Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masina vajaie si tremura la peste 40km
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
DarkMyhay
Pe scurt, ma intorceam de la mare si am observat ca masina vajaie in asemenea hal incat acoperea muzica din masina, la peste 100km masina a inceput sa tremure iar acest lucru era mai pronuntat in volan si in pedala de acceleratie. Vajaitul pare a venii de la roata stanga spate. Mentionez ca anvelopele de pe spate sunt neschimbate de 50.000 km si prezinte grade de uzura, urma sa le schimb saptamanile astea. Nu retin sa fi luat nici o groapa pe drum ce ar cauza strambari ale jantei sau asa mai departe. Vajaitul pare a fi specific rulmentilor. Pentru ca ieri am venit seara si azi sunt la munca o sa ma duc la service maine dupa masa cu ea dar pana atunci orice sfat e binevenit. Ultima echilibrare am facut o acum 3 luni.
my_facelift
Salut

- Vibratii - in principiu, cea mai simpla cauza este echilibrarea rotilor. Daca spui ca ai facut-o in urma cu 3000 Km este indicat sa o faci iar, eventual la un alt centru / vulcanizare.

- vajait - daca zgomotul creste in intensitate odata cu viteza, atunci sigur rulment ...


Succes !
z_fdd bacau
n-am avut jante strambe sau probleme cu echilibrarea
dar daca e rulmentul, trebuie sa faca un zgomot care se intensifica odata cu cresterea vitezei, asa cum a spus si colegul...
DarkMyhay
Creste odata cu intensitatea si pare un sunet de rulment....atat cat ma pricep eu.
Daca era o problema cu echilibratul rotilor trebuia sa se simta de la dus. Iar la dus masina statea perfect pe sosea la 170km/h si nu se auzea nimic. Cand m am intors deabia tineam volanul in mana la 130. Intre dus si intors am mai facut 50km fara gropi.
angy1
poti sa ai si un cauciuc deformat de i-ti vibreaza si vijiie
alexgeogabriel
I-ti ce? ...
vasilecool
Dacă erai pe autostrada soarelui, pe porțiunea București - Fundulea mașină vâjâie ca naiba. În altă porțiune, depinde ce numești tu vajait... Cum se aude și de unde.
Pot fi rulmenții, vreo,deformare a ușilor, caroseriei sau a barei de protecție. Sau un geam care nu e bine închis. Până acum nu a mai făcut acel zgomot? Că un rulment, nu huruie doar la 100 km/h...
Iar despre vibrația din volan, sigur e de la roți neechilibrate. Ori ai pierdut vreun plumb, ori ai mizerie pe interiorul jantelor, ori capace proaste.
DarkMyhay
Am rezolvat problema. Se pare ca aveam un rulment ce trebuia schimbat (de acolo vajaitul) si trebuia curatat electrovana egr (de acolo tremuratul masinii). Mi s a explicat ca intrau gaze in circuitul masinii ce faceau ca masina sa trepideze. S a rezolvat totul cu 280ron la un service.
vasilecool
De la EGR, iti tremura volanul?
Am mai aflat ceva...
Bine ca ai rezolvat...
DarkMyhay
Defapt tremura masina cu totul dar era mai pronuntat in volan.
Acum am dat de alta problema : scoate fum negru la turatii mici, spre exemplu cand plec de pe loc. Filtru de motorina e schimbat acum jumate de an, pompa de motorina ar cam trebui schimbata...dar nu cred ca are treaba cu fumul negru. In rest masina merge bine, "trage" ca inainte.

Din nou, orice sfat e binevenit, dar nu cred ca mai bag bani in ea, deja m-a dus mult prea mult, am schimbat aproape tot motorul acum o luna de la o curea de distributie rupta.
SerbanG
Cum adica trebuie schimbata pompa de motorina?
DarkMyhay
Nu am mai schimbat o de vre-o 5 ani
alexgeogabriel
Dar pompa nu este un consumabil ca filtrele, uleiul, placutele...aia se schimba doar cand se strica. Nu am vazut in vreo carte sa scrie ca trebuie sa o schimbi la un anumit interval ca doar nu e o curea...
R19/16v
Mai mergi cateva zile asa, probabil toata mizeria din colector au aruncat-o-n cilindrii...
DarkMyhay
Ma gandesc ca daca se intampla asta se curata la turatii mari, nu la turatii mici. Deocamdata o las asa, atata timp cat masina merge bine nu ma mai duc cu ea la servici.
z_fdd bacau
nu sunt dci-ist, dar stiu ca baietii mai recomanda cate o talpa buna ca sa se mai curate... incearca si asta si vezi daca mai scoate...
vorba lui alex, pompa nu e consumabil...
DarkMyhay
Fumul nu e de funingine. E un fum ce se duce repede.
Cand ii dau talpa nu scoate fum.
octavian.gagu
Cand ai timp, chef si benzina, scoate-o pana la Fundulea si inapoi, pe autostrada....mergi cu a 4-a si un pic mai turata. Eu sunt benzinar si imi crapase un injector. A durat cam 2 zile pana l-am schimbat, timp in care scurtele drumuri care le-am facut, le-am facut cu ala mort. Si iti dai seama ca se adunase inauntru acolo tot felul de balarii. Cand am plecat de la service, dupa reparatie, tot nu era ea in apele ei, asa ca am luat-o la o tura mai ...turata. Si-a revenit destul de repede la parametrii dinainte!
wolfin
Nu ii da idei.....ca poate baga benzina.... biggrin.gif

Sunt destule solutii de curatat....oricum e bine din cand in cand o asemenea operatie..mai ales la dci....
DarkMyhay
Am turat o ieri in parcare, fumul e acelasi. Pe de alta parte masina se comporta normal, merge bine si consuma la fel.
@ wolfin, tu la ce te referi ca ar trebui curatat ?
wolfin
La injectoare ma refer....se pune in motorina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.