Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1302
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers
Pages: 1, 2
claumob
Salutare tuturor
Daca aveti cumva, ceva, despre modelul Dacia 1302 primul tip, v-as ruga sa ma ajutati cu orice, de la piese la poze, cataloage, cote etc.
Orice ma poate ajuta sa refac un 1302.
Multumesc
Claudiu
office@claumob.ro
0740993561, 0721330185

30 May 2015, 16:39:
Nimeni nimic, nici macar o relatie?
ohmy.gif
iustin_uap
Cateva poze bune cu 1302 pot fi gasite aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=4244863
Pe pagina urmatoare s-a mai discutat putin legat de model. Nu exclud ca si in paginile anterioare sa fi fost postate poze/comentarii. Trebuie cercetat topicul.

Poze si informatii din alte surse:
http://romaniancar.com/dacia-1302/

http://volganeagra.blogspot.ro/2013/05/ult...dacia-1302.html

http://volganeagra.blogspot.ro/2015/01/des...dacia-1303.html

Am sa mai caut pe un alt forum si, cand ajung acasa, daca apuc, prin cartile pe care le am.

Sper sa va fie de folos!



Adrian_pt
Am sa cait poze cu 1302 si o sa le pun aici.

Pana una alta, 1302-uri in Algeria, inca in circulatie:

http://volganeagra.blogspot.co.uk/2015/02/...in-algeria.html

http://volganeagra.blogspot.co.uk/2015/02/...algeria-x6.html

Au fost trei tipuri:

1. Geam spate mic, tabla spate simpla, bara spate simpla

2. Geam spate mic, tabla spate cu riduri, bara spate cu tampoane

3. Geam spate mare, tabla spate cu riduri, bara spate cu tampoane

Schimbarea de la varianta 2 la varianta 3 a fost in 1980. Nu stiu exact cand s-a introdus varianta 2 - cert, era in productie in 77.
claumob
Corect Adrian si multumesc
Asa e au fost 3 variante, doar la prima trebuie sa va spun ca aripile simple de fapt nu sunt de tabla ci de fibra!
Ce caut eu este informatie pentru primul model
An 1975
- cum arata oblonul exterior - interior?
- cum arata bara spate?
- cum arata podeaua benei?
In principiu pot spune ca toata informatia ce este pe net o cunosc.
Stiu ca exista un manualca si anexa la MR150 in care sunt descrise modelele speciale
- 1300 S - sanitara
- 1300 F - furgoneta (breackul fara geamuri)
- 1300 C - camioneta
Adrian_pt
Am 2-3 poze acasa cu primul model. O sa incerc sa le postez in weekend.

Pana atunci avem aceasta imagine, surprinsa in 1976:
claumob
QUOTE(Adrian_pt @ 4 Jun 2015, 15:42)
Am 2-3 poze acasa cu primul model. O sa incerc sa le postez in weekend.

Pana atunci avem aceasta imagine, surprinsa in 1976:
*



Asa o fii aratat prima bara pe spate??
roby_1300_rap
QUOTE(claumob @ 5 Jun 2015, 05:51)
Asa o fii aratat prima bara pe spate??
*



ai putea sa pui niste poze cu ce ai acum , ca is curios cum arata smile.gif smile.gif
Adrian_pt
Se pare ca da - desi in aceasta poza (de fabrica) nu se vede foarte clar. Cert este, era o bara foarte simpla.
harby ;))
Am si eu o poza daca va ajuta.
Din colectia Expofil 1977.
sorin105
Bara spate bare a fi de 1310 fara flapsuri..

Adrian_pt
Trei imagini cu Dacia 1302 seria 1.

Fata de 1302 seria 2 si 3, bara spate e diferita, numarul inmatriulcare e mult mai sus, si numarul e acoperit cu un ornament cromat (care, daca nu ma insel, se gaseste si pe unele TV-uri din anii 60-70).
maho
Poza a 2-a parca ar fi pe DN10, pe la Nehoiu; poza a 3-a = Cerbu'.
wub.gif
Adrian_pt
Mai adaugam o imagine din 1986.
claumob
QUOTE(Adrian_pt @ 5 Jun 2015, 11:19)
Se pare ca da - desi in aceasta poza (de fabrica) nu se vede foarte clar. Cert este, era o bara foarte simpla.
*


Da, bara spate pare ca este diferita de "facelifturi"
Elementul cromat de deasupra numarului este de fapt lampa numar produsa chiar de Elba si am luat una de pe un TV....
deceneu32
Ai Dacia 1302?S-o stapanesti sanatos. smile.gif
E cumva masina din Craiova?Vrem s-o vedem si noi.La un moment dat a disparut de pe strada.Am inteles ca a ajuns la Sibiu...
claumob
da, e cea din Craiova... dezastrul din Craiova...
deceneu32
Ma bucur ca a ajuns pe maini bune! smile.gif
Vrei s-o reconditionezi,nu-i asa?
Succes!!!

Cu actele cum ai rezolvat?Initial am vrut s-o luam noi dar ne tot aburea proprietarul:ba are acte,ba n-are,ba are dar sunt la un vecin si nu vorbeste cu el....
roby_1300_rap
QUOTE(claumob @ 9 Jun 2015, 08:12)
da, e cea din Craiova... dezastrul din Craiova...
*



e totusi de laudat ca are farurile schimbate dar fusta fata este inca cea originala cool.gif laugh.gif
claumob
QUOTE(roby_1300_rap @ 9 Jun 2015, 11:36)
e totusi de laudat ca are farurile schimbate dar fusta fata este inca cea originala  cool.gif  laugh.gif
*


Nu se poate spune ce mai este original și ce nu, cert e ca părțile specifice s-au păstrat foarte bine
sorin105
QUOTE(claumob @ 10 Jun 2015, 22:26)
Nu se poate spune ce mai este original și ce nu, cert e ca părțile specifice s-au păstrat foarte bine
*


Partea din fata ai rezolvat-o,mai faci bena si o termini,"serviciile" lucreaza..asteptam cu interes poze cu restaurarea.
claumob
QUOTE(sorin105 @ 10 Jun 2015, 22:22)
Partea din fata ai rezolvat-o,mai faci bena si o termini,"serviciile" lucreaza..asteptam cu interes poze cu restaurarea.
*


serviciile "secrete" sau "discrete" ? biggrin.gif
Parte de fata nu e chiar o problema doar spatele specific ridica probleme.
claumob
Nimeni, nimic?
Haideti ca sigur aveti ceva pe acasa tiparit...
deceneu32
Sincer,eu nu am gasit nimic in manualele de reparatii despre 1302.Cele sase M.R. editate de IATSA-Pitesti,toate se refera la berlina si break.Nimic despre utilitara 1302.
Mai caut prin arhive....
Adrian_pt
Am vb cu un tip in Algeria care va cauta si fotografia in detaliu un 1302 de-acolo, problema este ca sunt numai exemplare seria 2, cu riduri in spate, deci nu o sa fie de folos pentru exemplarul tau.

claumob
Astea doua poze imi confirma ca si oblonul asta e din seria 2


13 Jul 2015, 04:23:
QUOTE(Adrian_pt @ 9 Jul 2015, 12:59)
Am vb cu un tip in Algeria care va cauta si fotografia in detaliu un 1302 de-acolo, problema este ca sunt numai exemplare seria 2, cu riduri in spate, deci nu o sa fie de folos pentru exemplarul tau.
*


Vad ca si astea 2 din 3 au ceva modificari la partea de contraaripa
Adrian_pt
Aha - banuiesc ca asta alba e cea de la Oldtimer Studio? Intr-adevar, e seria 2.
bogdan2001
Uite ce-am gasit intr-o carte.Nu stiu cat de mult te ajuta,dar sper sa-ti fie de folos
claumob
QUOTE(bogdan2001 @ 13 Jul 2015, 12:43)
Uite ce-am gasit intr-o carte.Nu stiu cat de mult te ajuta,dar sper sa-ti fie de folos
*


Poza dupa carte ajuta pana la un punct si anume ca sunt diferente intre carti (schite) si realitate.
Cartile cred ca au fost editate inainte de a aparea masina, si spun asta pentru ca nu este 100% corect.
Piesa nr 14... sunt 2 identif cu nr acela, din descriere 14 este chiar 14, dar cel orizontal este 16 si este (fizic) macar de 2 ori mai mare, piesa 19 de fapt este "planseul mobil" de breack + inchideri stanga - dreapta
Piesa din schita cu nr 19 nici macar nu este "definita" in descriere, dar este gresit notata.
Una peste alta ajuta...
Dar mai cautam.
Mersi

19 Jul 2015, 05:15:
QUOTE(Adrian_pt @ 13 Jul 2015, 10:57)
Aha - banuiesc ca asta alba e cea de la Oldtimer Studio? Intr-adevar, e seria 2.
*


DA, este cea de la Oldtimer dar nu am reusit sa obtin si poze cu planseul benei...
deceneu32
Ai gasit ceva documentatie?
claumob
QUOTE(deceneu32 @ 19 Nov 2015, 19:25)
Ai gasit ceva documentatie?
*


Tot ce este scris mai sus nimic mai clar mai concret.
Treaba asta face parte din Romania si dorinta ei de a se dezice de tot ce a fost facut pe vremuri.

29 Nov 2015, 06:09:
QUOTE(deceneu32 @ 19 Nov 2015, 19:25)
Ai gasit ceva documentatie?
*


Tot ce este scris mai sus nimic mai clar mai concret.
Treaba asta face parte din Romania si dorinta ei de a se dezice de tot ce a fost facut pe vremuri.
Iorgovan
Am gasit intimplator imaginea pe forumul celor de la Fiat, poate ajuta.

Succesuri!
claumob
QUOTE(Iorgovan @ 14 Dec 2015, 20:58)
Am gasit intimplator imaginea pe forumul celor de la Fiat, poate ajuta.

Succesuri!
*


Fain
roby_1300_rap
niste poze cu starea actuala a masinii nu ne incanti si pe noi ? smile.gif
Maniak22
QUOTE(roby_1300_rap @ 23 Jan 2016, 14:51)
niste poze cu starea actuala a masinii nu ne incanti si pe noi ? smile.gif
*


Da si eu as vrea sa vad masina ca se face deja pagina 3 si nu am vazut nici o poza. Nu de alta dar asa ar fi frumos sa postezi cateva macar daca nu e secret.
Adrian_pt
Un 1302 extrem de ciudat, fotografiat in 1985. Nu am vazut aceasta varianta inainte. Masina pare a fi un model 1975: prototip? Sau caroserie artizanala?
Ov
sa fie oare o prima incercare de 1302 derivata dintr-un r12 pickup?
Adrian_pt
Posibil asta sa fie inspiratia, desi pick-upul alb, din cate stiu,e un unicat facut de un carosier francez in perioada 76-80. Alte pick-upuri R12 au fost facute, in serie ff mica, de firma franceza Simpar. Erau 4x4 (!)
costy84
Nu știu de ce, dar imi dă senzația că distanța dintre roata din față și cea din spate este mai mare decât la 1302, oricum, aduce destul de mult cu schița (sursa schiță: http://romaniancar.com/category/dacia-2/dacia-pick-up/ )
Victor3001
Poate era pe sasiu de break sau chiar un break modificat dupa aripile spate.
claumob
QUOTE(Victor3001 @ 18 May 2016, 21:02)
Poate era pe sasiu de break sau chiar un break modificat dupa aripile spate.
*


NU poate, sigur au fost pe sasiu de break.
costy84
https://www.flickr.com/search/?q=dacia+1302
BLUE R 19
La break trebuie sa fie aceeasi distanta ca la berlina.
Adrian_pt
1302 phase 3, an 1980. (Phase 3 = luneta mare). De vanzare in jud Timisoara, din pacate la prea multi bani. Unul din doua exemplare cunoscute, celalalt fiind pe o insula in Grecia.
bucatzel
Timisoara n-a fost judet vrodata.
Si asa de curios. Aparent, mai exista doua bucati, da' e prea scumpa?
b06fcn
Zecarul ala de pe fundal in ce stare se afla?
Adrian_pt
Scuze ref judet!

Deci, sa facem un recenzamant:

Phase 1

1. DJ-05, bleo, actualmente Sibiu, fost Craiova, modificat fata
2. 21-DJ-449, bleo
3. 21-CS-941, alb, stare foarte ruginita

Phase 2

4. Exemplar alb la Oldtimer Studio
5. Exemplar alb la Lugoj, an 1980, ex Romtehnica, venit de la Turda, coviltir aluminiu
6. Exemplar verde inchis, an 1977, exista la Lugoj, cabina spate taiata)

Phase 3

7. De vanzare, Timis, 1980, alb, bara fata 1310, bord CN
8. De vanzare, Timis, 1981, foarte modificat, seria 14654
9. Posibil disparut, Grecia, verde

bucatzel
Deci pe scurt, e singurul restaurabil din cele ph3. Alalat e varza, si ultimul exista doar in niste poze.

Culmea, desi in mod normal contaranul meu Cornel practica niste preturi autistice, de data asta mi se pare mai mult decat acceptabil pretul cerut. Bine, asta daca ne uitam amandoi la acelasi anunt...
Adrian_pt
La cat bagi in ea pentru o restuarare, practic nu conteaza enorm de mult pretul de achizitie. Masina (vorbim de seria 3 alba) e coapta si cu piese neoriginale. In plus sunt convins ca mai exista exemplare ascunse, mai ales daca ne gandim ca pana prin 2014 nu se stia niciun exemplar supravietuitor. Oricum, e nevoie de un pasionat cu buzunare adanci...

In alta ordine de idei, un phase 1 in zona Arad in 2002:
claumob
Ca este vorba de pret
Cele 2 de la tm chiar nu imi par scumpe la cat sunt de rare si ca le vinde Cornel
Vedeti si cel cu "4 locuri"
tm21zay
QUOTE(Adrian_pt @ 18 Oct 2017, 17:57)
Scuze ref judet!

Deci, sa facem un recenzamant:

Phase 1

1. DJ-05, bleo, actualmente Sibiu, fost Craiova, modificat fata
2. 21-DJ-449, bleo
3. 21-CS-941, alb, stare foarte ruginita

Phase 2

4. Exemplar alb la Oldtimer Studio
5. Exemplar alb la Lugoj, an 1980, ex Romtehnica, venit de la Botosani , coviltir aluminiu
6. Exemplar verde inchis, an 1977, exista la Lugoj, cabina spate taiata) - in orezent la Muzeul Dacia

+ Exemplar alb, ex Romtehnica, an 1980 venit de la Turda, a lui Dan Becheanu


Phase 3

7. De vanzare, Timis, 1980, alb, bara fata 1310, bord CN
8. De vanzare, Timis, 1981, foarte modificat, seria 14654
9. Posibil disparut, Grecia, verde
*



+ Exemplar alb, ex BH, se afla la CJ la Adi Popa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.