Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: parasolar
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
svclio
Nu mai sta parasolarul de la sofer lipit de plafon, atarna cam la 1-2 cm. Aveti idee cum il repar?
wolfin
il schimbi cu altul sh ca doar e de plastic si se spala usor.

probabil s-a uzat si nu mai sta cuminte.

svclio
mda, la asta ma gandeam si eu...
Ayden_CJ
sau cu velcro? (scai)
andutu
uite cine merge pe drumuri insorite laugh.gif
baga o cerere pe piese auto punct ro vezi ce oferte primesti.
svclio
Stau in partea de vest a orasului si lucrez in est, drept urmare atat dimineata cat si seara am soarele in ochi. cool.gif

Ms! O sa ma uit.
vasilecool
QUOTE(Ayden_CJ @ 18 Feb 2015, 19:45)
sau cu velcro? (scai)
*



Zi-i arici, pe romaneste... laugh.gif
Ayden_CJ
Era doar o idee: n'am scris sky:) iar ariciul doar înțeapăsmile.gif velcro e numele sub care e cunoscut dincolo de la firma ce l-a făcut; partea de scai, nu aia pufoasă se poate lipi pe parasolar, este bandă adezivă pe ambele fețe, și cred că ar ține, mai ales dacă se folosește din acela mai fin pentru că înțeleg că e nevoie de manevrări multiple, sau... un mic magnet?
RazvanF
QUOTE(Ayden_CJ @ 21 Feb 2015, 12:15)
sau... un mic magnet?
*


O idee foarte buna, un magnet mic, rotund lipit in coltul din dreapta, si daca e destul de puternic, cum sunt cele de la hard disk-uri se "prinde" de plafonul masinii, fara sa mai fii nevoit sa lipesti de plafoniera o bucatica de metal.
devilgenius
se gaseste de cumparat piciorul de la parasolar, cel in forma de C?
vasilecool
@Ayden_CJ
Stiu foarte bine ce e ala velcro, altfel nu tradueam in denumirea mult mai folosita de catre romani...Nu trebuie sa dovedim cine si ce stie... Fara suparare... Si apropos, ceea ce tu numesti scai, este de fapt un material moale, asemanator cu catifeaua. Sub denumirea de "scai" este vinilinul, denumit pompos piele ecologica...
Acum ON: daca ai prin casa un harddisc, gasesti in el un magnet foarte puternic si ieftin...
Dar cel mai bine, cauta un parasolar bun pe la dezmembrari... Si inlocuieste-l pe cel vechi. Daca faci aaceasta operatiune, nu scoate surubul de tot, il slabesti si il impingi cu surubelnita inspre interior. Suportul are niste picioruse, ca un diblu de beton, care se vor slabi, apoi tragi de suport cu incredere, pana iese...
Succes.
wolfin
nu stiti nimic si va mai si certati

velcro aka arici a fost adus de vulcanieni pe terra (prin episodul 3 S 5 din ultima serie Star Trek parca au aratat asta)

10561582.gif
RazvanF
Velcro is a fabric hook and loop fastener,[1] invented in 1948 by the Swiss electrical engineer George de Mestral.
http://en.wikipedia.org/wiki/Velcro
biggrin.gif
UXE
Cum sunt prinse clemele in care se infige parasolarul? La mine ambele sunt lasate, am incercat sa le strang cu un torx, insa se invart in gol.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.