Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Huruit/vajait la cureaua de accesorii
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
1r1nel
Salut,de o perioada de timp,circa o saptamana,a inceput sa se auda un zgomot deranjant pe la cureaua de accesorii,un huruit.Tin sa precizez ca se aude si cand sta la relanti si atunci cand turez motorul.Nu stiu de unde ar putea sa vina acel zgomot,compresorul de la aerul conditionat,rulmentii de la alternator sau intinzatorul?A mai patit cineva asa ceva? Va multumesc
C@talin
ai grija mare

uitete la fulia de la alternator daca e lipita de el , span etc ?

are o bucsa de guma care se taseaza .
BogdanIce
La mine cand s-a auzit asa s-a era dusa fulia de la alternator ...am schimbat-o + curea de accesorii si s-a remediat.
1r1nel
O sa ma uit azi mai atent,sa vad de la ce poate sa fie.Multumesc
alexgeogabriel
Unde e domne fulia asta? O poza ceva? Am cautat pe net o poza si imi arata doar poza cu ea fizic....am schimbat distributia si acesoriile si acum iar se aude uneori un harjonit din zona accesoriilor.
Adrian Frigo
La mine era din rola întinzătoare....un set de la Gates și gata! sleep.gif
andutu
QUOTE(alexgeogabriel @ 6 Aug 2015, 22:20)
Unde e domne fulia asta? O poza ceva? Am cautat pe net o poza si imi arata doar poza cu ea fizic....am schimbat distributia si acesoriile si acum iar se aude uneori un harjonit din zona accesoriilor.
*


[attachmentid=1628003149]
alexgeogabriel
Banuiam ca aia e dar nu o puteam vizualiza de roata aia mare de ghidare care vine deasupra.
1r1nel
Acest huruit poate sa fie si din cauza pompei de apa? Chiar nu pot sa'mi dau seama din ce este..Toate aceste belele au survenit dupa ce am intrat printr'o balta de apa mai mare,cu viteza redusa,dar ma gandesc sa nu fi ajuns apa pe acolo pe undeva...
devilgenius
La mine se aude un zgomot metalic impreuna cu un vajait ca de rulment intre 3000-4000 rpm, e posibil sa fie de la rulmentul de presiune ?

Vajaitul seamana cu zgomot de turbo... radmasa.gif
C@talin
QUOTE(alexgeogabriel @ 7 Aug 2015, 06:59)
Banuiam ca aia e dar nu o puteam vizualiza de roata aia mare  de ghidare care vine deasupra.
*


sub roata aia mare de la pompa mai e una micuta uitete atent ... se vede alternatoru

acuma depinde cum o fi la 1.4 ala 8v

la 16 v pe acolo e pus ...
1r1nel
Se aude la fel cum ar freca fier pe fier ceva,dar la mine se aude si la relanti si cand turez motorul.
C@talin
pai daca a inceput sa frece rola de alternator
1r1nel
Problema este pompa de servodirectie,stie cineva daca se poate reconditiona daca se merita,sau trebuie sa cumpar alta.Am dat cu putin ulei pe langa fulie si s'a mai redus putin din zgomot..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.