Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Batai dreapta fata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Twingo
mihaiilinca97
Buna ziua,sunt sofer inceptor pe un twingo 1.2 din 2001 ,am luat un crater si dupa am inceput sa aud o bataie destul de puternica la roata dreapta fata,la prima vedere cand am oprit roata era miraculos inca acolo dar aceste batai au persistat ,dupa ce am slabit putin roata dar nu am dat-o jos bataile nu s-au mai auzit la fel de tare ,dar inca se auzeau ca ticaitul unui ceas ipotezele mele de novice ar fi ori descentrarea rotii ,ori bieleta de directie sau planetara deoarece dupa ceva timp cand am plecat cu ea se auzea iar bataia la cea mai mica schimbare de directie a volanului spre dreapta ,daca cineva stie ce mi s-a dus acolo astept un raspuns cat mai repede .


Multumesc anticipat !
alexandru_man
imi pare rau ce sa zic.....si eu m-am speriat de ce drumuri avem in romania dar asta e nu avem ce face in fine....ca sa vezi daca este planetara opresti masina pe un drum sau loc drept si virezi de volan maxim intr-o directie apoi pleci de loc daca se aud batai este planetara daca nu inseamna ca nu este afectata dar apoi incerci si in cealalta directie sa vezi daca sunt probleme,o planetara defecta de obicei in viraje stranse bate. pentru bieleta de directie trebuie sa dai roata jos si apuci cu mainile de discul de frana si tragi de el stanga dreapta daca bate inseamna ca este defecta sau daca te pricepi o alta varianta ar fi sa desprinzi bieleta de directie din fuzeta si apoi tragi de ea sacadat sa vezi daca bate.
bundy220
Pot fi multeee,chiar si amortizor. NU poti afla sigur decat sa mergi la un mecani,avand in vedere ca zici ca nu te pricepi.
Si strange bine roata!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.