Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Portocala de Prahova
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4
bucatzel
QUOTE(M.C. @ 10 Mar 2016, 13:27)
De ce montati becuri galbene in faruri,fratilor?
*




QUOTE(tatabobu @ 10 Mar 2016, 16:42)
Becurile galbene erau foarte larg raspandite la frantuji.
*



Pana prin ~'90 erau de-a dreptul obligatorii la francezi. R12 -> dacie -> s-o mai importat obiceiuri de la ei.

Faza distractiva-i ca acum, pe la noi, daca e sa iei ce scrie prin lege / normative RAR (in fine, una din ele), nu prea-i voie cu ele...

Amu' pe de alta parte, la cat se merge cu masinile astea noaptea, negre sa nu fie biggrin.gif
eye88full
=))))) corect, plus ca sunt lumanari smile.gif)) cheers.gif
sobolan
la 1300 dau cam ciudat....la cele cu 4 ochiuri(1310) dau binisor,eu pe scurta am halogene deci vad bine noaptea,pe lunga(care nu prea o folosesti)am aruncat cate un galben smile.gif
M.C.
QUOTE(tatabobu @ 10 Mar 2016, 18:42)
Becurile galbene erau foarte larg raspandite la frantuji. La radio-sant se zice ca e din vremea rezbelului cu Hicler, ca sa deosebeasca masinile lor de ale inamicului.
Daca te apuci sa cauti brosuri de R12, o sa vezi ca au becuri galbene.
*


Stiam asta,erau chiar obligatorii,cum spuneau bucatzel si Mucix.
Dar aici nu discutam despre R 12,ci despre Daciutele noastre autohtone,care nu au avut niciodata in echiparea standard becuri galbene de ceata.
Dar daca proprietarul doreste sa-si monteze asa ceva,i se pare ca este mai cool asa,este alegerea lui.Este proprietatea sa,si-o face cum ii place .
Si da,noaptea este cam nasol cu becurile astea,de fapt am spus si in postarile anterioare.
Pentru chestia asta noaptea,eu as fi pus becuri halogen 55/60 pe faruri(cum montasem si eu pe ale mele,cu releu bineinteles,altfel omoara blocul de lumini),si faruri de ceata,cum ai si tu,care dau al naibii de bine pe Dacia 1300.
Oricum,frumoasa babusca si esti de admirat pentru felul in care o ingrijesti! up.gif
ydaniel
F frumoasa!
Ai aplicat pt atestarea ca vehicul istoric?
Rob3rto
Trebuie neaparat sa o faca vehicul istoric? smile.gif
eye88full
QUOTE(ydaniel @ 11 Mar 2016, 09:29)
F frumoasa!
Ai aplicat pt atestarea ca vehicul istoric?
*


Momentan sunt membru Retromobil, in vara voi depune documentele pt atestare wink.gif

QUOTE(Rob3rto @ 11 Mar 2016, 09:56)
Trebuie neaparat sa o faca vehicul istoric? smile.gif
*


Da cocos, pt ca altfel nu o pot trece pe numele meu din pacate.. e taxa prea mare sad.gif cheers.gif

11 Mar 2016, 10:08:
QUOTE(M.C. @ 11 Mar 2016, 05:57)

Oricum,frumoasa babusca si esti de admirat pentru felul in care o ingrijesti! up.gif
*


@ M.C. , multumesc, incerc pe cat posibil sa o fac cat mai frumoasa, asa cum imi place mie...noroc cu prietenii pasionati care ma ajuta si ma sfatuiesc, pot sa spun ca sunt al naibii de norocos! cheers.gif
ydaniel
Poti incepe procedura de atestare chiar acuma,nu trebuie sa o amani!
eye88full
Stiu, dar vedeti dvs...prefer sa dau 100 de euro cu totul decat sa dau 150...prefer sa astept 6 luni..orice banut conteaza, mai ales ca sunt asa scurti...
Maniak22
Nu 200 era atestarea ?
MuciX
Costul este informatie publica, trebuie doar cautata.
Atatea mituri vad legate de atestatul asta...
eye88full
totul se rezuma la bani, iar cand sunt putini, ai grija sa-i planifici cum poti mai bine, dc sa dau 100 de euro cand pot da 50 si cu ceilalti 50 sa platesc la R.A.R taxele? cheers.gif
Maniak22
Eu am luat-o gata atestata...
eye88full
QUOTE(Maniak22 @ 11 Mar 2016, 16:51)
Eu am luat-o gata atestata...
*


norocosule smile.gif) cheers.gif
ydaniel
In ce stare e masina?
Uite o poza cu sora Daciei tale icon_mrgreen.gif

Demareaza procedurile de atestare! timpul trece,vine intalnirea si e pacat ca munca sa nu fie apreciata in cel mai frumos loc din tara wub.gif
bogdan2001
QUOTE(ydaniel @ 25 Mar 2016, 19:08)
In ce stare e masina?
Uite o poza cu sora Daciei tale icon_mrgreen.gif

Demareaza procedurile de atestare! timpul trece,vine intalnirea si e pacat ca munca sa nu fie apreciata in cel mai frumos loc din tara wub.gif
*



Cel mai frumos loc,adica la intalnirea de la Satu Mare? smile.gif

eye88full
wub.gif mama mama ce frumusete wub.gif o sa fie geloasa a mea smile.gif)) nu am mai facut nimic momentan la masina...ma tine ocupat o pneumonie si trebuie sa stau cuminte, in seara asta am scapat de injectii biggrin.gif am mai polisat acasa un bloc de lumini, capace de roti, un stergator, grile de aerisire nichelate de care n-am avut timp pana acu si o toba de inox de care sunt mandru foc cum a iesit dupa polish, zici ca e nichelata cool.gif ce an e bijuteria de mai sus D-le Ydaniel?a fost reconditionata sau asa a fost pastrata? nu ma tineti pe jar va rog smile.gif)) abia astept sa ne intalnim in parcarea de la Timisul de Jos cheers.gif

25 Mar 2016, 23:31:
si
paul_p
Nu te-ai zgarcit deloc la grosimea tevilor de evacuare. Au mai mult de 4 mm grosimea peretului?
eye88full
de ce sa ma dau mare cu ceva ce nu stiu....sincer, habar nu am de dimensiuni, grosimi...n-am masurat...eu am luat-o de la cineva care o vindea, imi doream o evacuare din inox dubla ca asta...a venit si eu m-am apucat de curatat, spalat, polishat si asta e rezultatul...cum o sa dea caldura, sus cu ea pe masina! biggrin.gif
owy_2010
QUOTE(eye88full @ 25 Mar 2016, 23:36)
de ce sa ma dau mare cu ceva ce nu stiu....sincer, habar nu am de dimensiuni, grosimi...n-am masurat...eu am luat-o de la cineva care o vindea, imi doream o evacuare din inox dubla ca asta...a venit si eu m-am apucat de curatat, spalat, polishat si asta e rezultatul...cum o sa dea caldura, sus cu ea pe masina! biggrin.gif
*


colegu, mai ai o surioara wink.gif
dacia asta are vopsea originala smile.gif
ydaniel
E din '80 masina,a participat anul trecut la intalnire.
Eu doar am aranjat'o ici-colo.
eye88full
QUOTE(owy_2010 @ 26 Mar 2016, 00:15)
colegu,  mai ai o surioara  wink.gif

*



frumoasa si asta wub.gif ma bucur ca Portocala mea mai are surori smile.gif) diferenta dintre a mea si a ta este la originalitatea culorii tongue.gif
QUOTE(ydaniel @ 26 Mar 2016, 08:47)
E din '80 masina,a participat anul trecut la intalnire.
Eu doar am aranjat'o ici-colo.
*


Ydaniel e superba Portocala ta, sincer...se pare ca am nimerit bine culoarea, seamana mult cu a ta...compartimentul motor la mine nu arata asa frumos ca la tine, cand o sa am bani o sa-l vopsesc si pe ala, momentan arata bine si-asa...singurul lucru ce-mi mai doresc si mult de tot imi doresc este o bara de spate cum o ai tu si crede-ma ca as fi cel mai fericit, mandru sunt deja de ce am realizat pana acum cu Portocala mea, mi-a iesit exact cum mi-am dorit si ma bucur mult mult mult ca mai sunt si alte Portocale pt ca au o culoare aparte...imediat sar in evidenta wub.gif abia astept sa o studiez mai bine anul asta in parcare la Timis, sper sa o aduci biggrin.gif cheers.gif
ydaniel
Ma opresc direct in Piata Sfatului,ca vreau sa mai adaug un autocolant.
eye88full
ne vedem cu ele dupa ce se termina in Piata Sfatului pt ca eu nu pot intra acolo, de aceea vin in parcare smile.gif aduc eu berea fara alcool binenteles tongue.gif cheers.gif
eye88full
Salutari! in sfarsit, pot spune ca e cam gata Portocala, nu spun ca am terminat ca niciodata nu termini, tot timpul e de facut cate ceva...sambata am dus baba la ITP si unde altundeva decat la Dacia tongue.gif am fost primit foarte frumos, iar cand masina a intrat la verificat, inspectorul a ramas surprins de noxe,a zis ca sunt de 2 ori mai mici decat limita normala biggrin.gif Sorin a incercat sa ma necajeasca intrebandu-ma daca am auzit de revenire, dar nu a fost cazul..frane beton, niciun joc la directie nimic biggrin.gif am fost si la fostul proprietar in vizita sa-i arat masinuta, a ramas placut surprins de ce am realizat smile.gif am tras ceva ca sa fie gata pana sambata, din nou am avut noroc cu baietii ca m-au ajutat, s-a meritat sa dorm cate 3-4-6 ore pe noapte ca sa fie gata, satisfactia a fost pe masura cand am iesit cu ea pe strada biggrin.gif sambata si duminica am facut 160 de km si habar n-am unde smile.gif)) in schimb, ambreiajul da semne ca cedeaza, mai exact placa de presiune, asa ca daca ma poate ajuta cineva cu o placa de presiune si un disc nou, as fi cel mai fericit!! pana una alta, va las sa va delectati cu cateva poze smile.gif cheers.gif

25 Apr 2016, 09:46:
si
ydaniel
Nu o mai spala cu spuma activa!!!!
CE diametru ai LA ambreiaj??

25 Apr 2016, 11:24:
Nu o mai spala cu spuma activa!!!!
CE diametru ai LA ambreiaj??

25 Apr 2016, 11:25:
Nu o mai spala cu spuma activa!!!!
CE diametru ai LA ambreiaj??
BLUE R 19
QUOTE(ydaniel @ 25 Apr 2016, 12:24)
Nu o mai spala cu spuma activa!!!!

*


Da, nu o mai spala cu spuma activa, corodeaza vopsea, fier, crom, aluminiu, cauciuc.
eye88full
pai am spalat-o cu spuma activa pt ca trebuia degresata neaparat, e prima baita cu spuma...oricum dupa fiecare baita primeste ceara la carpa wub.gif ce fel de spuma sa folosesc atunci?ca nu vreau sa frec cu buretele, de aceea am ales spalatoria...iar vopseaua e de ultima generatie, iar lacul credeti-ma ca e unul al naibii de special.... ambreiajul meu este de 170 si ce ma doare cel mai tare este ca e singura piesa care nu o am de rezerva, deci va rog daca aveti un disc si o placa de presiune, sa ma ajutati...platesc, fac cinste, ce vreti voi numa' sa pun si ambreiaj nou... ma oftic ca nu pot urca poze mai multe, sunt facute cu camera si nu ma lasa sad.gif nu se incarca..
Victor3001
Redimensioneaza pozele...scrie pe Google redimensionare poze si iti apare primul site Resize sau nu mai stiu cum dar ceva in genul. Oricum frumoasa Dracia.
bucatzel
QUOTE(eye88full @ 25 Apr 2016, 13:12)
ce fel de spuma sa folosesc atunci?
*



"Spalati cu sampon, sau spuma activa?"
Daca au sampon bine, daca nu cauti urmatoarea spalatorie.
eye88full
QUOTE(Victor3001 @ 25 Apr 2016, 17:16)
Redimensioneaza pozele...scrie pe Google redimensionare poze si iti apare primul site
*


Multam cocos cheers.gif hai ca urc pozele acusica biggrin.gif pana una alta...vreun ambreiaj careva? smile.gif))) scuzati ca n-are stema pe fata , dar e la reconditionat...ca si jantele care urmeaza a fi puse pe masina biggrin.gif
Victor3001
Frumusete... parca m-ai pus pe ganduri sa o fac si pe a mea portocalie cum a fost. I-ai facut ceva la arcuri de-i asa de joasa?
eye88full
Multumesc frumos wink.gif si nenea Mircea daca ai auzit de el, dupa ce am vopsit eu masina, s-a inspirat dupa mine si a facut-o si el portocalie smile.gif) tongue.gif e o culoare care imediat iese in evidenta si mai ales daca dupa baita o rasfeti cu niste ceara..pfuu wub.gif sambata cand am iesit cu ea la plimbare intorcea lumea capul si aratau cu degetul si zambeau...nu ai idee ce satisfactie am avut, am uiatat si de oboseala si de tot biggrin.gif iar la capitolul arcuri, intr-adevar, mi-am pus amprenta si am lasat-o din arcuri pt ca am vrut sa fie low & classic tongue.gif acvu nu ma injurati biggrin.gif
Victor3001
La mine ar fii un avantaj sa o fac portocalie ca ea asa a fost de noua si cum am si factura IDMS, dar intotdeauna mi-a placut albastru 68 pe Dacie, grea alegere... Ma rog, cat ai taiat din arcuri ca m-ar interesa si pe mine doar ca i-as lasa cu o spira mai mult pe fata ca intotdeauna mi-a placut pozitia de decolare un pic la 1300. wink.gif Si mai fai poze ca nu costa. biggrin.gif cheers.gif
sorin105
Felicitări!

Nu am cuvinte,masina a iesit mai bine ca pe portile uzinei si bate multe restaurari de pe forum,ai plecat de la un sasiu bun si ai facut-o cum ai avut tu un vis in urma cu cativa ani,pe care ti l-ai îndeplinit!

Pentru ca ai dus la capăt restaurare si ma tin de cuvant,mai ales ca mai ajutat pe mine cu multe..iti fac cadou un kit de ambreiaj din stocul meu de piese,stiu ca ai nevoie de el,sâmbătă il vei avea,il trimit prin un prieten la BV,discutăm noi mai multe la telefon.

Deabia astept sa il pui pe masina!

Multa baftă.
eye88full
deci....am ramas ca la dentist...din nou m-ai salvat...adica....deci crede-ma ca habar n-am cum sa iti multumesc si ce cuvinte sa folosesc ... sper ca intr-o buna zi, sa iti intorc si eu ajutorul! esti un om deosebit si ma bucur ca te-am intalnit! si da, pot sa spun ca sunt mandru de ce am realizat, e un vis indeplinit si asta datorita voua, celor care m-ati ajutat si ati contribuit la realizarea acestui vis, fara voi nu reuseam, fiecare ajutandu-ma cu ce a putut, pt mine a insemnat si inseamna enorm...cum spunea si Cipri, in viata trebuie sa fi OM !! si ai sa vezi ca nu e perfecta, dar e a mea ! fiecare cum poate, cum se descurca, scopul final este acelasi pt toti : sa ne bucuram de ele si sa salvam cate putem! Poate poti sa ajungi chiar tu la Brasov sau la noi, la Rasnov la eveniment sa-ti strang personal mana si sa-ti spun in fata: multumesc, prietene! cheers.gif
ydaniel
Vii cu Dacia LA Brasov?
sorin105
QUOTE(eye88full @ 3 May 2016, 15:16)
deci....am ramas ca la dentist...din nou m-ai salvat...adica....deci crede-ma ca habar n-am cum sa iti multumesc si ce cuvinte sa folosesc ... sper ca intr-o buna zi, sa iti intorc si eu ajutorul! esti un om deosebit si ma bucur ca te-am intalnit! si da, pot sa spun ca sunt mandru de ce am realizat, e un vis indeplinit si asta datorita voua, celor care m-ati ajutat si ati contribuit la realizarea acestui vis, fara voi nu reuseam, fiecare ajutandu-ma cu ce a putut, pt mine a insemnat si inseamna enorm...cum spunea si Cipri, in viata trebuie sa fi OM !! si ai sa vezi ca nu e perfecta, dar e a mea ! fiecare cum poate, cum se descurca, scopul final este acelasi pt toti : sa ne bucuram de ele si sa salvam cate putem! Poate poti sa ajungi chiar tu la Brasov sau la noi, la Rasnov la eveniment sa-ti strang personal mana si sa-ti spun in fata: multumesc, prietene!  cheers.gif
*


Oricum la mine statea degeaba..eu ma bucur ca am putut ajuta,deja suntem o FAMILIE si ne ajutam cum putem.Nu bani contează,contează cum ai zis si tu sa fi OM.
Nu trebuie sa îmi strangi mana,ca trebuie sa veniti la mine la grătar,avem timp.
Deabia astept sa va pun la muncă! icon_mrgreen.gif
eye88full
QUOTE(ydaniel @ 3 May 2016, 18:57)
Vii cu Dacia LA Brasov?
*


Da, am sa vin o fuga cu ea in parcare la Timis, ne vedem acolo sau o sa vedeti masina acolo ca personal nu te cunosc biggrin.gif

QUOTE(sorin105 @ 3 May 2016, 22:53)

Nu trebuie sa îmi strangi mana,ca trebuie sa veniti la mine la grătar,avem timp.
Deabia astept sa va pun la muncă! icon_mrgreen.gif
*


Vin cocos, cum sa nu vin si mai ales ca e vorba de gratar smile.gif)))) aduc eu vinul sau il dai tot tu? smile.gif)))
Victor3001
Lasati vinul, carnea-i baza. tongue.gif radmasa.gif radmasa.gif
eye88full
salutari tuturor! am zis sa mai postez si eu ceva poze pe aici.. biggrin.gif

6 Mar 2018, 16:39:
acum se pregatesc biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.