Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: In cautare de hobby
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
andreist
Tot caut si eu ceva relaxant de facut in timpul liber, si m-am hotarat ca trebuie sa pescuiesc. N-am idee ce trebuie sa caut / ce trebuie sa am. Asa ca va intreb pe voi, cei care au mai facut asta, ce trebuie sa cumpar, si in special, unde ar trebui sa ma duc, preferabil in zona moldovei, asta ca sa nu fac vre-o 1500 km si sa nu prind nimic. Nu vreau sa iau pesti acasa, ca nu-mi plac la gust. Vreau doar sa-i prind si sa le dau drumu' .
b06fcn
Nu-i mai simplu sa te duci la femei? Sa le vanezi, sa le prinzi, sa le sucesti mintile...
buzasparta
E cu dus si intors pentru ca ce poate fi relaxant pentru tine poate nu e relaxant pentru altii si invers.Daca nu ai mai fost la pescuit mergi impreuna cu cineva si vezi despre ce e vorba.Si la peste poti sa mergi undeva si sa vanturi apa degeaba sau chiar sa prinzi ceva.
andreist
QUOTE(b06fcn @ 14 Jun 2015, 19:09)
Nu-i mai simplu sa te duci la femei? Sa le vanezi, sa le prinzi, sa le sucesti mintile...
*




Da io nu stiu deastea cu femeile, sa ma agate ele pe mine, ca-s cuminte, fac mancare si curat in casa... + de la ultima, is mai suparat pe ele ca CGB'u

Nu cunosc pe nimeni cu pescuitu', dar suntem vre-o 3 care vor... smile.gif
Tamango
Ma luase si pe mine microbul, pana m-am dus cu frate-miu la peste, el fiind pescar sportiv cu tot felul de scule si chestii. E, dupa 2 ore de stat pe balta mi-a trecut si am plecat instant. Nu e de mine, e plictisitor, monoton, nu se potriveste cu temperamentul meu. Mergi cu cineva odata si vezi cum e.
iulia_boris
Noi mergem doar sa privim si sa halim,bem..Frate-meu este ala cu barca,betele.Pasiunea dracu..
espacern
QUOTE(andreist @ 14 Jun 2015, 19:02)
Nu vreau sa iau pesti acasa, ca nu-mi plac la gust.

Gust ca pestele prins de pescaru-socru (Caras cam cat palma) si prajit in ulei cu malai acompaniat de mamaliga si mujdei.....e ceva super la gust.
iulia_boris
Taci,bre,ca-mi dadura balele..
b06fcn
QUOTE(andreist @ 14 Jun 2015, 19:18)
+ de la ultima, is mai suparat pe ele ca CGB'u
*



Tocmai de aia, ai motiv sa te razbuni din toate pozitiile...
iulia_boris
Deocamdata-i in etapa calugarie..
b06fcn
Am vazut in topicul celalalt, cu toate ca masina a ajuns inaintea lui la biserica...
andreist
radmasa.gif deci dintre voi nici unu' nu o prins un peste vreodata laugh.gif
b06fcn
Eu am fost la peste prin anii 90, eram pusti, plecat din tara cu ai mei si unii din membrii personalului misiunii aveau apucaturi din astea. Cum orasul in care eram se situa pe estuarul unui rau care se varsa in Atlantic, mai mergeam la pescuit cu ei, cu undite improvizate din bete de bambus, momeala facuta din mamaliga, rame adunate de prin curte si alte alea...uneori prindeam, alteori nu. A fost fun la inceput, cand am si prins cate ceva (norocul incepatorului), dupa care, treptat, nu am mai prins nimic, drept pentru care mi-am pierdut interesul. Oamenii aia erau innebuniti dupa asa ceva, plecau dimineata la 4 si ceva, sa fie la rasarit cu batu-n balta si reveneau seara, uneori cu peste prins, alteori cu el cumparat de la piata de peste sau de la supermarket. Am inteles ca nu e de mine pana sa ma apuc sa arunc cu banii pe scule...asa ca subscriu la sfatul colegului Tamango.
M.C.
QUOTE(andreist @ 14 Jun 2015, 21:18)
Da io nu stiu deastea cu femeile, sa ma agate ele pe mine, ca-s cuminte, fac mancare si curat in casa... + de la ultima, is mai suparat pe ele ca CGB'u

*


Bre,ai grija,ca FNFVPT ! icon_mrgreen.gif
Asa ca da-i bataie acum cu fomeile,cit esti tinar si in forta..... icon_mrgreen.gif
Dupa aia,o sa-ti para rau ! wise_guy.gif
Parerea mea ! 04.gif
adytym
daca vrei sa pescuiesti te sfatuiesc sa-ti cumperi doua bete telescopice si sa pescuiesti la pluta pe balti , ii cel mai frumos pescuit la pluta, eventual in delta daca ajungi vreodata.
remesh
Salut, cumparati doua undite din carbon (sunt mult mai usoare si comode) una cu lungime de 4m si una cu lungime de 5m. Documneteaza-te un pic cum se face o linie de pescuit, cum se leaga carligele, etc (nu iti trebuie facultate). Mai cumperi cateva plute, plumbi pt echilibrat carlige de diverse dimensiuni si te duci la pescuit. Toata investitia nu ar trebui sa depaseasca 200 lei.
Tamango
Din pacate n-o sa prinda nimic fara momeli wink.gif
UXE
Aiurea...io-te cum prind eu. happy.gif

https://www.facebook.com/video.php?v=787538881277531
b76bgaarh
andreist, grecu, gabize, l@u sunt pescari inraiti.

l@u vine de la galatz chiar in zona ta, poate te scoate la meditatie.


bafta, fir intins, pluta la fund etc.
corneliassy
Andrei, daca nu esti pescar si daca esti un tip care nu are rabdare nu te apuca de acest hobby.
Cum spunea si remesh ia-ti o singura undita pt inceput.
In egros in capat este un magazin de scule de pescuit unde gasesti tot ce vrei inclusiv momeli vii. O undita nu foarte lunga pt inceput ( 4m) doua linii gata facute cele mai fine in caz de rupi una si un degojor neaparat pt scos acul din gura pestilor. Linia, pe bat, se leaga cu cca 50 cm mai lunga.
Ca si distractie pt un incepator iti recomand hamak, caci daca incepi cu o balta mare nu prinzi nimic decat o insolatie si o gaura de 50+ lei in buzunar. Daca incepi cu o balta unde sa te distrezi si sa vezi ca vin pestii pe banda rulanta atunci prinzi microbul altfel. Acolo sunt numai carasi cat unghia, dar distractia e mare. Neaparat sa ai si degojor ca altfel omori pestii pe care-i prinzi, o galeata cu apa curata pt spalat pe maini si carpa de sters. Cand am fost ultima data acolo, cca 2 ani, erau si bete de pescuit pe balta pe care le folosea cine voia, acum nu stiu daca mai sunt.
andreist
Aha, deci hamak si 2 bete de 4, 5 metrii. Banuiesc ca-s telescopice toate la dimensiunle astea nu ? Si Decathlonul le vinde gata echipate. trebuie sa youtubaresc un pic. Data trecuta cand am fost la decathlon ala o inceput sa ma intrebe ce vreau, iar eu i-am raspuns ca vreau sa pescuiesc, si asa o ramas, ca zicea ca trebuie sa stiu si ce vreau sa pescuiesc smile.gif)
adytym
is suficiente de 4-5 m si sa fie cat mai usoare , in principiu iti dau la ele si nailonul cu pluta si carlig , un borcan de rame, apropo vezi sa te documentezi cum se pune rama(viermisorii) in carlig sa nu te faci de ras nu de alta. Ar fi de preferat la prima expeditie sa mergi cu un cunoscator cat de cat in ale pescuitului.
corneliassy
Andrei, la hamak nu faci fata la 2 bete. Nici nu cred ca ai unde sa pui suportul de bat. Nu ai ce cauta la decathlon decat daca ai prea multi bani.
Pentru inceput mergi unde ti-am zis si ia-ti un bat dintre cele mai ieftine si usoare nu foarte lung, 2 linii pt carasei in caz ca rupi una, un degojor si de 2 lei vermushi, eventual si o cutie cu rame. Nu te costa mai mult de 50 de lei toate astea. Inarmat cu galeata, carpa, undita si 20 de lei poti pescui intr-o piscina de pe un ponton amenajat, la umbra daca prinzi loc pe malul S si V si unde-ti poti forma mana combinand utilul cu placutul. Acolo, pluta fata de carlig o reglezi la cca 50 cm. Ca sa mergi la o balta de 50-100 iti trebuie si scule si momeala ca sa nu-ti para rau dupa bani.
As merge si eu acolo dar nu am timp duminica asta.
L.E. a nu se considera ca fac reclama dar e singurul loc din judet pe care-l stiu unde-ti poti forma mana de pescar. Acolo a prins sotia microbul biggrin.gif si acum nu mai comenteaza cand plec de acasa cu baietii 2-3 zile "la pescuit" tongue.gif
mars
Si eu sunt pescar amator. In cinci ani am investit 100 de lei, din care jumatate pe viermi si rame wink.gif. Pierd cate 5-6 ore in fiecare saptamana. Cu un bat de 3 metri, o bere rece, din cand in cand cate un trabuc, uit de lume. Ma bag in dtuf, cu serpi, sobolani, testoase si alte lighioane, e ceva de vis. Dau drumul pestilor, am mare grija sa nu-i ranesc prea tare. Cand operez cate o regina, ca inghite acul cu totul, ma ia cu transpiratii...
octavian.gagu
Eu merg la peste. De cateva ori pe an si am scule cam de 1000 de lei. Dar astea stranse in timp. Sfatul meu? mergi in Decathlon, ia-ti O undita, linii gata facute, ceva momeli si du-te pregatit psihic sa nu prinzi nimic. Satisfactia e mai mare cand chiar te-apuci de prins.
2. Avea dreptate decathlonistu' : ce vrei sa prinzi? (crap, caras, stiuca, salau etc.)
dar pt inceput, zic sa te profilezi pe carasei, ca palma. Undita usoara, 5-6m , vreo cateva linii (ca sigur rupi tu cateva smile.gif ) rame subtiri, viermi, paine. Si il incerci, vezi ce mananca. Daca mai iei si-o punga de nada de vreo 2 kg sa o faci cu apa si s-o arunci in apa in fata ta, succesul e garantat.
Dar frumusetea nu e in peste. Frumusetea e in momentele pe care le petreci tu cu tine. In liniste, pe balta, cu o bere rece langa tine. Si sa vezi ce linistit se aseaza gandurile. Fir intins!
UXE
QUOTE(octavian.gagu @ 16 Jun 2015, 09:59)
Eu merg la peste.
*



Nevasta stie? icon_mrgreen.gif

QUOTE
Fetelor, va place pestele?
Nu, ca ne bate!
radmasa.gif
cread
Un psiholog n-ar fi mai indicat ?
b76bgaarh
nop, e mai evtin.
gabize
Nu dau sfaturi, decât mă laud! biggrin.gif tongue.gif
[attachmentid=1627997800]

ON:
Pescuitul e o stare de spirit, nu o deprindere. Așa că, până nu te convingi că ai ceva din microb prin creier (e ca îndrăgosteala, sinți starea wink.gif ) n-are rost să investești. Un băț de 30-40 lei (fibră de sticlă) de 4 metri, o mulinetă de 20 de lei, 100m fir de 0,18mm (cam gros, da' până inveți că nu trebuie smucit e perfect), 2-3 plute de 1,5 - 3 g, cățiva plumbi, căteva cîrlige mici, niște viermuși și o dupămasă pe lac. Apoi, mai vezi tu ce și cum. biggrin.gif
UXE
Wow.. ai pus si tu o poza pe forumu asta.. ohmy.gif
gabize
scuzatz! blush.gif
M.C.
QUOTE(gabize @ 16 Jun 2015, 13:42)

[attachmentid=1627997800]

*


Misto slapi ! tongue.gif
Daca-i vede mosu......... icon_mrgreen.gif
gabize
de unde crezi că-i am?
da-s ca noi, i-o purtat câinele de doo-trei ori. sleep.gif
b76bgaarh
si tricou de firma.
M.C.
QUOTE(gabize @ 16 Jun 2015, 15:33)
de unde crezi că-i am?

*


De la molu din malut? intrebare.gif


QUOTE(gabize @ 16 Jun 2015, 15:33)
da-s ca noi, i-o purtat câinele de doo-trei ori. sleep.gif
*


Doar doi ?????? crazys4.gif
gabize
QUOTE(M.C. @ 16 Jun 2015, 14:35)
Ailalti doi slapi nu se vede....... :green:
*


mad.gif
UXE
Ceilalti doi nu a reusit sa ii ia. Au ramas 'incoltiti'.
De fapt, cainele e pisica tongue.gif
M.C.
QUOTE(gabize @ 16 Jun 2015, 15:43)
mad.gif
*


tongue.gif
andreist
QUOTE(cread @ 16 Jun 2015, 10:53)
Un psiholog n-ar fi mai indicat ?
*



Sa faca ce ?
cread
Sa te ajute , cu fetele, cu hobby-ul ,,
andreist
b06fcn e obsedatul smile.gif eu doar am vrut sa stiu ce-mi trebuie sa pescuiesc
UXE
Femei... d-aia ii si spune "peste". tongue.gif
M.C.
QUOTE(andreist @ 17 Jun 2015, 16:48)
b06fcn e obsedatul smile.gif
*


Nu-i bre obsedat.Asa e barbatu' normal! icon_mrgreen.gif
Si pisicolgu' tot aia o sa spuna:
FNFVPT wise_guy.gif
b06fcn
Merci colegu MC.
Psihologul ar mai putea spune si FNFVTBP (unde B se intelege Ba!)
@andreist - nu-s obsedat, ca atunci cand m-am plictisit de vanatoare si zburat din floare in floare mi-am luat nevasta...
UXE
group_pointing.gif
cread
QUOTE(b06fcn @ 17 Jun 2015, 16:05)
atunci cand m-am plictisit de vanatoare si zburat din floare in floare mi-am luat nevasta...
*


Cine stie ,stie ,,, la 30 de ani gata cu curvasareala . Mie imi place sa rad de vreo doi care-mi spun : "ba , io inca am gagica , nu-s insurat ca tine " ,,,, desi au aceleasi gagici de 12 si 15 ani !!!! Timp nu varsta !l
M.C.
QUOTE(cread @ 17 Jun 2015, 17:48)
Cine stie ,stie ,,, la 30 de ani gata cu curvasareala .
*


Aia oficiala.Neoficial........lupul isi schimba parul tongue.gif icon_mrgreen.gif
mars
Egzact, incepe sa albeasca wink.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.