Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce masina pot cumpara pentru 6.500 - 7.000 euro?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
uitucul
Salutare,

Dupa multi ani in care masinuta asta mi-a fost aproape la bine si la rau, am decis s-o schimb. Ma uit pe site-urile auto si nu stiu ce sa aleg.

M-ar interesa ceva cu un spatiu interior ok, un portbagaj maricel si pe benzina. Buget? 6.500 - 7.000 euro.

Nu am o marca anume in gand. Idei / sfaturi?
iulia_boris
Sa te tii acu' sfaturi..Dar toti suntem subiectivi si nu stiu daca se potrivesc gusturile.A mea urmatoare va fi un Dokker..Acu' tu poate vrei WV..
meganus_bicorpus
megane 3 tourer, diesel de 110 CP, navigatie, etc...chiar merita !
uitucul
Asta si vreau, sfaturi smile.gif Nu sunt fan WV, nu cred ca "nu au moarte".

Nu as vrea masina diesel, as vrea totusi benzina. O s-o folosesc 90% in oras si as prefera o masina pe benzina mai bine dotata decat una diesel mai slab dotata.
UXE
user posted image
AndreiMR
La banii astia ai enorm de multe variante...o masina de clasa mica destul de noua si foarte dotata, una de clasa compacta ok, una mai mare dar mai veche...trebuie sa iti stabilesti niste criterii. Ca sfat, indiferent ce ai alege, cauta una la care sa poti verifica istoricul, de preferat sa nu fie de la vreun samsar. Si lasa-ti un buget de rezerva dupa achizitie, in principiu e bine sa iei o masina de cel mult 80-90% din toti banii pe care ii ai, de restul ii faci o revizie si ii tii o perioada pentru eventuale reparatii. La o masina sh, o revizie completa e obligatorie.

Eu as cauta o masina de clasa compacta, de la primul proprietar. As merge pe Focus, daca vrei ceva comun, sau Honda Civic sau Mazda 3, pe benzina, daca vrei ceva foarte fiabil. Cu diesel nu mi-as bate capul, prea multe riscuri daca nu stii cum a mers cu ea fostul si ce motorina i-a pus
uitucul
La o cautare pe autovit, minim 2010, benzina, pret intre 6 - 6.500 euro vad multe Opel (Astra), Renault (Megane si Fluence), Volkswagen (majoritate Polo) si Dacia.

Intertesant, un singur Seat Ibiza, din 2012, Break, pana in 70K Km (Germania... hmm).
Alexandar
Da, colegu' Synyster ti-a dat un sfat foarte pertinent. La banii aia chiar poti alege o masina din aproape orice segment. Evident, cu cat e mai mare si mai premium, cu atat anul fabricatiei e mai indepartat de zilele noastre. Exista pana si X5 sau Touareg la banii aia(benzinare). Totul depinde de criteriile pe care ti le stabilesti; daca pui accent pe anumite dotari, aspecte, siguranta, motorizare, europene, asiatice s.a.m.d.
Spre exemplu am vazut chiar in dimineata aceasta pe OLX, un Sandero cu 9000km la 6000'j ceva de euro, fabricatie 2013.
Multa bafta si sa ne tii la curent!
UXE
A zis masina , nu Sandero slap.gif
Alexandar
QUOTE(UXE @ 24 Apr 2015, 10:14)
A zis masina , nu Sandero  slap.gif
*



frustrat.gif

Am vazut ca omul a cautat si Dacia, de aceea i-am dat ca exemplu.
vallixx
In plus, mai trebuie tinut cont de preturile consumabilelor, pieselor de schimb, reviziilor, numarul de dealeri din retea...etc.

Eu ti-as recomanda un benzinar aspirat de un 1.4 sau 1.6
Ca marca.....Opel Corsa sau mai degraba Astra, Ford Fiesta sau Focus, Mazda 3, Honda Jazz sau Civic, Toyota Auris sau Corolla......

Pe Opel as merge pt raport calitate vs costuri, Ford mi se par niste masini cinstite, pe japoneze as merge pt fiabilitate.
Nu m-as baga in masini de la VAG si nici coreene. Nu-s rele, dar la banii disponibili gasesti ceva mai bun.

Cauta masini cu ani si km putini, chiar daca trebuie sa te rezumi la clasa mica sau compacta. Poti da un ochi si la dealerii care ofera buy-back-uri.

QUOTE(UXE @ 24 Apr 2015, 09:14)
A zis masina , nu Sandero  slap.gif
*


Stai linistit ca Sandero (asta nou cel putin), e peste Clio-ul tau. (sau al meu)

Mai putin la motorizari, insa in rest...
UXE
Stiu, recunosc ca am garda mai mica blush.gif
AndreiMR
Daca 90% din timp il petreci in oras, si n-ai nevoie de spatiu foarte mare pentru carucioare de copii sau alte lucruri mari, cel mai ok ai iesi cu o masina de clasa mica de fabricatie recenta si cu dotari multe. O Fiesta ok, de exemplu, sigur gasesti in banii astia, si aia e chiar o masina buna. Si la o masina de clasa mica si costurile de intretinere sunt mici...reviziile sunt mai ieftine, cauciucurile nu costa mult, taxe mici...plus ca pentru oras e mult mai comoda.
vallixx
Numa' ca la Fiesta nu te "bucura" la motorul ECOBOOST de 1l.
Ia modelul anterior de macar 1.4, normal aspirat.
AndreiMR
Mie pe Fiesta mi s-a parut foarte ok 1.0. Se misca foarte bine masina, nu prea zici ca e in 3 cilindri, iar consumul nu e chiar de speriat. Adica in oras e destul de economic, in afara insa, la viteza de autostrada, consuma ca un motor de 200 cp smile.gif Ca fiabilitate nu cred ca e chiar rau, adica am citit in AutoBild test de 100k km cu 1.0 ecoboost pe Focus, si n-au avut probleme cu el
UXE
+ ca te rogi de ea sa faca o depasire...
meganus_bicorpus
Un A8 de 2005...cu toate dotarile si pana in 200 k km este cam 7500 euro
VladSoare
Nu-l învăța la prostii, că asta-i din aluminiu și costă tinichigeria ca la o Teslă. biggrin.gif
La prima îndoitură o dă daună totală. biggrin.gif tongue.gif
meganus_bicorpus
Atunci chiar iti vine sa iti dai cu Tesla-n co..ie
AndreiMR
Apropo de masini premium la bani putini...si-a luat un vecin Touareg 3.2 V6 benzinar, sub 10k euro, din banii de nunta. Nu conta ca stateau 6 intr-un apartament de 4 camere, avea omu masina "da lux". L-a tinut vreo 2 luni, pana cand a inceput sa aiba probleme, sa ii dea cu virgula consumul urias si intretinerea masinii. L-a vandut si acum se plimba cu un Logan de care e foarte multumit smile.gif

A8 din ala are un prieten de al meu, 4.2, masina e senzationala, dar si costurile sunt imense. Tre sa schimbe acum uleiul la cutie, 1000 de lei a gasit cel mai mic pret, la un nene care are garaj si se ocupa de VAGuri. A picat bujia de la Webasto, cica e 200 de euro. A mai schimbat niste bucse, 2000 de lei scurt...si doar bucse, fara brate. Iar cand l-a lovit unul in spate la semafor, din cauza caroseriei de aluminiu, devizul a fost de vreo 4000 de euroi, desi masina nu era facuta praf, adica se putea merge cu ea. O fi ea ieftina la sh, dar initial a fost masina de categoria 100k euro...si intretinerea e la nivelul ala

aLecsunder
Focus 2 facelift 1.6 TI-VCT foarte bine echipat in pretul asta sau o Mazda 3, dar aici motorul de 1.6 nu e tocmai multumitor. Nu cred ca exista alternative mai bune in banii astia .
Alexandar
Ca tot a venit vorba de A8, e un tip in zona in care locuiesc, cu un asemenea exemplar de masina. Pur si simplu se vede ca omul nu are bani sa o intretina. A ajuns un cotet mai ordinar decat masina cu care transporta ăl batran materiale, animale si alte prostii la sat. De vreo un an de zile are pernele de aer sparte pe fata. Nu poate merge cu viteze mai mare de 50kmph pentru ca pur si simplu se dezintegreaza masina, isi taraie scutul de la motor pe jos. E locomotiva pe lemne, cu multe probleme la motor. Pur si simplu nu am vazut masina mai neingrijita decat aia, cred ca niciodata.
In alta ordine de idei, Ecoboost-u' ala de 1l, pe Fiesta e decent, ba mai mult cel de 125CP e chiar sprinten (sprint 0-100kmph in mai putin de 10 secunde) si cu viteza maxima constructiva de aproape 200kmph. Dar la acelasi motor pe Focus (pe Mondeo nu mai vorbim) cilindreea isi spune cuvantul.

24 Apr 2015, 12:51:
Sau mai exista si varianta Mitsubishi Lancer X, daca nu te deranjeaza aspectul foarte invechit al interiorului.
adytym
sau poti la un nivel mai avansat

http://www.mobile.de/ro/Automobil/Porsche-.../205781329.html

24 Apr 2015, 11:58:
si nu gasesti una sunt zeci

24 Apr 2015, 11:59:
daca te chiunui gasesti si o laguna 3 in stare foarte buna
Bwwlan
Daca vrei masina spatioasa, cu portbagaj mare, si nu faci multi km./an, poti sa te uiti la o Meriva.
Eu am avut asa ceva inchiriata in Germania si mi s-a parut efectiv uriasa ca spatiu interior.
Din 2007 incoace, sub 125.000 km. ar tebui sa poti gasi incepand cu 4.000 Euro. Cu cat e mai noua si scad si kilometrii, cu atat creste pretul, evident.
Mie mi s-a parut usor de manevrat, daca are si senzori de parcare, cu atat mai bine, vizibilitatea e excelenta, atata doar ca nah, fiind un van sub-compact, evident ca e la fel de sportiv ca un dulap.
cread
Casatorit = break, combi , van
Bagabont= cupe, cabrio , sport. Aceasta categorie se preteaza si pentru "middle age crisis"
b76bgaarh
suvu unde intra?
BannedHost
La nenea de pe varfu` muntelui radmasa.gif
cread
suvu tre'sa fie a doua in ambele cazuri tongue.gif
SandelBS
Eu am fost decis 90% in privinta modelului, dar tot am avut nevoie de ceva ajutor, mai ales la verificat. Si am apelat la cineva care cu asta se ocupa, consiliere pe achizite masini + verificat.

masina potrivita

Daca verifici 3-4 masini cam tot la costurile lui ajungi, plus ca iti negociaza el la pret (depinde ce varianta de colaborare alegi).

Poate tu ai timp sa mergi sa vizionezi, poate te mai pricepi sa verifici cateva chestii, dar eu n-am vrut sa risc aiurea + timpul pe care eu nu prea il am. Din 20-30 masini la un model, nu cred ca gasesti mai mult de 2-3 cu proprietar cinstit si bine intretinuta, km putini.

La sfaturi eu sunt 100% subiectiv, asa ca Fluence as lua din nou daca ar fi sa aleg, oamenii mai zic si de Fiesta, sotia are una (1,6 diesel din 2012 parca e) da mie nu-mi place nici sa ma pui la zid cu mitraliera. N-am loc, nu e prea confortabila la condus pe distante lungi, cateva avantaje ar fi dimensiunea la parcare si o oarecare stabilitate la drum superioara clio. Si mai are si sistemul ala idiot de Start&stop de care nu mi-am dat seama si radea de mine ca mi-a murit motorul la semafor.
kum
QUOTE(UXE @ 24 Apr 2015, 09:14)
A zis masina , nu Sandero  slap.gif
*


Ete ma unde statea gigi valoare mad.gif Tu ai bani sa-ti iei un sandero nou? Stepway, ca e mai dichisit...
Las' ca vezi tu palma la perciuni cand ne intalnim cu proxima ocazie.

<span class='edit'>24 Apr 2015, 23:52:</span>
user posted image

user posted image

wub.gif wub.gif
iulia_boris
QUOTE(cread @ 24 Apr 2015, 15:21)
Casatorit = break, combi , van
Bagabont= cupe, cabrio , sport. Aceasta categorie se preteaza si pentru "middle age crisis"
*


Corect.
b06fcn
Si la bagabont casatorit care ar fi reteta?
VladSoare
Cayenne/Q7/X5. Musai dizăl sau cu gepele. tongue.gif
alexutz23
Eu m-as zgarci si mi-as lua un 307 benzinar 1.6 de prin 2006-2007. Am avut asa ceva pe mana aproximativ 9 luni si am ramas surprins placut. As ramane si cu bani de o vacanta la viena(ca e mai aproape)+ piese pe 1-2 ani. Dar daca ar fi sa ii bag pe toti si sa imi iau de 6500-7000 as sari pe un Focus
argon
AI o gama foarte variata la banii aia, important e sa nu fie noua, cercetarorii britanici au facut un studiu, si au concluzionat ca de banii unui VW UP nou iei BMW E60 M5, deci...

Dar de 6500 de euro, personal as lua asa ceva http://olx.ro/oferta/octavia-facelift-2010...html#1273a1119c
mariusf23
QUOTE(argon @ 25 Apr 2015, 11:32)
Dar de 6500 de euro, personal as lua asa ceva http://olx.ro/oferta/octavia-facelift-2010...html#1273a1119c
*


Stii ca aia nu sunt km adevarati ai masinii, nu?
aluibasarabeanu
Iar 12 la suta in oras mi se pare un pic cam multicel , are de carat cam mult 1,6 ala de pe Octavia!!!
aditzuBA
...plus ca respectiva persoana (conform nr de tel ) e un cunoscut samsar din zona .
am vrut octavia si am ajuns la scenic......asa ca cauta , nu te grabi. daca iei masina sh pe repede inainte o iei pt 2..............maxim 3 ani.
la 7000 euro gasesti sh bun , depinde ce clasa vrei.
eu am cautat cam 3 luni (zilnic 4-5 telefoane ) pana am gasit masina actuala (...desi imi doream octavia break) ......ca sa fiu sincer , in cazul meu , copii au decis biggrin.gif ( caci gasisem si o O2FL in mintiile ei )
corneliassy
QUOTE(mariusf23 @ 25 Apr 2015, 12:56)
Stii ca aia nu sunt km adevarati ai masinii, nu?



cam cat ar trebui sa aiba? vreo 500.000 ca sa fie romanul impacat ca nu si-a luat teapa?
mariusf23
220-230.000 ar fi un rulaj normal pentru germania, zic si eu.
m3st_tce
QUOTE(SandelBS @ 24 Apr 2015, 20:06)
Eu am fost decis 90% in privinta modelului, dar tot am avut nevoie de ceva ajutor, mai ales la verificat. Si am apelat la cineva care cu asta se ocupa, consiliere pe achizite masini + verificat.

masina potrivita


Imi pare rau pt. vorbitor, insa romanul nu cumpara SH pt. ca ii place riscul (de fapt majoritatea romanilor e destul de "conservatoare" si prefera sa "joace safe"), sau pentru ca "se cred experti" (e drept, e o "trasatura" recunoscuta smile.gif ). Romanul cumpara SH din acelasi motiv pt. care cumpara si neamtul, care nici nu risca, nici nu e expert in orice.
Dacus_Malus
acum si eu sunt in situatia initiatorului...
caut o masina pana in 9000 euro...
ma gandesc la un Duster diesel, dar voi continua sa citesc pe aici, poate imi vine o idee mai buna.
qwertyuiop
As recomanda un golf 5 gt , 1,4tsi 170cp. Se gasesc unele bune la banii aia.
Dacus_Malus
in cazul meu, am nevoie de ceva 4x4.
alexutz23
Suzuki Grand Vitara iti place?
qwertyuiop
Era pt initiatorul topic-ului. In cazul tau un nissan quaskai . Nu e asa coaja ca duster-ul.
Dacus_Malus
mersi...
acum am in vedere:
- duster 1.5 dci an 2011 - 2013
- nissan x-trail 2.0 dci an 2007 - 2010
- mazda CR-V , 2,2 diesel, an 2007 - 2008

Mie mi-ar place Mazda, dar e cam cea mai scumpa si la achizitie si la intretinerea ulterioara.
qwertyuiop
Cred ca e Honda CR-V, sau Mazda CX5 daca e Mazda.
AndreiMR
Daca e Mazda, pana in 10k euro e CX-7, CX-5 in niciun caz. CX-7 diesel nu cred ca se prea gaseste in banii astia, poate doar extrem de alergat, deci ramane doar 2.3 benzina. Motor turbo, 260 cp...masina merge superb, dar in oras consuma enorm. Se poate pune GPL, dar trebuie instalatie speciala pentru motoare cu injectie directa, care costa destul de mult. In afara de asta, masina are niste bube specifice, in speta ambreiajul care e subdimensionat si care nu face fata iesirilor in off-road mai serios, si discurile de frana care au tendinta de a se ovaliza destul de rapid. La facelift se pare ca s-au remediat problemele astea. Nici foarte practica nu e, interiorul e surprinzator de inghesuit in spate.

CX-7 nu e o varianta economica, daca iti place ideea de a avea un SUV sportiv, merita toti banii, niciun SUV mai jos de Porsche sau BMW nu are o tinuta de drum comparabila...dar daca vrei o masina economica pentru familie, nu recomand. Intretinerea nu e mai scumpa ca la alte marci, doar ca ai mai putine variante aftermarket
UXE
Uiti de Forester care ii da mucu la tinuta sportiva Mazdei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.