Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: magarie reprezentanta dacia-renault
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
iosifb
buna,

Ati fost vreodata intr o reprezentata dacia - renault si sa nu va schimbe toate piesele cumparate? Am fost la dacia-renault si nu mi-au schimbat o rola(cea fixa) de la cureaua de transmisie, desi eu am cumparat tot kitul de accesorii.

Tin sa mentionez ca nu am stat langa ei, ca sa vad ce si cum schimba, ca am avut incredere, cel putin pareau de incredere.

Am cumparat de la ei : kit distributie, pompa de apa, kit accesorii, antigelul 3l, 2 capace de la axurile cu came + manopera pt masina din semnatura. total 1600 lei.

Am fost inapoi si i-am intrebat ce si cum. Au zis ca asa vine kitu', ca nu se schimba, alte preturi etc. Dupa care ma suna si mi zice ca am dreptate, si ca isi cer scuze, ca nu au stiut, ca nu le-o trimis rola, ca sa merg sa o schimb pe gratis, etc. Eu sunasem deja la un alt service dacia-renault sa-mi confirme daca trebuia sau nu schimbata rola. Si trebuia.

Zic sincer ca nu mai am incredere in ei(cel putin in service ul asta) si ma gandesc serios daca sa merg sa o schimbe.

ati patit asa ceva cu vreo reprezentata dacia renault?

numai bine smile.gif

espacern
Au gresit,au recunoscut (chiar daca nu din prima) si ti-au propus sa-ti refaca treaba.....unde e "magaria"?
alexgeogabriel
Exact asta e magaria espacern ca s-a dus la ei si s-au dat rotunzi.
@iosifb, zi-ne si noua care este reprezentanta ca sa stam mereu langa mecanici, oricum eu stau langa ei cand imi umbla la masina.
espacern
Normal ca daca mergi la reprezentanta te astepti sa beneficiezi de tot suportul tehnic....da si acolo intervine factorul uman care este supus greseli.
Este regretabil ce s-a intamplat si mai ales ca au dat-o la intors cu greseala de primire piesa....nu noi alti sunt de vina ohmy.gif .
Trebuie mers si schimbata rola lipsa facut o reclamatie la ANPC....si postat la sectiunea dedicata service sa stim exact reprezentanta.

http://www.reno.ro/Service-autorizat-Renault-f108.html
iosifb
Salut,

eu sunt din cluj, iar service ul ii dacia service automobile 2.

@alexgeogabriel exact cum ai zis, s au dat rotunzi si in plus mecanicul a mai facut si o gluma de genul : " haide uita te ca sa nu avem probleme maine sau saptamana viitoare" dry.gif


numai bine.
lucianm
Nu cred ca erau la prima distributie pe care o schimba incat factorul uman sa "uite"ca se schimba si rola aia. In plus rola aia vine la set, cu intinzatorul si cureaua de accesorii, nu prea ai cum sa uiti de ea, ca atarna in cutie acolo, singura explicatie stim cu totii care este....
iosifb
Stau sa ma gandesc, oare cati au mai patit acest lucru? sa cumperi si sa nu beneficiezi. nu sunt mecanic de meserie, dar ceva habar mai am ce se intampla prin masina smile.gif dar alti care nu au habar, Doamne ajuta!

Am schimbat o, 3 mecanici s au chinuit cu rola, 3!!! . la ei nu mai merg!

Dar, puteti sa mutati topicul in sectiunea dedicata service urilor?
UXE
O fi avut vreun gigel de acolo nevoie de rola pentru alta masina wink.gif
vasilecool
Mda... S-a mai intamplat si altora, fii sigur de asta ! Chiar nu v-ati pus niciodata aceasta intrebare? DE UNDE au anumiti mecanici"binevoitori", piese noi si originale, la un pret mai mic?
Mai rau este ca se intampla la reprezentante...Unde preturile sunta asa cum sunt,iti trebuie pompos, programare si tu ar trebui sa ai incredere.

Ieri chiar am avut ocazia sa vad cum se face o verificare(diagnoza) in stil Meridian, mergand cu un prieten, care si-a cumparat un Megane. Leviere bagate prin articulatii,ochiometric, zgaltaieli manuale, de sa cada masina de pe elevator, si alte operatiuni de-a dreptul grotesti...Dar cred, ca levierul era electronic si foarte precis... smile.gif caci au descoperit uzura la un pivot 30-40 % . Pretul nu-l stiu... A platit cu doua hartii de 100lei. I-a dat vreo douazeci si ceva rest.
UXE
La care Meridian? Mie de ex , cei din Vest mi se par ok , pentru lucrarile care le-am avut la ei pana acum pe partea de mecanica.
vasilecool
N-are importanta...Am ramas socat de modalitatea in care se face acea diagnoza. A fost OK, pana la urma, dar cu levierul si ochiometrul, putea fi facuta la orice service... Credeam ca au ceva aparatura speciala, de genul celei de ITP...
La placutele mele de frana, ma uit si eu, la cateva luni, gratis... Dar sistemul de franare, de unde stii ce eficienta are? Ca doar omu' pleaca cu masina la RAR, pentru inmatriculare...
Poate n-o fi cerut el, nu stiu...O sa il intreb.
Ma gandesc ca de banii pe care ii dai in reteaua "Reno", la un service mai mic, obtii mult mai multe informatii tehnice... Cand am vandut Trabantul, in urma cu multi ani, omul care l-a cumparat, a vrut sa mergem undeva sa vada ce si cum. Ne-am oprit la intamplare(nu era reprezentanta TRABANT " radmasa.gif ) Au verificat aia pana si compresia pistoanelor...
UXE
N-are importanta pentru tine, pentru mine are, dar daca nu vrei sa zici, e ok smile.gif
hellcat
Vasilecool nu mai pune link-uri unde se crede, se pare, se banuieste...ca sa nu ai probleme trebuie intai sa fii acel client informat, care ia decizii in cunostinta de cauza. Si aici generalizez, nu ma refer strict la mersul intr-un service auto.

@intitiator: N-am inteles partea cu...m-am dus acolo nestiind pe ce lume sunt si a doua zi deja stiam ca nu mi-au inlocuit si rola fixa.

Si ca fapt divers Dacia automobile service 2 cluj nu apare nici ca dealer nici ca reparator autorizat renault, deci magaria din titlu e magarie din start.
vasilecool
Referitor la link-uri am inteles...Ok, vorbele nu pot fi probate!
Nu inteleg partea cu informarea... esti informat ca iti vor schimba kit de ceva, sau 1,2,3,4 piese, ca d-aia nu merge masina...Apoi esti informat ca s-a schimbat...
Tu cum verifici daca s-au schimbat? Si cum stii ca piesele alea erau de vina?
Aha... Te duci la altii ca sa verifice, sau mergi pe incredere.

"Curat murdar, Coane Fanica !"
iosifb
@hellcat in primul am plecat de la premisa ca ei sunt corecti, nu are nici o legatura cu "pe ce lume sunt" si in plus conteaza cum mi am dat seama? pur si simplu m am uitat cu blitu de la blackberry ~ ceea ce am si facut smile.gif

in al 2-lea rand, acum vad ca nu mai apare in lista de agenti renault(desi acum ceva vreme, numarul de tel l am luat de pe renault.ro), dar apare in lista de agenti DACIA http://www.daciagroup.com/comercial/reteau...-autorizat/cluj .


espacern
Am fost la reprezentanta Renault....stai ca-i Dacia de fapt.
Nu au schimbat rola...stai ca au schimbat-o de fapt.
Ai facut vreo sesizare (scrisa) la service/ANPC/Dacia?
Sau doar vorbim/magarim?
hellcat
Iosif (da, conteaza cum ti-ai dat seama), cand te duci intr-un service trebuie sa stii ce ai de facut, ce semnezi si ce platesti. Am fost si eu prin cateva service-uri si treaba sta cam asa...iti faci o interventie la masina, schimbi niste piese, responsabilul te tine informat si iti acorda asistenta tehnica, la final inainte de a plati, esti pus sa semnezi o fisa in care sunt trecute exact ce piese ti-au fost inlocuite. Esti de acord, semnezi si achiti factura si urmeaza sa beneficiezi de garantie si de drepturile ce decurg dintr-o astfel de colaborare.
Ai aflat c-ai fost pacalit, f bine, hai sa-i ardem...dar tu tocmai ce te-ai inteles amiabil cu ei.

Discutia asta e fara sens, si mai sunt vreo cateva zeci pe forumul asta, imediat apar alte povesti in care 2 mecani de la meridian sunt prosti, ba nu unul din ei e bun, la Braila e un clan mafiot in service, ba nu il stiu eu pe Gicu ca e sufletist...

Vasile, apropo de motivul pentru care unii mecanici au piese "smekere"...pai le au din cauza ca tu le cumperi.
iosifb
@espacern nu pot face reclamatie la ANPC pentru ca am factura pe PJ si nu PF, ceea ce nu ma ajuta.

@hellcat discutia are sens pentru ca numai asa pot sa dau de stire altora, cu ce se intampla in reprezentante, fie DACIA, fie RENAULT si sa aiba grija si ca au dreptul sa fie, sa zicem, 'paranoici', mai ales pe banii nostri.

Eu am inceput acest topic cu : "Ati fost vreodata ... "

O greseala MARE, zic eu, ca nu am stat langa masina in timp ce schimbau piesele, motivele de ce nu am stat sunt irelevante in acest moment.

numai bine,
UXE
.. si as mai adauga eu ca si cei din reprezentanta mai arunca un ochi aici pe forum smile.gif
vasilecool
Sau unii de pe forum au "oaresce" interese...
Si apropos de piese... Sunt unul dintre prostii care si tigarile si le cumpara din magazin. Cu timbru.
alexgeogabriel
Nu este cazul sa ii sarim in cap initiatorului topicului, mi se pare normal sa ne impartaseasca problemele lui aici. S-a rezolvat pentru ca a facut scandal. Sunteti 2 utilizatori care ne ajuta mereu cu informatii si va multumim dar nu mai aparati service-ul respectiv, au gresit si nu vroiau sa rezolve clientul. Nu mi se pare normal sa mai faci un drum pana la ei. Voi daca ati fi in locul lui, cum ati fi reactionat? Da, stiu, la voi nu e cazul. Ca sa nu mai zic ca in titlu a scris "reprezentanta dacia-renault".
@iosifb, daca ai factura pe pj, ce? Tu ai fost delegat sa te ocupi. Daca nu vrei sa te complici cu Anpc, despre care stim toti cum se ocupa, atunci fa nene o reclamatie la vocea clientului.
hellcat
Naspa forumul asta, nu se mai poate discuta ceva interesant de multa vreme.

@uxe: S-o crezi in continuare, nu se uita nici dracu, daca o fi fost vreunul ratacit s-a plictisit rapid si a plecat pe ala misto unde esti tu mare boier.

4 Mar 2015, 14:11:
QUOTE(alexgeogabriel @ 4 Mar 2015, 13:48)
Nu este cazul sa ii sarim in cap initiatorului topicului, mi se pare normal sa ne impartaseasca problemele lui aici. S-a rezolvat pentru ca a facut scandal. Sunteti 2 utilizatori care ne ajuta mereu cu informatii si va multumim dar nu mai aparati service-ul respectiv, au gresit si nu vroiau sa rezolve clientul. Nu mi se pare normal sa mai faci un drum pana la ei. Voi daca ati fi in locul lui, cum ati fi reactionat? Da, stiu, la voi nu e cazul. Ca sa nu mai zic ca in titlu a scris "reprezentanta dacia-renault".
*


Ma simt vizat prin prisma primei afirmatii, ca am ajutat forumul cu mai mult decat informatii - asta da, corect. sleep.gif Dar mai departe, ai dat rasol...nici n-ai fost atent la ce-am scris si ai si ascultat pe la radiosant.
Uite in 2010 impreuna cu alti pasionati de fenomen am infiintat o asociatie cu scopul fatis de a nu mai fi nevoiti sa dam prin serviceuri, mai ales de reprezentante si in mare parte am reusit si reusim in continuare. Am fost ajutati chiar si de unii membri ai forumului, complet dezinteresat, nu e cazul de publicitate se stiu ei.
espacern
QUOTE(alexgeogabriel @ 4 Mar 2015, 13:48)
nu mai aparati service-ul respectiv, au gresit si nu vroiau sa rezolve clientul.

Cina apara service-ul?
Clientul e rezolvat...daca nu se dorea nu era!
Pentru o informare corecta trebuie si punctul de vedere al service-ului.....ca asa poate oricine sa-si faca cont azi si sa inceapa cu "magarie".
alexgeogabriel
Vezi ca o iei personal si nu este cazul, m-am referit la faptul ca voi cunoasteti unele lucruri, stiti unde sa va uitati, etc. Crede-ma ca stiu de acea asociatie si este laudabila intentia voastra voastra. Eu unul nu am fost invitat sa particip la vreo sedinta deci nu ai de ce sa imi atragi mie atentia.
iosifb
@espacern Contul mi l am facut in august '12, frecventez acest forum, dar nu am postat nimic pentru ca nu am avut de ce, pana acum.

cum e posibil sa mi se zica: " nu mi au trimis rola, ca nu am stiut" ... pai rola respectiva nu era in set? setul nu era sigilat? sau acest 'kit accesorii' vine separat, piesa cu piesa?

Sa fim seriosi, "magarie" ii putin zis, "teapa" ar fi mai okay smile.gif

Nu stiu daca are rost sa va zic ce si cum s a intamplat cand m am intors pt schimb, ce povesti circulau pe acolo, referitor la "rola".

Spor.
R19/16v
Nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreodata un kit de role sigilat, tu ai vazut?
hellcat
QUOTE(alexgeogabriel @ 4 Mar 2015, 14:29)
Vezi ca o iei personal si nu este cazul,
*


Normal ca o iau personal...ma acuzi voalat ca lucrez intr-un service renault. N-am lucrat niciodata, iar daca am lucrat pentru renault cu multi ani in urma, crede-ma n-avea legatura cu service-ul. Cred ca jumate de forum a suferit din cauza asta, moderatorul mare aparator al dealerilor. Cand a fost cazul le-am luat si apararea, pentru ca se debitau prostii, unele spuse clar din rea vointa.
Voi n-aveti de unde sa stiti, marele dusman al vostru n-a fost niciodata dealerul, ci importatorul.
alexgeogabriel
Eu nu te-am acuzat absolut deloc, de aceea am si lasat mesaj aici explicand clar la ce m-am referit. Hai ca ne certam degeaba si nu facem nimic pozitiv asa cum ai mentionat si tu. Eu unul ma opresc aici, cred ca explicatiile mele au fost de ajuns. Iti inteleg reactia dar nu este rea vointa cand suntem avertizati de unele neajunsuri din tara noastra, vorba lui Mircea Badea...
argon
Badea e unul din neajunsurile acestei tari, daca tot ai adus vorba.
kretzu77
Flame aiurea.
Eu nu ma mai duc la Serus, de exemplu, pentru ca mi-au pus Motrio la ultima revizie la ei fara sa ma intrebe daca vreau asa ceva sau piese de origine.
I-o fi scapat, nu zic nu, dar dar de ce sa nu-i taxez?
Strike one a fost la tinichigerie, cand a inceput sa mi se decojeasca vopseaua de usa sofer dupa 2 ani. Cica usa noua. Noua pe dreac din moment ce cheia nu mai intra in butucul acelei usi (usa noua nu vine cu butuc). Am descoperit dupa 2-3 ani. Prinde orbul, scoate-i ochii.
z_fdd bacau
ca tot spui de Motrio, astea sunt piese de origine smile.gif Motrio face piese pt reno, mai nou.
cred ca face inclusiv distributii (sa ma contrazica cineva daca spun balarii, dar asa auzisem)

asa ca ai piese de origine pe ea, dar sunt facute de Motrio smile.gif ca nu te-au anuntat, au mers pe ideea ca esti multumit ca sunt OEM

tinichigerie?
nici eu nu sunt foarte multumit - am o portiera care a fost vopsita la ei (1300 de ron vopsitul unei portiere) si dupa aproximativ 10-11 luni a inceput sa se cojeasca lacul. Raspunsul a fost ca ofera garantie 6 luni, nu au ce sa-mi faca... + gresit nuanta de 2 ori + gazata o data + arsa cu tigara + probleme la macaraua geamului... smile.gif) cred ca pot face o lista smile.gif

de-aia prefer un service de cartier, unde stau langa mecanic... si ies mai ieftin...

daniellu
@z_fddbacau : Motrio nu este producator de piese auto.
"Motrio este o gamã de piese de schimb multibrand (6000 referințe care se potrivesc 40 marci), pentru uzurã și operațiunile de rupere si de intretinere, gama universal și piese mecanice mici: filtrare, frânare, aprindere, vizibilitate, link-uri la sol, distribuția, aer condiționat, alternatoare , inceput, ambreiaj ..." - an incheiat citatul.
z_fdd bacau
ok, de aici sa inteleg ca e tot un fel de reseller sau ceva... inseamna ca le iau si le ambaleaza ei, nu? ma rog, eu nu ma omor dupa reselleri, prefer sa iau o firma anume si sa stiu ce sa iau, decat sa platesc un reseller

e ca si cum as pune distributie de origine, dar de fapt acolo am o curea gates, o rola koyo si, probabil, o pompa de apa hepu sau valeo.... iar pretul e mai mare decat daca iau piesele astea din magazin... dar, vorba aia, fiecare procedeaza cum crede ca e mai bine...

yulyan19
QUOTE(z_fdd bacau @ 5 Mar 2015, 20:31)
ok, de aici sa inteleg ca e tot un fel de reseller sau ceva... inseamna ca le iau si le ambaleaza ei, nu? ma rog, eu nu ma omor dupa reselleri, prefer sa iau o firma anume si sa stiu ce sa iau, decat sa platesc un reseller

e ca si cum as pune distributie de origine, dar de fapt acolo am o curea gates, o rola koyo si, probabil, o pompa de apa hepu sau valeo.... iar pretul e mai mare decat daca iau piesele astea din magazin... dar, vorba aia, fiecare procedeaza cum crede ca e mai bine...
*


Gama de piese de schimb Motrio reprezinta o oferta alternativa la piesele de origine. Ea se adreseaza tuturor posesorilor de autovehicule iesite din garantie, care cauta un raport pret / prestatie adaptat varstei vehiculelor.

Motrio inseamna acelasi nivel de exigenta ca si pentru piesele de origine in termeni de securitate si functionalitate.

Gama actuala Motrio este alcatuita din:
- GAMA UNIVERSALA: cuprinde produse care pot fi montate pe mai multe tipuri de vehicule (baterii, becuri, lichide, stergatoare);
- GAMA CURENTA: cuprinde produse care corespund operatiunilor de intretinere si uzura clasice (placute, discuri si saboti de frana, filtre de aer, filtre de carburant, filtre de polen, filtre de ulei,bujii aprindere/preincalzire, amortizoare, cilindri de roata);
- GAMA TEHNICA: cuprinde piese care necesita un timp de interventie mai lung si cunostinte mecanice avansare : kit de distributie, curea de distributie, curea de accesori
z_fdd bacau
ok, asta de unde ai copiat-o? smile.gif
pentru ca din ce vad eu aici, interpretez tot ca ''reseller''....

acelasi nivel de exigenta ca pentru piesele OEM? pai atunci de ce se adreseaza masinilor iesite din garantie? nu e mai simplu sa spuna ca sunt piese OEM daca respecta aceleasi exigente? adaptare la varsta vehiculelor???? pe asta nu o inteleg...

deci MOTRIO E RESELLER? ambaleaza piesele altora? ca inca nu vad un raspuns care sa ma lamureasca smile.gif sunt mai greu de cap...

si DACA ambaleaza piesele altora, nu iesi mai ieftin daca iei piesele alora, fara sa fie ambalate de Motrio si vandute in reteaua reno?
yulyan19
de pe site renault.filtrele le folosesc de la ei.is ok odata schimbate la timp
alexgeogabriel
Am avut si eu filtre de la ei si am inca, nu l-am mai schimbat pe cel de aer anul trecut fiindca aveam doar 3.500 km cu el, era curat lacrima. In schimb, in 2013 cand am pus toate filtrele Motrio parca imi consuma cu 0.5L mai mult(consumul instant) pe acelasi drum. Coincidenta sau nu, anul trecut am pus filtru de ulei original(Purflux) si am revenit la acelasi consum instant. Per total am folost multumit de Motrio. Nu stiu cum or fi pe la curele de distributie, bujii, etc. Doar am auzit de la mecanicii din reprezentanta cand am schimbat placutele de frana"nu iti pune Motrio, uite ce discuri bune ai,vrei sa iti ti le strice, am mai avut cazuri cu clienti nemultumiti de ele". O dovada ca mai sunt si mecanici corecti.
z_fdd bacau
Cu siguranta sunt si mecanici corectie pe-acolo, nu zice nimeni nu smile.gif

la filtre folosesc Champion, Mahle, Starline... La inceput foloseam MANN, dar am patit o treaba ciudata cu ele (pur si simplu se dezintegrasera ala de aer si ala de polen) si de atunci nu am mai folosit (desi ma gandesc ca oi fi nimerit eu ceva contrafacut, desi de la magazinul ala luam toate piesele si nu am avut probleme cu altceva)

espacern, hellcat, Motrio impacheteaza produsele facute de altii? Ca sa inteleg si eu... Si daca da, pentru pompa de apa si kitul de distributie cine sunt producatorii originali din cutiile Motrio? Asta daca aveti informatii referitor la firma asta...sunt curios...
espacern
La Renault marca Motrio este varianta LowCost pentru piese schimb.....cu tot ce recurge de aici.

http://www.motrio.com/?lang=ro&country=ro
z_fdd bacau
aaa, ok smile.gif multumesc!
kretzu77
QUOTE(z_fdd bacau @ 5 Mar 2015, 19:06)
1. ca tot spui de Motrio, astea sunt piese de origine smile.gif

2. tinichigerie?
nici eu nu sunt foarte multumit - am o portiera care a fost vopsita la ei (1300 de ron vopsitul unei portiere) si dupa aproximativ 10-11 luni a inceput sa se cojeasca lacul. Raspunsul a fost ca ofera garantie 6 luni, nu au ce sa-mi faca... + gresit nuanta de 2 ori + gazata o data + arsa cu tigara + probleme la macaraua geamului...  smile.gif) cred ca pot face o lista smile.gif

1. Si marmota le invelea in ciocolata. Pe piese, desigur. smile.gif
M-a deranjat ca nu m-au intrebat. M-u mai si aburit ca e mai ieftin, fara sa-mi spuna de ce.
2. La tinichigerie le-am spus ce si cum si mi-au raspuns:
- pai e de la gheata si zapada domnule
Mai sa fie? Aia de pe dreapta, carte e din 2006, oi fi luat-o in casa cand a nins sau a dat inghetul de nu i-a sarit vopseaua, nu?
S-a uitat la mine cu fata tampa.

Oricum, mai la toti este asa. Solutia este sa nu iau o nuanta pretentioasa la masina, sa o pot face oriunde fara prea mari riscuri de a se gresi nuanta.
iosifb
Salut,

Vad ca se discuta despre Motrio, hmm, am fost la dacia renault aba pentru o revizie, si am zis, hai sa shimb si filtrul de benzina ca deja avem ceva km cu el. Cei de la dacia/renault alba ma intreaba daca vreau filtru benzina marca Motrio sau unul de origine. Eu ii intreb daca e vreo diferenta intre ele. imi zic ca doar la pret. Eu zic, puneti d'ala mai ieftin, era ~2 ori mai ieftin.

Ete na! ca la un an si ceva de la schimb, mergand pe drum,duminica pe la 19 ,era si vara, intre aiud si turda, flashuri , semne, claxoane, si sunt oprit de un sofer curajos, intr un mod agresiv, cu frana relativ brusca in fata mea. Eu m am oprit, iar soferul fuge disperat spre mine urland ca mi curge benzina de sub masina.

eu ma uit si vad cum curgea, din jurul filtrului, garla benzina de 6.10 lei / litrul pe drum. Eu practic am spalat drumu' cu benzina.

m am intors a 2 a zi cu filtru nou, l am dat jos pe ala vechi, care era literalmente desfacut in doua,l am schimbat cu cel nou, iar masina mergea brici. Totusi ii sun pe cei din reprezentanta "aurocar 2002 alba iulia" sa le zic ce aveam pe suflet. Ei imi zic " V-AM ZIS CA ERA MAI IEFTIN!!!! " eu la care, ii zic "dute n p...... ....i !!! " si gata.

Deci, ce incredere mai poti avea in reprezentante cand iti fac faze d\astea? Unu nu iti schimba o rola, altu' zice ca i bun si ala motrio, si te lasa masina in drum.

Principiu : merge si asa !!

Numai bine,


espacern
Pai de ce este mai ieftin?......chiar nu se intreaba nimeni?
alexgeogabriel
Ieftin, ieftin dar nu se intreaba nimeni ca sunt certificate Reno, oare astia nu au niste standarde? Gasesti ieftin si de la alte firme si nu patesti asa ceva. Bai nene la cata reclama face Reno la Motrio ar trebui sa ne pupe picioarele daca se intampla una ca asta. Daca as fi manager de calitate la Reno, mi-as arde talpile. Ia stai ma, am o cunostinta pe la astia, ii zic cateva, poate ajunge informatia si pe la unu mai mare de pe acolo. ph34r.gif In orice caz, tocmai in ideea de a scapa de aceste posibile probleme, luati ceva bun si nu va caliciti la cateva zeci de lei economisite. Poate sunt doar cateva cazuri particulare ca si la marcile de renume. icon_mrgreen.gif
SandelBS
QUOTE(z_fdd bacau @ 5 Mar 2015, 18:06)


tinichigerie?
nici eu nu sunt foarte multumit - am o portiera care a fost vopsita la ei (1300 de ron vopsitul unei portiere) si dupa aproximativ 10-11 luni a inceput sa se cojeasca lacul. Raspunsul a fost ca ofera garantie 6 luni, nu au ce sa-mi faca... + gresit nuanta de 2 ori + gazata o data + arsa cu tigara + probleme la macaraua geamului...  smile.gif) cred ca pot face o lista smile.gif

*



Eu am vopsit capota la Citroen, la SD Prestige (prin sec4) si dupa 8 luni a inceput sa se cojeasca de pareau a fi de la pietricele , dupa un an ducandu-se cu totul pe vreo 3 cm. Desi garantia era de 3 luni am fost la ei, au zis ca nu are cum sa se faca in halul ala dupa atata timp si au recunoscut ca nu a fost lucrarea ok si au revopsit. Dar tot am stat 3 zile fara masina + disconfortul psihologic. Asadar se poate si in directia buna. O fi depinzand si de cum vorbesti cu ei.

@espacern, ba da s-au intrebat, printre care si eu si am zis nu la piesele alea. Pretul la Motrio inlocuite la reprezentanta e acelasi daca iau eu piesele (mai bune ca alea) si ma duc la service cartier, chiar nu vad ce mare minunatie se face la un schimb de ulei si filtre de trebuie reprezentanta (in afara de perioada de garantie evident).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.