Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: procura
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
adită
Problema sta in felul urmator:
Socrul meu este prducator de legume si fructe.Pe acest certificat de prducator sunt trecut si eu.
Eu nu pot sta la taraba din diverse motive iar socrul meu face en-gros in alta localitate.
Eu am gasit un vanzator dar problema e ca nu apare pe certificat(certificatele actualizandu-se in vara)
Pana atunci ma gandeam ca pot face o procura intre mine si vanzator ca el sa imi vanda marfa la taraba.Chestia asta am auzit-o la cineva.
Am sunat la 1 notar care mi-a zis ca trebuie intrebat la administratia pietei.
Am sunat la administratia pietei si cucoana de acolo imi spune sa vb la un notar mad.gif
Ii spun ca am vb deja si ca m-a indrumat la ea.
Imi zice cu juma de gura ca ar merge daca e facuta procura la notar dar ca cel mai bine ar fi ca acel vanzator sa fie pe certificat. huh.gif

Ati mai auzit vrodata de o procura de genul?
corbex
Procura se poate da pentru orice nu-i interzis in mod expres. Poti chiar, in baza unei procuri, sa ai grija de nevasta cuiva. Il astept pe Vercinge sa ma contrazica.
adită
ms....as vrea totusi sa mai aud niste pareri deoarece am sunat la at notar si mi-a spus ca eu ar treb sa stiu.
in ce tara traim mad.gif ......bine...mai mult ca sigur nu am vb direct cu notarul.probabil cu asitentele sau ce dracu sunt..secretare wacko.gif
vallixx
Eu zic ca merge linistit cu procura la notar.
Practic il delegi pe el sa te reprezinte intr-un anumit domeniu, inclusiv prezenta la taraba in locul celui trecut in certificatul oficial.
Si fiindca o faci la notar, e treaba oficiala.

ady77
Nu prea mai vad rostul certificatului atunci. Treci pe unul pe certificat si bagi procuri la toti romulanii de prin piete.
adită
in primul rand nu pun rromi.vreau procura pana la vara cand o sa pot sa o trec pe doamna vanzatoare pe certificar. smile.gif
ady77
Nu ma refeream la tine. Spuneam doar un argument pentru care nu as vrea să fie legală procura.
adită
nu ai ce face.....oricum 90% sunt intermediari.
dar daca stai bine sa te gandesti nu avem de ce sa ii hulim......
de ce spun asta?pentru ca m-am saturat sa aud ca taranii nu au loc in piata!
nu au loc?majoritate doar se plange dar nu face nimic,aude la x,la y ca nu e loc la piata si gata,nu e loc la piata....dar nici macar nu se duc sa vada personal.
plus ca numai zic..taranul roman incurajeaza intermediarii deoarece sta acasa si prefera sa dea marfa de la poarta en-gros.
pe unii nu ii condamn ca sunt batrani si nu castiga chiar atat de bine sa se poata duce in piata dar unii ar putea si nu o fac...asta e adevarul.
mindblast
Mi se pare absurd. Tu ai obținut certificat în baza unei cereri și în baza unei evaluări. Pe urmă să "împarți" certificatul cu un oarecare mi se pare cel puțin dubios.
E ca și cum aș face procură cu cineva să folosească diploma mea de licență și să mă "reprezinte" la un loc de muncă. Pur și simplu nu are logică.

Din punct de vedere legal, de-asta poți trece pe certificatul de producător doar membri ai familiei, pentru că se consideră că nu-i plătești, iar profiturile obținute rămân în familie. Dacă n-are timp familia de asta, îți faci frumos un PFA, SRL, ÎI, și poți încheia contracte de genul ăsta.
marinescucristian
Moral nu-i in regula, dar legal de ce n-ar fi?
VladSoare
Eu zic că ai strîns destule postări, e timpul să te oprești.
sorin1983
asa am zis si eu cu post-urile.
la obiect: vanzatorul tau trebuie neaparat sa fie producator? nu poate fi doar vanzator?
betamax
Pai tocmai asta e rolul certificatului de producator. Poate ar trebui sa se faca si un certificat de vanzator/intermediar, asa toata lumea ar fi multumita si in regula. Serios vorbind, mindblast are dreptate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.