Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Macara geam electric sofer
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
1r1nel
Salut,am si eu o problema cu geamul electric de la sofer,ieri cand am vrut sa'l inchid am constatat cu stupoare ca a ramas blocat pe deschis,am desfacut panoul de la usa si am vazut ca acele sarme care il ridica s'au infasurat pe melcul motorasului,motorasul se aude ca functioneaza.Acum trebuie sa inlocuiesc macaraua.Am un clio in 2 usi din 2000,si vroiam sa va intreb daca stie cineva,daca nu cumva se potrivesc si macaralele de clio in 4 usi,am cautat in localitate la dezmembrari si nimeni nu are clio in 2 usi.Va multumesc frumos.
z_fdd bacau
pai nu ar fi mai simplu sa te duci la dezmembrari si sa compari ambele mecanisme la fata locului? cred ca e varianta cea mai sigura...
1r1nel
Momentan nu am desfacut macaraua,ma gandeam ca a mai patit cineva asa ceva,tocmai de aceea am si intrebat.Multumesc oricum.
angy1
Nu se potrivesc macaralele. Daca o sa compari usa ta cu alta de la o masina in 4 usi o sa vezi ca a ta este o idee mai mare
vasilecool
Ce legatura are lungimea usii, cu mecanismul macaralei? Cursa geamului, nu e aceeasi?
Eu mi-am montat la Symbolul turcesc, macarale de Clio frantuzesc...
Nu s-a potrivit macaraua electrica la gaurile macaralei manuale. Am dat altele si gata.
Geamul si sinele de ghidare, raman cele ale masinii, iar gaura de prindere a geamului, e la fel si la electrice si la manuale...
Cel putin, la mine a mers.
RazvanF
QUOTE(vasilecool @ 29 Jun 2015, 13:59)
Eu mi-am montat la Symbolul turcesc, macarale de Clio frantuzesc...
*


De unde stii in ce tara a fost construita masina ? Cum poti afla? biggrin.gif
Scuze de offtopic blush.gif
alexgeogabriel
Dupa seria vin.
espacern
QUOTE(RazvanF @ 29 Jun 2015, 16:32)
De unde stii in ce tara a fost construita masina ? Cum poti afla?

Deschizi usa pasager fata si jos este lipita o eticheta ce contine date (placa ovala)......printre care si numarul de fabricatie.
Prima litera din numarul de fabricatie indica uzina de montaj.....implicit si tara constructoare.
Pentru Turcia litera este R (fabrica Bursa).....dupa seria VIN se afla indirect.
z_fdd bacau
http://theclioteam.blogspot.ro/2010/08/cum...nault-ului.html

uite aici, razvane
vasilecool
RazvanF, vad ca ai primit raspunsuri. Oricum, cred ca era o intrebare retorica...
Ce am vrut eu sa evidentiez, e faptul ca pisele se potrivesc cu mici ajustari, chiar daca masinile au tari de provenienta diferite.
Poate gresesc, dar cui ii place sa mestereasca, e imposibil sa nu dea de cap unei macarale...
RazvanF
Multumes pentru raspunsuri, chiar nu stiam cum sa citesc datele de pe placuta ovala, am cautat cu google odata dar am dat raspunsuri in engleza si nu m-a lamurit pe deplin.
La tara de fabricatie am litera Y, conform tabelului ar fi Slovenia sau Spania.
Multumesc inca odata!
BlueChaos
QUOTE(vasilecool @ 29 Jun 2015, 13:59)
Ce legatura are lungimea usii, cu mecanismul macaralei? Cursa geamului, nu e aceeasi?
Eu mi-am montat la Symbolul turcesc, macarale de Clio frantuzesc...
Nu s-a potrivit macaraua electrica la gaurile macaralei manuale. Am dat altele si gata.
Geamul si sinele de ghidare, raman cele ale masinii, iar gaura de prindere a geamului, e la fel si la electrice si la manuale...
Cel putin, la mine a mers.
*


Nu are nici o legatura tara in care este produsa atat timp cat este aceeasi piesa...
Cred ca sunt diferente foarte mari intre o macara pt 4 usi si una pt 2 usi,gandestete ca in a doua verianta usa este mai mare,deci si geamul,rezulta alta greutate,alt centru de greutate si mai mult ca sigur alta pozitionare...
vasilecool
http://www.pieseauto.ro/macara-geam/renaul...1474948189.html

http://anunturi-auto.4tuning.ro/macara-gea...usi-251943.html

Par la fel, cu toate ca e mentionat alt cod.
M-am gandit ca cursa geamului este aceeasi, curbura usii...la fel
Acum, nu cred ca conteaza cateva sute de grame in plus la ridicare, iar centrul de greutate, intr-adevar difera, dar tot pe mijloc trebuie sa fie gaura de prindere a geamului...
Pana nu le compara cineva pe viu, nu ne lamurim...
Ar fi bine de stiut totusi.
RazvanF
Daca au coduri diferite atunci ceva nu e la fel, nu vad rostul sa dai 2 coduri aceluiasi produs.
Asa cred si eu ca e mai lunga la cea cu 2 portiere si are mai mult cablu, adica daca ar fi sa montezi o macara de la un clio in 4 portiere la un clio in 2 portiere posibil ca geamul sa nu coboare complet si sa nu urce complet.
1r1nel
Am comparat cele 2 macarale si asa este,cea in 2 usi este putin mai lunga decat cea in 4 usi.Am cumparat una pentru clio in 2 usi.Multumesc frumos.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.