Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: curge ulei
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
alinnn
Salut baieti sunt nou pe forum si necunoscator deapre mecanica.am un renault clio 2 1.9dti 80 hp.am avut o problema la masina,mai precis cu tamponu motorului.Baiatul care mi l a schimbat a observat ca imi curge ulei pe baie.am schimbat simeringul arborelui cotit si garnitura baii de ulei si tot curge.m am uitat impreuna cu el si am vazut ca uleiul venea de deasupra fuliei sa ii zic undeva la blocu motor.pe acolo se prelinge si se lasa pana pe baia de ulei.tin sa mentionez ca masina se comporta normal.poate reusesc sa pun cateza poza.daca se poate sa ma ajutati .multumesc


22 Mar 2015, 19:39:
aveti idee despre ce este vorba?
RazvanF
Ummm...majoritatea proprietarilor de Clio au motorizare pe benzina, iar cele diesel sunt modelul de 1.5, stiu ca suna ciudat dar ar fi mai bine sa intrebi in sectiunea Laguna sau Renault Master, ei sunt cei care au acest motor diesel si stiu mai bine despre ce este vorba.
http://www.reno.ro/Gama-Renault-Laguna-f63.html
Vezi si aici http://www.reno.ro/curge-ulei-pe-undeva-pe...ie-t211356.html
Mai mult ca sigur este vorba despre un simering si la tine.
alinnn
pai am schimbat simeringul arborelui cotit de la ce simering sa mai curga? se poate sa fie de la blocul motor? dar ma gandesc ca nu mai puteam merge cu ea nu?
espacern
QUOTE(alinnn @ 22 Mar 2015, 11:20)
poate reusesc sa pun cateza poza.daca se poate sa ma ajutati .

Poze clare ajuta la detectarea exacta a zonei de unde se scurge.
Mai este un simering si la ax came/garnitura chiuloasa/garnitura capac pe unde se mai poate scurge ulei.....pentru identificare scurgere se curata/spala bine zona cu spray frane.
alinnn
Am revenit cu pozele sper sa intelegeti.mersi
[attachmentid=1627987520] [attachmentid=1627987521] [attachmentid=1627987522] [attachmentid=1627987523]
alinnn
ma puteti ajuta cu interpretarea pozelor.multumesc
espacern
Pare ca uleiul (lichidul scurs) vine de mai sus (simering ax came/garnitura chiuloasa).....dar fara demontare capace plastic nu se poate pronunta nimeni 100 % sigur!
alinnn
mersi mult maine o sa dea jos si o sa se uite baiatu si revin.mersi pentru sfat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.