Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dilema Senzori Parcare Megane Sport Tourer
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
SerbanG
Salut! A montat careva senzori de parcare after market pe Megane 3 ST? Am fost la 2 service-uri si m-au refuzat oarecum sa-mi monteze senzorii pe care-i cumparasem eu(unii ieftini de care am si pe Logan de 4 ani si inca merg ireprosabil). Motivul: cica e bara prea joasa si detecteaza pamantul. Sugestii? Partea de jos a barii unde vin senzorii de fabrica montati am vazut ca este inclinata in sus. Tot sa prinda pamantul?
RazvanF
Eu am montat la masina din semnatura senzori de parcare si piuiau tot timpul. Initial am zis ca sunt prea jos cu toate ca am respectat gaurile, dar m-am mai jucat putin la ei si am observat ca daca ii rotesc isi schimba unghiul de detectie si astfel am reusit sa ii setez corect.
Poate conteaza ce fel de senzori folosesti.
SerbanG
Asta ma gandeam si eu. Bara e inclinata in sus si daca pun si senzorii inclinati spre sus, oare sa prinda totusi pamantul?
Euu90
Salut,

Pentru montaj, trebuie demontat haionul pentru ajunge la becurile de marsarier?
Stiti cumva cablul care duce la becuri pentru a nu mai demontat totul?
Mersi mult smile.gif
silvanu96
Sunt guri de vizitare pentru acea lampa.
Ce treaba ai cu cablul?
Daca nu functioneaza, se verifica becurile, apoi sonda de pe cutie ,la urma cablul.
coktavi
Euu90, nu trebuie sa umbli la hayon. Pe partea stanga demontezi panoul de plastic ce tine ruloul si mocheta de sub el si acolo ai firele cu o mufa ce duc in sus spre hayon. Le verifici pe toate cu un aparat de masura si afli care este firul "+" ce alimenteaza lampile mers inapoi.

Apoi dezizolezi firul si te legi cu "+" de la unitatea de control senzori.
Sper ca ai unitate control senzori ce foloseste lampa de mers inapoi ca si semnal , iar "+" de lucru il ia din alta parte .

In caz contrar mai bine pui un releu mic acolo si iei curent din priza de 12V de la portbagaj, nu de alta dar sa nu te trezesti cu cine stie ce eroare in bord.

Spor la treaba.
Euu90
Multumesc pentru raspuns smile.gif
coktavi
Salutare,

Am montat ieri pe masina mea senzori pacare Valeo kit Nr.1 .

Un link informativ : http://www.ebay.com/itm/Universal-Parking-...O-/150987301301

Cu totul a durat 2 ore si a mers fara sa dau bara jos, iar ca pozitie la senzori i-am pus la fel ca cei originali.

Pentru senzorii din centru am folosit adaptor de inclinare de 6 grade, iar la cei din margini de 13 grade. Functioneaza impecabil si am si carlig de remorcare.

Daca se folosesc aceste adapatoare de inclinare merge si daca sunt montati sub 45 cm inaltime de la sol.

Spor.

P.S. Firul ce duce la lampa de mers inapoi este gri cu alb la mine.
Baghi
Salut, am achizitionat si eu un set de Valeo Kit nr.1 si vreau sa ii montez la un megane 3 sport tourer, imi poti spune te rog daca fusta are semne unde se dau gaurile ?
Tu cum ai procedat fara sa dai bara jos ?
Imi poti lasa te rog un nr telefon sa te sun ?
Multumesc !
Euu90
Am montat a doua oara senzorii de la valeo in bara spate (am avut un incident). Prima oara am facut garurile fara sa dau bara jos (distanta intre fiecare senzor 45cm). A doua oara am observat ca bara are marcaje predefinite pentru senzorii originali, asa ca am facut garuile exact acolo inainte sa o montez pe masina. Nu are rost sa o dai jos pentru a monta senzorii, se poate foarte usor si cu ea pe masina. Spor
Baghi
Am reusit sa ii montez cu ajutorul unui prieten, totul a iesit cum trebuie.
Pana la urma am dat bara jos ca sa pot prinde si cablurile cum trebuie pe bara. Si la mine tot gri a fost cablul de alimentare de la lampa marsarier.
Am folosit adaptoarele de unghi mare pe laterale iar pe centru cele mijlocii care vin in pachet (sunt 3 seturi).
ATA1
Am montat pe ST setul senzori parcare fata+spate de pe falcon.ro. Exceptionali. Fara erori.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.