Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Portocala de Prahova
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4
bogdan2001
Decurge bine reconditionarea!Spor la lucru!
eye88full
multumesc, pana acu a decurs bine...acum stagnam lucrarile din lipsa fondurilor... sad.gif...si mi-e un dor sa ies cu ea sa ma plimb...
eye88full
Azi e ziua mea...mi-as fi dorit sa am masina gata, sa fac un drum doar eu cu ea..oriunde...dar...nu se poate...si mi-e un dor sa o conduc...
iustin_uap
La multi ani! Lasa, ca o sa recuperezi dupa ce-i gata. smile.gif
DACIOTUL_97
La multi ani si succes !
eye88full
Multumesc frumos! abia astept... RO_flag.gif
Daciotul_98
La multi ani !!!
marius1978
La multi ani!
Stefan.alex78
La multi ani!
harby ;))
La multi ani!!
Barbalex
La multi ani! biggrin.gif
eye88full
wow, multumesc baieti, multumesc tuturor! va doresc numai bine si sanatate tuturor!
eye88full
Salutare Dacioti smile.gif M-am apucat de scos interiorul la dacioara, trebuie sa trag tare sa o vopsesc pana pe 5 octombrie pt ca pe 10 vreau sa particip la Brasov Classic Rally cu babuta 243.gif biggrin.gif dar..am intampinat deja cateva probleme : nu pot desface suruburile la scaune, sunt blocate...ce sfat imi dati pt a le desface? mai e blocat un surub la grila de aerisire de pe aripa spate...pe ala cred ca il dau afara cu un spiral sau sa desfac prin interior capitonajul ala...sa vedem...si problema cea mai mare este urmatoarea: are cineva o poza cu un amortizor de fata de dacie cum vine prinse bucsile sus la oala la motor? ca se pare ca amortizorul meu a fost pus la loc fara bucsa inferioara si mi-a indoit capota 251.gif si habar nu am cum vin puse bucsile alea sad.gif o poza m-ar ajuta enorm... si o veste buna : am primit coletul astazi cu proiectoarele pt bara, nu sunt cibie dar sunt bune si astea...sunt maxtel, au capac nichelat din tabla si geam..dar sunt noi si sunt ff fericit, am primit si buson de ulei cu elf si toate stickerele care se lipsesc in compartimentul motor biggrin.gif am sa pun poze cu toate ca astazi nu am avut timp... va rog, o poza cu un amortizor si cu bucsile alea daca re cineva sa ma ajute pls..o seara buna!
ArtyTheBiker
Salut
Avansezi repede cu babuta, la surubele de la scaune ca multi alti a trebuit sa le tau pentru ca erau prea ruginite si intepenite. In locul lor vei pune surube noi care sunt mai sigure decat alea vechi.
Foarte tare ca vrei sa participi la classic rally anul asta, poate anul vitor ajung si eu.
Sper sa te ajute pdf-ul si spor la munca. biggrin.gif
eye88full
Multumesc, am citit pdf-ul dar nu-mi dau seama sad.gif cred ca-s batut in cap...mie cred ca imi lipseste o piesa...cea care vine dedesubtul oalei, care nu lasa amortizorul sa loveasca capota..d'aia aveam nevoie de o poza cu un amortizor cu toate piesele care vin sub oala si deasupra oalei ca s avad cum se prind..
Raul90
Trebuie sa ai 2 bucse de guma, una pe interiorul oalei si cealalta pe exterior. Tu nu o ai pe aia din interior.
Adrian Frigo
Salut! smile.gif Alex,vezi cã trebuie sã mai ai o flanșã precum cea de sus!Uite și 2 poze mai edificatoare(sper):
[attachmentid=1628004957] ,[attachmentid=1628004956]
eye88full
multam baieti :* deci vine intai o bucsa de cauciuc pe dedesubt, se ridica axul amortizorului prin gaura de la oala, se pune a 2-a bucsa de cauciuc, inelul acela de tabla si piulita in cap..corect? biggrin.gif

25 Aug 2015, 11:32:
am fost la piese auto si am gasit bucsile astea 2..mi se par cam mici..oare astea sunt?parca cele din poza ta Raul sunt mai mari...
Raul90
Astea sunt.
eye88full
Salutari. am reusit sa scot scaunele intr-un final...in seara asta am scos mocheta si am gasit asa: sub mocheta erau in ambele parti in spate 2 mochete sa le zicem din bitum sau carton cum se pune pe bloc, unul cu folia albastra in sus si bitumul lipit de podea si unul cu folia albastra lipita de podea si bitumul in sus ca si pe centrul masinii dealtfel......unde a stat partea cu folia lipita de podea e ff putina rugina, unde a stat cu bitumul pe podea era mai multa rugina, de suprafata....acum intrebarea e: cum veneau din fabrica montate? si am gasit si 2 gaurele, una langa prag si una unde vine scaunul soferului prins in podea spre portiera...pe podul pedalier in partea din fata e o pasla ceva lipita de tabla care are rol fonic...as vrea sa o cojesc cumva sa pot sa antifonez dar nu stiu cum sa o dezlipesc fara sa o rup pt ca vreau sa o montez inapoi, datorita roulului pe care il au...cum sa procedez? astept sfaturi pareri, orice, va roog! si cum sa procedez dupa ce periez pana la luciu podeaua?cu ce sa dau, cdau cu grund si pe urma antifon?sau doar antifon?
Barbalex
Pasla aia care-i prinsa de pedalier o incalzesti cu un pistol cu aer cald si o dezlipesti incet cu un spaclu pe dedesubtul ei,dar iti recomand sa n-o mai pui...cureti ca lumea,dai un grund,un strat gros de antifon si eventual niste fonomin.
Iti recomand sa cureti cu o perie dura,montata la flex,apoi aplici un inhibitor de rugina(acid fosforic/kelfos/chelade etc),grund rosu de la policolor(rentagrund),si antifon dat la pistol 2-3 maini.Intre fiecare strat de antifon sa lasi o zi intreaga sa se usuce cum trebuie.Recomand antifonul de la Sprint sau Body.Dupa antifon recomand un strat-doua de vopsea portocalie,in cazul tau. Asta e reteta pe care o folosesc la masina mea,acum e alegerea ta daca vrei s-o aplici sau nu.
Spor la treaba! salut.gif
eye88full
Salutari. s-a mai lucrat la masina, chiar si noaptea ca trebuie sa trag tare sa o fac...e rau ca lucrez singur, nu ma ajuta nimeni...dar satisfactia va fi si mai mare cand va fi gata stiind ca eu am lucrat cu mana mea..aseara am curatat si partea din fata pana la luciu metalic, am degresat, pozele sunt de ieri noapte, aseara eram prea obosit ca sa mai fac poze...am curatat si zonele de imbinare cu peria de sarma, chiar si la imbinarea oalelor spate cu podeaua, am curatat si zonele cu rugina unde trebuie sudat..si ca tot am adus vorba de rugina, am gasit si la sofer gaura, deasupra lonjeronului...bine ca am fost inspirat sa curat toata podeaua fata! nu e grav, dar ma doare sufletul ca trb sa pun aparatul de sudura...a venit si nenea Petrica ( tinichigiul) , a vazut despre ce e vorba, maine ma anunta cand sa o duc la el pt petice, cand m-a vazut ca sunt suparat s-a gandit ca nu mai are podea smile.gif)) mi-a zis...stai linistit ca astea sunt ca acul in carul cu fan, deci sunt minuscule, el se astepta la ceva rau, dar mi-a zis ca masina asa buna nu a mai vazut de ani buni biggrin.gif noroc cu sorin si barbalex ca imi mai ridica moralul tongue.gif oricum, se pare ca masina a mai avut 2 interventii la podea in trecut ca am gasit 2 peticele in colturile podelei in fata
YellowStar
Spor la munca ! smile.gif
roby_1300_rap
QUOTE(eye88full @ 3 Sep 2015, 11:02)
Salutari. s-a mai lucrat la masina, chiar si noaptea ca trebuie sa trag tare sa o fac...e rau ca lucrez singur, nu ma ajuta nimeni...dar satisfactia va fi si mai mare cand va fi gata stiind ca eu am lucrat cu mana mea..aseara am curatat si partea din fata pana la luciu metalic, am degresat, pozele sunt de ieri noapte, aseara eram prea obosit ca sa mai fac poze...am curatat si zonele de imbinare cu peria de sarma, chiar si la imbinarea oalelor spate cu podeaua, am curatat si zonele cu rugina unde trebuie sudat..si ca tot am adus vorba de rugina, am gasit si la sofer gaura, deasupra lonjeronului...bine ca am fost inspirat sa curat toata podeaua fata! nu e grav, dar ma doare sufletul ca trb sa pun aparatul de sudura...a venit si nenea Petrica ( tinichigiul) , a vazut despre ce e vorba, maine ma anunta cand sa o duc la el pt petice, cand m-a vazut ca sunt suparat s-a gandit ca nu mai are podea smile.gif)) mi-a zis...stai linistit ca astea sunt ca acul in carul cu fan, deci sunt minuscule, el se astepta la ceva rau, dar mi-a zis ca masina asa buna nu a mai vazut de ani buni biggrin.gif noroc cu sorin si barbalex ca imi mai ridica moralul tongue.gif oricum, se pare ca masina a mai avut 2 interventii la podea in trecut ca am gasit 2 peticele in colturile podelei in fata
*



gaura aia ti s-a facut de la prostia aia de izolatie , o ajuns apa in repetate randuri pe podea si aia o tinut ca un burete si pac o prinso rugina , sfatul meu sa nu mai pui izolatia veche inapoi , daca vrei pune un covor de fonomin da nu il lipi de podea ( punel in asa fel incat sa mai poti controla din cand in cand si daca se aduna apa sa il scoti afara la uscat ) smile.gif
eye88full
Salutare. Ieri am ajuns o idee mai devreme si m-am apucat d etreaba...am curatat din nou cu peria de flex dupa care am aplicat Loctite 7505 pe tabla goala...e o solutie alba care atunci cand intra in contact cu tabla respectiv cu oxigenul produce o reactie chimica...la 10 min dupa aplicare s-a facut violet dupa acre usor usor a inceput sa se innegreasca..in locurile in care tabla era curata, a ramas un pic violet, unde a avut rugina mai intai s-a facut spre galben dupa care negru si s-a cristalizat..astazi mai dau o mana peste ca nu am stiut daca se da strat gros sau subtire...sa fiu eu sigur, mai dau o mana...pe urma am luat masticul pensulabil si am dat la imbinari, podea cu prag si deasupra la podul pedalier fata...la oalele spate..si cam atat ca nu am mai vazut nicio urma de mastic prin alte parti. Miercuri intra la sudat petice smile.gif pana atunci, dau cu grund si antifonez pe unde pot
maho
Pe sub presuri poate ajunge apa din exterior (ploaie) prin diverse locuri, asta se rezolva prin etansarea locurilor de acces, dar mai e si varianta condensului, care se formeaza de obicei iarna, sub mocheta cauciucata, din cauza diferentelor de temperatura interior/exterior si a umezelii. Asta e mai greu de controlat, dar mai usor de verificat si aerisit.
roby_1300_rap
cam asa arata la mine , eu nu am pus fonomin ( nu am avut la momentu respectiv) , am dat un strat consistent de ceara pentru cavitati , dupa care am pus un cearsaf sa nu se lipeasca de mocheta si nu mai am treaba cu rugina smile.gif
[attachmentid=1628006009] [attachmentid=1628006011] [attachmentid=1628006012]
eye88full
dupa ce mai dau un strat de loctite, dau cu grund peste unde am cojit...pe urma dau un atntifon si peste antifon nu stiu ce sa fac...sa pun fonomin? antifonul ala la caldura se lipeste de fonomin?cat antifon sa dau?mai gros stratul, mai subtire? si cate maini? mi-e sa nu se faca condes sub fonomin sa o gasesc gaurita..oricum, e anu va circula iarna deloc...dar nu stiu cum sa procedez...dupa ce vine de la sudat peticele, dau grund..pe urma s avad ce antifon bun gasesc si ma apuc de cautat fonomin..mai dati si voi cu parerea, nu fiti zgarciti tongue.gif macar pana acu am lucrat bine?
bogdan_dsn
User-ul hellcat vine la bursa materiale insonorizante, inclusiv placile acelea cu bitum.
Maniak22
Eu nu as pune carton bituminos de pe blocuri si garaje pe Dacie.
eye88full
nu mai pun inapoi bitum dintr-ala nici sa ma bati...tine condens si eu vreau sa o protejez, nu sa intre iar rugina...vreau sa pun ca izolator fonic fonomin, pe care sa-l pun peste antifon...dar ma gandesc...oare intre fonomin si antifon nu o sa se faca condens?
roby_1300_rap
QUOTE(eye88full @ 4 Sep 2015, 16:46)
nu mai pun inapoi bitum dintr-ala nici sa ma bati...tine condens si eu vreau sa o protejez, nu sa intre iar rugina...vreau sa pun ca izolator fonic fonomin, pe care sa-l pun peste antifon...dar ma gandesc...oare intre fonomin si antifon nu o sa se faca condens?
*



eu am dat-o la body dupa am dat vopsea smile.gif dupa ceara si aia e , daca mai intra apa doar ridici mocheta si o lasi sa se usuce si aia e smile.gif
eye88full
Multumesc Roby pt sfaturi, am sa tin cont de ele wink.gif dupa a 2-a mana de Loctite, treaba arata cam asa...pe o parte e ft bn, pe o parte nu stiu ce sa zic..voi ce parere aveti?
oldtimercraiova
A iesit bine !
eye88full
Salutari. nu mi-a placut cum a iesit, asa ca am frecat cu peria de sarma un pic si am mai dat un strat si a iesit excelent.Am dat cu grund, dar nu mi-a placut cum s-a " lipit" de podea asa ca m-am sfatuit cu vopsitorul si mi-a recomandat o vopsea 3 in 1: grund, anticoroziv si vopsea. Saptamana asta am dus masina la peticit si nea' Petrica mi-a facut masina boboc, am ramas placut impresionat ca a lucrat si repede si bine si ieftin! in total a pus 6 petice, eu numarasem doar 4 dar ochiul lui a mai descoperit inca 2 smile.gif) Sper ca saptamana care vine sa o duc la vopsitor sa ne apucam s ao pregatim ca sa primeasca vopseaua noua wub.gif pana atunci, ca sa nu ne mai ude ploaia, in lipsa unui garaj am improvizat biggrin.gif i-am transormat foisorul fratelui meu intr-un garaj pe care urmeaza sa-l inchid cum trebuie...momentan e bun ca adapost de ploaie smile.gif
maho
E o mica contradictie intre ce scrie pe cutie ("aplicare direct pe rugina") si fisa tehnica ("Se curata straturile de rugina cu o perie de sarma sau alt echipament potrivit" - asta mi se pare normal), dar ca idee, e f. bine ca apar produse noi, care economisesc timp, materiale si manopera. Nu pare nici f. scumpa, (~ 22 lei/0.5l), sunt curios cat de bun e produsul in timp. Sa ne tii la curent.
eye88full
biggrin.gif Dumnezeu cu mila, vorba aia...eram disperat, unul spunea da cu grund, celalalt da cu vopsea d'asta...grundul nu se usca si unde se uscase crapase...am zis fie ce-o fi, sterg usor cu carpa cu diluant usor si dau cu vopsea d'asta peste...ehh, vreau sa va spun ca eu cred ca am facut o alegere buna pt ca s-a lipit de tabla excelent si in dim asta partea din spate era uscata iar partea din fata aproape uscata in totalitate! si am dat cu degetul unde am gaura de scurgere la pedalier incercand sa racai...nicio sansa, s-a lipit perfect, fara bule de aer...vopsitorul a dat cateva foi de tabla la un acoperis si de 2 ani sta in soare, ploaie, ger si nu a crapat deloc...
oldtimercraiova
Inca putin si o vopsesti !

Poate-ti gasesc o bara frantuzeasca ! smile.gif
Ov
QUOTE(eye88full @ 11 Sep 2015, 13:30)
.vopsitorul a dat cateva foi de tabla la un acoperis si de 2 ani sta in soare, ploaie, ger si nu a crapat deloc...
*



Acoperisul nu se misca tot timpul. Problema la vopselele astea e ca nu prea sunt elastice si in timp pot aparea fisuri prin care se infiltreaza apa.

Cu ceva asemanator (protecta 3 in 1) am dat si eu pe podeaua M-ului, om vedea in timp ce se intampla, dar la mine podeaua se aeriseste imediat deci nu ma prea sperie rugina (nu tin presuri pe ea).
eye88full
Ov, nu ai mai dat antifon peste?eu vreau sa dau un strat de antifon peste dupa care am sa pun fonomin, nu il lipesc de antifon si mocheta deasupra...eu zic ca daca dau antifon peste protecta o sa fie bine... Sper biggrin.gif unsure.gif blink.gif
sorin1983
protecta aia mie mi s-a parut o vrajeala ordinara... sper ca altii sa aiba mai mult noroc smile.gif
eye88full
fata de grundul ala care nici nu se uscase bine si deja crapase....mai bine protecta care s-a lipit bine bine de tabla..sper sa fie ok wink.gif
eye88full
Va salut.nu am mai scris de ceva timp...am fost ff ocupat atat cu serviciul cat si cu portocala smile.gif am vesti bune, am reusit sa vopsesc Dacioara si sunt cel mai fericit! am avut ceva probleme cu pregatitul ei ca mai erau denivelari una alta....dar a iesit super. in schimb, am avut belele la interior la podeaua fata...la 5 minute dupa ce am aplicat antifonul de la autolak, a facut reactie cu protecta si a inceput sa se umfle de ziceai ca e laptele cand da in foc pe principiul sporeste-l Doamne huh.gif m-am umplut de draci, binenteles si am lasat-o asa sa se usuce. dupa ce s-a uscat vopseaua pe masina, am bagat peria de sarma la flex si am curatat din nou toate locurile in care se umflase antifonul si am dat un antifon de la sprint ca altceva nuam avut la indemana si am ramas placut surprins cand am vazut ca vopsitorul a avut dreptate...s-a lipit perfect de tabla! acum nu stiu ce sa zic...ca pe spate tot protecta am avut dar nu s-a scorojit...important e ca am reusit sa o vopsesc, azi o aduc acasa si ma apuc de montat la ea smile.gif sper sa va placa wub.gif
DACIOTUL_97
Frumos,bravo ! Spor la montaj !
eye88full
Multumesc...mi-ar fi prins bine bine o mana de ajutor biggrin.gif
RaduWra
Foarte frumos a iesit. Mult succes in continuare, sper ca la final sa fie aproape ca noua. smile.gif
eye88full
MUltumesc Radu, o sa iasa frumos, am faruri si semnalizari noi, urmeaza stopuri noi pt spate, ma incropesc si de o bara bunicica de fata...pt mine conteaza sa-mi placa mie, sa ma bucur eu cu tatal meu de proiectul nostru si nu in ultimul rand...placerea de a o conduce smile.gif pana una alta, am reusit sa montez cate ceva...maine se va lucra intens
Rob3rto
Poate ii gasesti niste sticle Seima pt lampile spate tongue.gif Coltul ala de bara inca te asteapta smile.gif
eye88full
salut Robert! he he...Seima...visez la ele...incerc sa restaurez 2 seima dar nu prea imi iese...stiu ca ma asteapta coltul ala de bara, momentan am gasit o bara, nu stralucita dar decat ce aveam eu... pana una alta, taiem, taiem, taiem, sudam, sudam, sudam, cumva tot ne descurcam smile.gif)) hai sa ma ajuti la echipare biggrin.gif pana una alta... biggrin.gif wub.gif
Daciotul_98
Iti donez o sticla spate seima, e ciobit, dar cromul e foarte bun, cu rabdare iese ceva foarte frumos, cum facem?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.