Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Petitie instalare semafoare cu temporizare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
DNT
Salut

Am o initiativa pentru a instala semafoare cu temporizare (afisare de timp) in Bucuresti, am facut o petitie pe siteul Primariei Bucuresti (Primaria Mun Bucuresti Petitie).
Petitiile sunt individuale.

M-ar ajuta daca ar mai fi si alte petitii depuse in acelasi timp pe acelasi subiect, daca suntem mai multi poate reusim sa imbunatatim putin conditiile de trafic din Bucuresti.

Pe langa petitie puteti sa-i trimiteti un mesaj direct primarului Oprescu, eu asa am procedat "pentru siguranta": http://www.pmb.ro/contact/petitie/petitie.php?pg=mesaj.

Continutul petitiei mele este cam asa:
- in situatii de aglomeratie, temporizarea asigura o notificare completa a coloanei si sincronizarea coloanei cu semaforul; pe romana, toti soferii stiu din timp cand este verde si nu se mai pierd 10 secunde din 30 pe motiv ca primul sofer scria sms, al 2-lea vorbea la telefon, al 3-lea cauta in geanta. In felul asta se castiga 20-30% din timpul de trafic.

- in Timisoara s-au instalat deja display pentru timp iar rezultatele sunt f ok, s-a redus numarul de accidente cu 50%.
http://timpolis.ro/arhiva/articol-semafoar...arile-6486.html

- alte multe avantaje ale unui astfel de sistem, folosit in multe orase.

Daca scrieti vreo petitie poate lasati in post-ul asta un UP smile.gif.
Mersi
Prowlers
Initiativa este foarte buna - insa daca se va pune in practica se va face ceva de mantuiala cu costuri uriase in stilul deja arhicunoscut.

A nu se uita marele proiect de informatizare, monitorizare intersectii, semafoare inteligente - platite cu bani grei.

O solutie alternativa si infinit mai ieftina este ca acolo unde este posibil si asta e aproape peste tot sa se instaleze semafor dreapta - galben intermittent - pt fluidizarea traficului. Sunt f multe intersectii unde se asteapta aiurea semaforul cand s-ar putea face dreapta fara sa incomodezi pe altii.


b76bgaarh
nici asta nu e o solutie. sunt multi "tampiti" care sustin ca ei au prioritate ca vin din dreapta.

bafta.
Cypry Brasov
Sau sa vina primaru din bv sa le scoata pe toate sa faca sensuri
.....tongue.gif
rtBK
ma insel eu? sau au mai fost montate acum multi ani si s-a renuntat la ele? motivul... erau prea multi care asteptau ca la linia de start si asta in timp ce multi nu incetineau pentru ca stiau ca mai au 2 secunde...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.