Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amenda far
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
bogdanmoisa88
Buna ziua, sper ca scriu unde trebuie aceasta problema.
Astazi am fost oprit de un echipaj de politie pe un DN, dupa ce sa prezentat, agentul a zis ca motivul pt care sunt oprit este ca nu functioneaza un far(dreapta fata) si ca voi fi sanctionat cu 6 punte + amenda(585 lei) a luat si talonul de la masina.
Stie cnv cum pot face o contestatie care sa aibe si reusita?(din cate stiu eu este prevazut in lege ca nu au voie sa iti dea amenda ,doar avertisment daca functioneaza cel putin farul stanga fata)
P.S in momentul in care sa mi sa inmanat amenda am vrut sa scriu la obiectii ca domnul politist nu sa prezentat( agentul care a inmanat amenda era colegul celui care sa prezentat) dar domnul agent a refuzat vehement acest lucru chiar daca conform legi el este obligat sa scrie orice reclamatie am referitoare la amenda primita.
O zi buna
bogdannicusor83
QUOTE(bogdanmoisa88 @ 21 Jan 2015, 15:01)
Buna ziua, sper ca scriu unde trebuie aceasta problema.
Astazi am fost oprit de un echipaj de politie pe un DN, dupa ce sa prezentat, agentul a zis ca motivul pt care sunt oprit este ca nu functioneaza un far(dreapta fata) si ca voi fi sanctionat cu 6 punte + amenda(585 lei) a luat si talonul de la masina.
Stie cnv cum pot face o contestatie care sa aibe si reusita?(din cate stiu eu este prevazut in lege ca nu au voie sa iti dea amenda ,doar avertisment daca functioneaza cel putin farul stanga fata)
P.S in momentul in care sa mi sa inmanat amenda am vrut sa scriu la obiectii ca domnul politist nu sa prezentat( agentul care a inmanat amenda era colegul celui care sa prezentat) dar domnul agent a refuzat vehement acest lucru chiar daca conform legi el este obligat sa scrie orice reclamatie am referitoare la amenda primita.
O zi buna
*




din ce stiu eu ai dreptul sa te duci pana la primul service ca sa poti inlocui becul....

Cauta legea si daca este asa cum spun eu treb sa faci contestatie.
AR-18-MOS
QUOTE(Codul Rutier)
Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
[...]
11. circulatia cu un autovehicul, remorca sau tramvai cu defectiuni la sistemul de iluminare sau de avertizare sonora ori când acestea lipsesc;

Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera în urmatoarele cazuri:
[...]
d) vehiculul circula cu defectiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;

argon
Pe mine m-a oprit, mi-a zis ca nu merge un far si sa-l schimb cat mai repede, si atat a fost.
marksman
@AR-18-MOS: am avut o problema din cauza careia am schimbat doua becuri in aceeasi zi (era o legatura la masa care ruginise). Aveam un singur bec de rezerva. Ca sa-l schimb pe ala ars a doua oara, a trebuit sa merg pana la o benzinarie.

Mno, daca m-ar fi oprit politia sa-mi dea amenda pentru ca nu-mi arde becul de faza scurta (unul singur!), eu as fi sunat la 112 sa spun ca ma hartuieste un agent de politie.
bucatzel
Amu' e discutabila diferenta intre bec ars si far nefunctional. (da stiu, daca becul e ars, farul nu functioneaza biggrin.gif )

Dar daca am, sa zicem, un megan de 1.6 si intre A si B mi se arde un bec, si mindiat dupa aia ma trezesc oprit, asta e, multumim din inima partidului ? Ca ala pe loc nu-l schimba nici dracu'.
argon
Basme, faza scurta la Megane 2 1.6 cu becuri halogen se schimba pe loc de o persoana in 5 minute ambele. Trebuie numa sa stii ce plastice sa dai jos de la motor si din aripa. Daca ai xenon, e nasol, sau faza lunga la fel.
Han Solo
e un megane la care trebuie sa fii ginecolog. nu stiu care. am ajutat un un coleg, e o gura de vizitare pe la contraaripa, dai roata jos, piju'lumii.

cine a gandit aia trebuie batut cu funia uda.
Markos
QUOTE(argon @ 21 Jan 2015, 16:24)
Pe mine m-a oprit, mi-a zis ca nu merge un far si sa-l schimb cat mai repede, si atat a fost.
*


Ai schimbat farul sau becul?
bucatzel
QUOTE(argon @ 21 Jan 2015, 16:45)
Trebuie numa sa stii ce plastice sa dai jos de la motor si din aripa.
*


Bine man, sa zicem ca-i duamna argon cu un megan de-ala biggrin.gif

@ han solo, la fel era la opel astra H. Ma rugase un coleg sa-l ajut. Trecusem la alte religii deja, calendarul ortodox se dovedise insuficient.
marksman
@Markos: Cred ca a schimbat masina.
Markos
QUOTE(argon @ 21 Jan 2015, 16:45)
Basme, faza scurta la Megane 2 1.6 cu becuri halogen se schimba pe loc de o persoana in 5 minute ambele.
*


Ciacnoris de Deva le schimba în max 3 minute. Ambele.
Han Solo
On topic, nu mai e in cod chestia aia cu asiguratul iluminatului macar pe partea stanga? mai ales ca e foarte discutabila formularea, sa vina la instanta si sa spuna cum un bec ars e "defectiune majora".

altfel, cel mai elegant sistem pe care l-am vazut e la octavia 2: dai jos o piulita 'fluture' si iei tot farul acasa.

b34uen
Trebuie sa ai ambele faruri functionale. Si pe mine m-a oprit si eram sigur de treaba cu farul stanga dar se pare ca nu mai e valabila. Oricum nu mi-a dat amenda dar mi-a spus ca nu plec nicaieri pana nu functioneaza farul. Norocul meu ca era de la gropi si cu o palma aplicata farului a luat-o.
espacern
In Franta este obligatorie posesia in masina a unui set de becuri de schimb....printre altele!
adi_ar
De regula, obligativitatea de a avea un set de becuri de schimb este complementara cu obligativitatea remedierii pe loc a defectiunilor de acest tip (bec ars), fara sanctiuni.
AR-18-MOS
QUOTE(adi_ar @ 21 Jan 2015, 21:13)
obligativitatea remedierii pe loc a defectiunilor de acest tip (bec ars), fara sanctiuni.
*


Poti pune si textul de lege?
valentin22
QUOTE(espacern @ 21 Jan 2015, 20:55)
In Franta este obligatorie posesia in masina a unui set de becuri de schimb....printre altele!
*


Si la noi este obligatoriu sa ai un set de becuri dar problema este urmatoarea ,daca nu te pricepi ce faci cu becurile alea ,te uiti la ele nu ,sunt foarte multe prosti vis a vis de ce este obligatoriu sa ai in masina ,de exemplu panarama de stingator ,ii spun panarama ca altceva nu este ,trusa medicala daca nu sti sa o folosesti mai bine suni la 112 decat sa faci mai mult rau cu trusa respectiva ,@bogdanmoisa88 cat despre ce ai patit tu imi este greu sa cred ca te-a oprit asa din senin si ti-a luat talonul pt. treaba asta ,ori esti cel mai ghinionist sofer, ori politisti te urmareau din alte socoteli ne incheiate din trecut ,cu privire la regulament spune clar sa functioneze cel putin farul din stanga si in nici un caz sa iti ia talonul,daca remediezi defectiunea pe loc poti sa le tragi la bot la politisti DAR cum a mai spus un coleg pe aici trebuia sa suni la 112, sa spui ce vroiai tu ca miroase boul de politist a alcool ,ca te hartuieste cu privire la problema ta ,sa suni si tu un prieten sa ceri o parere ca de asta s-a inventat telefoanele sa intervenim si in cazuri de astea !
Markos
QUOTE(valentin22 @ 21 Jan 2015, 20:32)
cu privire la regulament spune clar sa functioneze cel putin farul din stanga
*


Poți pune un link sau un citat din "regulament"?
pedroo23
chestia asta sa suni la 112 ca te hartuieste....aia care vin nu sunt tot politati ? colegi cu politaiu asta de te-a oprit ? aia pe cine or sa creada ?

sau sa zicem ca tu il schimbi repede becul, vin aia de la 112 si e cuvantul tau impotriva cuvantului politaiului care te-a oprit. - Ba mergea ! ; - Ba nu mergea !

Bineinteles, daca ai megane 2, ai pus-o !
Markos
QUOTE(pedroo23 @ 21 Jan 2015, 20:49)
Bineinteles, daca ai megane 2, ai pus-o !
*


Neah, îl suni pe argon.
AR-18-MOS
QUOTE(pedroo23 @ 21 Jan 2015, 21:49)
sau sa zicem ca tu il schimbi repede becul, vin aia de la 112 si e cuvantul tau impotriva cuvantului politaiului care te-a oprit. - Ba mergea ! ;  - Ba nu mergea !
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Ar fi culmea cuvantul contravenienetului sa fie egal cu constatarea agentului constatator, constatare si PV care se bucura de prezumtia de legalitate, veridicitate si temeinicie pentru scopul in care a fost intocmit.
pedroo23
sa inteleg ca il suni tot pe argon !?
AR-18-MOS
Sa-nteleg ca te-ai trezit vorbind fara a avea habar despre subiect s-acu' incepi sa te dai dupa deget?
valentin22
QUOTE(Markos @ 21 Jan 2015, 21:40)
Poți pune un link sau un citat din "regulament"?
*


Asta asa ca nu aveam ce face sa caut in regulament pt. baieti cu permis de pitesti ,deci articolul 114, (4)Pe timpul noptii sau în conditii de vizibilitate redusa autovehiculele sau remorcile cu defectiuni la sistemul de iluminare si semnalizare luminoasa nu pot fi conduse sau remorcate fara a avea în functiune pe partea stânga, în fata o lumina de întâlnire si în spate una de pozitie.Sursa .http://e-drpciv.ro/legislatie/regulamentul-rutier/
pedroo23
am expus o posibila situatie, continuati
Markos
QUOTE(valentin22 @ 21 Jan 2015, 21:17)
deci articolul 114, (4)Pe timpul noptii sau în conditii de vizibilitate redusa autovehiculele sau remorcile cu defectiuni la sistemul de iluminare si semnalizare luminoasa nu pot fi conduse sau remorcate fara a avea în functiune pe partea stânga, în fata o lumina de întâlnire si în spate una de pozitie.Sursa .http://e-drpciv.ro/legislatie/regulamentul-rutier/
*


Deci ai voie să circuli, ok. Asta nu te scutește de contravenție.

Cazul e clar menționat: "autovehiculele sau remorcile cu defectiuni la sistemul de iluminare si semnalizare luminoasa"

Conform judecății tale, aș putea să renunț forever la farul din dreapta. Mă apără "regulamentul".
AR-18-MOS
QUOTE(valentin22 @ 21 Jan 2015, 22:17)
Asta asa ca nu aveam ce face sa caut in regulament pt. baieti cu permis de pitesti ,deci articolul 114, (4)Pe timpul noptii sau în conditii de vizibilitate redusa autovehiculele sau remorcile cu defectiuni la sistemul de iluminare si semnalizare luminoasa nu pot fi conduse sau remorcate fara a avea în functiune pe partea stânga, în fata o lumina de întâlnire si în spate una de pozitie.Sursa .http://e-drpciv.ro/legislatie/regulamentul-rutier/
*


Probabil ca la Pitesti asa ai invatat, pacat ca articolul respectiv prevede altceva in anul 2015.
QUOTE
Articolul 114
(1) Anularea permisului de conducere se dispune in urmatoarele cazuri:
a)titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva pentru o infractiune care a avut ca rezultat uciderea sau vatamarea corporala a unei persoane, savarsita ca urmare a nerespectarii regulilor de circulatie;
b)titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru infractiunile prevazute la art. 334 alin. (2) si (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) si (4) din Codul penal;
d)titularului permisului de conducere i s-a aplicat, printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pedeapsa complementara a interzicerii dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanta prevazuta la art. 66 alin. (1) lit. i) din Codul penal .
e)permisul de conducere a fost obtinut cu incalcarea normelor legale, situatie constatata de instanta competenta .
f)permisul de conducere a fost obtinut in perioada in care titularul era cercetat sau judecat in cadrul unui proces penal pentru savarsirea unei infractiuni la regimul circulatiei pe drumurile publice, atunci cand acesta a fost condamnat printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva.
(2) Permisul de conducere se anuleaza si in cazul in care titularul acestuia a decedat.
(3) Procedura anularii permisului de conducere se stabileste prin regulament.

Asta prevede in anul 2015 Art. 114 wink.gif
Mai baga o fisa, mai incearca o data.
valentin22
o sa mai caut ,apropo sunt din bucuresti .
AR-18-MOS
QUOTE(valentin22 @ 21 Jan 2015, 22:53)
@AR-18-MOS ce arati tu  nu are nicio valoarea draguțule si crede-ma ma fortez sa vb. frumos ,dezvaluie sursa de inspiratie ,presupun ca nu  s-a grabit nimeni sa scoata varianta regulamentului auto pe 2015,asa ca te rog frumos dezvalui sursa ta de inspiratie ,eu asa am facut-o daca erai curios intrai acolo si numai aberai !
*


Eu inteleg ca te fortezi sa scrii, ca deh, scoala si gramatica limbii romane probabil c-au reprezentat o corvoada inutila de definitii si explicatii, lucru care se vede prin cele inclinate.
In alta ordine de idei, link-ul.

L.E.
Sa-nteleg ca pe langa acesta, curajul si asumarea celor scrise n-au nici o tangenta cu tine.
Markos
QUOTE(valentin22 @ 21 Jan 2015, 21:53)
apropo sunt din bucuresti .
*


Și eu. Deși m-ai trimis cu permisul pe la Pitești.
valentin22
sa mori tu bai desteptule ,da ma grabesc sa ma duc la culcare ca uni mai muncesc si uite un citat ce ti se potriveste desteptaciunea gramaticala ,asa este cand numai ai argumente incepi sa te legi de fel de fel de argumente ,daca observai la timp am sters comentariul pe care tu te-ai grabit sa il editezi ,sa sti ca mi se rupe de destepti de astia ca tine de se cred genii in gramatica si stau cu chiloti rupti in cur nu stiu sa mearga pe strada ,fara suparare dar cred ca ti se potriveste ,vezi ca am scris foarte repede si nervos ,vezi ce greseli mai gasesti ba desteptule
AR-18-MOS
radmasa.gif
Vad ca te faci singur din vorbe, a.i. comentariile sunt de prisos.
Ia calul meu si du-te!
#Dino
QUOTE(valentin22 @ 21 Jan 2015, 23:08)
ma grabesc sa ma duc la culcare ca uni mai muncesc
*


Uni, alti, cam asa ceva

QUOTE(valentin22 @ 21 Jan 2015, 23:08)
sa sti ca mi se rupe de destepti de astia ca tine
*


Dorele, tu ești?

QUOTE(valentin22 @ 21 Jan 2015, 23:08)
destepti [...] de se cred genii in gramatica si stau cu chiloti rupti in cur nu stiu sa mearga pe strada
*


Aici puteai face entorsă la tastatură




bucatzel
QUOTE(valentin22 @ 21 Jan 2015, 22:08)
sa mori tu, bai desteptule ,da['/r] ma grabesc sa ma duc la culcare, ca unii mai [si?] muncesc, Si uite un citat ce ti se potriveste, desteptaciunea gramaticala ,asa este cand nu[_]mai ai argumente, incepi sa te legi de fel de fel de argumente ,daca observai la timp, am sters comentariul pe care tu te-ai grabit sa il editezi citezi ,. Sa stii ca mi se rupe de destepti de astia ca tine de se cred genii in gramatica si stau cu chilotii rupti in cur, nu stiu sa mearga pe strada ,fara suparare dar cred ca ti se potriveste ,Vezi ca am scris foarte repede si nervos ,vezi ce greseli mai gasesti ba desteptule!
*



Am mai scapat vreo cateva, dupa o vreme devine greu de urmarit, cand trebuie sa colorezi tot la doua cuvinte. A, da. Spatiul se pune dupa virgula, nu inainte.
N-am mai insistat si pe exprimarea deficitara, ar fi iesit arlechin din text.

Scuze ca am intervenit in discutia voastra.
george_scala_2004
e o eroare: e vorba de art. 114 din regulamentul de aplicare a oug nr. 195:

QUOTE
Articolul 114
(1) Conducătorii de autovehicule și tramvaie sunt obligați să folosească instalațiile de iluminare și/sau semnalizare a acestora, după cum urmează:
a) luminile de pozitie sau de stationare pe timpul imobilizarii vehiculului pe partea carosabila în afara localitatilor, de la lasarea serii și până în zorii zilei, ziua când ploua torential, ninge abundent sau este ceata densa ori în alte condiții care reduc vizibilitatea pe drumul public;
cool.gif luminile de intalnire sau de drum, în mers, atât în localități, cat și în afara acestora, după gradul de iluminare a drumului public;
c) luminile de intalnire și cele de ceata pe timp de ceata densa;
d) luminile de intalnire ale autovehiculelor care însoțesc coloane militare sau cortegii, transporta grupuri organizate de persoane și cele care tracteaza alte vehicule sau care transporta marfuri ori produse periculoase, în timpul zilei;
e) luminile de intalnire atunci când ploua torential, ninge abundent ori în alte condiții care reduc vizibilitatea pe drum;
f) luminile pentru mersul inapoi atunci când vehiculul este manevrat către inapoi; g) luminile indicatoare de direcție pentru semnalizarea schimbarii directiei de mers, inclusiv la punerea în miscare a vehiculului de pe loc.
(2) Pe timpul noptii, la apropierea a doua vehicule care circulă din sensuri opuse, conducătorii acestora sunt obligati ca de la o distanta de cel puțin 200 m sa foloseasca luminile de intalnire concomitent cu reducerea vitezei. Când conducatorul de autovehicul se apropie de un autovehicul care circulă în fața sa, acesta este obligat sa foloseasca luminile de intalnire de la o distanta de cel puțin 100 m.
(3) Pe timpul noptii sau în condiții de vizibilitate redusa conducătorii de autovehicule și tramvaie care se apropie de o intersectie nedirijata prin semnale luminoase sau de către politisti sunt obligati sa semnalizeze prin folosirea alternanta a luminilor de intalnire cu cele de drum dacă nu încalcă astfel prevederile alin. (2).
(4) Pe timpul noptii sau în condiții de vizibilitate redusa autovehiculele sau remorcile cu defectiuni la sistemul de iluminare și semnalizare luminoasa nu pot fi conduse sau remorcate fără a avea în functiune pe partea stanga, în fața o lumina de intalnire și în spate una de pozitie.
(5) Luminile de avarie se folosesc în urmatoarele situații:
a) când vehiculul este imobilizat involuntar pe partea carosabila;
cool.gif când vehiculul se deplaseaza foarte lent și/sau constituie el insusi un pericol pentru ceilalti participanti la trafic;
c) când autovehiculul sau tramvaiul este remorcat.
(6) În situațiile prevăzute la alin. (5), conducătorii de autovehicule și tramvaie trebuie să pună în funcțiune luminile de avarie, în mod succesiv, în ordinea opririi și în cazul în care această manevră este impusă de blocarea circulației pe sensul de mers.
(7) Când circula prin tunel conducatorul de vehicul este obligat sa foloseasca luminile de intalnire.


http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/76240
Rimio de Vassur
cred ca initiatorul discutiei a avut o altercatie verbala cu militianul sau a prins exact momentul cind militianul fusese trimis sa isi faca norma de amenzi. de obicei militienii nu vad si nu aud nimic. uitati-va cite masini circula pe ceturile astea fara nici un fel de lumini, trec pe linga militieni si nu patesc nimic.
VladSoare
QUOTE(AR-18-MOS @ 21 Jan 2015, 21:35)
Probabil ca la Pitesti asa ai invatat, pacat ca articolul respectiv prevede altceva in anul 2015.

Asta prevede in anul 2015 Art. 114 wink.gif
Mai baga o fisa, mai incearca o data.
*


Era vorba de art. 114 din regulamentul de aplicare. Tu te-ai uitat la ordonanță. wink.gif
george_scala_2004
QUOTE(Rimio de Vassur @ 22 Jan 2015, 10:27)
cred ca initiatorul discutiei a avut o altercatie verbala cu militianul  sau a prins exact momentul cind militianul fusese trimis sa isi faca norma de amenzi. de obicei militienii nu  vad si nu aud nimic. uitati-va cite masini circula pe ceturile astea fara nici un fel de lumini, trec pe linga militieni si nu patesc nimic.
*



la fel cu aia de folosesc, pe linga luminile de intinire, proiectoarele noaptea, cica sa vada mai bine...sau si mai si circula numai cu proiectoarele...ori aia de si-au montat csenoane si in faruri si in proiectoare, prost reglate de trebuie sa te opresti pe dreapta citeva minute sa iti revina vederea...

numai pe astia nu ii vede garcea...
tunderbird
Deci care este concluzia? Este sau nu abuziva sanctiunea politistului?
Ce articol este mentionat in procesul verbal?

Ca de semianalfabeti nervosi care se adapostesc la umbra buzunarelor pline cu bani , suntem satui! gun3.gif
Markos
Pe mine m-au salvat lupii o dată.

pishky
in filmul de mai sus lupul moralist e garcea, care nu se duce la trecerea de pietoni, si cateva zile mai tarziu ma amendeaza pe mine ca nu traversez pe trecere.
AR-18-MOS
Banuiesc ca si daca intervine cand iti violeaza careva sotia, ori iti ia copiii la omor, tot asa ai vrea sa procedeze? Sa caute loc de parcare, sa treaca pe trecere, etc.
Rimio de Vassur
ceva nu e in regula in intrebarea ta. "militianul" si "intervine" in aceeasi fraza? nu cred ca o sa apuc ziua in care sa vad asta. in experienta mea militianul face pe dracu' in patru' sa nu aiba de lucru la inca un dosar.
AR-18-MOS
Noroc ca experienta unui singur element nu defineste intreaga multime.
gabize
QUOTE(valentin22 @ 21 Jan 2015, 22:08)
[...] destepti de astia ca tine de se cred genii in gramatica si [...] nu stiu sa mearga pe strada ,fara suparare dar cred ca ti se potriveste
*


Se aude, moșule? radmasa.gif
betamax
Moșu' nu raspunde la provocari. Studiaza teoria multimilor e(te)rogene. Mai corect, o explica.
Rimio de Vassur
sint mai multe elemente, nu numai unul.
chiar si cu militianul de fata, nu se baga.
AR-18-MOS
QUOTE(gabize @ 23 Jan 2015, 23:26)
Se aude, moșule?  radmasa.gif
*


Săracu' mellow.gif

QUOTE(Rimio de Vassur @ 24 Jan 2015, 00:14)
chiar si cu militianul de fata, nu se baga.
*


Ok, acu' pune dovezile. Ca doar nu ne spui povesti, doar sa te afli in treaba, nu? rolleyes.gif
Rimio de Vassur
vrei o scanare dupa hirtia pe care scrie "nu vom face investigatii", semnata si stampilata?
vrei sa aduc persoana careia I-a fost lovita masina sub nasul militianului si el a zis ca nu se baga?
vrei sa ti-l aduc pe imbecilul care s-a bagat pe contrasens in intersectie si cind s-a trezit cu masina de militia in fata a tras dreapta si a intrat in mine iar militianul a zis ca nu e treaba lui?

nu te face ca nu stii, toti militienii sint la fel.

edit: sau poti sa mergi pe la afi palace sa vezi 100 de masini parcate sub "oprirea interzisa" cu taxiuri parcate in intersectie blocind traficul si militianul alaturi care se face ca nu vede chiar si cind ii atragi atentia.

sau esti militian? nu, nu vreau sa raspunzi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.