Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vopsea Renault Espace IV
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Safrane,Velsatis,Avantime si Espace
MauMau
Va salut!

Dupa multe cautari am reusit sa aflu codul vopselei originale a masinii (cred ca asta este-pe placuta de pe stalpul portierei dreapta fata) TEA19.
Am cautat pe internet si am vazut ca la descriere acest cod are "Beige Angora".
(este o culoare des intalnita pe Espace sau Laguna din ce am vazut-un fel de gri/albastru deschis).

Intrebarea mea ar fi daca stie cineva unde s-ar putea gasi un spray cu aceste specificatii (TEA19-Beige Angora).Ma gandesc ca nu sunt singurul care doreste sa retuseze mici defecte optice aparute pe caroserie,si poate cineva chiar stie de unde se poate face rost de un astfel de spray.

Multumesc anticipat.

O seara buna.

(culoarea e cea din poza)
espacern
Vopseaua respectiva este metalizata adica mata la aplicare si peste se aplica lac protector......nu e chiar asa simplu de aplicat cu spray.
Daca mergi la un magazin care prepara vopsele cu codul de tenta poate sa-ti faca un spray.....dar la aplicare vopseaua respectiva este mata si fara rezistenta.
MauMau
@espacern problema ar fi ca nu stie nimeni de unde se poate gasi vopseaua respectiva.....dar totusi parca e prea intalnita incat sa nu fie un spray ceva macar asemanator disponibil prin magazine......
espacern
Tenta asemanatoare gasesti destule dar pentru masina ta trebuie EXACT tenta cu cod respectiv.....altfel se vad urat diferentele de tenta la vopsea.
Spray cu vopsea preparata dupa cod se face la magazinele care comercializeaza vopsele auto.....sau service auto cu vopsitorie si stand de preparare vopsea.
argon
QUOTE(MauMau @ 7 Jul 2015, 17:59)
nimeni de unde se poate gasi vopseaua respectiva.....
*



Nici nu o sa gasesti vopseaua niciunde, se prepara pe loc, din 5-10 nuante diferite, dupa codul dus de tine ce se afla pe caroseria masinii.
miciceii
Salutare
1. - Nu face niciodata vopseaua dupa codul de pe caroserie decat daca masina nu are mai mult de 2 ani altfel o sa ai diferente de nuanta,cel mai bine este sa o faci la fata locului,au baietii care prepara vopseaua un paletar cu nuante de vopsele si le incerci pe fiecare pana o gasesti pe cea mai apropiata de nuanta ta.
2. - Degeaba faci vopseaua la spray,ce faci cu lacul? Lacurile la spray sunt de cea mai proasta calitate exceptie facand cel ceramic care contine si intaritor si costa costa in jur de 50 Euro.
3. - Recomandarea mea este sa mergi la o vopsitorie specializata unde iese treaba ca lumea ,nici nu muncesti atat si nici nu te costa atat.Pe langa vopsea si lac iti mai trebuie o gramada de nimicuri care la final cand tragi linie o sa ajungi la concluzia ca mai bine mergeai la un atelier de vopsitorie.
Iti spun asta din proprie experienta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.