Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Autobaza Lugoj
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3
DACIOTUL_97
Interesanta descoperire dacia 1302.La prima vedere pare destul de ok.E cumva barn find ?
harby ;))
Ce an are 1302-ul? Mai avea nevoie un user de aici de anumite informatii,dar totul depinde de an.
Foarte faine masinile! Felicitari.
Ov
QUOTE(tm21zay @ 24 Aug 2015, 13:59)
Dacia 1302


e cea de la romtehnica?
iustin_uap
Pacat de break-ul de Canada. Macar sa fi ajuns pe maini bune. Felicitari pt. astea noi!
tm21zay
1302 e cea de la Romtehnica, fabricata in 1980.

Break-ul de Canada a ajuns la un bisnitar de masini. E la vanzare pe olx cu vreo doua mii si ceva de euro...

PS: Stie careva ce inseamna Dacia 1310 autobufet?

Multumesc!
Adrian_pt
Foarte tare. 1302 are luneta spate mare sau mica?

Felicitari din nou!
Adrian Frigo
QUOTE(tm21zay @ 24 Aug 2015, 14:59)
Dacia 1310 Salvare

Doamne cât m-am mai plimbat cu așa ceva! wub.gif Personal de abia aștept să o văd gata!
P.S- Alea din fundal sunt cumva TV-uri ?Sunt de vânzare? smile.gif

L.E-Asta o mai are?[attachmentid=1628004896]
tm21zay
QUOTE(Adrian Frigo @ 24 Aug 2015, 20:36)
Doamne cât m-am mai plimbat cu așa ceva! wub.gif  Personal de abia aștept să o văd gata!
P.S- Alea din fundal sunt cumva TV-uri ?Sunt de vânzare?  smile.gif

L.E-Asta o mai are?[attachmentid=1628004896]
*


Nu stiu cat e de completa. Mașina e la Botoșani. Am luat-o fara sa o vad. O pot ridica împreuna cu 1302 la începutul lui Septembrie, cand se termina actele.

Sirena si girofar am cumpărat înainte sa iau salvarea.
tm21zay
Am primit jucariile.

Mai multe poze saptamana viitoare.
thundercar
cate locuri are in talon breakul ''lung''
sobolan
QUOTE(Focusufd @ 22 Dec 2014, 23:03)
Fiecare cu pasarica lui... Si eu am un stol da nici cu tine nu mi e rușine
*



subscriu si eu aici....deci eu sunt "pantaloni scurti" pe langa altii..... radmasa.gif

skoda aia MB si lastunul is criminale de tot....spor la mesterit,foarte tare ce faci tu acolo !!!
tm21zay
Am atasat cartea de la Maxibreak.



Am mai marit stolul cu un Aro 10 din 1986, o Dacia Nova din 1995, o Dacia 1304 din 1984 si O Dacia 1300 Taxi din 1980, o Dacia 1310 Taxi din 1983 si urmeaza, in cazul in care se aliniaza planetele sa achizitionez o Dacia 1325 si un Oltcit papuc.

[attachmentid=1628012141]
harby ;))
QUOTE(tm21zay @ 29 Oct 2015, 12:06)
Am atasat cartea de la Maxibreak.
Am mai marit stolul cu un Aro 10 din 1986, o Dacia Nova din 1995, o Dacia 1304 din 1984 si O Dacia 1300 Taxi din 1980, o Dacia 1310 Taxi din 1983 si urmeaza, in cazul in care se aliniaza planetele sa achizitionez o Dacia 1325 si un Oltcit papuc.

[attachmentid=1628012141]
*


Asteptam poze si cu celelalte masini!
Felicitari rolleyes.gif
ct74cdi
ai PM!
O seara buna!
sobolan
QUOTE(tm21zay @ 29 Oct 2015, 13:06)
Am mai marit stolul cu un Aro 10 din 1986, o Dacia Nova din 1995, o Dacia 1304 din 1984 si O Dacia 1300 Taxi din 1980, o Dacia 1310 Taxi din 1983 si urmeaza, in cazul in care se aliniaza planetele sa achizitionez o Dacia 1325 si un Oltcit papuc.
*




wtf ? blink.gif blink.gif blink.gif
tm21zay
Câteva noutăți.

Caut Dacia Break 81-83, in orice stare.
bogdan2001
Felicitari pentru noile achizitii si sper sa nu ajunga si astea pe mana lui Cornel(de pe Olx) smile.gif
VL88MFG
QUOTE(tm21zay @ 23 Dec 2014, 07:51)
Masina nr. 5:

- Dacia 1300, an fabricatie 1975(1974) -TM 01 ZAI

Masina nr. 6:

- Dacia Sport, an fabricatie 1984 - BV 03 WWR

Masina nr. 7:

- Oltcit Club, an fabricatie 1993 -AR 01 NSZ

Masina nr. 8:

- Skoda 120 L, an fabricatie 1979

Skoda este atestata ca vehicul istoric.

Masina nr. 10:

- Dacia 1300, an fabricatie 1970, CS 01 BYJ

Masina nr. 11 :

- Dacia 1300, an fabricatie 1970, TM 13 XSA

Masina nr. 12:

- Dacia 1300, an fabricatie 1970, TM 08 LNU
Masina nr. 13:

- Dacia 1300, an fabricatie 1978 - CS 04 GMR

<span class='edit'>23 Dec 2014, 12:30:</span>
Masina nr. 14:

- Oltcit Club, an fabricatie 1983, TM 55 KKK

<span class='edit'>23 Dec 2014, 12:43:</span>
Masina nr. 15:

- Moskvitch 412, an fabricatie 1973 - 2 CJ 2233
*


Buna seara....felicitari pentru intreaga colectie! Dacia albastra din '70 o mai aveti? In ce stare se mai afla?
tm21zay
QUOTE(bogdan2001 @ 21 Jan 2016, 17:43)
Felicitari pentru noile achizitii si sper sa nu ajunga si astea pe mana lui Cornel(de pe Olx) smile.gif
*



Eu am intrerupt orice contact cu acel om. Cei interesati sa luati masini de la el, aveti grija la acte si ce intelegeri faceti cu el...

Anul acesta ma opresc cu achizitiile, pentru ca trebuie sa incep lucrul la hala. Multe din masini stau afara si nu le prea place...

marius1978
Acesta a stat si sta numai la garaj si ai sa vezi ca nu are pic de rugina pe el, mai rar break la vopsea originala sa arate asa.
bogdan2001
QUOTE(tm21zay @ 22 Jan 2016, 12:17)
Eu am intrerupt orice contact cu acel om. Cei interesati sa luati masini de la el, aveti grija la acte si ce intelegeri faceti cu el...

Anul acesta ma opresc cu achizitiile, pentru ca trebuie sa incep lucrul la hala. Multe din masini stau afara si nu le prea place...
*



Foarte bine!
Succes la masinile pe care le detii si sa le stapanesti sanatos!Pe cand mai mult poze cu Oltela 12 cs?
deceneu32
Foarte frumoase!Felicitari!Sa le stapaniti sanatos!
Oltena 12 CS a fost la noi in Craiova.I-a apartinut unui prieten si coleg de forum.
sobolan
vara, la oltcit sta mai mereu becul de la ulei aprins,daca-l mai incarci si cu vreo 500 de kg pe spinare ii pui capac biggrin.gif .....nu e fiabila dar e buna pentru restaurat(finnd o buna baza,asa pare) si tinuta pentru ca-s foarte rare aceste modele.....
deceneu32
Becul la ulei palpaie vara la ralanti din cauza uleiului prost.Motorul de Oltcit merge cu ulei de calitate.
sobolan
Palpaia cu ulei motul 300v .....linia aka ambielajul e pe rulmenti din ce stiu eu deci.....
deceneu32
Sobolane,nu stii bine....Cum sa fie ambielajul pe ...rulmenti? radmasa.gif
Este pe cuzineti!! smile.gif
Daca motorul are ulei de calitate si becul totusi se aprinde la ralanti,inseamna ca ambielajul si cuzinetii au uzura.Necesita schimbate!Ambielajul la Oltcit nu se rectifica.

Am constatat o practica in randul ''daciotilor'' de a blama Oltcitul fara sa se priceapa.Si asta dateaza de pe vremea lui Nea Nicu.Daca nu stiti cu ce se mananca,va rog sa nu mai continuati!
sobolan
eu nu blamez oltcit-ul,mie mi-au placut,am avut unul putin timp si-l conduceam cat am fost pe la facultate,e treaba veche....era un model mai aparte,special ii zicea,cu motor boxer in 2 pistoane -650cm3-si discuri de frana la planetara....eu stiu ca avea rulmenti pe undeva ori la paliere ori la biele...nu ma contrazice inainte sa stii sigur.... wink.gif
deceneu32
Ce le mai place unora sa contrazica!!!!
Am Oltcit in familie din 1987!Si de atunci a ramas la noi in garaj.
Asa ca stiu ce vorbesc! wink.gif
Extras din Catalogul de piese de schimb pentru Oltcit ed.1986.Unde vezi rulmenti? smile.gif

Nu te baza DOAR pe memorie!!!!!
Daca nu ai posibilitatea sa desfaci un motor,consulta un manual de reparatii sau vreun catalog de piese.Cititul nu ucide!! wink.gif Doar tutunul...
sobolan
motor de oltcit n-am desfacut in veci si nici nu cred c-o sa am ocazia......se pare ca ma insel,e pe cuzineti,acum am cautat si eu pe net ceva informatii(desi si astea-s cam pretioase,oltcit-ul e o bestie rara de tot)......si totusi stiam naibii de undeva ca e pe rulmenti.....
gavrisan lucian
Palierul e pe cuzineti,biela e pe bile ca la rulmenti!
sobolan
tnks,deci stiam eu ceva pana la urma !
tm21zay
Revin cu clarificari. Masina nu este Oltena, ci Rodae:)

Pentru completarea colectiei as mai avea nevoie de catava masini:

- Dacia 1301

- Dacia 1320

- Oltcit Special

- Dacia 1310 Break ('81-'84)

Daca apare ceva, va rog sa imi dati de stire.

Nu este graba, pentru ca suntem momentan in constructie la hala, dar daca apare ceva interesant mai schimbam prioritarile.
roby_1300_rap
http://olx.ro/oferta/vind-dacia-1301-an-fa...html#14c07e8b63
asta nu o fi buna ?
tm21zay
QUOTE(tm21zay @ 22 Jan 2016, 12:17)
Eu am intrerupt orice contact cu acel om. Cei interesati sa luati masini de la el, aveti grija la acte si ce intelegeri faceti cu el...

Anul acesta ma opresc cu achizitiile, pentru ca trebuie sa incep lucrul la hala. Multe din masini stau afara si nu le prea place...
*




QUOTE(roby_1300_rap @ 16 Feb 2016, 11:14)


Cum spuneam mai sus, nu mai doresc sa achititionez masini de la acel om.

Masina e departe de 1301...

PS:Nu vinzi tampoanele de break de spate?
deceneu32
QUOTE(gavrisan lucian @ 15 Feb 2016, 00:59)
Palierul e pe cuzineti,biela e pe bile ca la rulmenti!
*


Baieti,nu postati asa,numai ca sa va aflati in treaba sau sa faceti cat mai multe posturi.

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

1.BOLTURILE pistoanelor sunt fixate pe biela prin intermediul unor bucse(2 la numar).
2.Cele doua BIELE sunt fixate pe fusurile manetoane ale ambielajului prin intermediul unor semicuzineti(4 la numar).
3.AMBIELAJUL se sprijina pe semicarter pe doua fusuri paliere prin intermediul unor semicuzineti(4 la numar)

Ambielajul motorului de Oltcit Special(652 cmc) n-are nici un RULMENT!
Q.E.D.

<span class='edit'>17 Feb 2016, 01:27:</span>
QUOTE(sobolan @ 15 Feb 2016, 01:01)
tnks,deci stiam eu ceva pana la urma !
*


Nu,n-ai stiut!Este vorba de BUCSA,nu rulment.Citeste cu atentie paginile din catalog postate de mine.
roby_1300_rap
QUOTE(tm21zay @ 16 Feb 2016, 14:27)
Cum spuneam mai sus, nu mai doresc sa achititionez masini de la acel om.

Masina e departe de 1301...

PS:Nu vinzi tampoanele de break de spate?
*



is rupte din cauza ruginii nu le-am putut scoate intregi in pacate sad.gif , la unu s-a rupt surubu cand am incercat sa il desfac si la alalt o iesit partea metalica afara sad.gif
deceneu32
Si de ce ar fi Dacia aia alba din 1975 modelul 1301?
tatabobu
CDaca era 1300 nu putea cere atatia bani pe ea, asa parca mai merge tongue.gif
MuciX
Dar exista vreun mod realist de a le identifica? Din cate imi amintesc, un coleg a trebuit sa depuna ceva efort pentru a inmatricula una ca 1301. Au alte serii? Semnalmente fizice, altele decat tipul de scaune, mocheta, etc care oricum puteau fi puse ulterior?
Ov
Teoretic au un numar de echipare stantat pe placuta ovala. Deceneu e "tatic" in d'astea smile.gif
MuciX
A, deci un ochi antrenat poate confirma daca e sau nu. Oricum, maricel pretul pentru o masina in starea aia. Fie ea si securista. Cine o ia trebuie sa si-o doreasca mult.
deceneu32
QUOTE(MuciX @ 17 Feb 2016, 13:44)
Dar exista vreun mod realist de a le identifica? Din cate imi amintesc, un coleg a trebuit sa depuna ceva efort pentru a inmatricula una ca 1301. Au alte serii? Semnalmente fizice, altele decat tipul de scaune, mocheta, etc care oricum puteau fi puse ulterior?
*



1.Culoarea NEAGRA si prezenta obligatorie a monogramei 1301 pe capota spate.
user posted image

2.Daca acestea nu mai exista,trebuie neaparat consultate documentele masinii(factura IDMS,certificat de inmatriculare,carte de identitate) care trebuie sa precizeze ca este modelul 1301.
user posted image user posted image

3.Au existat unele exemplare pe care desteptii de la RAR le-au inregistrat drept 1300,nu 1301!Silviu Arsenescu a patit-o cu a lui din 1975.In acest caz,numai factura originala IDMS,poate confirma sau infirma modelul 1301.Despre asta este vorba:
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Raduchu
Pentru necunoscatori, ce are 1301 in plus fata de 1300?

Scuze de offtopic @initiator.
deceneu32
QUOTE(MuciX @ 17 Feb 2016, 14:18)
A, deci un ochi antrenat poate confirma daca e sau nu. Oricum, maricel pretul pentru o masina in starea aia. Fie ea si securista. Cine o ia trebuie sa si-o doreasca mult.
*


Elemente exterioare de identificare Dacia 1301:
1.Monograma 1301 pe capota spate
2.Culoare neagra
3.Jante restilizate
4.Luneta cu dezaburire
Masina pusa la vanzare n-are nici una dintre aceste elemente,nici macar luneta cu dezaburire.
user posted image
Bine,nu putem trage o concluzie numai dintr-o poza.Ne trebuie mai multe imagini sau mers si vazut masina la fata locului.

<span class='edit'>17 Feb 2016, 17:11:</span>
QUOTE(Raduchu @ 17 Feb 2016, 16:23)
Pentru necunoscatori, ce are 1301 in plus fata de 1300?

Scuze de offtopic @initiator.
*


Si eu imi cer scuze.I-am facut praf topicul!

1.Lansata in 1974 exclusiv pentru RSR.Nu s-au exportat.Numarul de echipare de pe placa ovala este 220
2.Prezenta obligatorie monogramei DACIA 1301 pe capota spate.
3.Precizare in acte Dacia 1301
4.Vopsea covarsitor neagra.Cica s-ar fi vopsit si in alte culori(ALB).Daca stiti vreuna,puneti poze.
5.Prezenta obligatorie a jantelor restilizate romanesti,fara capacel interior.Frantuzesti,cu capacel interior nichelat n-am vazut decat in brosurile de prezentare.
6.Volan frantuzesc QUILLERY cu pernita MUS,apoi romanesc
7.Luneta spate cu degivrare
8.Spalator parbriz electric actionat din clapeta
9.Bord JAEGER cu jurnalier(prima serie),inlocuit cu ELECTROPRECIZIA,fara jurnalier
10.Pompa frana cu circuit simplu sau dublu,cu tester nivel lichid de frana in bord
11.Scaune suprainaltate n-am vazut decat in poze si pe masina lui Silviu Arsenescu din 1975.Restul au avut scaune standard(vinil sau material textil)
12.Prezenta manere de viraj frantuzesti,apoi romanesti
13.Retrovizor interior cu pozitie zi/noapte
14.Reostat iluminare tablou bord,bricheta electrica
15.Iluminare bricheta,cutie acte si portbagaj
16.Plansa bord frantuzeasca a avut trei butoane in partea dreapta,nu doua ca la 1300.
17.Imbracaminte planseu de mocheta,pe unele exemplare,sau cauciuc ca la 1300.
18.In brosurile de prezentare din epoca apar si oglinzi exterioare stanga-dreapta CIPA.Masinile care au supravietuit nu au asa ceva.
19.Consola radio romaneasca cu antena exterioara.Consola frantuzeasca ca la Renault 12 TS n-am vazut decat in brosurile de prezentare.

Imagini mai tarziu...
tm21zay
Nu ma deranjează discuțiile pe marginea Daciei 1301. Aveam si eu nevoie de informațiile prezentate mai sus pentru a putea identifica cu certitudine o Dacia 1301.
deceneu32
Felicitari pentru breakul din 1974! smile.gif
Mai multe poze nu ne prezentati si noua?
Multumim!
tm21zay
QUOTE(deceneu32 @ 28 Apr 2016, 06:58)
Felicitari pentru breakul din 1974! smile.gif
Mai multe poze nu ne prezentati si noua?
Multumim!
*



Abia vineri a ajuns pe meleagurile banatene. O sa ii fac niste poze mai detaliate dupa ce terminam partea de ecologizare...
deceneu32
Imagini noi?
tm21zay
QUOTE(deceneu32 @ 26 Nov 2016, 20:06)
Imagini noi?
*



Am mai adunat niste jucarii...

oldtimercraiova
Felicitări Iulian! smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.