Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Activare cornering Megane 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
biktel
A activat cineva sau stie sa activeze functia de cornering pt Megane 3? Am vazut unele modele, in special Bose Edition ca au aceasta functie.
ionut L.
la mine nu este activata functia, bose edition 2012 facelift, chiar as fi curios daca se poate activa
Flavinho
Eu am prestige din 2010 si e activata functia.Din ce stiu eu balasturile comanda si corneringul deci nu vad cum se poate sa nu fie activa. Atentie functia nu e activa daca masina sta pe loc, cum e la audi, si nici peste 70 km/h...
biktel
Ai xenon pe masina?
iDoctor
corneringul este varza cu carne iar faruri adaptive este varza cu varza showfinger.gif
Flavinho
La mine sunt faruri cu xenon...
silvanu96
Cred ca nu este iar vorba despre confuzia cornering si xenon adaptiv...
Am vazut pe autovit masina cu rotile virate si proiectorul aprins, acu nu cred ca stinsese ala un proiector doar asa, sa arate ca are cornering. Ma gandesc ca e folositor si la plecarea de pe loc .
solidconvert
QUOTE(iDoctor @ 10 Jan 2016, 18:24)
corneringul este varza cu carne iar faruri adaptive este varza cu varza  showfinger.gif
*


Cele mai bune sunt farurile fara xenon... laugh.gif
marius80_eugen
Este discutabil ...

Functia de cornering este activa la farurile cu Xenon pe faruri, altfel nu am vazut nici un M3 care sa aiba si Xenon cu cornering si sa se aprinda si proiectorul .
Daca cineva si-a activat functia si are si Xenon m-ar interesa si pe mine. Pe stradute ar fi chiar util , pentru ca vezi gropile mai bine si sub 70 km/h nu are de ce sa deranjezi pe cineva cand iei curba in orice parte . In afara orasului oricum drumurile sunt inclinate putin , iar in oras mergi incet , apoi toate VW au deja acasta functie si nu deranjeaza. Consumul nu se simte si nici amenda nu ai de ce sa iti iei pentru ca se singe cand indrepti volanul .
papa_mulo
Corneringul e util noaptea pe serpentine cand virezi in ac de par ca sa vezi interiorul virajului mai bine si sa nu iesi din drum sau sa agati ceva. Si doar pt cei ce stiu sa ia curbele(le taie). Pentru cei ce iau curbele larg e mai putin util corneringul.
silvanu96
Marius asa cum ai spus, majoritatea vw-urilor noi au cornering dar si cu halogen.
Nu trebuie sa ai xenon ca sa ai cornering. Dar obligatoriu trebuie sa ai ESP ca sa ai cornering.
A scris cineva de o faza , undeva la tara, cand a vrut sa intoarca masina pe o ulita si il astepta un ciot de teava pe margine... situatie in care corneringul a facut toti banii...
marius80_eugen
Pai ai halogen pe proiectoare , ca despre ele vorbim.
Nu cred ca este obligatoriu sa ai ESP , ci doar faruri cu cornering, adica directionale. Eu am faruri cu Xenon , cu lupa , directionale , adica se misca stanga-dreapta si vroiam sa activez si corneringul , ca functie a proiectoarelor.
biktel
eu zic ca trebuie sa ai ESP deoarece ESP-ul, implicit senzorul unghi volan, stie cand ai volanul virat, altfel cum ti se aprind proiectoarele?
maryws
deci cum e pana la urma?
silvanu96
Pai... se pare ca nu exista M3 cu cornering, adica sa se aprinda proiectorul de pe interiorul virajului.
Xenonul adaptiv este mai mult pentru protectia celor care vin pe sensul celalalt. Se stie cat de periculos este la orbire.
Parerea mea.
biktel
iti spun eu ca exista cornering, adica sa se aprinda proiectorul pe virajul care il faci
marius80_eugen
Si daca exista si daca nu exista , eu tot as vrea sa fie activat daca asta se poate. La M3 fara faruri adaptive ar trebui sa fie activa si acea functie de cornering din proiectoare. O sa ma interesez.
Nu este un MUST , dar daca se poate , m-ar ajuta noaptea si nu as deranja pe altii .
marius80_eugen
Am intrebat in service si mi-au spus ca nu stiu cum s-ar putea face asta. La Renault Captur functia este activa, am citit in brosura si se vad si poze !!!
silvanu96
Orice electronist il poate face ,cu conditia sa ai ESP deci senzor coloana directie, de unde sa poata lua semnalul.
Eu inca astept posesorul de M3 cu cornering.... nu xenon adaptiv!
marius80_eugen
Si eu il astept pe omul care sa faca asta si sa-mi faca o oferta ca sa-mi activeze si mie !!!
IonutGligan
A reusit cineva pana la urma activarea de cornering a proiectoarelor pe megane 3 ?

Eu am xenon cu cornering dar daca se poate activa si functia pentru proiectoare m-ar tenta...

Am si tester clip dar nu am gasit de unde ai putea activa asa ceva...
chivereanumarian
Va garantez ca nu se poate activa ,doar de la megane 4 în sus
teodoradv
https://youtu.be/leh2oZJvy-E?si=OzHY_kWdd_mt4P8d

... si totusi pentru M3, nu a gasit nimeni nimic?
vallixx
Din experienta iti spun ca nu merita. Am activat pe M4 si dupa cateva luni am dezactivat. Se aprinde becul de ceata la cea mai mica miscare a volanului, in conditiile in care lumina in plus face prea putina spre deloc.

Cumva de asteptat, pentru ca luminile de ceata sunt gandite mai mult ca sa fii vazut.

Asa ca castigul este infim spre deloc in conditiile in care ai atatea aprinderi la fiecare miscare de volan.
Pentru mine am considerat ca nu merita.
uNNNk
QUOTE(teodoradv @ 29 Aug 2023, 15:05)
https://youtu.be/leh2oZJvy-E?si=OzHY_kWdd_mt4P8d

... si totusi pentru M3, nu a gasit nimeni nimic?
*



Ultimul raspuns era din 2019.....

Nu exista cornering din proiectoare pe Megane 3, singurul este cel din xenon-uri.
teodoradv
da, am observat, dar speram sa reactualizez discutia, poate intre timp au mai aparut ceva module noi de adaptat...

Multumesc frumos pentru informarea in legatura cu xenoanele ca sa nu ma mai chinui sa stric altele pe la masina!

biggrin.gif
vallixx
Si dupa cum ziceam, nu castigi nimic. Si la M4, unde merge, este implementat prost. Facut ca sa iti ia ochii si sa-ti mai scoata niste bani din buzunar pentru echiparea superioara, care dispune de cornering....adica doar are o optiune pe ON in soft si care oricum...nu e cornering.

Zi-i cum vrei, dar cornering e termen inselator.

Cornering-ul la faruri inseamna o lumina care sa iti lumineze virajul....interiorul, pentru ca farurile bat inainte. Deci ori iti trebuie un bec dedicat in far....montat inspre exteriorul farului, care sa bata "dupa colt", ori trebuie far care sa se orienteze dupa viraj in functie de pozitia volanului.

Dar proiectorul dupa ce ca nu aduce mare aport de lumina pe drum...bate tot in fata....adica e fix degeaba. E doar un mod de a cumpara becuri, ca ai aprinderi si stingeri extrem de multe.
meg2s
Acum multi ani am avut inchiriat un Modus care avea cornering in proiectoare cu bec dedicat din cate am putut sa-mi dau seama. Parea activ doar la manevre low-speed si lumina impresionant de bine, chiar la unghiuri mai mari de 45 de grade fata de axa masinii.
Acum pe Octavia am cornerig in far (cu Matrix-LED) care este clar activ la viteze mari pe viraje, insa la manevre la viteze mici (e.g. parcari) nu lumineaza atat de mult in lateral cum imi amintesc de acel Modus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.