul ... daca se uita la anvelope si nu sunt dimensiunile din carte te trimit la plimbare.... Cel mai nasol este daca prinzi un RAR mobil pe drum, ca iti retine talonul si dau si amenzi ....
Dani G
Va salut. Ma intereseaza tipul asta de janta. E de clio 1, 1.8 16v. Ma intereseaza doar o bucata.
myhay1208
De la ce alte masini se potriveste jantele pe Clio ?
Fara adaptari sau alte brizbrizuri...
Concord
QUOTE(BannedHost @ 21 Aug 2015, 18:37)
Deci jantele trebuie sa aibe distanta intre prezoane 4x100 si gaura de centrare de 60.1 mm daca gaura e mai mica nu se potrivesc[SIZE=7], daca e mai mare trebuie inele adaptoare.


*


UXE
QUOTE(myhay1208 @ 17 Sep 2015, 12:54)
De la ce alte masini se potriveste jantele pe Clio ?
*



Tu esti cam certat cu limba romana.
myhay1208
sc* era corect.
De la o vreme da, mananc litere si am o exprimare care lasa de dorit... Incerc sa o corectez.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.