Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cod culori (duritate)arcuri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
akavio
Buna ziua,am cumparat un Megane 3 Grandtour din Belgia si in istoricul masinii apare ca au fost schimbate arcurile fata,arcurile sunt marcate cu bulina albastra si una violet.Ma interesa daca stie cineva cu ce vin echipate din fabrica.
Ca tinuta de drum acum este ok,numai ca este prea rigida( simt toate gropile) si as vrea sa schimb arcurile cu unele de duritate mai mica pentru a avea mai mult confort.
Va rog daca poate cineva sa imi spuna ce arcuri are pe masina.
silvanu96
Nu stiam ca acele puncte colorate reprezinta tipul arcului.
Credeam ca tin de etape de montaj in fabrica.
Intreb si eu ca incepatorul...ce gume ai pe masina si la ce presiune le tii??
alexniculescu
@akavio Si arcurile fata si spate le ai la fel cu aceeasi bulina ? o poza cu cum arata, cat de coborata e masina ?
In principiu culoarea pe care o ai tu pusa pe arcuri vine pe echiparea GT normal vin verzi.
Poate m ar intersa pe mine un schimb daca si cele de pe spate sunt la fel.
radunre
akavio, rigiditatea pe drum este dictata de amortizoare, arcurile nu au nici o treaba.
espacern
Fara toate datele masinii (motorizare/dotare) se discuta in zadar......si doar dupa seria VIN se poate identifica taria arcului/codul de culoare.
akavio
Arcurile de pe spate sunt albastru cu galben,este normal sa nu fie la fel deoarece greutatea este mai mica pe spate...
PS.Rigiditatea pe drum este dictata si de arcuri ...nu este tot una sa comprimi un arc care are cu 5 cm mai putin,amortizoarele stabilesc viteza de comprimare a arcurilor nu cat de mult se comprima la denivelari.


6 Jul 2015, 14:06:
M-am interesat la reprezentanta la reno arcurile pe care le am sunt acum 750 Ron bucata ,dar nu au putut sa imi zica ce reprezinta culorile sad.gif

6 Jul 2015, 14:13:
Alex,Pe masina ta ai arcuri marcate cu bulina verde?...masina mea nu este lasata (cred...aricum nu ca cele sport) cred ca cei de la reprezentanta reno belgia nu au fost prosti cai ai nostrii,au ales un tip de arc care este la fel de lung ca cel normal dar cu duritatea celor sport, pentru a nu mai schimba amortizoarele si setarile pe la sistemele de siguranta.
espacern
Codul de montaj este Albastru-Albastru....dupa seria VIN.
silvanu96
Ce tare... motor fara serie... ma intreb daca nu au murit de oftica inginerii de la RAR... tongue.gif
akavio
Multam frumos pentru identificare.
takle
VF1LM0C0H29941833 dupa VIN ul meu ce tip de arcuri am nevoie???
Catalinlungu
Am si eu un M3 Grandtour 1.5 dci din 2010 caruia i-au fost schimbate doar arcurile din normal in sport (H&R cu alb).
Pe mine nu ma prea avantajeaza genul asta de postura (desi este cea mai stabila masina pe care am avut-o) si as vrea sa trec la vechea suspensie, cea originala, mai intalta si mai moale.
Imi poate da cineva un sfat de unde sa iau informatia, ce culori sa caut?
M-am gandit sa ma duc la un parc de dezmembrari si sa le iau de pe o masina ca a mea care are postura pe care o doresc eu. Bine ca in cazul asta n-am cum sa stiu cum o sa fie in mers pana ce nu le montez si scot masina pe drum. Deci risc sa nu fie ok...
luciancezar
Buna! Espacern, ma poti ajuta cu niste coduri de culoare arcuri (amortizoare daca se poate) pentru vin VF1KT0J0640660121 ? Merci!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.