Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cuzineti Palier Clio II 1.2 8valve
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
FaneGSM
Salut,

Deschid acest topic in speranta ca poate cineva a mai avut aceasta problema.

Am un Clio 2 din 2003 cu motor de 1,2 in 8valve 43Kw iar de ceva vreme imi tot clipeste becul de presiune la ulei, am schimbat acum 6 luni uleiul si nu am mai avut probleme pana saptamana trecuta.
Am umblat pe la cativa mecanici, am mai sunat si 2-3 preteni si toti mi-au zis sa schimb cuzinetii de la biela si palier si sa verific pompa de ulei sa nu aiba sorbu infundat.
Zis si facut, am comandat cuzinetii, garnitura de baie, ulei , curea de distributie si am plecat la mecanic sa desfaca motorul. Dupa ce am desfacut motorul am avut o mare surpriza, cuzinetii comandati (folosind seria de sasiu) nu sunt buni, au pinten, si cei de pe masina nu au acest pinten. Asta nu e o problema asa mare, zic, ma duc sa ii schimb... Acum am avut o surpriza si mai mare, nu exista cuzineti fara pinten pentru masina mea, conform seriei de sasiu si tipului de motor.
De doua zile umblu de nebun sa gasesc un set de cuzineti care sa se potriveasca si sa nu aiba pinten.
Pe cuzinetii dati jos de pe masina scrie doar: 56680 -Fm pe o jumatate si 56676 -Fm pe cealalta jumatate. Diametru aprox. exterior 47.3mm, interior 43.5

Daca cineva are idee de unde as putea gasi sau cum as putea identifica acesti cuzineti, rog sa lase un PM sau post

Multumesc mult.
pistritu
ai masurat cumva ovalitatea si conicitatea de la palierele arborelui cotit? Degeaba pui tu cuzinetii noi standard si ai arborele uzat la R1 sau R2
FaneGSM
Da, a masurat mecanicul, a zis ca e ok, nu trebuie R1.
Intre timp am gasit cuzinetii, ceva echivalenti, da merg..
Problema insa nu a disparut si de ce imi era frica nu am scapat.
Se pare ca presiune de ulei tot nu am si azi am dat jos pompa de ulei sa o verific si se pare ca e praf.
Din fericire am gasit o pompa la 400 ron da vine in 7 zile sad.gif
Sper sa termin aici cu problema asta de presiune la ulei

Multa bafta wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.