Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutie viteza Fluence
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Fluence
gabrielgsm
Salutare, Fluence 1.5dCi 90CP, an 2010, 60000km.
Masina merge perfect, fara nicio problema in 5 ani cu exceptia unei bielete schimbata pe garantie.
Problema este urmatoare: foarte rar, poate odata pe saptamana, cand plec brusc de pe loc de la semafor, cutia ramane blocata in viteza 1, se deblocheaza doar daca calc inca odata ambreajul. Problema nu e prea deranjanta, dar avand in vedere ca in septembrie imi expira garantia, vreau sa stiu daca este o problema grava.
La service-ul autorizat reno la care-mi fac reviziile, baietii de acolo au zis ca trebuie sa desfaca cutia de viteze pentru a vedea daca este vreo problema. Mi-e teama sa n-o faca mai rau.
Voi ce ziceti?
roland
Sa rezolvi cat timp mai esti in garantie. Oricum ajungi la aceeasi treaba in viitor.
Dar e de vazut daca nu e doar din timonerie.
castelanul
Salut.problema mea: trebuie sa schimb cutia din pricină de defecțiune
Pe mașină am JR5342.ce altă cutie poate fi folosita că nu se prea găsesc și sunt scumpe.similara ar mai fi JR5352 și JR5051.5342 sau 5352 ce înseamnă? Poate fi folosită de exemplu JR5343? E greu să găsești identica.
castelanul
o alta varianta-constatare defectiune cutie,deviz catre renault si poate[B] participatiune la reparatie(o cota parte,repet daca). asta presupune imobilizare in service pentru nu stiu cit timp. masina este in afara garantiei,si de timp si de km.

a mai reparat careva cutie,cum a fost?(bani,timp,rezultat) la ce sa ma astept?
espacern
De cele mai multe ori reparatia la cutie dureaza 2-3 zile....pentru ca trebuie demontata/constatat ce este defect si comandate piesele.
Doar dupa demontare si constatare s poate afla exact cat dureaza.....si cat costa.
castelanul
salut pe VIN-ul VF1BZA10547528853 acesta ce cutie este? multumesc,eventual pm.
espacern
Cutie JR5 cu indice viteza 342.
castelanul
revin cu impresii dupa transplant,multumesc
castelanul
facut schimbul,la Bv,cutie de la userul hack975(pe pieseauto.ro),acum e liniste,merge ok. am fost surprins de dimensiuni-mai mica ca la meg2.2-si mai usoara.donatoarea a fost um M3-2012,hatch. parca acum e mai silentioasa.o sa contactez VC sa vad daca sunt interesati sa studieze posibila cauza a defectiunii;sper ca peste 30k sa nu repet sportul asta cu schimbatul

asta e.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.