Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Clio 1.5 DCi Tuning Motor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Linguritza
Salut, am un clio 1.5 dci din 2003. Masina am luat-o defecta la un ultra mega super pret mic si dupa aproximativ un an de stat cu motoru in ploaie / zapada etc. am pus mana pe ea si am reconditionat tot ce insemna motor. Problema masina era pompa de inalte dar dupa ce am modificat-o am facut o prostie si am indoit o supapa si spart un piston. Nimic foarte grav, am schimbat supapele / pistonul respectiv. Am cautat pompa si injectoare de 1.5 de 65 sau 64 de cai, cati o avea din fabrica dar, mi s-a parut mai interesant sa pun pompa si injectoare de 90 de cai si trebuie sa spun ca face o diferenta mare. Scoate fum ce-i drept, dar doar cand ii dai talpa, la mers normal, se comporta normal, la 140 km/h la 3000 / 3500 de ture am aproximativ 4 / 4.5 consum.

Acum vreau sa ii schimb turbina. Din cate am inteles, si cred ca am inteles gresit, diferenta la turbo de 65cp si ala de 90 e doar intercooleru ? ma gandesc ca nu are cum ...

As vrea sa stiu niste opinii, poate a mai facut cineva asta cu swap-ul de turbo de pe modelu de 90 pe ala de 65.



espacern
QUOTE(Linguritza @ 20 May 2015, 22:48)
Acum vreau sa ii schimb turbina. Din cate am inteles, si cred ca am inteles gresit, diferenta la turbo de 65cp si ala de 90 e doar intercooleru ? ma gandesc ca nu are cum ...

Trebuie "umblat" in calculator injectie ca de acolo vine debitul de combustibil....chiar si cu turbina mare degeaba ai aer daca nu vine combustibil!
Intreaba persoanele calificate in operatiuni de resoftare mai bine.....daca nu vrei sa vezi iar interiorul motorului.
Linguritza
As vrea sa stiu daca si-a pus cineva turbo de 90, ca ce tine de calculator nu e o problema, si asa deja injectoarele si pompa is de 90, deci combustibil primeste.
espacern
QUOTE(Linguritza @ 20 May 2015, 23:04)
ca ce tine de calculator nu e o problema, si asa deja injectoarele si pompa is de 90, deci combustibil primeste.

OK am inteles esti pe treaba.....doar intrebi sa te verifici!

Pompa/injectoarele/turbina SUNT comandate de calculator....degeaba pui de Boeing ca tot cu taraita merge.
Linguritza
Am inteles ce vrei sa spui. Eu vreau sa stiu daca turbo-u de pe 1.5 de 90 de cai a s-a potrivit perfect la modelu de 65. Fizic, nu virtual, ca din calculator puteam sa ii dau chip si aveam 90 de cai dar vreau mai mult.
RazvanF
Avand in vedere ca sunt modele din fabrica de Clio Bicorp 2 Phase 2 dci cu 98 de cai...teoretic ar fi posibil.
crisolro
de exemplu, cel de 85 cp are in plus fata de versiunile mai mici si o electrovalva (vana?) de pilotare - un device care regleaza nustiuce flux in turbina ... presupun ca daca iei turbina mai mare, trebuie sa-i pui si device-ul asta
espacern
Si cine comanda "device-ul" ala.....intreb si eu?
alexgeogabriel
...calculatorul masinii...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.