Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310-1985
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
Daciotul_98
QUOTE(johnybic @ 2 Feb 2016, 11:22)
Întrebare întrebătoare știe cineva date concrete pe daciile 1310 cc1289 ce palier are vibrochenul? Marit sau normal ,îmi pot da seama analizând baia de ulei sau musai trebuie data jos
*


marit
maho
Din cate stiu, 1310 (normal ca are 1289 cc smile.gif ) au avut palier normal pana in 1986.
sobolan
QUOTE(maho @ 2 Feb 2016, 21:42)
Din cate stiu, 1310 (normal ca are 1289 cc smile.gif ) au avut palier normal pana in 1986.
*



corect,pana in 86.....ailalta care o am din 86 e palier marit si are si 4 viteze dar planetarele-s scurte !
johnybic
Am înțeles ,am întrebat pentru ca am comandat la un magazin de piese auto semicuzineti bilele palier și axiali pe Glyco și au venit după codul motor cuzineti palier și cei axiali pentru palier marit
iulica89
Maho are dreptate. Cutiile de 4 de atunci erau cutii de 5 cu capacul de 4...Se zgarceau la 2 kile de fier si 1 aluminiu. Palier normal pana-n 86'...
DACIOTUL_97
QUOTE(sobolan @ 2 Feb 2016, 21:03)
ailalta care o am din 86 e palier marit si are si 4 viteze dar planetarele-s scurte !
*



La fel a fost si la mine.
johnybic
Și gata a început marea brambureala

7 Feb 2016, 22:46:
Se lucrează doar în wikeend
johnybic
motorul nu este de pe dacia galbena ce ma sfatuiti sa bag totul nou in el sau sa il fac la cota R1 si piesele noi sa le pastrez pentru galbioara

9 Feb 2016, 18:17:
Încet dar sigur
sobolan
daca le-ai dat la spray n-o sa tina doar daca ai dat si un strat de lac peste ele......nu inteleg de ce faci doua motoare ? bine ca si eu mai am unul dar il tin de back-up la nevoie,nu sa il refac,n-ar avea rost....
johnybic
Motorul din imagini a fost pe fosta dacie 1300 și avea o bătaie la un piston iar de tras acum vreo 7 ani când am făcut un drum buzău Brașov mai exact pana în poiana pe Nehoiu am simțit ca motorul nu trage cum trebuie 4 persoane ladeal unde de regula mergea cu a treia abia se trăia cu a 1a iar acum ca l-am desfăcut am văzut ca avea o buza la cilindri motorul fiind făcut la r1 doar arbore și cuzineți pistoanele și cămășile fiind originale .Fac asta din pasiune și pentru ca am deja piesele ,tu ce zici sa fac doar motorul mașinii și pe ăsta sa îl las balta ,Îți cer părerea ,oricum acesta dacă îl fac ca nou îl va înlocui la un moment dat pe cel al mașinii care v-a intra la fel în reparație capitala

9 Feb 2016, 22:18:
Și da sunt date la spre și o sa le dau și lac vreo doua maini

9 Feb 2016, 22:22:
Experții ce zic ,care din cele doua marci
om_bland
Salut, parerea mea este sa mergi cu motorul care este montat cat mai poti, iar atunci cand consideri ca nu te mai multumeste deloc... sa-l inlocuiesti cu acesta care il ai demontat ( reparat fiind din timp ) ! Este bine sa ai piese de rezerva ( 1 cutie de rezerva + motor) ; stii cum e, nu se stie niciodata ce se poate intampla cu motorul care functioneaza periodic .

Acesta daca il repari, sa il pui bine, ca ii vine vremea si lui !
sobolan
eu mi-as face motorul de pe ea si ala vechi l-as tine de back-up,tu faci ce vrei....cat despre segmenti i-as pune linistit pe aia din prima imagine cool.gif
johnybic
cel de pe ea are in jur de 90 de mii dar la cum a avut grija mosul, sunt sigur ca mai baga ceva chilometri ,de curiozitate ce compresie trebuie sa aiba masurata cu manometrul
sobolan
10 atmosfere pentru un motor bun,merge si la 9 dar nu mai jos....
johnybic
Am înțeles mersi
johnybic
astazi am fost in cautare de vopsea galben 452 mai exact galben verzui 452 dar ciuciu nu am gasit nicaieri,asa ca am sa iau grila in brate si am sa ma duc sa fac pe calculator.Intre timp am regaurit butucii si tamburii am cumparat prezoane de ford cu pasul la filet de M12x1,5 plus piulite si antifurturi de toyota

7 Mar 2016, 19:48:
...
johnybic
Și ăsta seară am făcut și capacele centrale la jante
sobolan
QUOTE(johnybic @ 7 Mar 2016, 20:45)
.Intre timp am regaurit butucii si tamburii am cumparat prezoane de ford cu pasul la filet de M12x1,5 plus piulite si antifurturi de toyota

*



treaba smechereasca,bravo ! smile.gif

cu vopseaua...nu lua pe calculator,de ce :
1. e mai scumpa
2.daca o mai atingi pe undeva vreodata greu ti-o mai nimerese si se cunoaste cand o dai din nou partial....
Cauta un galben la cutie care iti place tie si cu doua cutii te joci smile.gif
johnybic
Ai dreptate în privința vopselei dar nu as vrea sa o vopsesc toată ,vopseaua originala este în stare foarte buna în proporție de hai sa zicem 80% dacă nu mai bine și ar fi păcat sa o dau toată .O cutie de vopsea de 1 kg este în jur de 80-90 ron iar pe calculator este 160 ron kg dublu dar măcar găsesc nuanța la fel,sper ca dacă nu este la fel caut în alta parte

8 Mar 2016, 22:00:
Galben 452 de la emaur nu am mai găsit pe niciunde,nu știu cum este dacă g452 a fost înlocuit cu galben sport sau a fost scoasă definitiv din producție ,mai e ceva la sprei de la policolor însă în locul spreiului as prefera pe calculator
DACIOTUL_97
Ce frumos au iesit capacele !
sobolan
QUOTE(johnybic @ 8 Mar 2016, 22:55)
Galben 452 de la emaur nu am mai găsit pe niciunde,nu știu cum este dacă g452 a fost înlocuit cu galben sport sau a fost scoasă definitiv din producție ,mai e ceva la sprei de la policolor însă în locul spreiului as prefera pe calculator
*





mie mi se pare un 440 din pozele tale ! ai pus paletarul ala de culori pe ea sau mai are inca marcajul prin portbagaj ? la mine scrie v6016 cu negru in portbagaj...
johnybic
04.gif

8 Mar 2016, 22:54:
Și în portbagaj scrie galben 452 și în factura de cumparare
sobolan
a dracu' nunata biggrin.gif .....daca vrei ma lasi o zi-doua sa ma interesez si poate gasim...doar daca vrei !
johnybic
După paletarul de culori pare 440 dar nu este ,am dat suportul coada de rândunică de la oglinda jos și acolo se vede culoarea pura nebatuta de soare și bineînțeles diferența fata de culoarea actuala care a trecut prin timp și s-a schimbat

8 Mar 2016, 23:00:
Chiar te rog aștept ca nu este nici o graba
sobolan
QUOTE(johnybic @ 8 Mar 2016, 23:59)
Chiar te rog aștept ca nu este nici o graba
*



ok......maine sau cel tarziu joi ai un raspuns......452 fie smile.gif
johnybic
Cred ca sunt la fel depinde și cum cade lumina

<span class='edit'>8 Mar 2016, 23:14:</span>
Ok multumesc

<span class='edit'>8 Mar 2016, 23:15:</span>
Ultima poza este de la a mea

<span class='edit'>9 Mar 2016, 15:32:</span>
ce ziceti vopseaua sa fie deja mixata cu lac sau lacul sa il dau dupa vopsire

<span class='edit'>9 Mar 2016, 16:46:</span>



ai dreptate sobo nici pilicolor nu o mai face deci, raritateee!!!
ydaniel
QUOTE(johnybic @ 1 Feb 2016, 12:59)
Ce știți de segmenți aceștia în afară de faptul ca sunt bulgărești și ca și bulgarii au fabricat renault sub licență
*




Am montat si eu la un vehicul care functioneaza zilnic.
Dupa 5 ani nu sunt probleme.
johnybic
Ok Mersi de sfat
johnybic
Și ceva pentru curățat piesele

13 Mar 2016, 17:43:
...
johnybic
Și încă câteva relicve
johnybic
Și după un drum,le-am luat cu mine

20 Mar 2016, 16:19:
..
sobolan
frumoase foc,is de r5 ?
johnybic
Merg la fix pe dacie fără modificări

20 Mar 2016, 22:46:
Nu am reușit sa descifrez nimic din ce scrie pe ele,poate după ce le sablez sa se vadă ceva.Cele de R5 se numeau (turbine)astea posibil ceva imitație făcută pe la noi sau bulgari ori turci, văd eu după sablare
sobolan
cms taurus....
johnybic
posibil nu am vazut sa scrie cms decat pe capacele din mijloc
iustin_uap
In caz ca sunteti curios sa vedeti cam cum ar arata cu jantele pe care le aveti. smile.gif

[attachmentid=1628027900] [attachmentid=1628027901]
sobolan
ce superba e aia alba smile.gif
johnybic
Mulțumesc pentru poze sunt superbe și nu mă luați la persoana a-1-a ca am doar 35 de ani numele meu este Bogdan Ionut Ciprian și aici din pasiunea care ne leagă se pot lega și prietenii .O mica obiecție jantele de pe ce verde nu sunt ca ale mele care doar le imita pe acelea,oricum mi-am format o idee

23 Mar 2016, 18:48:
Am reușit astăzi sa cumpăr prezoane le pentru jantele albe și sa fac rost de flapsuri care îmbracă bara ,din păcate cel de dreapta fata este foarte crăpat și irecuperabil, deci pentru cine are un flaps dreapta față care îmbracă bara și nu va face trebuință îl cumpar

23 Mar 2016, 18:52:
A și iustin_uap restaurantul gospodinele nota 10+ când mai trec pe acolo Îți dau un semn
iustin_uap
QUOTE(johnybic @ 23 Mar 2016, 18:45)
O mica obiecție jantele de pe ce verde nu sunt ca ale mele care doar le imita pe acelea,oricum mi-am format o idee

A și iustin_uap restaurantul gospodinele nota 10+ când mai trec pe acolo Îți dau un semn


Da, asa e, am incercat sa surprind aspectul asta in formulare prin sintagma "cam cum". Am impresia ca si alea de pe cea alba difera putin de cele pe care le ai tu, miezul fiind mai in interior.

Sigur, numai sa fiu acasa.
sobolan
QUOTE(iustin_uap @ 24 Mar 2016, 14:45)
miezul fiind mai in interior.

*



e vorba de ET aici,cu cat e mai mic cu atat buza iese mai inafara......
johnybic
Astăzi am ajuns și la tara la masinuta mad.gif toate patru cauciucuri pe janta, neavand cu ce sa le umflu m-am lăsat păgubaș și mam dus în magazie unde bătrânul are toate sculele și intr-o cutie de lemn am găsit doua planetare ca ce din imagine ,una nu are urme cum ca ar fi montata și are ciupit puțin burduful dinspre roata iar cealaltă cred ca a fost montata ca de cunoaște pe caneluri .Amândouă sunt în stare foarte buna fără jocuri, cred ca bătrânul le-a cumpărat de rezerva iar poze nu le-am mai făcut ca eram ca naiba pe maini ce părere aveți de ele ca nu prea am găsit detalii despre acest tip ,poza am luat-o de pe net
ydaniel
Cred ca s-au montat pana la inceputul lui '71.
johnybic
Am înțeles ,din ce am căutat pe net am văzut ca sunt cu cruce cardanica , deci foarte bune fata de cele normale așa ca o sa le țin și când or sa pice astea de pe mașină le montez pe astea
johnybic
Caut un flaps care îmbracă bara pentru partea dreaptă fata


cred ca am rezolvat-o,vad luni sau marti cand ajunge coletul
johnybic
Deci numai în România este posibil așa ceva,astăzi au venit flasc urile uitați și voi cum,și nu sunt cumpărate de la PF ci de la o firma care zice ca sunt ramase pe stoc dar nu zice starea lor,acum decideți și voi de ce nu merge nimic în tara asta!!!
Stefan.alex78
Despre ce firma este vorba ?
johnybic
deocamdata nu le fac reclama ca am vorbit cu ei si au zis ca joi trimit un agent sa mi le schimbe, in functie de situatie o sa vina si reclama, pozitiva sau negativa

4 Apr 2016, 14:58:
sunt cumparate pe firma ca nu lucreaza cu persoane fizice asa poate sunt seriosi si trimit cum au zis un agent sa le schimbe cu toate ca nu imi pot explica cum tembelul care le-a ambalat nu a sesizat la seful lui problema sau chiar o fi primit raspuns cu dale dracu ca sunt de dacie trimitele asa
Stefan.alex78
Am inteles, sper sa revii cu o reclama buna ( pozitiva nu cred, poate daca isi faceau treaba bine de la inceput).
sobolan
QUOTE(johnybic @ 4 Apr 2016, 13:31)
acum decideți și voi de ce nu merge nimic în tara asta!!!
*



da' tu acum iti dai seama ca suntem o tara de doi lei ?
johnybic
sa-mi trag palme chiar suntem de rahat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.