Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Plan revizie 1.2TCE
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
tuneam
Salut

in 30 zile tb sa fac prima revizie la 1.2 tce edc. NU am un plan de revizii primit de la service, asa ca, daca aveti cumva asa ceva... Ma intereseaza care sunt operatiunile, ce se schimba, ce ulei e recomandat, cat, etc...

La Meridina am sunat si mi-au zis ca poate fi orice ulei 5w40, 10w40, dar ca piesele trebuie sa fie neaparat de origine, sa dem cu comanda de reparatie ca au fost puse piese de origine.

Multumesc
vvede
uite aici un "desfasurator" de revizii. http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=283186 (postul 3)
nu e pentru 1.2TCE dar e pentru 0.9TCE - preturile ar trebui sa fie "pe acolo" (e doar un cilindru in plus smile.gif ) iar operatiunile ar trebui sa fie aceleasi.
partner
Ai aici TCe120 EDC de la Captur
tuneam
Facut revizie 11200 km Meridian Vest. 683 ron. Toate materialele de la ei. Desi nivelul uleiului era la minim, nu a parut sa-l afecteze pe mecanic. Primire service excelenta dar executia a durat 3 ore, dintre care cam 2 ore masina a stat uitata intr-un colt din service pana am facut eu un pic scandal.
kosus
Am facut de curand si eu revizia de un an la 11,000 km la 1.2 tce edc dar am comandat piesele de pe net si am iesit putin mai ieftin

Am cumparat 5 litri de 5W40 Elf, filtru de ulei, filtru de aer si filtru de habitaclu

Piesele au fost 270 ron si manopera 150, in total 420
ssilviu
Manopera unde? Si de unde de pe net le-ai luat?
kosus
Manopera la Dacoserv Militari si pisele si uleiul de pe autokarma.ro
ikemon
QUOTE(kosus @ 23 Jul 2015, 20:48)
Am facut de curand si eu revizia de un an la 11,000 km la 1.2 tce edc dar am comandat piesele de pe net si am iesit putin mai ieftin

Am cumparat 5 litri de 5W40 Elf, filtru de ulei, filtru de aer si filtru de habitaclu

Piesele au fost 270 ron si manopera 150, in total 420
*



Salut,

Uleiul cumparat, 5W40 Elf, ce tip a fost?

Elf Evolution 900 SXR 5W-40 e OK? sau Elf Evolution 900 NF 5W40?

Multumesc!
mike077
In cazul in care mai intereseaza ... Lipseste partea cu EDC. Eu am manuala.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.