Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fumatul interzis in spatiile publice
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
UXE
Propunerea de modificare a legii impotriva fumatului interzice complet fumatul în spațiul public central și local, în școli, în spitale de stat sau private.

Mai nou, potrivit unui nou amendament, fumătorii nu mai sunt acceptați nici în parcuri, pe plaje, precum și în locurile de joacă.


Cei care nu vor respecta prevederile legii riscă amenzi cuprinse între 500 și 2.500 de lei.




PS: Daca s-ar adopta si in restaurante ar fi si mai bine. In Irlanda iesea lumea in fata localului si fuma smile.gif
Babenco
Atata timp cat platesc "taxa de viciu", sa ma lase in pace sa fumez unde vrea moțul meu, ca fumez din banii munciti de mine.
crisolro
nu e chiar asa
din partea mea sa se fumeze prin parcuri, pe strrazi etc. atata timp cat nu vad pe jos chistoace si atata timp cat nu exista nesimtiti care isi aprind tigara langa mine, in lift etc. sau vin langa mine cu ea aprinsa ... ii vad ca fumeaza, stau departe de ei si totul ar fi ok, insa nu prea e asa
daca e sa inhalez fum, atunci o fac voluntar sau findca nu exista alta solutie dar nu pt. ca asa ii arde unuia cu care nici nu ma cunosc si fata de care nu am obligatii, asa cum nici nu are fata de mine decat obligatia bunului simt
ori nesimtirea nu poate fi invinsa si educatia nu poate fi facuta decat cu amenzi, se pare
AndreiMR
Ca fumator, mie mi se pare normal sa nu se fumeze in spatiile de joaca pentru copii, chiar si in parcuri sau pe plaja (ca se presupune ca te duci la aer curat). La fel si pentru institutii publice, spitale, scoli etc. Insa nu mi se pare ok sa se interzica fumatul in localuri. Mai cu cap era sa se respecte normele actuale, cu spatii delimitate pentru fumatori si nefumatori. Ca nu le respecta nimeni, e alta poveste, dar sistemul avea mai mult sens asa. Se presupune ca in club si la carciuma n-au ce cauta copii, iar ca adult, poti alege daca mergi intr-o locatie unde se fumeaza sau nu. Heirupism specific UE, hai sa reglementam mai mult decat e cazul, ca populatia e cretina si nu stie sa isi organizeze viata rolleyes.gif
crisolro
just
UXE
Aia cu localu era doar asa ca fapt divers, nu e in propunere smile.gif



PS: am votat NU din greseala plange.gif
andreist
De banii aia din accize nu m-as supara sa vad ca in franta loc de aruncat tigara la fiecare trecere de pietoni... Atat timp cat nu exista, asfaltul... e bun si ala. Am mers la un momentdat cu ambalajul la o inghetata in mana 2 statii de tramvai fara sa gasesc un cos de gunoi... cand am trecut pe langa unul, dupa atata drum l-am aruncat pe jos, in semn de protest. Cel mai enervant e ca pitiponii nefumatori vor sa dicteze si sa fie toata lumea ca ei, si sa ia deciziile care ma afecteaza pe mine. Oricum, nu o sa se interzica in cluburi si baruri curand, asa ca trec pe tigari ceva mai puturoase ca sa-i deranjez pe ei.. divele nefumatoare, daca tot militeaza sa nu fumez pe strada.
AndreiMR
Din ce am auzit pe la stiri, e valabil si pentru localuri. Daca mint astia care transmit stirile, asta e...dar retin clar ca ziceau ca nu mai poti fuma decat la tine acasa sau afara, in spatiii deschise, cu exceptia locurilor de joaca pentru copii.
UXE
Pe mine ma seaca aia la metrou care nu au rabdare sa iasa complet si aprind tigara pe scara. Daca esti pe rulanta n-ai scapare ca tot fumul vine in jos spre tine. Pe aia fixa te mai poti feri, dar pe aia rulanta nu ai cum sa mergi nici stanga sau dreapta si nici in spate.
wolfin
eu unu as lua exemplul irlandei(bine sunt la extreme).....nici macar in parc nu ai voie ca doar e domeniu public chiar daca este afara, basca in unele zone unde sunt scoli nici pe trotuar nu ai voie (e delimitat cu dunga galbena).


ii inteleg pe fumatori (ex fumator care mai calca pe bec la o betie) dar ce vina au ceilalti .......sa inhaleze fumul. nu este destul fum de TDI ...uri
tongue.gif

a si mai am o boala pe femei care desi sunt insarcinate baga tigare dupa tigare. (ultima vazuta fuse sambata dry.gif )
L!nuX
Doamne ajuta sa se interzica fumatul in toate spatiile publice. Cine vrea sa fumeze sa fumeze acasa sau afara.
wolfin
in masina, etc....locuri sunt....
UXE
De stadioane nu se zice nimic...
wolfin
pe national nu ai voie...decat la scari +/-

bine la meciul cu ungaria am fumat la gaz cat pt o 3 revolutii.
Diac
In Canada, in parc verisoara-mea se ascundea in boscheti ca sa fumeze. Daca o vedea garda, îi tragea amenda. Sta in chirie iar proprietarul a instalat detector de fum, iar daca ala se declanseaza de prea multe ori, la finalul contractului, chiriasul trebuie fie sa zugraveasca tot apartamentul, fie sa plateasca proprietarului ceva de genul 2000 de dolari canadieni. Deci acasa fumeaza pe balcon sau la fereastra. Ceea ce nu e chiar misto la - 25 Celsius.
spy_oh_joy1389
QUOTE(Synyster @ 20 Apr 2015, 13:49)
La fel si pentru institutii publice, spitale, scoli etc.
*


Aici nu înțeleg de ce nu se permite după modelul cancelariei profesorilor fumători. Toată lumea-i fericită, și cine intră, intră știind ce îl așteaptă.
vallixx
QUOTE(andreist @ 20 Apr 2015, 13:56)
Cel mai enervant e ca pitiponii nefumatori vor sa dicteze si sa fie toata lumea ca ei, si sa ia deciziile care ma afecteaza pe mine. Oricum, nu o sa se interzica in cluburi si baruri curand, asa ca trec pe tigari ceva mai puturoase ca sa-i deranjez pe ei.. divele nefumatoare, daca tot militeaza sa nu fumez pe strada.
*


Vezi tu, treaba e ca tu fumand langa un nefumator il deranjezi si il obligi sa fumeze si el pasiv. Invers nu se probeaza, el nu te deranjeaza "ne-fumand" laga tine.

Eu l-as interzice si in baruri, localuri. Vreau sa ma duc si eu cu vreun amic la o bere in vreun local. De ce tre sa ies de fiecare data de acolo de parca am iesit de la afumatoarea de slanina a lu' Cristim....si sa trazneasca hainele de pe mine a mahoarca?

Daca vrei sa fumezi, o poti face la tine acasa, in masina personala, eventual si pe strada, exceptand locurile unde mai iese lumea "la aer" gen parc, gradina botanica....etc.

As fi de acord sa se permita si in localuri....daca exista zone separate AERISITE CORESPUNZATOR. La noi asta cu zonele separate e o gluma proasta. E zona de nefumatori si la 3-4 m este zona de fumatori de unde iti vine si tie nefumator tot fumul pipat dincolo.

Nu nene, fa zone daca vrei, sa poata si fumatorii si nefumatorii sa intre in respectivul local, bar, etc, dar zonele cumva gandite astfel incat fumul din zona de fumatori sa nu intre dincolo.
b76bgaarh
si in muol e fumatu interzis si fumeaza pitiponci in draci.
wolfin
singurul mall unde am vazut ca se fumeaza a fost cel din militari de pe timisoarei...nu am mai fost acolo de cand m-au scos afara din notive de securutate (banda lu sportivu era tabacita de BGS). deci vro 7 ani.
vallixx
Plaza
Laurentziu83
QUOTE(Diac @ 20 Apr 2015, 15:47)
Sta in chirie iar proprietarul a instalat detector de fum, iar daca ala se declanseaza de prea multe ori, la finalul contractului, chiriasul trebuie fie sa zugraveasca tot apartamentul, fie sa plateasca proprietarului ceva de genul 2000 de dolari canadieni. Deci acasa fumeaza pe balcon sau la fereastra. Ceea ce nu e chiar misto la - 25 Celsius.
*


Spune-i sa traga un prezervativ peste senzorul de fum si a rezolvat problema. smile.gif
b76bgaarh
io vorbesc de muol de fitze, baneasa gen.
andreist
Pe babele virgine si vizoriste le deranjeaza ca vad vecinii ca vin la 2 noaptea acasa, tot le deranjeaza ca fetele de la 5 spala cam des cearsafurile, si-o trag cam des si tot asa, pun program de batut covoare de la 7 dimineata, ca doar toata lumea se trezeste la 5. La fel ca cei care le sugereaza patronilor de localuri sa-si transforme localul intr-unul de nefumatori, pentru ca ei sunt nefumatori... doar asa ca li se pare lor o treaba buna pentru ei.
aaddrryyss
http://www.piticigratis.com/2014/08/daca-e...i-foarte-prost/

bine, acuma nu stiu cati dintre fumatori sunt saraci si cati bogati, dar as banui ca mai multi sunt saraci decat bogati...asa ca daca le-ar veni macar lor mintea la cap, am avea aer ceva mai putin afumat.
aLecsunder
Daca esti sarac si ai orice fel de viciu esti la fel de prost. Dupa 11 ani de fumat cam 2 pachete pe zi , m-am lasat datorita unei ambitii personale. Fumul altuia nu ma deranjeaza, cheltuiala lui suplimentara nu ma deranjeaza, mai sanatos nu ma simt, mai bogat nu ma simt ca oricum nu era o suma uriasa pe luna dar ma deranjeaza toti opocritii astia care dau sfaturi la 2 saptamani dupa ce s-au lasat, ori care se vaita in carciuma de fumul venit de la 15 mese departare dar pe ala de la gratar l-ar lua acasa.
argon
Nu am fumat si nu voi fuma niciodata, viciul inseamna slabiciune, sa ajungi sa te controleze un viciu.. e nasol...tigari, alcool, droguri, tot aia e ideea.

QUOTE(Babenco @ 20 Apr 2015, 14:41)
Atata timp cat platesc "taxa de viciu", sa ma lase in pace sa fumez unde vrea moțul meu, ca fumez din banii munciti de mine.
*



PE aia de ii deranjezi fumand in spatii publice ii doare in basca din ce bani iti iei tu mahoarcele, si ca muncesti pentru ele nu iti da dreptul sa si fumezi unde te taie capul. Deci sunt absolut petru DA.
vallixx
Pe sistemul asta maine pot sa ma duc cu o curva si sa o fwt in parc, ca io o platesc din banii munciti de mine. Si prezervative tot din banii mei cumpar.....

Nu merge asa atata timp cat viciul meu produce neplaceri celor care nu au acest viciu. Daca un fumator nu ma deranjeaza prin faptul ca nu ii inhalez fumul, n-am nicio treaba cu el, poate sa se afume cat vrea.
Poate sa arda cati bani vrea, nu ma intereseaza.

De asta in locurile publice, mai ales cele inchise, ar trebui interzis fumatul. Un nefumator care intra intr-un loc in care se fumeaza puternic, poate fi deranjat de asta. Insa un fumator care intra intr-un loc in care nu se fumeaza n-are niciun deranj.

Deci nu e vorba ca nefumatorilor li s-a sculat asa dintr-o data sa creeze reguli pentru fumatori numa' asa de-ai dracu'. Ci pentru motivul ca viciul nu trebuie sa dauneze celor care nu au acest viciu.
andreist
vallixx, da' deranjat si aprins mai esti...
vallixx
Deloc. Vreau doar sa nu fiu inteles gresit. N-am nimic cu fumatorii, e treaba lor ce fac. Ca pe strada imi mai vine un fum de la unul care trece pe langa mine....sa fim rezonabili, nu se moare din asta.

Dar cand deschid si eu geamul sa aerisesc in casa si imi vine fum de la vecinul de dedesubt, care pipeaza in balcon, nu prea imi convine.
Dar si acolo mai las de la mine ca si de la vecina de alaturi imi vine damf de tocanita sau prajeli de alea in untura. Si nu pot sa zic femeii sa nu mai gateasca.

Dar intr-un restaurant unde ma duc sa mananc si eu ceva sau ma vad cu vrrun amic la o bere/cafea.....parca nu-i ok sa intru si sa ies afumat.
Aici asa face regula asa: ori ii lasi sa fumeze, asa ca eu aleg alta carciuma, ori nu-i lasi deloc si astfel fumatorii se duc in alta parte.
Sau daca il faci cu zone, atunci le separi ca lumea.

Ce am zis nerezonabil?

Insa afirmatia "ce treaba ai tu, io fumez pe banii mei" nu mi se pare ok.
Cand fumezi oe banii si pe plamanii tai, treaba ta.
Dar cand fumezi pe banii tai, dar pe plamanii mei, atunci am o problema cu chestia asta. Si sincer, nu mi se pare exagerat.
UXE
Stati ma sa-si zica si Tamango parerea. Sunt sigur ca are ceva de spus.

Dreamer
Sunt fumator si sunt de acord cu aceste norme.

Cand am fost in Germania la restaurant, daca erai fumator exista o camaruta separata, imputita, jigarita unde puteai sa fumezi pana nu mai poti. In local care arta super, fumatul era interzis si era aer curat si foarte placut!

Sunt PRO! smile.gif
Mr.NiceGuy
Va fi inclus si vapatul? Nu de alta, dar parca nu as dori sa ma intalnesc cu ninja al nostru intr-un mijloc de transport public, in timp ce vapeaza radmasa.gif
Alexandar
Desi sunt fumator, mi se pare penibil faptul ca este permis sa fumezi in mall. Adica iti baga o farfurie de la ceasca de cafea sub nas si ai voie sa fumezi pe orice "terasa" din interiorul mall-ului. Exista doar vreo 2 localuri unde sunt delimitate spatiile pentru fumatori si nefumatori (acestea fiind si printre singurele din Timisoara, cred).

21 Apr 2015, 10:23:
QUOTE(Mr.NiceGuy @ 21 Apr 2015, 10:15)
Va fi inclus si vapatul? Nu de alta, dar parca nu as dori sa ma intalnesc cu ninja al nostru intr-un mijloc de transport public, in timp ce vapeaza  radmasa.gif
*




Asa asa, instiga instiga!!! radmasa.gif
Mr.NiceGuy
up.gif
aaddrryyss
QUOTE(UXE @ 21 Apr 2015, 08:49)
Stati ma sa-si zica si Tamango  parerea.  Sunt sigur ca are ceva  de spus.
*




...contra...against some party or another... radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.