Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Je ne suis pas Charlie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Tamango
Bai nu mai pot cu "Je suis Charlie". S-a umplut facebook-ul de mesaje cretine.

Niste jurnalisti au dat ortu' popii ca i-a mancat in cur sa rada de valorile si religia unor oameni.
Cine seamana vant, culege furtuna. La cat de scarbosi si aroganti sunt francezii la chestii din astea nici nu ma mira reactia teroristilor. Va aduceti aminte cand faceau misto de noi ca natie, ne faceau cersetori si tigani ? Noi suntem toleranti dar musulmanii nu. Aia pun mana pe arma si bum-bum. Vorba aia, nu te joci cu fundul gol in fata p.lii sculate.

O sa urmeze ziarele din Danemarca, daca tin bine minte, si acolo au fost publicate caricaturi. Ziarele care au publicat imagini legate de islam nu au cautat decat sa provoace. Există linii rosii dincolo de care nu poti invoca libertatea presei pentru a încălca libertatea altora.

Voi ce parere aveti ?
Diac
Ce zici tu e un fel de capul plecat sabia nu-l taie. Pe bune acuma, chestia asta cu "da mai dar si ei au sarit calu'" ma enerveaza la culme. Frate io-s la mine acasa in Franta. Fac ce vreau, inclusiv bancuri cu popi si misto de tigani. Ma-ta si tac-tu au venit acilea si te-au facut pe tine francez. Acuma tu te dai marele salafist, sfantu-n cearceaf si turban, care intre noi fie vorba nu prea vorbeste araba, doar un fel de franceza.

Sincer acuma noi nu facem glume despre popi, moaste, tigani si altele? Daca maine se trezesc niste ultraortodocsi sa ne ameninte ca ne ia glanda pentru asta, ce facem? pupam moaste?

Si in legatura cu tiganii romani au perfecta dreptate. Toate marile orase sunt pline de ei. participa la toate mizeriile. Avem mare noroc ca astia s-au carat in Occident, si vin in Romania doar in concediu.
Tamango
Hai sa te intreb altceva: de ce glumele si caricaturile despre evrei, holocaust si gazare nu-s permise, iar cele despre islam da ? Ai facut misto despre gazarea unui evreu ? Puscarie scrie pe tine ! Ai ras de profetul Mahomed ? Ha ha ha, funny, libertatea presei, libera exprimare. Nu crezi ca pute ceva aici ?
Diac
Faceau glume si despre evrei si desppre Papa stai usor. Despre Holocaust cam greu sa faci glume. As zice ca moartea a 6 milioane de oameni nu este prea haioasa. Desi parca Romanasii inventasera glume si pe subiectul asta.
betamax
QUOTE(Tamango @ 7 Jan 2015, 23:51)
Bai nu mai pot cu "Je suis Charlie". S-a umplut facebook-ul de mesaje cretine.

Niste jurnalisti au dat ortu' popii ca i-a mancat in cur sa rada de valorile si religia unor oameni.
Cine seamana vant, culege furtuna. La cat de scarbosi si aroganti sunt francezii la chestii din astea nici nu ma mira reactia teroristilor. Va aduceti aminte cand faceau misto de noi ca natie, ne faceau cersetori si tigani ? Noi suntem toleranti dar musulmanii nu. Aia pun mana pe arma si bum-bum. Vorba aia, nu te joci cu fundul gol in fata p.lii sculate.

O sa urmeze ziarele din Danemarca, daca tin bine minte, si acolo au fost publicate caricaturi. Ziarele care au publicat imagini legate de islam nu au cautat decat sa provoace. Există linii rosii dincolo de care nu poti invoca libertatea presei pentru a încălca libertatea altora.

Voi ce parere aveti ?
*



Cum ar veni, bine le-au facut ! (teroristii, francezilor).
TAMANGO, esti pe camp !!!

Diac are dreptate, la mine acasa fac misto de cine vrea plm., nu te-ndeamna nimeni sa asculti la usa.
spy_oh_joy1389
QUOTE(Tamango @ 8 Jan 2015, 00:29)
Hai sa te intreb altceva: de ce glumele si caricaturile despre evrei, holocaust si gazare nu-s permise, iar cele despre islam da ? Ai facut misto despre gazarea unui evreu ? Puscarie scrie pe tine ! Ai ras de profetul Mahomed ? Ha ha ha, funny, libertatea presei, libera exprimare. Nu crezi ca pute ceva aici ?
*


Cine nu-ți permite? Legea? Sau societatea?
Faptul că e un tabu nu înseamnă că e interzis.
http://en.wikipedia.org/wiki/Everybody_Draw_Mohammed_Day

Libertatea de exprimare nu înseamnă libertatea de a nu fi jignit.

Îmi place cum vor să ne arate niște tipi că doamne doamne al lor e cel mai tare omorând ei niște oameni neînarmați (iarăși).
adip
http://www.news.com.au/world/europe/charli...g-1227177729494
QUOTE
[...]Police have identified three men, two Parisian brothers, 32 and 34, and another 18-year-old man they believe are responsible for the worst post-war terror attack in France.
Police have named Said Kouachi, Cherif Kouachi, Hamyd Mourad now believed to have fled to the north-eastern city of Reims.
It is understood French police discovered who the attackers were after finding an identity card in an abandoned getaway car.[...]

http://www.theage.com.au/world/charlie-heb...108-12juff.html
QUOTE
[...]French police have confirmed an 18-year-old man has turned himself in, after being linked to the Charlie Hebdo shooting.
After seeing his name circulating on social media the man sought out police, reported AFP.
The hashtag #MouradHamydInnocent was trending earlier in France, as classmates took to social media to claim the 18-year-old was at school at the time of the shooting[...]

Terorist care-si uita cartea de identitate in masina abandonata? Sau altul care-i in 2 locuri in acelasi timp?
Foarte interesant ce se intampla pe acolo, tare-s curios sa vad piesele lipsa din puzzle.
vallixx
Bai, eu ii dau dreptate lu' Tamango si nu in sensul de "bine i-au facut teroroii lu' ala" ci in sensul ca l-a mancat in coor.
Pentru ca una e sa satirizezi niste oameni normali , sanatosi la cap, care in cel mai rau caz se supara pe tine si eventual te dau in judecata si ala e sa satirizezi niste fanatici despre care se stie ca nu au toate tiglele pe casa.

E si vorba aia romaneasca , " sa nu te pui cu nebunu' ".
Ba, daca stiu ca e nebun, il las in pace cu nebunia lui, ca de la nebun nu stii la ce sa te astepti.

E drept ca "la mine acasa fac misto de cine vreau eu" dar te mai uiti si tu la aia de care faci misto si ii vezi ca sunt d'aia de aud voci si vorbesc singuri, daca ai un pic de cap stai linistit in banca ta si iti alegi alt subiect de mistocareala. Dar probabil nu mai esti la fel de interesant.......
DragosP
"Libertatea cuvântului"... Păi se poate?
argon
QUOTE(vallixx @ 8 Jan 2015, 09:30)

Pentru ca una e sa satirizezi niste oameni normali , sanatosi la cap, care in cel mai rau caz se supara pe tine si eventual te dau in judecata si ala e sa satirizezi niste fanatici despre care se stie ca nu au toate tiglele pe casa.
*



De ce-s nebuni, pentru ca cred in ceva cu adevarat? Tu te-ai sacrifica pentru Dumnezeul tau?
vladandrei
La mine acasa, rad de cine imi place. Aia radeau de toti la Charlie, si de Dumnezeu, si de Buddha, si de Allah si de care o mai fi fost. In Europa, e acceptabil. Esti un arab suparat si ai o problema cu asta? Nu te tine nimeni cu forta in Europa.

Nu merge sa fii si imigrant, sa vii sa o duci mai bine in Vest decat la tine la cort si sa mai si impui regulile.
DragosP
La tine acasă, da.
Dar la tine acasă nu e în public sau "la gazetă". I-au făcut p'ăia martiri. wacko.gif
octavian.gagu
Regie de exceptie! Mai ceva ca Spielberg. Nici el daca se implica, nu-I iesea asa bine smile.gif
betamax
Sunt cetatean francez si consider Franta casa mea. N-am difuzat gazeta in Maroc sau in Afganistan. Dar vii tu imigrant, te aclimatizezi aici ca-i mai bine decat in desert, si pe urma vrei sa faci tu regulile. Normal, nu ? Ia vedeti voi ce libertati si drepturi aveti daca mergeti intr-o tara musulmana.

In aceeasi nota, poate apare un comando de concetateni mai intunecati si-i rezolva p-astia de pe aici care propuneau gazari sau puscari.

vallixx: nu ma pun cu nebunu daca sunt pe domeniu neutru, da' in tara mea, daca face nazuri, il trimi inspre pixda ma-sii.

PS. Si mie mi se pare ca pute ceva in cazul asta. E ceva putred in Franta. Sau 11 sept. la scara mica.
CGB
vazui si io pa la stiri despre subect. nijte cretini si teroristii pwlii si aia de la gazeta de-au facut caricaturilii. vorba lu' tamango: s-au frecat cu kuru gol de pwla sculata.
da' io vream sa-ntreb altceva, ca n-am aprofundat prea bine subectu: am auzit ca a merlit-o si un pulitai care avea sarcina sa-l pazeasca pa nuj cine de la gazeta aia. asa e? de ce-l pazea p-ala? asa e si la noi, pulitaii ii pazesc pa ziaristii.
sau n-am inteles io bine?

io ma gandesc si la altceva. la stiri ziceau ca aia erau inarmati cu calajnicoave si lansatoare de rachete. si cel putin unu din ei era supravegheat ptr ca mai fusese implicat in chestii d-astea. ba chiar arestat parca. acu' de unde plm au facut aia rost de atata armament, fara sa stie nimeni. totusi e franta. regimu armelor e destul de restrictiv. nu e ca-n america. serviciilii ce-au pazit?
BioHazarD
user posted image
neumann
QUOTE(vallixx @ 8 Jan 2015, 09:30)
E si vorba aia romaneasca , " sa nu te pui cu nebunu' ".
Ba, daca stiu ca e nebun, il las in pace cu nebunia lui, ca de la nebun nu stii la ce sa te astepti.
*



eu o stiu pe-aia cu "spirit civic". Daca ma scuipa unu in cap, n-o sa plece mai departe linistit.
Tamango
QUOTE(vallixx @ 8 Jan 2015, 08:30)
E si vorba aia romaneasca , " sa nu te pui cu nebunu' ".
Ba, daca stiu ca e nebun, il las in pace cu nebunia lui, ca de la nebun nu stii la ce sa te astepti.
*



Corect. E ca si cum te-ai duce in Ferentari si ai incepe sa spui bancuri cu tigani.

@Betamax, nu-s pe camp bre, nu asta am vrut sa zic. Nu le iau apararea la araboi. Niste extremisti idioti au killerit alti extremisti ceva mai inteligenti dar tot idioti. Ati vazut declaratia CTP-ului ?

QUOTE
Aș vrea să amintesc că și în România s-a pus problema dacă aceste caricaturi merită să fie puse în presă sau nu, era vorba de o simplă reproducere. Si m-a sunat președintele Traian Băsescu, în calitate de președinte al Clubului Român de Presă, și am avut o discuție legată de oportunitatea apariției. Am căzut de acord că nu e bine și nu e o încălcare de libertate a presei, dar este un gest conștient să nu se publice aceste caritaruri: având în vedere consecințele politice pe care el le poate produce în țara noastră. Această sugestie a fost respectată de către marile ziare din România. Eu nu sunt foarte de acord cu publicarea acestor caricaturi, cei care le publică le știu a fi insultătoare pentru acești religioși islamici. Există și limite în această libertate a presei


http://www.click.ro/news/national/reactia-...orist-din-paris

Ba sa mor io' daca Base n-a fost baiat destept la faza asta. Un adevarat strateg. E prima data cand nu e cazul de "mwe base" ...

8 Jan 2015, 10:47:
... iar americanii sunt mai destupati la bibilica: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-19043...arlie-hebdo.htm

Intrebat de Reuters, redactorul sef al Philadelphia Inquirer, Bill Marimow, a declarat: ''Nu vom publica caricaturile în nicio circumstanta. Ideea de a insulta zeci de milioane de musulmani, mai degraba decat a descrie ceva în cuvinte, este inacceptabila."
Diac
QUOTE(CGB @ 8 Jan 2015, 10:30)
ba chiar arestat parca. acu' de unde plm au facut aia rost de atata armament, fara sa stie nimeni. totusi e franta. regimu armelor e destul de restrictiv. nu e ca-n america. serviciilii ce-au pazit?
*



Pentru ca din Ungaria pâna-n Franta nu te intreaba nimeni de sanatate la granita. Daca din Ucraina de ex, reusesti sa treci armamentul prin România, pâna la Paris drumul e liber. O celula de doi oameni care si-au pus in minte sa faca treaba asta e foarte greu de identificat. Ce naiba, au organizat aia in America douaj' de oameni la 11 septembrie, fara ca FBI, CIA, NSA sa-i gaseasca.
betamax
Dap, m-am mai potolit si io. Dar e de meditat asupra fotografiei pusa de Biohazard. Muslimii are trei koaie ?
b76bgaarh
cand "cilivizatii" dau cu bombe e de bine. cand un musulman (cetatean francez) impusca "oameni" (cetateni francezi) e de porc.

ps cate caricaturi cu isus, krisna, budha etc au fost facute de musulmani?
Diac
Musulmanii nu fac misto, ei doar impusca. Culmea e ca al doilea politist, cel executat pe trotuar, era musulman si il chema Ahmed.
b76bgaarh
f bine, se exprima liber.
Diac
https://www.youtube.com/watch?v=hEI5js4RCpc

Atata zic, ati râs la Ahmed the dead terrorist? Da? Ei bine nu trebuia!
b76bgaarh
intrebarea nu e daca eu, european crestin ortodox, am ras ci daca un musulman s-a simtit ofensat, injosit de acea ilustrare a "teroristului" musulman.


bafta.
UXE
QUOTE(b76bgaarh @ 8 Jan 2015, 11:07)
f bine, se exprima liber.
*




.. si americanii cu bombe atomice...
Diac
QUOTE(b76bgaarh @ 8 Jan 2015, 11:11)
intrebarea nu e daca eu, european crestin ortodox, am ras ci daca un musulman s-a simtit ofensat, injosit de acea ilustrare a "teroristului" musulman.
bafta.
*


Cand ii zice lui Ahmed ca de fapt virginele din Paradis sunt de fapt virgini, tu cum crezi ca sa-au simtit aia. Cand noi ne hahaim la pupatorii de moaste ortodocsi, cum crezi ca se simt respectivii?
iulia_boris
QUOTE(Tamango @ 7 Jan 2015, 23:51)
Bai nu mai pot cu "Je suis Charlie". S-a umplut facebook-ul de mesaje cretine.

Niste jurnalisti au dat ortu' popii ca i-a mancat in cur sa rada de valorile si religia unor oameni.
Cine seamana vant, culege furtuna. La cat de scarbosi si aroganti sunt francezii la chestii din astea nici nu ma mira reactia teroristilor. Va aduceti aminte cand faceau misto de noi ca natie, ne faceau cersetori si tigani ? Noi suntem toleranti dar musulmanii nu. Aia pun mana pe arma si bum-bum. Vorba aia, nu te joci cu fundul gol in fata p.lii sculate.

O sa urmeze ziarele din Danemarca, daca tin bine minte, si acolo au fost publicate caricaturi. Ziarele care au publicat imagini legate de islam nu au cautat decat sa provoace. Există linii rosii dincolo de care nu poti invoca libertatea presei pentru a încălca libertatea altora.

Voi ce parere aveti ?
*


Bine ca n-ai treaba cu alalalt forum DC..M-au balacarit pt un astfel de comentariu.E adevarat era doar o fraza..Desi pute tot a extremism doar ca vine din tabara adversa..Nici un om intreg la minte nu se poate bucura la aflarea unei astfel de vesti dar putem cauta motivele si asta nu inseamna ca le acord araboilor neaparat circumstante..Dar cand aia isi cresc copii cu arme pe post de jucarii si cu banduliere cu dinamita la ce te-ai putea astepta?
betamax,cand le-au cucerit teritoriile i-au luat cu bune si cu rele..Mai ales rele..Nici macar nasterea generatiilor de arabeti in tari occidentale nu va sterge fundamentalismul dar adoptatorii insista..Cu pretul suprem si din cauza caruia vor muri destui in continuare.Vad ca deja Parisul bubuie la tot pasu'..Este doar un inceput.
Aci erai DragosP?
neumann
QUOTE(Tamango @ 8 Jan 2015, 11:40)
Corect. E ca si cum te-ai duce in Ferentari si ai incepe sa spui bancuri cu tigani.

*



Cu deosebirea ca aia nu s-au dus in Ferentari sau in Alger, au ramas la ei acasa. A venit Ferentariu' la ei, tocma asta e miezu' discutiei.

Asta s-a dus doar sa se plimbe prin "Ferentari", si i-au luat gatu' bastinasii:

http://www.adventure-journal.com/2014/09/f...ate-in-algeria/
b76bgaarh
QUOTE(Diac @ 8 Jan 2015, 11:15)
Cand noi ne hahaim la pupatorii de moaste ortodocsi, cum crezi ca se simt respectivii?
*


noi ne hahaim de noi. daca se hahaie un musulman apar cruciadele, arme chimice, teroristi, air strikes in iraq (vezi cerinta de mai sus) etc.
Diac
[attachmentid=1627976495]

Caricatura pe prima pagina azi din cotidianul catolic "La Croix", adica "Crucea", al mai critic la adresa Charlie Hebdo pâna acuma.
spy_oh_joy1389
Jurnaliștii care spun că nu publică ce caricaturi găsesc cu Mohammed, mai bine ar fi sinceri și ar spune că le e frică, și e de înțeles. Faza cu "insulta la adresa x milioane de oameni" nu ține că asta fac zi de zi.
La fel s-au răzgândit și japonezii cu Interview de frica coreenilor.
iulia_boris
Instinctul supravietuirii..
balanel
Mie ideea de religie in general mi se pare demna de tot rasul asa ca merita din plin sa fie ironizata.
Iar cea musulmana, care e de departe cea mai inapoiata, cu atat mai mult.

Astfel de cazuri dovedesc clar ca toate metodele folosite acum la lupta impotriva terorismului sunt total ineficiente.
Dupa parerea mea, singura metoda eficienta ar fi liberalizarea posesiei de arme la populatie. Caz in care s-ar reduce actele teroriste doar la cei care sunt gata sa si moara pentru ideile lor.
Cu totul alta ar fi fost situatia la atentatul de ieri, daca toti cei prezenti la sedinta ziarului scoteau pistoalele si trageau spre atacatori!
vallixx
QUOTE(argon @ 8 Jan 2015, 09:11)
De ce-s nebuni, pentru ca cred in ceva cu adevarat? Tu te-ai sacrifica pentru Dumnezeul tau?
*


Libertatea de exprimare este una, mistocareala este alta.
Acum se baga textul cu libertatea de exprimare in fata, aiurea.

Una este sa scrii intr-un ziar ca tu personal nu este de acord cu islamistii, ca-i consideri asa si pe dincolo....ca bla, bla......si alta este sa ii iei constant la misto intr-un tabloid, sa iti bagi joc de valorile in care aia cred, mai ales cand stii ca aia sunt nebuni.

Prima e libertate de exprimare, a doua este cautare de senzational si consider ca e diferenta mare intre ele.

Daca unul nu ma sufera si declara asta public, n-am treaba cu el, e parerea lui, sa-i fie de bine. E libertate de exprimare.
Daca ma ia la misto constant, mai intai il rog sa inceteze pt. ca ma deranjeaza. Daca nu, il dau in judecata sau il cel mai rau caz il astept la coltu' strazii si-i sparg fata.....insa nu ies cu arma sa-l gauresc.

Asta-i diferenta dintre mine care sunt sanatos la cap (cred biggrin.gif) si un fanatic islamist care stii ca vine cu pusca dupa tine.
Gagiul avea paza non stop, stia foarte bine ca se expune unui risc.
Nu inseamna ca aprob "atentatul", dar consider in continuare ca l-a mancat mult prea mult in cwr.
Tamango
QUOTE(vallixx @ 8 Jan 2015, 12:09)
Nu inseamna ca aprob "atentatul", dar consider in continuare ca l-a mancat mult prea mult in cwr.
*



Dap ... daca te apuci sa te duci pe strada si sa-i spui fiecarui trecator ca o fwti pe ma-sa, te astepti sa o incasezi la un moment dat. Nu incerc sa justific nicio parte, dar nici sa apuci sa strigi ca unde e libertatea presei.

@Iulia, asa e, n-am nici o legatura cu celalalt forum, n-am atata timp liber.
Diac
E la fel cu "Normal c-a violat-o, daca s-a imbracat cu fusta mini"
Tamango
Plm, niste descreierati au impuscat niste trolli, apoi si-au lasat buletinul in masina radmasa.gif
Atata vreme cat vor sa fie eroi martiri tre sa aiba buletinul la ei, altfel nu se stie cine sunt. Misappropriation of 72 virgins wink.gif

In alta ordine de idei, la Paris a inceput haosul, s-au mai impuscat unii dimineata, au pus o bomba la o shaormerie etc. Si eu vroiam sa ma duc Calif sa halesc ceva. Oare sa ma risc ?
vallixx
QUOTE(Diac @ 8 Jan 2015, 12:36)
E la fel cu "Normal c-a violat-o, daca s-a imbracat cu fusta mini"
*


E si nu e.

Eu daca o vad pe una cu fusta mini, n-o violez.
Tu o violezi? Tamango?
Evident nu, pentru ca nu suntem nici nebuni, nici salbatici, nici fanatici, nici nimic.
Suntem niste oameni civilizati, cu control, care ne putem uita la una pe strada, putem sa o evaluam, putem sa ne clatim ochii si putem sa plecam mai departe in treaba noastra.

Iar aia cu mini-ul se supune evident unui risc, dar daca se plimba ziua pe bulevard eu zic ca riscul e mic.
Daca aia se imbraca la mini si se duce noaptea la plimbare prin Ferentari.....atunci o cam mananca in cwr.....sau ma rog ...la vrabiuta. Si e cam de porc sa strige apoi in gura mare ca "aoleo, mi-au rupt tiganii vrabiuta", nu crezi?
balanel
user posted image
b76bgaarh
fasul bre, fasul.
octavian.gagu
Daca treci pe la Calif ia si mie un Dill de pui...ca mor dupa ala...
In alta ordine de idei... Toata treaba asta se foarte bine organizata...Si spun asta ca INCA ma mir ca apar pe posturi TV persoane de la care ...sa zic ca aveam oarece pretentii, foarte contrariati ca "Dom'le, da' ce organizati au fost, cum le stiau ei pe toate, ca s-au nimerit fix la sedinta..."
Ca sa iasa treaba bine, ai nevoie de 3 celule. Una de conducere, una de culegere de informatii, si una de atac. Aia de atac, daca are cat mai putin creier, cu atat mai bine.
Aia de culegere de informatii DOAR culege. Atat. Ca nici alora nu le trebuie mult creier. Aia de conducere selecteaza, proceseaza, prelucreaza informatiile si dupa o foarte generoasa perioada de timp, in care a creat tipare, dicteaza. "In ziua de...la ora de...intri si ii vei gasi in prima camera din stanga pe toti...la sedinta!" A fost greu?
Tamango
Maxi Dill kebab de pui a fost, colegu' ... bate la fund branza frantuzeasca icon_mrgreen.gif

Si cum treaba se face ca la romani, in stil sereist, se putea sa nu apara o astfel de stire: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-19043...erorismului.htm

CGB
QUOTE(vallixx @ 8 Jan 2015, 13:16)
Eu daca o vad pe una cu fusta mini, n-o violez.
Tu o violezi? Tamango?
Evident nu, pentru ca nu suntem nici nebuni, nici salbatici, nici fanatici, nici nimic.
Suntem niste oameni civilizati, cu control, care ne putem uita la una pe strada, putem sa o evaluam, putem sa ne clatim ochii si putem sa plecam mai departe in treaba noastra.

Iar aia cu mini-ul se supune evident unui risc, dar daca se plimba ziua pe bulevard eu zic ca riscul e mic.
Daca aia se imbraca la mini si se duce noaptea la plimbare prin Ferentari.....atunci o cam mananca in cwr.....sau ma rog ...la vrabiuta. Si e cam de porc sa strige apoi in gura mare ca "aoleo, mi-au rupt tiganii vrabiuta", nu crezi?
*



poti sa numesti actiunea aleaia de-a umbla in chizda goala "lipsa instinctului de autoconservare" sau "exces de jmecherie". la fel ca unu jmecher, care umbla cu teancu de bani la vedere si apoi se mira ca a fost jefuit. tre' sa avem oleaca grija de noi, ca nu traim intr-o lume perfecta in fiecare isi vede de treaba lui. unii se mai uita si la treburile altora si poate se "excita". si actioneaza in consecinta.
asta e lumea in care ne invartim. care nu consientizeaza asta si-o tine cu "da' nu-i normal sa se intample asta", s-ar putea sa si-o fure la randu lui. multi dilii is pusi in mijcare de invidie, furie, suparare....etc. asa ca nu suparati, nu infuriati si nu provocati invidie acolo unde nu e cazul. s-au omorat unii ptr ca vecinu avea tv color si el nu, d-apoi la chestii mai serioase.
George Paul
@argon:
Ca sunt omorati copii - deocamdata in Siria, Irak - care declara pe rand in fatza cutitului ca nu se leapada de Hristos, nu a facut nimeni topic pe-aici.
ACEIA au murit pentru Dumnezeu. Si una e sa ti se taie gatul cu cutitul si alta sa fii impuscat in cap.
Teroristii nu aleg sa moara ptr. "dumnezeul" lor (ca doar nu-i obliga nimeni sa moara), ci alearga cu bucurie sa omoare PE ALTII ptr. asta.


Amaratii aia de "desenatori" care si-au batut joc de orice simbol religios (doar ca crestinii nu se duc sa-i execute) sunt "martirii" propriei lor convingeri ca e necesar si bine sa-si bata joc de Dumnezeu si "dumnezei". Atat. Martiri ai propriei lor batai de joc. N-au murit pentru Dumnezeu. In cel mai bun caz doar pentru bani (bani de proxeneti ce-si expun in desene dumnezeul parintilor lor in pozitii sexuale "neo-culturale").

Ortodocsii n-au omorat pe nimeni, pentru ca ar fi pe fatza impotriva lui Hristos. De-asta n-am avut nici Inchizitie, nici n-am terorizat pe cei ce au avut alte credinte. Apusenii au venit si-au ras cu tunul, casa cu casa, biserica dupa biserica, manastire dupa manastire, tot Ardealul. Cititi, ca e INCA tzara voastra. E o diferenta care arata unde e adevarul, cine e de partea lui Dumnezeu si cine nu.

Fanaticii demonici nu ingaduie dreptul cuiva la credinta personala (si fanatici antireligiosi traiesc liberi si ne impun legi anticrestine in propriul nostru Parlament).

Pacat ca nu se vede ca e un joc la doua capete, zicea si CTP ca e un 11 sept al presei. Atat de "credibil" ca realizabil sub ochii serviciilor, precum cel din 2001.
Ce-a urmat dupa 2001? Acum se desecretizeaza si se publica masurile luate atat de abuziv dupa acel septembrie (lipsa crasa de dovezi etc.). Vom vedea restrictiile "necesare" si de-acum incolo.

Schimbarea populatiei autohtone e solutia radicala de a rasturna valorile unei zone. Se stie si se practica. Cu scopul cunoscut dintotdeauna. Cica-n jermanica sunt landuri ce vor accepta ca religie oficiala islamul, ca e coapta deja prajitura cu alogenii. Aia n-au stiut ce va urma? Tocmai ei, care distribuiau resurse umane cu vagoane de vite prin toata oiropa?
spy_oh_joy1389
QUOTE(George Paul @ 8 Jan 2015, 13:50)
Ortodocsii n-au omorat pe nimeni, pentru ca ar fi pe fatza impotriva lui Hristos. De-asta n-am avut nici Inchizitie, nici n-am terorizat pe cei ce au avut alte credinte. Apusenii au venit si-au ras cu tunul, casa cu casa, biserica dupa biserica, manastire dupa manastire, tot Ardealul. Cititi, ca e INCA tzara voastra. E o diferenta care arata unde e adevarul, cine e de partea lui Dumnezeu si cine nu.
*



http://ro.wikipedia.org/wiki/Pogromul_de_la_Bucure%C8%99ti
http://www.nizkor.org/hweb/people/c/carmel...asi-pogrom.html
http://en.wikipedia.org/wiki/1941_Odessa_massacre
http://ro.wikipedia.org/wiki/Masacrul_de_l...ncheta_din_1941

Asta se întâmplă când nu te uiți la toată lumea.
neumann
QUOTE(Tamango @ 8 Jan 2015, 14:42)
Maxi Dill kebab de pui a fost, colegu' ... bate la fund branza frantuzeasca  icon_mrgreen.gif
*



Cercetatorii britanici au demonstrat ca inteligenta se dizolva in grasimea de la shawrma.
octavian.gagu
QUOTE(neumann @ 8 Jan 2015, 14:23)
Cercetatorii britanici au demonstrat ca inteligenta se dizolva in grasimea de la shawrma.
*


1. Nu e shawrma.
2.Asta e si intentia mea...sa ajung un bosorog pervers, in baston si senil, prost si fericit cazut in penibil. cool.gif
Tamango
S-a referit la mine. Dar cel mai destept cedeaza, stii cum e ...
Diac
QUOTE(octavian.gagu @ 8 Jan 2015, 13:17)
Ca sa iasa treaba bine, ai nevoie de 3 celule.
*



Pai deja cica au fost arestate mai multe persoane, am auzit cifra de 7. Daca erau mai multi probabil ca planul era dejucat, dar asa cu oameni mai putini...mai greu. Rezulttul probabil ca va fi o remilitarizare a politiei, cu agenti care merg pe strada cu veste antiglont, casti de otel si MP5-uri de gât.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.