Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare iluminare bord
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
georgegeo56
Salut. Am cautat in tot forumul dar informatiile sunt imprastiate si mai putine detalii pentru cei ce vor sa faca singuri aceasta operatiune. Pentru bord am inteles ca se folosesc simplu led-uri smd, la butoane se scoate becul si se inlocuieste tot cu un smd impreuna cu o rezistenta dar de care nu stiu, pentru culoarea diferita a acelor fata de ceasuri se trage curent de la priza (recomandati alta sursa?) si se leaga led-uri normale in serie, la casetofon si climatizare manuala ce fel de led-uri se folosesc? Cea mai grea operatie am inteles ca ar fii schimbarea culorii afisajului cd player-ului schimbanduse o anumita hartie daca nu gresesc. Incep acest topic in speranta ca este cineva in masura sa detalieze o lista cu obiectele necesare, unde este locul fiecaruia si atentionarile de rigoare. Sper ca nu este o problema pentru ca am deschis un topic nou cu toate ca s-a mai discutat dar nu am gasit nicaieri toate aceste informatii la un loc si cu explicatii detaliate pentru persoane care doresc sa faca singuri aceasta operatiune.
djadi2007
Pentru bord ai nevoie doar de leduri. Eu zic ca nu are rost sa tragi curent din alta parte, poti lega in paralel un smd cu cel mai apropiat de ac in paralel. probabil ai nevoie de niste fire izolate sa duci pana acolo. sa zicem 8 cm cam cate 2 cm ptr fiecare ac.
La casetofon e foarte simplu, e pe leduri, nu ai nevoie de nimic, doar dezlipesti si lipesti.
La butoane pui o rezistenta in serie cu smd nu mai stiu exact valoarea. da calculezi ai 12 v de la baterie si caderea de tensiune e de 3 .. sa zici un 5k ohmi.
La clima eu le-am pus in serie ... 3 pe un bec si 3 pe alt bec. ca acolo ai 2 becuri. si le lipesti cu ceva de plastic sa stea fixe. si aici trebuie sa pui o rezistenta sa reduci curentul.
slider2
Conform studiilor si experientei personale, culoarea portocalie este cea mai buna varianta in ceea ce priveste oboseala provocata ochilor si lizibiliatea in toate momentele zilei
wolfin
corect

portocaliu si verde.
gaboneygg
pentru butoane folositi rezistente de 1 k
adrian2011
georgegeo56 daca tot iti desfaci bordul si implicit ceasurile, te rog sa urmaresti firul albastru de la mufa gri sa vezi unde coboara sub bord.eventual daca poti sa faci si o poza ar fi de mare ajutor.mersi
georgegeo56
@adrian2011 am sa tin minte si am sa ma uit
Inca nu am avut timp sa ma apuc de operatie, planuiesc vinerea aceasta.

Adaug si niste poze gasite pe parcurs cu ceva detalii foarte folositoare.

16 Feb 2015, 15:08:
@adrian2011 am sa tin minte si am sa ma uit
Inca nu am avut timp sa ma apuc de operatie, planuiesc vinerea aceasta.

Adaug si niste poze gasite pe parcurs cu ceva detalii foarte folositoare.

Si o rugamite as avea si eu daca poate sa imi spuna cineva unde as putea sa ma leg si eu cu niste led-uri suplimentare pentru culoarea acelor la faruri adica cum se aprinde lumina in bord cand aprinzi farurile noaptea sa se aprinda si led-urile suplimentare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.