Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Symbol 1.2 16 V la schimb cu Mercedes W203
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
bylexus
Salutare!

Detin un Renault Symbol Start din 2012, motor 1.2 16V cu AC si geamuri electrice/30.000 km.

Mercedesul este model W203-echipare classic din 2005 cu motor C200. Are 6 viteze, climatronic, 150.000 km reali, a unui prieten, adusa din Germania in 2007 la numai 75000 km.

Ideea ar fi ca doresc un schimb de 1 la 1 + 1000 euro diferenta din partea mea. Am fost cu masina in probe in luna aceasta ~500 km, nu bate, nu scoate fum, trage foarte bine... e foarte confortabila si intretinuta...
Am uitat sa specific: carte service actualizata, revizii din 2 in 2 ani, conform standardul Mercedes-Benz.
Merita schimbarea?
BannedHost
Vorbesti serios ? smile.gif)

Merita, dar diferenta incearca sa o scoti la jumatate...
plopii
Km. reali .......un vis frumos......doar masina ta cumparata de noua are km. reali.
Symbolul tau duce 500 000 de km. lejer daca o intretii...
Eu zic ca nu se merita; 90 si ceva % dintre romanasii nostri dau km. inapoi....
Apoi neamtu' o forjeaza ca are autostrazi nu ca la noi ca nu ai unde sa-i dai foale si apoi o vinde si noi ne bulucim ca e intretinuta, ca are carte de service....
Eu nici 1 la 1 nu as da-o....
Parerea mea.....
aurelyan
Cu prietenii si cu rudele sa nu faci afaceri...parerea mea. O poveste frumoasa, te face sa te crezi cel mai norocos om din lume. Tu decizi.
R19/16v
Iti permiti sa o intreti?
Te-ai uitat cat costa un cauciuc, o revizie... consumabilele?
RazvanF
QUOTE(R19/16v @ 9 May 2015, 15:17)
Iti permiti sa o intreti?
Te-ai uitat cat costa un cauciuc, o revizie... consumabilele?
*


Exact asta vroiam sa intreb si eu. Cauta pe youtube canalul userului Mercedessource, omul isi iubeste masinile mai ceva decat sotia.
Chiar daca are km reali si totul e ok, intretinerea ei te usuca.
Zic sa faci precum croitorul, masoara de doua ori si taie o data.
bylexus
Chestia e ca, chiar stiu din prima zi de cand a ajuns in Romania aceasta masina.E vecin cu mine, a fost foarte intretinuta. Reviziile sunt scumpe, dar sunt la 2 ani/30000 km. Consuma 6,5-7 in oras si 5 in exterior. Merge super.170 - 180 km/h la 3500 de ture in a 6-a.. nu se aude motorul in habitaclu.E superba, cred ca mai ok si decat un BMW e46(visul meu de mic copil)....
Te simti cineva cand vezi sigla Mercedes pe capota din spatele volanului.....
M-am uitat pe ultima revizie: capete de bara stanga/dreapta, filtre, ulei si placute de frana. A zis ca ultima revizie a fost de la A la Z.
75000 in Germania si 75000 in Romania in 8 ani.
RazvanF
Daca te tine buzunaru' fa schimbul, nu cred ca este user pe acest forum care nu ar vrea un Mercedes, ei au inventat masina...sau in fine, un om cu acest nume. In materie de siguranta Volvo e mic copil pe langa Merceds, practic ei au inventat airbagul si centura pretensionata...alti au copiat.
Sincer, personal imi doresc unu, dar nu vreau sa il am de decor, adica cand sa ajung sa cumpar consumabile sa fiu nevoit sa strang bani din timp.
Printre putinele motoare diesel care duc de 2-3 ori mai mult decat alti producatori.
O ultima intrebare....tu vrei masina, dar te-ai intrebat de ce vecinul tau e gata sa dea un Mercedes impecabil la schimb cu un Renault motorizare 1.2?
bylexus
15000 euro a costat in 2007 luata de la dealer de marca Mercedes.

9 May 2015, 20:26:
Pai am discutat cu el si a zis ca ar fi dispus pt. schimbu asta daca mai pun niste bani...io m-am gandit la un 1000 euro, max. 1500.
R19/16v
Da' el ? smile.gif
bylexus
Daca mi-a lasat masina in probe.... si i-am batut apropo la 1000.... consider ca e ok.
alexgeogabriel
N-as da-o la schimb cu rebutul ala. Ai masina ta de noua,la tine va fi a treia mana. Lui de ce i-ar conveni schimbul?
adrian2011
pai daca ai avut-o in probe cred ca ti-ai facut idee ce masina este. dar de curiozitate, ai fost cu ea la un service sa o "purice" peste tot? si tot de curiozitate, de ce vrea vecinu/prietenul sa o dea? cumva are o alta combinatie? poze cu masina ai sa ne arati?
bylexus
N-am fost la service, dar am s-o fac, dupa aceea ii propun schimbul si vedem cum ne intelegem la banuti.
Din moment ce mi-o lasa in probe si eu i-am lasat Symbolul, nu cred ca e nici o problema in a nu face tranzactia.
Maine revin cu poze ca acuma e tarziu. Azi am parcat-o langa un BMW e46 si sincer, fara sa fiu subiectiv, arata mai eleganta, mai cu prestanta.
E o chestie ciudata, toata viata mi-am dorit un e46, nici nu ma uitam la Mercedes, iar acum de 1 sapt. incep sa invat toate inovatiile Mercedes si imi dau seama de ce inseamna aceasta marca.

Ii ca si cum ti-ai dorit toata viata un Samsung si te-ai pricopsit cu un Iphone, nah care-i mai bun, care-i mai de clasa? Ce ciudata ii viata....
diesel_power
Posesorul mercedesului totusi de ce isi doreste schimbul? M-as mira sa fie doar pt o amarata de mie de euro.
R19/16v
QUOTE(bylexus @ 10 May 2015, 19:52)
Azi am parcat-o langa un BMW e46 si sincer, fara sa fiu subiectiv, arata mai eleganta, mai cu prestanta.
*



Asta e valabil indiferent de modelul de Mercedes sau BMW.
bylexus
Pai poate sa fie 1000 euro poate sa ceara 2000 euro. Eu m-am gandit sa-i dau maxim 1500. Masina are totusi 10 ani. Cred ca si daca ii dadeam Fluence se punea problema sa-i dau diferenta de bani smile.gif)

10 May 2015, 22:12:
QUOTE(R19/16v @ 10 May 2015, 21:31)
Asta e valabil indiferent de modelul de Mercedes sau BMW.
*


In ce sens?
Ma3x
Merita dpdv : aspect, confort, siguranta*, motor si poate cutie durabile.

Nu merita dpdv : iarna, electronica, consumabile (ambreiaj, volanta, turbina) scumpe, impozit, asigurare, ( banuim ca taxa e nerecuperata ), mesteri rari sau scumpi.

De dragul visurilor as da-o 1:1 cool.gif ; insa realistic as ramane impacat si fericit cu symbolul.
Intuiesc ca esti cat de cat realist daca ai luat symbol nou cand aveai ocazia sa iei nemteasca sh ( te incadrai sigur ).

Mertzurile sunt in general masini bune la motoare insa ce-i pe langa motor sa stii ca se poate defecta oricand, ca la orice alta masina si varsta nu-i deloc un avantaj.
theodor2004
am citit posturile de mai sus, si as avea de facut urmatoarele comentarii:
1)cand se face un schimb, se evalueaza valoarea de piata a celor 2 bunuri, se face compensarea pe valoarea cea mai mica, si apoi cel cu bunul de valoare mai mica plateste diferenta catre celalalt.
Inteleg ca vrei sa dai un Clio 1.2litri din 2012 pe un Mercedes C200 (motorizare diesel, min 150 000 km la bord) din anul 2005.
Am aruncat un ochi pe mobile.de, si valoarea de piata a unui astfel de Mercedes este undeva la 7000 euro (la 7500 euro se vand cele cu cutie automata, la 8000 euro este modelul cu dotare elegance). Pe acelasi site, un Clio din 2012, motor 1.2litri si cu 30 000km reali se vinde tot cu atat, ba chiar mai mult. Nemtii tin f mult ca masina sa fie cat mai noua si cu cat mai putini km, asa se explica ca cele 2 masini sunt cam la acelasi pret.
Avand in vedere acestea, eu nu inteleg de ce vrei sa ii mai dai 1000 euro diferenta, in urma acestui schimb. Nu este varianta de top, nu are cutie automata, are destui km la bord, dupa cum ai descris cele 2 masini parerea mea este ca nu ar trebui sa platesti nicio diferenta.
Eu zic sa nu te mai ambalezi, sa reevaluati cele 2 masini la valoarea lor de piata, apoi vedeti cine si cat are de platit.
2)Intretinerea la un Mercedes (vechi) te usuca. Mercedes are intretinerea mai scumpa decat BMW si decat Audi, asa ca trebuie musai sa ai bani pusi deoparte pt eventualele reparatii. Am un coleg cu un C200, dar e varianta pe benzina cu compresor angrenat mecanic, si o revize la reprezentanta costa 1700 ron. Si o face anual, nu stiu de ce spune vecinul tau ca se face la 2 ani. Esti sigur ca la W203 reviziile se fac la 2 ani? Dealerii de la reprezentanta Mercedes cer ca, in prezent, reviziile sa se faca anual.
Dar, la o masina veche, nu reviziile sunt problema, ci eventualele reparatii. Motoarele diesel de Mercedes sunt fiabile, dar nu toate. Au mai avut si ei probleme cu injectoarele, eu stiu si oameni cu turbina cazuta la Mercedes...si astfel de schimburi costa bine de tot. Spre ex la un E classe de dinainte de face-lift (adica 2011-2013), schimbul injectoarelor costa 10 000ron.
Ai atatia bani pusi deoparte, pt eventiale schimburi? E posbil ca masina sa mearga impecabil ani buni, sau se sa strice maine.
Parerea mea este ca din acest motiv o si vinde vecinul: simte el ca nu il mai tine mult fara sa bage bani in ea, asa ca o scoate la vanzare;
3)daca masina totusi te incanta intr-un mod deosebit, nu ai decat sa scoti bani din buzunar si sa faci o verificare temeinica, atat mecanica cat si cu computerul, eventual la reprezentanta. Eu unul nu mi-as lua masina second hand fara sa merg cu ea la verificare ,,la sange".
Succes!
bylexus
Azi o testez smile.gif si revin diseara cu detalii
theodor2004
poate vii si cu poze, sa vedem starea generala a masinii...
printre randuri am cititi ca e vorba de varianta diesel, nu?
RazvanF
QUOTE(bylexus @ 11 May 2015, 13:31)
Azi o testez smile.gif si revin diseara cu detalii
*


loading.... ph34r.gif
alexgeogabriel
Nu face schimbul, iti iei teapa. Serios acum, ai masina ta de noua, revizii periodice, tot ce trebuie, iei un sh la care vor pica piesele si iti dai cu pumnii in cap cand te vei gandi ca platesti dublu. Normal ca acum nu bate, nu troncane, nu....a coafat-o nitel. Acum serios ce roman ar da un Mercedes pe un Symbol low cost, calitate, confort? Fugi maaaaa de masina aia radmasa.gif .
Mai stiu eu pe unul, si-a luat Mercedes cu 2500E, motorizare de 2500 si acum 4 ani nu stia cum sa scape de ea, consum in oras de 14% cand e lejer, afara e ok. Se schimbase impozitul, platea cam 2000 lei pe an radmasa.gif . Venea din cand in cand la serviciu cu ea, corect, vai confort, alea, alea iar el avea salariu de 1300 lei unsure.gif . Ii crapase unul bara din fata, cand sa o schimbe, i-au picat plombele chiar si la dezmembrari. wacko.gif
theodor2004
Daca nu a mai intrat pe aici, inseamna ca nu il mai intereseaza sfaturile noastre. Daca nu il mai intereseaza, inseamna ca targul a cazut. wink.gif
Oricum, nici eu nu as lua o masina veche de 9 ani, fie ea chiar si mercedes. O masina noua este o masina noua, iar un second-hand ramane tot un second hand.
daniellu
Motorul la Mertz e 2.2 de fapt.
alexgeogabriel
Ce vrei sa spui cu asta?
Alexandar
QUOTE(RazvanF @ 9 May 2015, 20:09)
practic ei au inventat airbagul
*


nono.gif
RazvanF
Da..scuze, dupa un mic search se pare ca nu ei sunt fericitii biggrin.gif Dar in materie de siguranta sunt cei mai fericiti.
Alexandar
Depinde din ce perspectiva privesti. Parerea mea e ca Volvo este la ani lumina de Mercedes. Sunt topuri cu cele mai sigure masini in 2014 si Mercedes nu face parte din ele, in schimb Volvo are si 2 masini, in unele. Nici Renault nu e o bataie de joc, sa stii. Au si ei destule chestiuni legate de safety. De bine de rau, au prima masina europeana cu 5 stele NCap.
RazvanF
Topuri....trebuie sa privim in trecut sa vedem ce au facut constructorii de masinii in privinta sigurantei, Mercedes facea teste din plin pe masinile lor si au implementat zona de tampon/absorbtie plus ca erau sa dea faliment din cauza fiabilitatii ridicate cu care isi construiau masinile biggrin.gif
Am citit pe forum ca Renault si-a cam patat siguranta cu o noua masina, nu mai stiu exact care, Espace parca.
Ziceam si mai sus, eu unu imi doresc un Mercedes, fie el si de 10 ani, dar costurile de intretinere sunt cam piperate.
In momentul de fata sunt super multumuit de Clio pe care il detin, pana acum nu m-a facut sa "imi bag picioru' " in ea de masina biggrin.gif
bylexus
Stimati colegi,

Din pacate targul a cazut. A vrut 2000 de euro diferenta + masina mea la schimb. Nu am vrut sa-i dau atatia bani... mi se pare exagerat. Am zis ca 1500 ii pun la bataie, maxim. In rest, ce sa zic....
Am testat masina la un service, era impecabila. M-am uitat pe dedesubt, nu rugina, nu nimic... asta e...
Motorul e de 2,2 - 122 CP. Mi-am zis, o fi masina buna, dar daca pica ceva, de unde mai scot bani sa-i bag pe fiare?
Asta e.... raman cu fieru meu. smile.gif
CipTal
Bine gandit! Bravo!
R19/16v
Si la 1500e era mult.
Alexandar
Excelenta decizie. Cum spune si colegu', chiar si 1500 de euro era cam mult, pentru o masina care din toate punctele de vedere e SH, spre deosebire de masina ta care este efectiv...noua!
theodor2004
asa cum am spus in postul anterior, cand se face un schimb se analizeaza valoarea de piata a celor 2 masini, apoi se compenseaza, si se plateste diferenta.
Din anunturile pe care le-am citit eu pe diferite site-uri, masinile erau cam la acelasi pret. Nici vorba sa ii dai tu 2000 euro, e mult prea mult. Daca o vinzi pe a ta si mai pui 2000 euro, iti iei masina mai buna decat ce are el in curte. Poate era de acceptat schimbul la paritatea 1;1, dar nu cu cat a cerut el...
ma rog, sa nu iti para rau, la Mercedes daca pica ceva, plangi in service cand afli cat te costa reparatia..
adrian2011
theodor2004 regula spusa de tine nu este valabila tot timpul.daca o masina este intr-o stare perfecta nu inseamana ca trebuie ca valoarea ei sa fie aliniata la pretul pietii , pret care este format si din "bijuterii" dar si din "rable". 2000euro nu este o suma asa mare pt schimb.cat crezi ca valoreaza symbolul acum?
bylexus
Eu recunosc ca Mercedesul despre care vorbim era masina mai buna decat a mea, dar nu stiu daca fiabilitatea in timp raportata la cheltuieli era mai buna decat Symbolul. Pana la urma Symbolul mai are 1 an de garantie.... si doar 30.000 km.
Mercedesul conform service-ului, e in stare foarte foarte buna. Precizez ca m-am dus la service ales de mine, fara ca proprietarul sa fie de fata. Practic m-am folosit de masina aproape 1 luna si el de a mea.... Sa vedem daca ne place si ce facem...

Interiorul si exteriorul impecabil. Nici o zgarietura, vopseaua in stare impecabila, nu scoate gram de fum, masina adevarata, ce mai... dar pretul de 2000 de euro eu nu mi-l permit pentru diferenta avand in vedere ca-i dau masina nou-nouta!
Ma3x
Pacat, nu ti-ai facut "nebunia", ne impartaseai sentimentul de moment biggrin.gif si cat ti-ai anulat din planurile de vacanta/e.

Consider ca oricum nu era fair targul pentru tine. De 2.000 (chiar si 1500) de euro te plimbi muuuult si bine cu symbolul ... fata de situatia in care ai fi facut "trocul" + diferenta, cand vei fi fost cu finantele mult mai limitat decat daca ai fi ramas cu symbolul.

Poate altfel discutam in cazul unui 1:1 ...
BlueChaos
QUOTE(bylexus @ 22 May 2015, 21:10)
Eu recunosc ca Mercedesul despre care vorbim era masina mai buna decat a mea, dar nu stiu daca fiabilitatea in timp raportata la cheltuieli era mai buna decat Symbolul. Pana la urma Symbolul mai are 1 an de garantie.... si doar 30.000 km.
Mercedesul conform service-ului, e in stare foarte foarte buna. Precizez ca m-am dus la service ales de mine, fara ca proprietarul sa fie de fata. Practic m-am folosit de masina aproape 1 luna si el de a mea.... Sa vedem daca ne place si ce facem...

Interiorul si exteriorul impecabil. Nici o zgarietura, vopseaua in stare impecabila, nu scoate gram de fum, masina adevarata, ce mai... dar pretul de 2000 de euro eu nu mi-l permit pentru diferenta avand in vedere ca-i dau masina nou-nouta!
*


Eu ,sincer si fara sa para jignire, nu te inteleg.... de ce ai da o masina de 3 ani pe una de 13???? si sa mai dai si bani in plus???
Da,toata lumea viseaza, si eu visez sa am un ferrari intr-o zi, dar trebuie sa fim realisti.
Ai condus masina respectiva, ti-a placut, dar tot nu ne-ai spus de ce vrea respectivul sa o vanda?
Te-ai gandit ce inseamna o defectiune la acea masina, la varsta care o are or sa inceapa sa cada diverse...?
Acum te intreb, de ce ti-ai cumparat masina, noua, cu motor de 1.2 si vrei sa o dai pe una de 2.2??? De ce nu ti-ai cumparat de prima data masina la mana a doua cu nu stiu ce motor si ti-ai cumparat noua cu motor mic? Gandestete,tu, mai mult ca sigur, platesti la a ta un impozit de circa 50 lei pe an (eu atat platesc la am mea,1.2 16v 2003), cat era impozitul mertz? Cat costa asigurarea la ea...?
Nu cred ce era masina mai buna... Daca aia e masina adevarata,asta inseamna ca a ta e de jucarie???
Eu te felicit ca nu ai dat-o,fara intentia de a te jigni, multi romani se simt "cineva cand vezi sigla Mercedes pe capota din spatele volanului" dar cu masina in parcare, de luni de zile nemiscata, si nici macar o chiftea in stomac....
P.s. Ca idee,eu mai conduc din cand in cand un audi a4 1.9 tfsi cutie automata, al sefului meu,e penultimul model,5 ani vechime... Tocmai azi l-am condus din nou,nu am mers decat juma de ora cu el,si apoi am tremurat juma de zi la gandu ca poate dedeam peste un "profersionist" si imi lasa un semn, ceva pe ea... Si iti mai spun ceva,la masina asta,acum 3 ani,cand am fost eu prima data cu ea la revizie,a costat revizia 17 meleoane,si nu au fost schimabte decat filtrele (toate),ulei si placutele....
P.s. 2 Inca ceva,acum ceva timp (aproximativ 6 ani), am avut ocazia sa stau de vorba cu neamt,care imi spunea ca in romania sunt mai multe mertz-uri decat in germania... si ca pt ei , ce-a mai buna masina, este cea care te duce din punctul A in punctul B cu minimul de cheltuiala...
RazvanF
QUOTE(BlueChaos @ 23 May 2015, 00:12)
P.s. 2 Inca ceva,acum ceva timp (aproximativ 6 ani), am avut ocazia sa stau de vorba cu neamt,care imi spunea ca in romania sunt mai multe mertz-uri decat in germania... si ca pt ei , ce-a mai buna masina, este cea care te duce din punctul A in punctul B cu minimul de cheltuiala...
*


Nu numai nemtii sunt de aceasta parere.
bylexus
De acord cu voi in multe cele enumerate mai sus... dar cum ramane cu "Placerea de a conduce"?
argon
QUOTE(Alexandar @ 20 May 2015, 22:01)
Nici Renault nu e o bataie de joc, sa stii. Au si ei destule chestiuni legate de safety. De bine de rau, au prima masina europeana cu 5 stele NCap.
*



La inceputul anilor 2000 Renault era intradevar ceva in domeniu, cu Laguna 2, Megane 2, ulterior Espace care la vremea aia era cea mai sigura masina de pe piata, dar in ziua de azi au fost depasiti de mai toata lumea la capitolul siguranta, pana si chinezii .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.