Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vreau sa imi cumpar un Megane
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
nasosu903
Salut! As dori sa imi cumpar o masina si dupa ce am bantuit internetul, am ajuns la concluzia ca un Renault Megane 2( facelift) ar fi optiunea. Tin sa mentionez ca sunt student si sunt la 300 km de locul natal, asa ca va fi supusa la drumuri lungi,( intentionez sa si calatoresc) iar in oras prefer sa ma deplasez cu transportul in comun. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

- Ce motorizare imi recomandati?
- Ce alte optiuni as mai avea ( legat de marca masinii) avand in vedere ca am un bugat de 5000 de euro?
- De unde sa cumpar masina? Din tara sau din Germania?

Imi cer scuze daca am gresit categoria... sunt nou! smile.gif
oanavas
Tinand cont ca esti student, in oras transportul in comun e o varianta buna si poti sa o iei in calcul si pentru deplasarile la locul natal gen cfr, etc. In plus daca nu ai prietena in ce sa investesti, ia-ti o masina. Megane,,, descris de tine nu este o masina rea, conceptul de design este ok ne place si noua posesorilor, pachet generos de dotari, motoare performante si economice, doar ca a adus probabil un plus cifrei de afaceri renault pe parte de servisare.
disaster
Megane 2 este deja o masina veche de 7-8 ani. La bugetul tau te incadrezi la un megane 3 , masina care dpdv al fiabilitatii este mult peste 2.
Iti recomand ca înainte sa vezi masina"real live action" sa faci rost de seria de caroserie si sa suni la o reprezentanta. O sa fi surprins sa afli cat de greu gasesti o masina cu kilometraj real. Abia dupa ce vezi ca este si pe hârtie ce spune vânzătorul du-o la service pentru o evaluare.
Ca motorizare iti recoamnd 1.5 dci, oricare varianta. Este un motor extrem de economic si fiabil daca este intretinut corect. Benzinarul nu îl recomand din doua motive: Este gurmand si enervant de lenes.
Cypry Brasov
He he ..tare asta cu "enervant de lenes" loganu 1.2 cu este???sa nu exageram eu am benzinar si sunt f multumit de consum si putere!! Daca vrei sa faci economie iti pui gpl!!!
nasosu903
Oanavas, sa inteleg ca o sa vizitez cam des service.ul? Din cate am citit pe net, toti posesorii erau foarte multumiti cu exceptia greierilor si a pieselor care trebuie inlocuite odata cu rulajul! Si totusi sa zicem ca poate ma orientez spre Megane 3. Voi de unde ziceti sa il iau? Germania sau din tara?
octavian.gagu
Frate, eu am M2.1. 1,6 16V. De consum...consuma. Daca-ti place sa pleci din pole position, ca la Formula 1...mananca. Dar daca mergi linistit, n-ai de ce sa iti faci griji. La drum lung si viteza constanta ia 5,6 l/100km.
Lenes?...nu stiu ce sa iti spun...ca mie nu mi s-a parut.
Greieri...nu aud ca am portbagajul plin de jucarii, usile pline de sabii, mingii, masinute, arcuri cu sageti si vreo 4759 de sticle de apa de 0,5 litri.
Service...2 injectoare schimbate si urmeaza radiatorul zilele astea. Dupa 10 ani, a picat. (asta in afara de consumabile...care oricum sunt obligatorii - discuri, placute, distributie, capete de bara, bielete, etc)
In schimb, ai sa vezi ca este mult mai confortabila decat altele. E genul de masina pe care o conduci cu orele fara sa simti oboseala.
espacern
Germany clar...e "creme de la creme" pentru SH nici sa nu te uiti prin France!
nasosu903
Multumesc Octavian.gagu. Chiar imi place masina asta. Totusi o sa ma orientez catre un sedane. imi place mai mult. Oricum o sa mai dureze ceva timp pana o s-o cumpar. intre timp sunt binevenite alte sfaturi de la posesori! Legat de Megane 3 ( tot Sedane) am cautat pe net si nu am vazut nici una in Romania!
CristiDomni
nu exista megane III sedan

se numeste fluence
madhorsefuzzy
Pai trebuia sa cauti Fluence nu Megane 3 sedan.
nasosu903
Aaaa, am inteles! =))
Cypry Brasov
Poti sa te uiti si la bursa sunt colegi care vand masini f bune si ingrijite!!
vladandrei
Bursa reno.ro ar trebui sa fie locul de plecare.
Megane 2 am eu, nu am schimbat decat becuri la ea, nu imi dau seama de unde mitul asta ca sunt asa proaste. icon_mrgreen.gif Eu am 1,5 dci. Colegii au dreptate, te incadrezi la un Megane 3 cu bugetul, insa personal, eu zic ca decat un M3 discutabil sau fara kilometri/istoric verificabil, mai bine un Megane 2 ingrijit serios
nasosu903
Asa e. M-am uitat si pe bursa dar nu am gasit nimic! ma tot uit pe site-uri si ma documentez pana o sa o cumpar sa am habar ce si ce! Multumesc mult petru sfaturi! biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.