Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apa in partea dreapta fata - balta la propriu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
zerillos
Salut. Acum 2 ani intr-o dimineata am gasit portiera dreapta infundata cu o urma de talpa pe ea. Cineva a incercat sa o deschida ca erau mai multe urme si pentru ca nu a putut a dat cu piciorul. Am indreptat eu cat am putut, dar de atunci intra apa in portiera si se scurge pe jos in interior. Se vede si urma pe unde curge si cand se incalzeste rezolv problema. Deocamdata in partea dreapta jos in mocheta, balteste apa de zici ca e lac. Se vede cand apesi putin pe ea cum iese apa cu gramada. Ce sa fac sa o scot, ca mi-e frica sa nu rugineasca pe-acolo. La fosta Supernova taiasem mocheta si o scoteam pe toata in partea soferului, puneam o mocheta provizorie si o puneam la uscat pe cea din masina care era super groasa cu buretele de pe ea. As taia-o si pe asta, sau as alege alta solutie buna. Voi cum a-ti facut ? Care e optiunea cea mai buna ?
CipTal
Cauta mai bine pe forum. Exista topic pentru asa ceva.
verde
aici
http://www.reno.ro/-t39891.html
zerillos
Mersi, am citit ... acolo toti discuta despre cum sa rezolve cauza problemei, adica pe unde intra apa. Eu stiu pe unde intra si o sa o rezolv cand se incalzeste. Ma interesa daca a mai taiat cineva mocheta, cum a facut sa iasa cat de cat acceptabil, etc ..
verde
Problema n-ar fi mocheta ci buretele de sub mocheta . E f. fin si se usuca f. greu. Trebue stors bine , rulat cu o sticla , facalet , ceva pe el pana lasa cat mai mult din apa si apoi uscat pe un calorifer.Mocheta ai putea sa o tragi (ridici) spre schimbatorul de viteze ca sa ai acces la burete , dar trebue sa continui taietura aia de sub scaun pasager (unde e seria sasiu) pana in marginea dinspre usa. Nu stiu cum e prinsa pe la prag in dreptul usii dar cred ca nu e mare inginerie.

http://www.reno.ro/galerie/displayimage-208-81.html
vasilecool
Cum se scurge apa din portiera in interiorul masinii? Portierele au gauri de evacuare a apei in partea de jos, iar apa se elimina spre pragul exterior. Nu prea are cum sa intre in habitaclu.
Totusi sa nu se prelinga printre usa si cheder... Asta daca nu e celebra problema cu drenarea apei de la grilele de aerisire.
wolfin
ar trebui lasata cateva zile sa se usuce cu usile deschise..eventula cu mochea ridicata.

daca ai pe cine va la curte asa rezolvi fara bricolaj la burete.

nu a aparut pana acum mucegaiul??
RazvanF
Cand am avut apa in fost masina, uitasem geamult putin deschis, fiind vara si i-a dat cu ploaie, la fel am gasit mocheta si scaunul de la sofer imbibate cu apa. Ajuns acasa am pus masina in garaj, am lasat motorul la relanti, dat caldura la maxim si pozitionat sa sufle pe la picioare cu viteza maxima si toate geamurile lasate jos, asa am uscat toata mocheta si scaunul. Am lasat-o undeva la 45 de min.
CipTal
Parerea mea este ca daca ai balta in partea din fata trebuie sa scoti obligatoriu buretele fonoabsorbant. Solutia cu uscatul la soare sau cu aeroterma la maxim este doar de suprafata. In interior, buretele retine foarte bine apa si nu se va evapora, in plus cand vei intra in masina te va intampina un miros oribil si intepator de umezela. Nu mai amintesc si de rugina...

Am trecut si eu prin chestia asta si am lasat buretele la uscat pe bloc vreo saptamana.
espacern
QUOTE(CipTal @ 3 Mar 2015, 09:36)
Nu mai amintesc si de rugina...

....Si de faptul ca prezenta umezeala in habitaclul duce la coroziune la contactele electrice cu efecte nefaste pentru electronica.
zerillos
Sa inteleg ca buretele nu e prins de mocheta si s-ar putea scoate separat? Presupun ca totusi trebuie sa fac niste taieturi sa iasa doar bucata de la pasagerul dreapta....
CipTal
Se poate sa scoti doar partea din dreapta a buretelui dar trebuie eliberata toata partea din fata a mochetei. Se ridica mocheta si se trage spre spate, apoi poti sa scoti buretele complet sau sa-l tai de la jumatate (dar atentie sa nu mai tai si alte fire de pe la airbag).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.