Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vopsire portiera Symbol
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
NickRenault
Am lovit portiera spate la Renault Symbol si trebuie revopsita ... daca imi puteti spune cam cat m-ar costa aceasta operatiune la reprezentanta
Yan78
la reprezentanta ai costuri mai mari din cauza costurilor indirecte. de obicei lumea apeleaza la ei in ultima instanta.
masina este in garantie?

acum am vazut ca e din 2009 deci nu se pune ce am intrebat.
NickRenault
Asa un pret aproximativ nu poti sa imi spui cam cat ar fi la reprezentanta si la un alt altelier
aurelyan
Daca este lovita inseamna ca trebuie si reparata, apoi vopsita. Preturile difera de la caz la caz, nu este nimeni oracol sa poata sa-ti dea tie pret. Pretul in astfel de situatii il afli la fata locului.

Puteai posta in topicuri deja existente nu sa deschizi unul nou.
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=63826&hl=
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=89378&hl=
BannedHost
o revopsire costa 600 lei la reprezentanta.. am fost eu acum o luna sa intreb...

Din pacate nu am ramas sa o vopsesc la ei ci m-am dus la un service.. care mi-a revopsit o bara cu 400 lei... rezultatul - se vede diferenta de nuanta de la o posta.


Recomandarea mea este sa iti vopsesti ce ai de vopsit la reprezentanta daca vrei sa nimereasca nuantele.
vasilecool
NickRenault, doua posturi, inregistrat la repezeala, de nevoie...
Credeai ca o sa o repari aici pe forum? Forumul, parerea mea, este pentru a da sfaturi tehnice,pentru amatorii de DIY, care s-ar "baga" la unele reparatii in regie proprie si vor sa fie sprijiniti de cei care au mai facut asa ceva.
Nu te supara pe mine, nu o lua ca pe un afront...
Du-te la un atelier, service de cartier, la mai multe... Arata-le, si intreaba-i direct pe ei cam ce implica reperatia si cat costa. Un bun meserias iti spune pe loc ce si cum. Eventual iti spune si daca trebuie sa cumperi tu materialele...
La un service de reprezentanta, nu iti garanteaza nimeni ca va iesi mai bine, iar preturile sunt mult mai mari. De tine depinde unde vrei sa o faci...
Daca vrei sa o faci cu oameni de pe forum, trebuia sa intrebi daca se ocupa cineva cu asta, la sectiunea de anunturi, ceea ce e tot varianta cu reparatul la service de cartier...
Daca am scris ceva deplasat, imi cer scuze si rog un moderator sa stearga mesajul...
Multumesc...Si succes
UXE
Nick , daca esti din bucuresti iti pot recomanda o persoana serioasa. Eu am facut la el si a iesit fara diferente, insa mi-am adus vopseaua din reprezentanta.


cristisad
Cat ar costa revopsirea masinii la reprezentanta? Am un symbol 2007 gri metalizat si am o zgarietura laterla de vreo 2 metri. Barele (fata /spate)atinse putin si sunt zgariate.
Cat m-ar costa sa revopsesc toata masina la renault?
Kojak
QUOTE(cristisad @ 9 Apr 2015, 13:59)
Cat m-ar costa sa revopsesc toata masina la renault?
*



...intre 5000-6500lei?
BannedHost
O revopsire completa costa intre 2000 si 2500 euro, depinde tipul vospselei...
andutu
ce instamna vopsire completa??? vopsit si pe interiorul pieselor?
cu 4500 lei vopsesti toate elementele la un service ok si cu lac ceramic.
BannedHost
Din cate stiu si mi s-a spus la reprezentanta. iti dau jos ornamentele, aripi fata, bara fata- spate si geamuri laterale....
z_fdd bacau
adica se demonteaza tot ce se poate demonta (fete usi, chedere, bandouri...) si se vopseste...

nici la reprezentanta nu mi-au nimerit culoarea, abia la a 2-a incercare le-a iesit (de 2 ori am patit asta - o data a iesit prea deschisa si au refacut, a doua oara a iesit prea inchisa si au refacut...)

nu stiu pretul, dar stiu ca am intrebat la un service de cartier de o vopsire integrala si mi-au zis de vreo 3000 de lei
Liquor77
De o portiera dreapta spate indreptata si revopsita am avut eu parte. Am dat unde la 300 de lei la niste baieti la un atelier. A iesit binisor.
alexgeogabriel
Si diferenta de nuanta?
Liquor77
e gri-ul clasic metalizat. Se vede doar la soare insa foarte putin.
verde
La reprezentanta , am constatat ca au 2 nuante pentru acelasi cod de vopsea: originalul si unul zis invechit (paletar cu 2 cartoane mostra), care in cazul meu s-a potrivit destul de bine . Numai cand e masina spalata proaspat si e o lumina puternica dar filtrata de nori -nu soare /senin- vad o diferenta pentru ca stiu unde sa ma uit. La soare , din cauza ca e vopsea metalizata , oricum se vad n+1 nuante in functie de unghiul de inclinare al suprafetei.
z_fdd bacau
smile.gif ca sa nu deschid alta discutie, postez aici:

chiar daca mereu am incercat sa am grija de vopsea, am capatat niste amarate de zgarieturi pe partea dreapta (partea cu trotuarul)... sunt destul de urate, agata la unghie sad.gif

la polish nu ies, am incercat toate chestiile (pasta abraziva, ceruri, orice...)

vreau sa stiu daca a comandat cineva vreodata de aici: http://www.magazinvopseaauto.ro/vopsea-aut...ata-pe-cod.html

ei spun ca prepara vopseaua dupa cod... probabil ca o sa fie o diferenta de nuanta, dar macar nu se mai vad ca dracu' zgarieturile alea...

a luat cineva? sunt ok? ma bate gandul sa incerc inainte de a arunca cu bani la vopsitorie... nu de alta, dar ambele aripi si o portiera au capatat dungi, nu scap tocmai ieftin...
andutu
Eu vreau sa cumpar mai multe sa refac o indoitura pe portiera. Este in targ vitan si nu sunt singurii sunt vreo 5.....care prepara dar daca nu ai incredere poti incerca http://www.renault.ro/servicii-post-vanzar...etus_caroserie/
z_fdd bacau
problema e ca am fost la reno in bacau si mi-au zis ca ei nu fac asa ceva.... se uita foarte sictirit omul la mine, a zis ca da un telefon si intreaba, dar el nu a auzit de asa ceva... si bineinteles ca nu am rezolvat nimic cu ei, nu au asa ceva...
RazvanF
Vor aparea dungi in loc de zgarieturi....teoretic trebuie revopsit in totalitate (aripa, portiera etc)
Nu e bine sa incerci astfel de chestii singur, acasa....cauta pe cineva care se pricepe si a mai facut asa ceva. Ieri mi-am revopsit singur toata capota, am cumparat vopsea la culoare, spray si lac tot spray, rezultatul final e groaznic....am capota negru mat iar culoarea masinii este midnight noir.
La fel, aveam zgarieturi si ciobituri de la pietre...acum are alta nuanta. Vopseaua a fost ok, nuanta tot, dupa ce am aplicat al 3lea strat de lac am obtinut ce se vede in poza..nu inteleg de ce.
z_fdd bacau
te inteleg ce spui, ideea e ca nu ma tine buzunarul sa bag vreo 2-3000 de lei in 2 aripi si o poriera pentru niste nenorociti care nu sunt in stare sa mearga pe trotuar...

de aia cautam o varianta care sa fie mai ok pentru buzunarul meu, chiar daca sunt constient ca o sa se vada o diferenta, dar macar nu se mai vad zgarieturile asa de proeminent...

18 Apr 2015, 09:59:
wow.... aia e mata toata...
alexgeogabriel
Nu ti-au nimerit culoarea sau lacul utilizat a intrat in reactie chimica si ti-a matuit vopseaua. Cred ca iese cu polish. Daca vopsesti dungile, nu ies diferente mari daca dai si polish ulterior. Eu nu am avut problema asta.
z_fdd bacau
pai exact la asta ma gandeam, inca mai am pasta abraziva fina si ceara de toate felurile... dupa ce dau vopsea pe dungile alea dau si polish, ma gandesc ca o sa arate oricum mai bine decat acum...

si totusi, nu a comandat nimeni de la ei? sunt seriosi?
alexgeogabriel
Eu am luat spary la culoare direct dn targ, de la primii care mi-au iesit in cale.
RazvanF
QUOTE(alexgeogabriel @ 18 Apr 2015, 10:50)
Nu ti-au nimerit culoarea sau lacul utilizat a intrat in reactie chimica si ti-a matuit vopseaua. Cred ca iese cu polish. Daca vopsesti dungile, nu ies diferente mari daca dai si polish ulterior. Eu nu am avut problema asta.
*


Zici ca ar iesi la polish? Am mai avut un spray la culoare, tot de la aceeiasi firma si ala era perfect, cand l-am folosit pe al 2lea parea putin mai inchis la culoare.
Este adevarat ca dupa ce s-a uscat tot era abraziva capota, parca era ca smirghelul dar dupa o spalare cu peria si detergent auto si-a mai "revenit", tot abraziva a ramas, insa nu cum era la inceput. As incerca sa mai aplic 2-3 straturi de vopsea peste, dar imi este frica sa mai pun si lac.
z_fdd bacau
incearca un polish, nu cred ca ai ceva de pierdut... e posibil sa dea un luciu, dar nu cum e lacul, asta e sigur
RazvanF
Am cumparat inca un tub de vopsea, dar vreau sa scot vopseaua din el si sa revopsesc capota dar de data asta voi folosi un pistol de vopsit cu aer comprimat.
argon
De ce va incapatanati sa vopsiti masina cu vopsea la spray? Ala nu e pentru masini, in nici un caz, masina se face la pistol, si atunci cu compresor profesional cu debit mare, nu pocnitori din dedeman.
alexgeogabriel
Da cu polish intr-un colt. Eu cred ca vopseaua este de vina, daca zici ca al doilea spray avea alta nuanta. Pistol ca si pistol dar acolo omul are problema cu vopseaua utilizata si nicidecum ca domne a vopsit cu spray-ul, doar se gazeaza suprafata si iese la polish. Esti sigur ca vopseaua sau lacul erau pentru caroserie si nu pentru plastic? Daca te uiti la topicul vecin, a pus Uxe poze cu bandoul restaurat cu vopsea penyru plastic. Ti-or fi gresit aia vopseaua, "las' ca merge si asta".
RazvanF
Este pentru metal vopseaua, nu e preparata de cineva anume, asa este importata, am catalog cu toate masinile posibile si imposibile iar la Renault am ales midnight noir pentru ca asta este culoare masinii, codul culorii nu il stiu.
Din primul tub pe care l-am avut am fost nevoit sa vopsesc putin pe partea din stanga a capotei insa s-a cunoscut diferenta de nuanta, asta a fost primul motiv pentru care am vrut sa revosesc in intregime al 2lea fiind ciobituri in partea din fata....cu al 2 lea spray cumparat din acelasi loc cu acelasi cod am avut o nuanta putin mai inchisa, dar totul s-a stricat cand am aplicat acel lac protector, cu toate ca am asteptat 30 de min inainte de aplicare.
De data asta am sa o las 1 zi sa se usuce dupa care voi aplica stratul de lac.
z_fdd bacau
incearca varianta sa astepti sa se usuce bine vopseaua, s-ar putea ca asta sa fie motivul ''stricarii'', ca nu era uscata calumea si cand ai dat lacul a ''bulit'' stratul de vopsea...

daca iese tot asa, incearca un polish cu o ceara buna... daca nu se rezolva, nu prea vad alta varianta decat vopsit la un service...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.