Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Depasire
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
Closerhuh
Buna, am si eu o intrebare. Am fost astazi oprit de politie pentru ca am depait in localitate, mai exact intr-o localitate din afara orasului un camion, mi-a cerut frumos actele si am reusit sa rezolv cu o suma de bani, dupa a scris el ceva pe o foaie si m-a pus sa semnaz de 3 ori pe acea foaie care dupa spusele lui este doar un avertizment, oare asa sa fie sau sa ma astept cu hartie acasa?
UXE
Daca nu ti-a dat chitanta.. n-ai la ce sa te mai astepti.
gabize
QUOTE(Closerhuh @ 28 Jan 2015, 20:24)
intr-o localitate din afara orasului
*


tongue.gif

ON:
1. Să înțeleg că ai semnat fără să știi ce?
2. PV-ul (bănuiesc că asta ai semnat) a rămas la polițist, nu ți-a dat și ție o copie?
spectator
QUOTE(Closerhuh @ 28 Jan 2015, 20:24)
Buna, am si eu o intrebare. Am fost astazi oprit de politie pentru ca am depait in localitate, mai exact intr-o localitate din afara orasului un camion, mi-a cerut frumos actele si am reusit sa rezolv cu o suma de bani, dupa a scris el ceva pe o foaie si m-a pus sa semnaz de 3 ori pe acea foaie care dupa spusele lui este doar un avertizment, oare asa sa fie sau sa ma astept cu hartie acasa?
*



Pt contraventie la depasire se suspenda dreptul de a conduce si se ridica permisul, eliberandu-se o dovada de circulatie pt 15 zile. Sanctiunea cu avertisment a fost data pt o alta presupusa contraventie.
Closerhuh
QUOTE(gabize @ 28 Jan 2015, 21:07)
tongue.gif

ON:
1. Să înțeleg că ai semnat fără să știi ce?
2. PV-ul (bănuiesc că asta ai semnat) a rămas la polițist, nu ți-a dat și ție o copie?
*



1. nu am stat sa ma uit, a fost ceva de genul "semneaza aici, aici si aici"
2. Da a ramas numai la el, mie nu mi-a dat nimic inapoi inafra de talonul masinii, buletinul si carnetul.
vallixx
1. Niciodata nu mai semna ca primarul.
Intr-o zi te vei pomeni ca i-ai vandut unuia casa si nu o sa stii de ce esti evacuat.

2. Orice act pe care il semnezi; contract de orice, conevntie, proces verbal, ordin de plata.....etc se completeaza in mai multe exemplare si fiecare parte semnatara primeste obligatoriu cate un exemplar.

Acum...daca tu nu stii ce ai semnat, nu ai un exemplar.....cum am putea noi sa stim daca poti primi sau nu amenda? Nu vreau sa te sperii aiurea, dar in cazul asta orice e posibil.

Nu poti decat sa astepti si sa speri....si niciodata nu mai semna fara sa stii ce si intotdeuna ia o copie, chiar si la avertisment chiar daca nu esti sanctionat financiar si / sau cu puncte.

Chiar daca e politia la mijloc, nici politia nu se poate excepta de la lege.
Agentul e obligat sa iti aduca la cunostinta daca te sanctioneaza, in ce fel si este obligat sa-ti inmaneze exemplarul original, la el ramanad copia.

Tu nu esti obligat sa semnezi daca nu ai luat la cunostinta sau daca nu ti-e clar ce si cum.
Poti trece mentiuni in PV, daca ai alta parere decat a agentului.

De abia dupa aia semnezi de luare la cunostinta, de primire......sau pentru alte mentiuni.
Closerhuh
QUOTE(vallixx @ 28 Jan 2015, 21:36)
1. Niciodata nu mai semna ca primarul.
Intr-o zi te vei pomeni ca i-ai vandut unuia casa si nu o sa stii de ce esti evacuat.

2. Orice act pe care il semnezi; contract de orice, conevntie, proces verbal, ordin de plata.....etc se completeaza in mai multe exemplare si fiecare parte semnatara primeste obligatoriu cate un exemplar.

Acum...daca tu nu stii ce ai semnat, nu ai un exemplar.....cum am putea noi sa stim daca poti primi sau nu amenda? Nu vreau sa te sperii aiurea, dar in cazul asta orice e posibil.

Nu poti decat sa astepti si sa speri....si niciodata nu mai semna fara sa stii ce si intotdeuna ia o copie.
*



Acum sincer cred ca daca nu mi-a dat copie nu se ia in considerare orice ar fi, ma gandesc ca dupa ce a plecat de lnga mine a luat foaia si a aruncato, asa ma gandesc eu... Si dupa spusele lui am primit doar o "avertizare"
C a t a l i n
Esti naiv tare!
vallixx
Nu fii rau, poate omul nu a avut experiente cu politia si fiind la primele "patanii" nu stie exact ce si cum.

@closerhuh

Se ia in considerare ceea ce a scris politistul in PV, asta se vede din copia lui.
Tu cand ai semnat de cele trei ori, ai semnat ca ti s-a adus la cunostinta si ca ti s-a inmanat un exemplar,mai exact originalul. In fata legii acel exemplar original e la tine.
Closerhuh
QUOTE(vallixx @ 28 Jan 2015, 21:48)
Nu fii rau, poate omul nu a avut experiente cu politia si fiind la primele "patanii" nu stie exact ce si cum.

@closerhuh

Se ia in considerare ceea ce a scris politistul in PV, asta se vede din copia lui.
Tu cand ai semnat de cele trei ori, ai semnat ca ti s-a adus la cunostinta si ca ti s-a inmanat un exemplar,mai exact originalul.  In fata legii acel exemplar original e la tine.
*



Acum in mare parte daca el nu mi-a dat nici-o foaie si mi-a spus ca e un avertizment am la ce sa ma astept?

Intradever este prima data cand am fost tras pe dreapta.
vallixx
Pai si daca ti-a zis avertisment si in realitate ti-a dat amenda?
Nu zic ca ar fi asa, dar te intreb; de unde ai putea stii?
Ca neavand PV-ul nu stii ce scrie in el si nici nu poti sa-l contesti in caz de nevoie.
Si te trezesti cu amenda la fisc.

Probabil te-ai "pierdut", e omeneste si se poate intampla oricui.
Fii atent data viitoare si nu te pierde cu firea.
Agentul nu te omoara, in cel mai rau caz te sanctioneaza conform legii.

Pana atunci astepti si speri ca agentul sa fi fost de treaba, desi e cam ciudat ca nu ti-a dat originalul.
Sau poti sa te duci la politie, sa spui ca esti X si ca in ziua Y la ora Z, ai fost oprit de un echipaj in locatia Q, ti s-a intocmit PV dar nu ti s-a inmanat......sau l-ai pierdut....si soliciti o copie.
Closerhuh


QUOTE(vallixx @ 28 Jan 2015, 22:01)
Pai si daca ti-a zis avertisment si in realitate ti-a dat amenda?
Nu zic ca ar fi asa, dar te intreb; de unde ai putea stii?
Ca neavand PV-ul nu stii ce scrie in el si nici nu poti sa-l contesti in caz de nevoie.
Si te trezesti cu amenda la fisc.

Probabil te-ai "pierdut", e omeneste si se poate intampla oricui.
Fii atent data viitoare si nu te pierde cu firea.
Agentul nu te omoara, in cel mai rau caz te sanctioneaza conform legii.

Pana atunci astepti si speri ca agentul sa fi fost de treaba, desi e cam ciudat ca nu ti-a dat originalul.
Sau poti sa te duci la politie, sa spui ca esti X si ca in ziua Y la ora Z, ai fost oprit de un echipaj in locatia Q, ti s-a intocmit PV dar nu ti s-a inmanat......sau l-ai pierdut....si soliciti o copie.
*



Si daca cei de acolo imi spun ca nu exista nici-un document in ziua de la ora de...?
Oricum daca si-a primit partea si a spus ca e doar un avertizment si nici nu mi-a dat macar o copie dupa acel Pv....
vallixx
Daca nu exista un document tu pe ce ai semnat? De 3 ori.

Trebuie sa intelegi ca semnand pe el tu practic declari ca acel document este la tine.
Una dintre acele semnaturi este ca sa confirmi (prin semnatura) ca ti s-a inmanat PV-ul.

Macar daca te duci, zi-le ca l-ai pierdut.
Nu stiu cat de avantajat vei fi daca le zici ca ai dat spaga.
Ca practic le zici colegilor alora......

Closerhuh
QUOTE(vallixx @ 28 Jan 2015, 22:07)
Daca nu exista un document tu pe ce ai semnat? De 3 ori.

Trebuie sa intelegi ca semnand pe el tu practic declari ca acel document este la tine.
Una dintre acele semnaturi este ca sa confirmi (prin semnatura) ca ti s-a inmanat PV-ul.

Macar daca te duci, zi-le ca l-ai pierdut.
Nu stiu cat de avantajat vei fi daca le zici ca ai dat spaga.
Ca practic le zici colegilor alora......
*



Acum are vreo relevanta faptul ca nu mi-a luat carnetul? Adica mi-a dat carnetul, buletinul si actele masinii inapoi...
vallixx
Are. Daca iti retinea permisul trebuia sa-ti elibereze dovada de circulatie de 15 zile.

Cel mai probabil ti-a dat un avertisment. Insa ma mira tare faptul ca nu ti-a inmanat PV-ul.
El l-a scris, tu l-ai semnat.....care era problema?

Sper sa nu ai probleme, la prima vedere pare ca esti safe si s-au multumit cu spaga.
Insa inca o data trebuie sa repet. Nu mai semna fara sa stii ce semnezi si obligatoriu iei o copie a documentului pe care l-ai semnat. Pentru ca tu poti sa semnezi ceva perfect normal, ulterior documnetul poate suferi adaugiri care sa il agraveze si cine stie cu ce te poti trezi daca nu ai si tu dovada.

Daca vrei sa iti iei extra precautii, du-te la politie si cere o copie a PV-ului.


LE: nu mai cita mesajul imediat anterior. (Regulament sectiunea 2 Mesaje, punctul g tongue.gif)
http://www.reno.ro/index.php?act=boardrules
Closerhuh
Imi cer scuze pentru asta.


A fost doar unul. Adica a fost singur in masina... Acum sper sa nu fie nimic, dar ca o sa fice ceva dupa cat timp sa ma astept sa vina acasa?
vallixx
Nu iti va veni nimic acasa daca tu ai semnat de primire.

Daca e ceva, sper sa nu fie, iti vine direct la fisc.
Daca trec 48 ore pierzi dreptul de plata a jumatate din amenda, iar daca trec 15 pierzi dreptul de a contesta. Dar repet, numai daca a fost aplicata o amenda.

De obicei, acasa iti vin PV-urile in cazul in care nu ai fost oprit, ci doar filmat.
Closerhuh
A spus ceva de o amenda minima pe care mi-o poate da si a specificat suma de 97 de lei, dar la final a spus si citez "sa fie bine si pentru mine si pentru tine, de data asta o sa iti dau un avertizment, semneaza aici, aici si aici" . Dupa am spus multumesc, o zi buna si mi-am vazut de drum...
vallixx
Mda, ma rog, tu stii exact ce a fost si cum a fost.

Surprinderea mea vine de la faptul ca daca a completat un avetisment si daca tu ai si semnat pentru el, de ce nu ti l-a dat?
St
QUOTE(Closerhuh @ 28 Jan 2015, 20:24)
am reusit sa rezolv cu o suma de bani
*



QUOTE(UXE @ 28 Jan 2015, 21:05)
Daca nu ti-a dat chitanta.. n-ai la ce sa te mai astepti.
*



Citatie la DNA?
sk0rpion
QUOTE(St @ 28 Jan 2015, 23:25)
Citatie la DNA?
*



Cred ca il lua pe loc pentru dare de mita, ma rog eu tot nu am inteles pentru ce la oprit, "depasire in localitate in afara orasului"
vallixx
Nu-l lua, erau conditii excelente biggrin.gif pt spaga.
Politistul singur, "infractorul" speriat.......lux nene! tongue.gif

Depasire in localitate in afara orasului = probabil o depasire prin loc nepermis (probabil line continua) intr-o comuna sau un sat.
AR-18-MOS
QUOTE(vallixx @ 28 Jan 2015, 23:53)
acasa iti vin PV-urile in cazul in care nu ai fost oprit
*


Serios?
vallixx
Pai daca te-a oprit si te-a sanctionat......si ti-a dat PV-ul pe loc, ti-l mai trimite acasa?
Nu cred, personal nu am primit niciunul. smile.gif
AR-18-MOS
Evident, atat timp cat nu-l semnezi.
vallixx
Asta clar.
Eu ma refeream la cazul de fata. Nu o sa-i vina nimic acasa pentru ca a semnat de primire.
AR-18-MOS
Am inteles eu gresit, atunci. smile.gif
paul_p
Dragute sfaturi smile.gif
Adica omul l-a omenit pe politist ca sa scape, si acum il sfatuiti sa se duca la politie sa intrebe daca acel politist l-a amendat? Eventual sa spuna ca desi i-a dat niste bani, acel politist nu i-a dat nici o hartie? wacko.gif

Bine, daca tot dai o spaga ar trebui sa fii sigur macar ca ai dat-o cu folos, nu sa pui intrebari naive pe forumuri smile.gif
Markos
QUOTE(Closerhuh @ 28 Jan 2015, 20:24)
si m-a pus sa semnaz de 3 ori pe acea foaie
*


Greșeală capitală.

Ai pus degetul mare sau ai desenat un X?
vallixx
Daca e cu degetul e nasol ca se poate verifica daca e degetul tau, X poate sa faca oricine, declari ca a nu ai vrut sa semnsezi si a semnat politistul in locul tau. Cred ca X-uri stiu sa faca. radmasa.gif


QUOTE(paul_p @ 29 Jan 2015, 00:07)
Dragute sfaturi smile.gif
Adica omul l-a omenit pe politist ca sa scape, si acum il sfatuiti sa se duca la politie sa intrebe daca acel politist l-a amendat? Eventual sa spuna ca desi i-a dat niste bani, acel politist nu i-a dat nici o hartie?
*


QUOTE(vallixx @ 28 Jan 2015, 22:41)
Daca vrei sa iti iei extra precautii, du-te la politie si cere o copie a PV-ului.
*


QUOTE(vallixx @ 28 Jan 2015, 22:07)
Macar daca te duci, zi-le ca l-ai pierdut.
Nu stiu cat de avantajat vei fi daca le zici ca ai dat spaga.

Ca practic le zici colegilor alora......
*


Cum era reclama cu santieristii la bautura aia cu colorant si cu aroma de coniac?

Dorele, citim si noi mai cu talent? icon_mrgreen.gif
Closerhuh
Am semnag cu pixul, si am facut semnagura mea...
espacern
Stai linistit....ca e "platita" punct!
BioHazarD
Hai ca pun si eu o intrebare tampita ca n-am fost in situatia asta (din fericire?)...daca ti se da avertisment, se completeaza PV in care scrie avertisment?
smile.gif
corbex
Da.
paul_p
QUOTE(vallixx @ 29 Jan 2015, 08:46)
Dorele, citim si noi mai cu talent?  icon_mrgreen.gif
*

Nu stau sa citesc toate prostiile.

A fost suficient sa vad asta:
QUOTE(vallixx @ 28 Jan 2015, 22:01)
Sau poti sa te duci la politie, sa spui ca esti X si ca in ziua Y la ora Z, ai fost oprit de un echipaj in locatia Q, ti s-a intocmit PV dar nu ti s-a inmanat......sau l-ai pierdut....si soliciti o copie.
*

ca sa fie clar ca vorbeste gura fara tine.

PS: Dorel sa ramana un apelativ cu care te alinti in sanul familiei.
vallixx
Chill, faza cu Dorel era o gluma.

Iar daca nu te apuci sa citesti "toate prostiile", atunci abtine-te sa comentezi aiurea in calendar la ele. Ca nu esti nici interesant si nici nu ajuti pe nimeni. Omu' a intrebat ceva, daca esti mai in masura sa-i dai informatii mai bune decat i-am dat eu, atunci fa-o.

Daca nu.....aunci care a fost rostul postului tau?
Doar sa verifici daca iti functioneaza tastatura?
Alexandar
In cazul unui avertisment, exista posibilitati foarte mari sa nici nu primesti PV, deoarece este vorba doar de un avertisment si acesta nu se contesta apoi(adica asa e normal).Cel putin asta a fost explicatia agentului cand l-am intrebat, destul de indignat chiar, daca nu are de gand sa imi inmaneze si mie PV care tocmai l-am semnat.
corbex
Eu am primit avertisment cu proces verbal. Militienii fac si munca de prevenire, pe care o dovedesc cu aeste PV. Sigur, te poate avertiza si verbal, nu-l opreste nimeni si nici nu-l obliga nimeni sa faca PV.
vallixx
QUOTE(Alexandar @ 30 Jan 2015, 12:01)
In cazul unui avertisment, exista posibilitati foarte mari sa  nici nu primesti PV, deoarece este vorba doar de un avertisment si acesta nu se contesta apoi(adica asa e normal).Cel putin asta a fost explicatia agentului cand l-am intrebat, destul de indignat chiar, daca nu are de gand sa imi inmaneze si mie PV care tocmai l-am semnat.
*


Nu exista asa ceva. Daca s-a redactat un PV unde apar datele mele personale si pe care mie mi se cere sa semnez, fie el si doar un avertisment, trebuie sa primesc un exemplar.
Markos
Poate avea indigoul terminat.
espacern
Poate a "uitat" sa-l inmaneze.......factorul uman supus greselilor!
Normal era sa-i predea un exemplar.
Lord Hades
QUOTE(Closerhuh @ 28 Jan 2015, 21:24)
... si am reusit sa rezolv cu o suma de bani ...
*



Adica SPAGA? Data viitoare cand depasesti aiurea poate omori pe careva ... deh nu o sa fii nici primul si nici ultimul. Dar mai stii poate te mardeste pe tine alt SPAGALACHE care ce sa vezi ... tocmai il omenise pe un militist ... si a plecat fericit mai departe ca deh codul rutier e pentru incepatori si pentru prosti!
Closerhuh
Nu sunt genul. Am stat in spatele camionului 10-15 minute si el mi-a facut semn ca am loc, am depasit si dupa m-a oprit politita. Da a fost gresala mea ca am facut acest lucru in localitate recunosc dar nu a fost o depasire "periculoasa" doar una ilegala. Banuiesc ca stii cum e sa stai in spatele unui camion 10-15 minute si apoi cand ai ocazia sa il depasesti profiti de ea.
maru
toti suntem supusi greselii iar o greseala recunoscuta este pe jumatate iertata
"a gresi e omeneste, a ierta e Dumnezeieste"
daca ai ramas cu abecedarul in buzunar inseamna ca esti un om fericit si nu ai de ce sa`ti mai faci griji

p.s: nu te mai manifesta pe forumuri cu expresia "am rezolvat`o cu o suma de bani" ca poate vreun destept suna la linia fierbinte anticoruptie si te trezesti pe acasa cu niste mascati ca ai dat mita la un militian si te vedem la tv ca pe un mare infractor
ce e scris ramane scris, oricum ai da`o icon_mrgreen.gif
DannyY
QUOTE(Alexandar @ 30 Jan 2015, 12:01)
In cazul unui avertisment, exista posibilitati foarte mari sa  nici nu primesti PV, deoarece este vorba doar de un avertisment si acesta nu se contesta apoi(adica asa e normal).Cel putin asta a fost explicatia agentului cand l-am intrebat, destul de indignat chiar, daca nu are de gand sa imi inmaneze si mie PV care tocmai l-am semnat.
*


Nu. Un document (orice document) oficial se intocmeste in MINIM doua exemplare, dintre care unul ramane la impricinat. Cunosc pe cineva care a contestat un PVC cu avertisment si doua puncte de penalizare si a castigat in instanta. Politaiul n-are decat sa se indigneze cat vrea, nu mai poate sa stearga ce a scris si sa inlocuiasca cu amenda.
In cazul de fata, inclin sa cred ca a ramas doar un avertisment (si - posibil - doua sau trei puncte de penalizare), altfel era suspendare de permis si o amenda barosana.
@closerhuh, ar fi o chestie sa ceri o copie a PV-ului. Daca te intreaba, spui ca esti genul de om care pastreaza toate hartiile oficiale, iar pe asta l-ai ratacit sau ti l-a distrus cainele/pisica/crocodilul sau ce ai tu pe acasa. In nici un caz nu spui ca l-ai spaguit pe politai.
Alexandar
QUOTE(vallixx @ 30 Jan 2015, 19:57)
Nu exista asa ceva.
*




Nu e normal sa se intample asa ceva, dar de existat tocmai am explicat faptul ca exista.

5 Feb 2015, 14:09:
QUOTE(DannyY @ 5 Feb 2015, 12:07)
Nu. Un document (orice document) oficial se intocmeste in MINIM doua exemplare, dintre care unul ramane la impricinat. Cunosc pe cineva care a contestat un PVC cu avertisment si doua puncte de penalizare si a castigat in instanta. Politaiul n-are decat sa se indigneze cat vrea, nu mai poate sa stearga ce a scris si sa inlocuiasca cu amenda.

*



Da, clar asa este.Doar ca am preferat sa nu intru in polemica cu agentul, intrucat conform legislatiei o comisesem destul de grav(se putea suspenda permisul).
In rest, am explicat ca exista si posibilitatea intalnita de initiatorul topicului si ca probabil e vorba doar de un avertisment.
vallixx
Deci.

PV-ul se completeaza in doua exemplare, asa cum am zis si eu si DannyY, indiferent daca este amenda sau avertisment.
Din cele doua exemplare, unul este destinat celui care a comis-o si caruia i se adreseaza acest PV.

Asa ca PV-ul trebuie inmanat de agent, celui pe care il amendeaza sau il avertizeaza, adica vinovatului. Discutia nu este daca e normal, moral.....etc .......pentru ca LEGAL este sa ti se inmaneze acel exemplar.

Agentul trebuie sa ti-l dea. Poate sunt si cazuri in care omite, uita.,..etc...... sa ti-l dea.....e si el om pana la urma. Ok, nicio problema, este dreptul tau sa i-l ceri. Daca refuza, atunci el face ceva ilegal.

Iar explicatia ca fiind avertisment e altceva decat amenda .......nu e ok.
Pentru ca indiferent de sanctiune, pentru inmanarea exemplarului tau sunt fix aceleasi legi.
Sau poate vrei sa-l contesti. Ai acest drept, dar cum contesti un PV pe care nu-l detii?

Tot DannyY a zis foarte bine ca un PV de avertisment nu contine puncte de amenda, dar poate contine puncte de penalizare, pe care poate nu vrei sa le aduni.
Daca ai 12 puncte si alea 3 din PV fac diferenta intre a ramane cu permisul in buzunar sau predarea lui la politie.....ce faci? Poate e un exemplu fortat......dar nu e imposibil.
DannyY
Cel mai sexy e sa nu-ti suspende permisul pentru depasire, dar sa-l predai pentru puncte, dupa ce dai o spaga cat jumatate din amenda biggrin.gif
b76bgaarh
exista o baza de date cu punctele de amenda? a avut cineva permisul suspendat pentru acumulare de puncte?

DannyY
Exista. Orice PVC se inregistreaza in baza de date a Politiei, cu sanctiunile principale si complementare. Nu stiu daca datele sunt disponibile publicului in mod oficial.
Dar publicul se presupune ca e in posesia copiilor proceselor-verbale wink.gif
Deci, daca stii ca ai acumulat punctele, poti fi sigur ca ti se va cere sa predai permisul. O face un program de calculator icon_mrgreen.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.