Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Piulita-fluture stopuri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Redogs
Piulita - fluture din plastic care este in portbagaj si tine capacul din platic de la stopuri nu mai prinde bine. Cand dau sa-l strang trece peste ... nu pot sa-l strang ca lumea. Probabil la service l-au strans prea tare si a trecut peste.
Intrebarea este daca se pot cumpara astfel de piulite - fluture si daca imi slabeste prinderea stopului.
Ma gandesc ca piulita e de vina pentru ca partea in care se fileteaza banuiesc ca este din metal si nu avea cum sa se strice filetul.
z_fdd bacau
cel mai probabil piulita aia s-a ''mancat'' si nu mai prinde...

de cumparat e putin mai problematic, dezmembrarile cred ca sunt cel mai bun loc pentru astfel de piese, asta daca nu vrei sa iei din reprezentanta...
Redogs
Dar au asa ceva in reprezentanta ?
Nu conteaza pretul numai sa aduca piulita - fluture asta ...
Are cumva vreun cod, ma poate ajuta cineva smile.gif ?
aurelyan
...sau foloseste o piulita normala si o saiba mai mare, se poate adapta ceva acolo.
Redogs
nu as vrea sa pun piulita cu saiba ... as vrea una ca si celelalte ... nu stiu daca pot sa cumpar de undeva asa ceva.
verde
La reprezentanta in service sunt masini destule cu diverse defecte de pe care un mecanic binevoitor te rezolva. Numa sa nu ceri la director ca ala precis nu-ti da.
Redogs
Probabil ca si eu am fost in aceeasi situatie cu aia smile.gif.
Partea buna e ca stopul nu se misca , e prins cu silicon ca altfel nu cred ca mai statea fix si intra apa.

Apropoo ... o intrebare ... ca sa schimb becurile din stop trebuie sa dau jos tripla de pe caroserie sau doar chestia de plastic si capitonajul din portbagaj ?
z_fdd bacau
dai jos toata tripla... apoi ''desprinzi'' suportul cu becurile din tot ansamblul (desfiletezi alea, scoti mufa, tragi toata tripla afara - de acolo e floare la urechiusa) smile.gif

reprezentanta iti aduce orice de pe masina, ca de aia e reprezentanta. dar cred ca rezolvi mult mai simplu la o dezmembrare: cu 10 lei iei un pumn de plasticaraie...
Redogs
Inseamna ca am sfeclit-o daca mi se arde vreun bec ... nu stiu cum mai dau jos tripla ca e prinsa cu silicon ... probabil ca au dat peste cap piulita de plastic si ca sa etanseze bine au dat cu silicon ...
Daca iti vine sa crezi e al dracu de greu sa gasesc niste piulite din alea ... am luat legatura cu cativa colegi de pe forum care au piese pe la dezmembrari, sa vad ce rezolv.


martzipan2004
in vitan .....e un tip la buticurile acelea care are toate piulitele din lume si toti braduletii pt masini...orice tip de surub...piulita braduleti
acolo gasesti !
Redogs
Asta doar daca ma ajuta cineva din Bucuresti pentru ca sunt din Resita ...
z_fdd bacau
dezmembrari smile.gif frate-miu a dat 5 lei pe un pumn de braduleti, piulite de plastic si tot felu de porcarii de astea de fixat...

esti sigur ca e silicon si nu e mastic?
Redogs
Cred ca e silicon totusi.
Dar e vreun bai daca e silicon sau mastic ?

Am reusit sa gasesc la dezmembrari piulitele astea.
z_fdd bacau
pai masticul se foloseste pentru auto... si mie mi-au pus mastic dupa ce mi-au schimbat un stop pe spate... ala e ca un fel de plastelina, ar trebui sa poti pune la loc stopul si el tot o sa izoleze...
Redogs
E mastic nu silicon asa e smile.gif.
z_fdd bacau
e, atunci e alta mancare de peste smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.