Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bara desprinsa la roata din fata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
anti77
Am observat ieri bara din poza desprinsa la roata din fata dreapta.

Nu am observat nici o diferenta la condus (adevarat ca am condus mult mai incet), mentionez ca in ianuarie am fost la reglaj directie deoarece simteam ca la viraje e mai instabila masina. E posibil sa nu observe un asemenea defect? Dupa reglaj masina mergea la fel...

Pana imi raspunde reprezentanta la telefon, imi poate spune cineva cum se numeste bara respectiva, si daca se poate conduce in conditii de siguranta in continuare masina?

Oare intra asa ceva la reparatii in garantie?
espacern
Bieleta de la bara stabilizatoare...costa cat nu merita sa te deplasezi la reprezentanta.
bogdannicusor83
pare a fii bara torsiune
hellcat
Aia e bara antiruliu...poti circula cu masina asa. S-a desurubat piulita bieletei/bucsei si bara a iesit de pe surubul ei.
Poate la reglajul directiei, incidentul nu se produsese, e imposibil sa nu observi asa ceva. Cred ca intra pe garantie, adica e vorba de o strangere incorecta din fabrica, daca nu s-a mai umblat pe acolo...un set nou de bucse si cam aia e.
andutu
Este bara stabilizatoare si are un rol foarte important la viraje, reduce inclinarea caroseriei.Probabil s-a rupt surubul nu prea imi dau seama, se poate merge asa dar de evitat viraje in viteza.Este posibil sa nu observi un asemenea defect cand faci geometria doar daca esti chior cu adevarat sau din nepasare , rea vointa.Daca masina este in garantia cred ca se schimba pe garantie mai ales ca nu e ceva costisitor.

PS.
Scuzati ca am postat si eu aceiasi mancare de peste dar cand am dat post nu postase nimeni si pana am terminat de scris deja se postase ce e mai sus.
anti77
QUOTE(espacern @ 11 May 2015, 09:14)
Bieleta de la bara stabilizatoare...costa cat nu merita sa te deplasezi la reprezentanta.
*


Sa inteleg ca nu intra in garantie...

E vorba de noul Symbol. Bieleta de la bara stabilizatoare de la LOGAN e compatibila?

Mentionez ca masina nu mai e stabila deja de vreo 3-4 luni, in curbe se simte ca aluneca...
espacern
E cam la fel si aia de Logan.
anti77
Am reusit sa dau de cei de la reprezentanta. M-au programat pe azi, teoretic intra la reparatii in garantie.

Multumesc tuturor pt. raspunsuri.
CipTal
Acea bieleta s-a rupt datorita unei lovituri puternice ( cu o piatra, bordura, gura de canal etc). Nu cred ca acopera garantia un astfel de eveniment. Poate CASCO sa te ajute dar trebuie sa stii ce s-a intamplat. Toate bune.
hellcat
Cum ai ajuns la concluzia asta?
UXE
Ori e rupta , ori e desurubata happy.gif
hellcat
Nu e lovita...daca ar fi fost asa, inelul de cauciuc de deasupra barei nu mai era acolo, zbura instant de pe surub.
wolfin
eu am mers cc juma de an pe dreapta desfacuta fara sa imi dau seama.

la autocobalcescu au uitat sa o prinda dupa ce mi-au reparat masina...a observat mecanicul cand mi-a schimbat dstributia......
anti77
Am promis ca revin cu solutia.

S-o rezolvat pe garantie cam intr-o ora fara comentarii, chiar daca masina mai este in garantie doar inca 2 saptamani.

Cred ca totusi nu au pus o piesa noua, ca in jos iese filetul unui surub, ceea ce nu se vede si la roata opusa (unde este inca bieleta originala).



espacern
Ce filet iese?....sa partea de jos este un cap de surub.
Doar nu s-a montat invers?
andutu
Ea vine montata exact ca in poza jos se prinde piulita cel putin asa e la mine si la restul unde am vazut.Cred ca se refera jos unde insurubezi piulita au insurubat pana cand se vede surubul.Nu stiu daca trebuie strans atat de tare ultima oara cand m-am uitat la ale mele parca nu erau stranse asa tare adica "nu se vedea surubul".Si eu trebuie sa le schimb ma apuc in weekend.Bucsa de la mine de sus este aproape retezata o sa le schimb pe toate.
Si mai este o chestie asta din ce am mai auzit ca ar trebuii stransa bucsa cu masina lasata de pe elevator daca le strangi cu ea ridicata cand o lasi jos risti sa le strici asta doar am auzit nu bag mana in foc ca asa si este.
Se vede diferenta daca este piesa noua sau nu dupa surub daca e ruginit sau nu sau bucsa daca e imbatranita.
hellcat
Si la mine sunt cu surubul sus, asa a fost si din fabrica, si in partea de jos ar trebui sa se vada doar piulita, surubul nu e atat de lung incat sa ramana filet in afara. Si da, conteaza forta de strangere, fiind acolo un "sandwich" de bucse de cauciuc, nu trebuie strans f f tare.

Ca info suplimentar, eu l-am schimbat de curand, le aveam cumparate de vreun an, cand m-am dus la inlocuit mi-a zis mecanicul...aaa, pai ai de astea model vechi, ca acuma nu mai vin asa, le-au modificat...
anti77
Cum se vede in poza dupa piulita se vede filetul...
andutu
Eu zic ca e pusa ok ,ma gandeam sa nu fie stransa mai tare , eu zic sa stai linistit.

Hellcat care e faza cu model nou ??? Pentru masina mea 1.5 dci 65cp 2005 se vinde acelasi model de bucse si acum, verificat pe site de piese auto.
espacern
QUOTE(andutu @ 15 May 2015, 19:30)
Eu zic ca e pusa ok

Este montata cu susu'n'jos....da merge si asa ca doar a mers si fara nu?
andutu
Espacern asa sunt montate si la mine din fabrica si nu au fost schimbate niciodata sa zici ca a fost umblat la ele.Pana la urma cum se monteaza corect?
Maine vreau sa ma bag sub masina sa le schimb si eu.
espacern
Lojic trebuie cu filetul in sus......sa nu existe posibilitatea de acrosare varianta exclusa la montajul lojic!
andutu
Mda m-am apucat astazi mare inginerie nu este , Pivotii m-am chinuit sa ii scot de nu am batut sa iasa au prins rugina.Nu am reusit sa strang la loc tabla care vine pe bucsa de pe mijlocul barii stabilizatoare...numai vrea sa se apropie neam.Am abandonat operatiunea pentru maine.Am trans si o sperietura can dm scos pivotul mi-a fugit fuzata si a iesit planetara noroc ca era cea de pe partea dreapta.
Recomand astfel de operatiuni sa se faca in service.
CipTal
Bieleta este montata corect. Raman la concluzia ca acea bieleta a fost rupta. Pe brat au ramas doar doar surubul si bucsele (poza din primul post).
wolfin
acum am vazut despre ce era vorba..la mine era alta "bara" desfacuta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.