Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Judetul Brasov, obiective turistice
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
UXE
Salutare,

Planuesc in aceasta vara un concediu de o saptamana (cu cazare pe Valea Prahovei) in care sa vizitez cateva obiective turistice din judetul Brasov. Voi sta in Sinaia , iar de acolo voi face drumuri zilnice dus-intors.

Am la dispozitie cam 4 zile full in care as vrea sa fac diferite trasee la distanta maxima de 70km de Sinaia.

Pentru inceput, a fost careva la bisericile fortificate din Harman si Prejmer? Se merita?
Ma intereaza daca aveti idei si pentru pesteri ,cascade , monumente ale naturii smile.gif

As mai pune pe lista si Canionul 7 scari
espacern
Canionul 7 Scari poti sa-l incluzi in circuit cu Canionul Tamina.
Mai poti urca pe Tampa pe diferite trasee pedestre/Pietrele lui Solomon/Drumul vechi al Poienii/Bunloc/Pestera de lapte din Poiana BV/Groapa de Aur./Park Aventura....picioare sanatoase si timp frumos sa ai!
gibonu
@UXE

Muzeul Cinegetic din Comarnic.
Mai multe detalii intr-o discutie mai veche:
http://www.daciaclub.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=53322&hl=sinaia#

Canionul 7 Scari merita vazut, toate scarile si podetele sunt refacute, chiar arata bine.
Ai grija sa ai bani la tine, pentru ca intrarea costa parca 5 lei.

Merita vazute si bisericile fortificate din Prejmer si Harman.
Personal cea din Harman mi-a placut mai mult decat cea din Prejmer.

Ar mai fi Sfantu Gheorghe si Muzeul National Secuiesc:
http://www.sznm.ro/index_ro.php

Plus rezervatia de ursi pensionari de la Zarnesti:
http://www.ampbears.ro/ro/sanctuar-ursi

Bafta.
george_scala_2004
http://site.judbrasov.ro/userfiles/turism.jpg

Salut,

Tinind cont de limitarile de timp si distanta nu poti vizita decit Tara Barsei, si din ea doar o parte...

are tavi_ro un topic cu imagini din calatoriile lui, inclusiv in si prin Brasov:

http://www.daciaclub.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=278658&hl=

Sedere placuta!, fericitule... wink.gif
UXE
Multumesc ptr idei.


PS: Canionul de Aur? nu gasesc aceasta informatie pe net
espacern
Avenul Groapa de aur.......zona Vanga Mare!
Lord Hades
Trece pe lista poiana brasov cu o urcare pe postavarul pt panorama asupra orasului.
ar mai fi castelul bran. Mai e o zona superba la intorsura buzaului e o cascada mosto in zona si rezervatia de bizoni (dinaia adevarati nu bizoni de trafic). Bisrrica din prejmer e frumoasa se merita si ajungi usor. Sa nu uitam biserica neagra. Mai e cetatea brasovului si cetatea feldioarei daca zic bine. Ambele restaurate merita vizitate.

Cand ti-e foame daca vrei pizza recomand pizza hot. Daca esti in bani restaurant prato e in centrul vechi smile.gif sau sergiana tot prin zona.

Te așteptăm cu impresii.
espacern
Cetatea Brasovului este obiectiv care se viziteaza doar pe exterior.....este inchisa poarta si afacerea!
VladSoare
QUOTE(UXE @ 16 Mar 2015, 13:21)
Pentru inceput,  a fost careva la bisericile fortificate din Harman si Prejmer?
*

Da, am fost la ambele și a meritat.
La mine a fost cu plecare din Săcele și am ajuns imediat, nici n-am simțit drumul. Sinaia e cam departe. Dar dacă nu te deranjează distanța, merită văzute.

Poate-ți rezervi o zi și pentru Brașovul însuși. Merită vizitată biserica Sf. Nicolae cu muzeul primei școli românești, e ceva deosebit, sigur o să-ți placă. Apoi Biserica Neagră, Turnul Alb, Turnul Negru, plus altele despre care brașovenii de pe forum îți pot povesti mai bine decît mine.
Dacă ajungi în Piața Sfatului, pe strada aia pietonală, cam pe la mijloc, e o cofetărie turcească unde poți să bei o cafea la ibric calitatea I. wub.gif
neumann
de Cetatea Rasnov nu zice nimeni nimic? la pachet cu castelul Bran.
tarzy
Nu swtiu daca au fost deja spuse:
- pesterea Rasnov: - http://www.pestera-valeacetatii.ro/ro/
- rezervatia de ursi de la Zarnesti: - http://www.ampbears.ro/ro/sanctuar-ursi
UXE
Are careva informatii recente legate de Canionul Tamina? S-a inceput restaurarea scarilor?
espacern
Da.
UXE
Si se poate vizita (in august) sau inca e santier?






Stiu.. eu o intrebare stupida tongue.gif
espacern
Pana in august e gata.....de mult!
UXE
Vineri se deschide Dino Park-ul de pe Valea Cetatii. 28 de lei adultu si 22 de lei pentru puradei.

Mi se par cam umflate preturile.
pishky
si cetatea Rupea e de vizitat in jud Brasov, e la 1 km de dn 13 ( E 60) - e restaurata foarte frumos, si e 5 lei (parca) biletul.
Se vede de la sosea unde este - e pacat sa treci pe langa si sa nu o vizitezi.
b34uen
10 lei biletul, 5 lei minorii
maho
QUOTE(UXE @ 5 Jun 2015, 20:35)
Are careva informatii recente legate de Canionul Tamina?  S-a inceput restaurarea scarilor?
*


Cele mai recente informatii suna bine.
https://www.facebook.com/7scari?fref=ts
UXE
QUOTE(Lord Hades @ 25 Mar 2015, 06:54)
Trece pe lista poiana brasov cu o urcare pe postavarul pt panorama asupra orasului.

..............


Te așteptăm cu impresii.
*




Am fost, insa am prins o vreme neprielnica. Am urcat din dreptul telecabinei Capra, unde pe o foaie A4 agatata de un copac scria "Poteca impracticabila". Din ce cauza? Se vede mai jos.


user posted image user posted image


Cateva poze de pe traseu:

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


Mi-a placut cum se prezinta Cabana Postavarul , mai ales ca ultima oara am fost acu foarte multi ani si din cate am inteles acum are un prorpeitar strain (neamt, parca). Ce am descoperit acolo: personalul foarte amabil , mancarea foarte buna, foarte multi straini (noi cand am intrat gazda ne salutase in nemteste) , interiorul cabanei este foarte curat si ingrijit (istoria era prezentata pe perete) .


Nu am facut poze in interiorul cabanei pentru ca trebuia obtinut acordul gazdelor asa ca nu am stat sa ii mai bat la cap pentru ca erau ocupati cu ceilalti turisti. Am facut doar 2 poze de afara:

user posted image user posted image


espacern
QUOTE(UXE @ 24 Aug 2015, 12:56)
Nu am facut poze in interiorul cabanei

Voila cateva imagini!
Nu este proprietar strain......din contra!
maho
Azi ne-am scos rugina din oase cu vreo 19 km pe jos, de la petrom Timisu de jos pan' la cascada Tamina (pana n-apuca astia sa faca platforma suspendata si sa bage taxa de urcare prin canion, ca la "7 scari"). Vreme perfecta, turisti de toate varstele, de la sugari (in bratele mamicilor, ofcors), la hodorogi veritabili si venerabili. + mure la discretie si chiar zmeura.
vali71
QUOTE(maho @ 30 Aug 2015, 20:04)
Azi ne-am scos rugina din oase cu vreo 19 km pe jos, de la petrom Timisu de jos pan' la cascada Tamina (pana n-apuca astia sa faca platforma suspendata si sa bage taxa de urcare prin canion, ca la "7 scari"). Vreme perfecta, turisti de toate varstele, de la sugari (in bratele mamicilor, ofcors), la hodorogi veritabili si venerabili. + mure la discretie si chiar zmeura.
*


Salut maho....am o întrebare: Se vedeau ceva miscari pe la cascada vis a vis de modernizare?
maho
Nesemnificative: doar o movila de pietris la bifurcatia spre sub/deasupra cascadei (deci cam la ~ 100 m de canion), si inca vreo doua gramezi pe tot drumul, de la bariera pana acolo. In rest nimic.
espacern
Zapada proaspata la Pietrele lui Solomon....si zona Drumul Vechi al Poienii.
espacern
Un traseu destul de usor accesibil din centrul vechi este pe muntele Tampa prin Treptele lui Gabony.....cu acces rapid pe creasta muntelui si priveliste panoramica asupra Brasovului.
UXE
In weekend ma duc la Bran sa ravasesc niste oi.

Ce traseu forestier am in apropiere pentru a face o plimbare usoara in natura de maxim doua ore?

Eventual sa iau masa la o cabana. M-am gandit sa merg la cabana Caprioara cu masina si de acolo sa ma plimb pe jos o ora, doua ca apoi ma intorc in Bucuresti. E frumoasa zona?
espacern
Mergi sus la satul Peștera.....și poți încerca apoi sa ajungi in Magura.
dizzy
la Cabana Caprioara sau mai la vale la Ursuletul
https://www.youtube.com/watch?v=7M5slvthJpA 8.03
espacern
QUOTE(UXE @ 24 Sep 2018, 10:25)
In weekend ma duc la Bran sa ravasesc niste oi.

Le-am ravasit doar pe alea din Bran....si am petrecut dupa aia la serbarea campeneasca!
UXE
Da. Si eu am fost acolo. Te referi la serbarea campeneasca din alt loc? Ca stiu ca intr-o perioada se tinea si Festivalul oierilor pe un alt platou.

Am mers la Prapastiile Zarnestilor si pe la Magura. Am fost si la manastire de unde am cumparat un caș super bun.
espacern
Sarbatoarea traditionala de ravasitul oilor este cea din Bran de pe platoul Regina Maria....nu cele organizate pe camp afara din Bran mult mai comerciale si fara iz traditional.
UXE
Da , stiu. Am avut i mpresia ca pomenesti si de o alta sarbatoare campeneasca de pe acolo tongue.gif.

In fine, pun si eu cateva poze , fara comentarii smile.gif


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

1 Oct 2018, 09:04:
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Bicicleta galbena
QUOTE(Lord Hades @ 25 Mar 2015, 06:54)
Trece pe lista poiana brasov cu o urcare pe postavarul pt panorama asupra orasului.
*



Masina lasata in parcarea din Poiana Brasov, apoi luat rucsacelul in spate. Traseul e marcat cu cruce rosie, si dureaza 2-3 ore, functie de pregatire, varsta etc. Dupa doar 15 minute poti vedea Poiana de sus.

[attachmentid=1628119662]

Drumul e usor, se intretaie adesea cu drumul forestier dar strabatut din cand in cand de masini 4x4. Ca de obicei nevasta-mea are 8-10m inainte, altfel ii iau energia ( blink.gif ). Peisajul e frumos, totul e verde, miroase a conifere. Intalnim si cateva grupuri de oameni, insa mult mai linistiti si mai putin galagiosi decat cei de pe Ciucas.

[attachmentid=1628119663] [attachmentid=1628119664] [attachmentid=1628119665] [attachmentid=1628119666]

Flora de pe munte e extrem de diversa, o bucurie pentru orice pasionat de botanica.

[attachmentid=1628119667] [attachmentid=1628119668]

Dupa vreo ora ajungi la Cabana Postavaru, e destul de curat, au si dezinfectant. Baietii incing gratarul! Facem calculul - mancam cand ne intoarcem.

[attachmentid=1628119669]

Dupa inca 40 minute de mers lejer, de data asta pe drumul forestier, ajungem la capatul telecabinei ce urca din Poiana si dupa inca cateva minute urcam pe varf.

[attachmentid=1628119670] [attachmentid=1628119671]

Varful e stancos si extrem de fragmentat, iti trebuie nitica atentie sa nu aluneci pe pietrele tocite de trecerea a mii de oameni in fiecare an, de cateva zeci de ani. O teava groasa ajuta la echilibru. De sus se vede frumos toata zona, Brasovul si toate localitatile invecinate. Lumea vine cu telecabina, isi face poza pe varf, apoi coboara tot cu telecabina. Cei mai 'aventurosi' merg pana la Cabana Postavaru.

[attachmentid=1628119672] [attachmentid=1628119673]

Asta facem si noi, in cele din urma. Am luat niste mici cu mustar, micii erau facuti putin altfel fata de cei de la Bucuresti. Nu erau rai la gust, carnea era mai compacta si cred ca nu aveau carne de porc in ei. Patratosi si lunguieti. In fine, au fost ok. Berea - 9 lei un pahar.

La intoarcere am cules zmeura pe care am mancat-o seara, aruncata peste inghetata de vanilie (yummy!!!!! wub.gif )
Bicicleta galbena
Cateva zile am stat prin Sambata de Sus, alternate cu plimbari pana la Sibiu si Brasov. Planul era sa urcam si pe niste varfuri, dar vremea a zis ca mai bine nu sad.gif

Am urcat totusi pana la Cabana Sambata de Sus, drum de 3 ore dus, destul de lejer, prin padure racoroasa, fara zone abrupte. Privelistea de sus e superba, de acolo se ajunge pe creasta Fagarasilor si nu departe e vf. Moldoveanu.

[attachmentid=1628140817] [attachmentid=1628140818]

[attachmentid=1628140819] [attachmentid=1628140820]

[attachmentid=1628140821] [attachmentid=1628140822]

Lateral de cabana se urca la chilia lui Arsenie Boca, pe o potecuta abrupta si pe alocuri dificila, unde s-au amplasat niste cabluri pentru sustinere. Drumul e de doar 35-40 minute, dar te intrebuinteaza nitel. Chilia e o gaura micuta in munte, unde numitul ar fi stat candva, cu nimic impresionanta in afara de peisajul superb. Nu te poti gandi insa ce resorturi interioare il pot face pe un om sa se izoleze de bunavoie intr-un asemenea loc.

Dupa-amiaza am facut poze in apropiere, peisajele sunt extraordinare.

[attachmentid=1628140825] [attachmentid=1628140826]

[attachmentid=1628140827] [attachmentid=1628140828]

[attachmentid=1628140829]





This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.