Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dilema linie dubla continua
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
#Dino
Offtopic
Replicile unui coleg mancator de Praz si de Arici, avand in "ID" denumirea unei localitati cu rezonanta in domeniul auto - insa care-coleg, prin capacitatile intelectuale e in concurs cu meduza, ne confirma faptul ca PRODUSUL rezultat din aroganta, ingamfare si prostie, cu ultimul FACTOR preponderent, pot invinge orice argument.

Vorba ceea, dupa cum spunea bunicul: "prostul nu e prost destul, pana nu e si fudul".

ON
Asa este, paul_p
QUOTE
Te ingrozesti ce gandire poate avea un militian. Ca unii din cei ce se manifesta pe acel forum sunt militieni. Si sunt investiti cu autoritatea de a aprecia daca altii au incalcat sau nu legea. Din pacate multi au doar autoritatea, nu si capacitatea sad.gif
vallixx
radmasa.gif radmasa.gif politisti.ro radmasa.gif radmasa.gif

Ala e o adunatura de idioti, poate or exista printrei ei si oameni ok, colegul Vlad Soare chiar incerca sa ma convinga de acest lucru...insa....sa fim seriosi, n-ai cu cine.

Pai extrag din replicile de acolo, uite ce zice un bou:
"depasirea ...bla bla bla pe linia cotinua constituie contrabentie..bla bla bla....cazul fortuit poate inlatura aspectul contraventional....bla bla bla.....
Cazul fortuit poate fi constatat numai de instanta de judecata"

Adica el cita asta din lege lucru pe care nu-l contest.

Insa prin citarea acesutui articol care se vroia un fel de....."politistul a avut dreptate, doar instanta putea sa considere ca si caz fortuit" , el nu reuseste decat sa zica ceva de genul: noi politistii suntem atat de prosti, incat cand vedem o anume speta, nu suntem in stare sa o judecam acolo pe loc si trebuie sa vina instanta sa ne spuna ce si cum.

Adica el e acolo, opreste masinile si amendeaza infractorii, dar nu e in stare sa judece daca cel ce a depasit a fost sau nu fortat de imprejurari sa execute acea manevra.....
El nu e in stare sa decida daca era unul oprit acolo? Imobilizat sau nu? Voluntar sau nu?

Hai sa nu ne mai kkm in sus, el era acolo ca sa se foloseasca de ala sationat ca sa stea la ciupeala. Ca ala cum a depasit, l-au si oprit, militianul era acolo, vedea ce se intampla, de ce nu s-a dus la ala stationat sa-l ia la intrebari?
paul_p
Imi place si cum incearca unii de acolo sa para culti folosind termenul de fortuit. Total anapoda. Crezand ca fortuit e o exprimare mai pretioasa a lui fortat.
Nestiind ca fortuit inseamna cu totul altceva, si anume intamplator, neprevazut smile.gif
#Dino
continuare pt FORTUIT - "nevoit", "constrans"

Exact in acest context vine si topicul meu. Dupa ce am depasit un autoturism care stationa:
- garcea putea sa constate sau nu situatia "fortuita" (in cazul fericit in care ar fi inteles termenul)
- poate auto stationat se punea in miscare si hopa surpriza

<span class='edit'>10 Dec 2014, 03:16:</span>
QUOTE(klaus @ 9 Dec 2014, 14:05)
Acu', daca ti-ai pus nick-ul kissfm, io zic ca poti suporta si ironiile... Puteai sa o iei si in gluma daca vroiai sa eviti supararea.
*

Ma bucur ca esti deschis ironiilor fine. Ai observat ca daca se face o anagrama din literele care compun nick-ul tau, se poate obtine K SULA ? Tu ai ales nick-ul, si io zic ca poti suporta ironiile
klaus
Absolut, mai ales daca altii sunt tot timpul cu ele in gura, de le este plina gura de anagrame la nick-ul meu...
Catalinmodena
Cine a citit pe politisti.ro,a putut observa ca unii,destul de multi au spus ca ei nu ar sanctiona asa ceva.Mai scrie acolo si ca un eventual proces bazat oe asa ceva se castiga fara probleme.

Kiss,un coleg,nu mai stiu care,are ceva scris foarte interesant la semnatura:nu-ti pu.e mintea cu prostul,ca te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta.

Doar sa jignesti te duce mintea.
paul_p
QUOTE(Catalinmodena @ 10 Dec 2014, 10:14)
Cine a citit pe politisti.ro,a putut observa ca unii,destul de multi au spus ca ei nu ar sanctiona asa ceva.Mai scrie acolo si ca un eventual proces bazat oe asa ceva se castiga fara probleme.
*

Asa cum spune un clasic in viata, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.
De ce sa fie nevoie sa pierzi timp si bani deschizand un proces pe care oricum il castigi fara probleme?
Nu e mai normal sa nu se ajunga la sanctiuni date de-a-n boulea de un politist, numai pentru ca poate?
VladSoare
QUOTE(vallixx @ 10 Dec 2014, 00:57)
radmasa.gif  radmasa.gif  politisti.ro  radmasa.gif  radmasa.gif
Ala e o adunatura de idioti, poate or exista printrei ei si oameni ok, colegul Vlad Soare chiar incerca sa ma convinga de acest lucru...insa....sa fim seriosi, n-ai cu cine.
*

Sînt mulți polițiști buni acolo, care-și iubesc meseria și o fac cum trebuie în ciuda condițiilor grele. I-am cunoscut și pe proprietarii forumului, oameni foarte pasionați de meseria lor, care fac eforturi pentru a ține acest forum pe banii și timpul lor și care întotdeauna răspund civilizat și corect la întrebări, atîta timp cît acestea sînt puse cum trebuie.

Motivul pentru care vezi genul de răspunsuri de care zici este că mulți nou-veniți își închipuie că forumul este al Poliției Române și că oamenii de-acolo sînt obligați să le răspundă. Intră pe forum plini de ifose, fără nici un alt scop decît de a-și rezolva rapid o problemă personală (cel mai adesea provocată tocmai de prostia sau nesimțirea lor - de ex. există o grămadă de întrebări de genul "am condus beat-mort și m-au prins; cînd îmi pot recupera permisul?").
După ce ai avut de-a face cu zeci de astfel de useri într-un timp foarte scurt, e de așteptat să-ți pierzi răbdarea, să devii mai acid și să iei cîteodată în balon și cîte un user care poate că nu o merită. Se mai întîmplă. Dar dacă ai puțină înțelegere pentru ei și nu o iei personal, poți lămuri aceste neînțelegeri. Majoritatea nou-veniților nu au răbdare, se oftică imediat, iar un răspuns ofticat din partea unui nou-venit atrage după el răspunsuri și mai acide, și așa mai departe, într-un cerc vicios.

În rest, asupra lor se fac presiuni din diverse direcții. Poliția Română nu e condusă neapărat de polițiști competenți, ci de parveniți numiți pe cale politică. Polițiștii nu fac legea, ci doar o aplică. Și sînt obligați s-o aplice chiar dacă ei înșiși își dau seama că-i idioată. Asupra lor se fac presiuni s-o aplice cît mai drastic, în litera ei. Teoretic, polițistul poate, și chiar trebuie, să aplice legea cu discernămînt, în spiritul și nu în litera ei. Practic însă, dacă e prins făcînd asta, riscă să fie luat la bani mărunți și sancționat de niște superiori care de-abia așteaptă să aibă un motiv.

În fine, discuția e lungă. Ideea e că acel forum m-a ajutat să înțeleg cum se vede lumea și din partea cealaltă, să înțeleg și punctul lor de vedere. Sînt oameni normali, cu aceleași probleme și griji ca și noi, și care nu au ca scop în viață să ne vîneze pe noi și să ne facă zile fripte. Am fost la două întîlniri de-ale lor și i-am cunoscut personal pe unii dintre ei. Sînt oameni decenți, simpatici, de la care ai ce învăța. Merită să stai un pic pe forum și să urmărești discuțiile. E foarte interesant să înțelegi și punctul lor de vedere.
paul_p
QUOTE(VladSoare @ 10 Dec 2014, 12:09)
Polițiștii nu fac legea, ci doar o aplică. Și sînt obligați s-o aplice chiar dacă ei înșiși își dau seama că-i idioată.
*


Exista posibilitatea demisiei. Nu-l obliga nimeni sa fie politist.
Oricum, de cate ori i-am vazut pe politisti manifestand, au facut-o pentru salarii si pentru alte chestii materiale.
Nu prea i-am vazut iesind in strada sa strige ca legea e nedreapta, ca sunt pusi sa aplice legi aiurea, sau ca sefii lor fac presiuni asupra lor.
UXE
QUOTE(VladSoare @ 10 Dec 2014, 12:09)
acel forum m-a ajutat să înțeleg cum se vede lumea și din partea cealaltă, să înțeleg și punctul lor de vedere. Sînt oameni normali, cu aceleași probleme și griji ca și noi
*




si cu politia locala cum e? nedumerire.gif tongue.gif
Catalinmodena
Pai...,nu s-a lamurit? blink.gif
vallixx
Nu stiu Vlad, eu am avut ocazia sa vad numai raspunsuri date aiurea, fara cunostinta legii pe care ei insisi ar trebui sa o aplice si mai ales cu aere de superioritate atunci cand cu legea in mana le arati ca nu e asa.

Cum spunea si un coleg mai devreme, nu te obliga nimeni sa fii politist daca e atat de greu precum se vaita ei.

In plus, as vrea de la un politist, daca are pretentia sa fie respectat, sa ia deciziile corecte atunci cand se impun.

De exemplu cazul de fata. E destul de clar, nu e atat de mult de dezbatut.
Unul e oprit iar altul ca sa il depaseasca calca marcajul continuu.
Ma astept la el sa evalueze corect situatia, cu discernamant, bun simt si sa nu sanctioneze asta, fiind evident un caz fortuit, fortat....cum vreti voi sa-i ziceti.

Nu, el te sanctioneaza, tu trebuie sa depui contestatie (si nu toti o fac), trebuie sa te plimbi prin procese (nu toti o fac), sa cheltui bani (nu toti au...sau nu toti sunt dispusi)....si la un moment dat cand ai casitgat te-ai ales cu nervi, timp pierdut, bani cheltuiti...pentru ce?
Cine le plateste p'astea? Idiotul care te-a sanctiuonat aiurea?

Evident nu, pe el il doare la oo de timpul, banii si nervii tai.
El e orgasmic ca a prins marele infractor, cand putea de la inceput sa evite toata tevatura asta, fara rost si mai ales cand unii dintre ei stiu ca acete procese se castiga lejer.
Tamango
Dar o mica plangere pentru abuz in serviciu militianului nu ar merge ?
vallixx
In cazul de fata nu prea ar merge, ca el are legea in mana, ai depasit pe linia continua.

Problema aici e spiritul legii, nu litera ei.

Unde e abuz clar, acolo poti face plangere pt. abuz.
Aici e cu cantec.
VladSoare
QUOTE(UXE @ 10 Dec 2014, 12:57)
si cu politia locala cum e?  nedumerire.gif  tongue.gif
*

tongue.gif

QUOTE(vallixx @ 10 Dec 2014, 13:15)
In plus, as vrea de la un politist, daca are pretentia sa fie respectat, sa ia deciziile corecte atunci cand se impun.

De exemplu cazul de fata. E destul de clar, nu e atat de mult de dezbatut.
Unul e oprit iar altul ca sa il depaseasca calca marcajul continuu.
Ma astept la el sa evalueze corect situatia, cu discernamant, bun simt si sa nu sanctioneze asta, fiind evident un caz fortuit, fortat....cum vreti voi sa-i ziceti.

Nu, el te sanctioneaza, tu trebuie sa depui contestatie (si nu toti o fac), trebuie sa te plimbi prin procese (nu toti o fac), sa cheltui bani (nu toti au...sau nu toti sunt dispusi)....si la un moment dat cand ai casitgat te-ai ales cu nervi, timp pierdut, bani cheltuiti...pentru ce?
*

Nu cred că un polițist întreg la minte te sancționează pentru așa ceva, atîta timp cît o faci cu grijă (adică stai una-două secunde și pe urmă treci cu viteză mică, asigurîndu-te, nu vii din spate ca berbecul direct pe contrasens), iar în cazul opririi îi vorbești calm și-i explici politicos că n-aveai de ales. Poate că atunci cînd te oprește nu are neapărat intenția să te ardă, dar dacă sari cu gura pe el, cum că "păi nu-l vezi, dom'le, pe ăla, tot pe mine mă oprești, așa vă învață pe voi la poliție, etc.", atunci normal că se enervează și ți-o trage.
Sau mai există posibilitatea să dai peste un polițist corupt, care te oprește tocmai ca să ți-o tragă sau să-ți ia banii. Mai sînt și din ăștia. Din ce în ce mai puțini, dar încă mai există, totuși. O să vezi că pe forumul ăla nu contestă nimeni că Poliția mai are și uscături, iar în cazul în care îi convingi că ai avut ghinionul să te întîlnești cu uscătură, ei te sfătuiesc ce să faci în continuare. Nu le place nici lor să aibă printre ei colegi corupți, dar ce să-i faci, asta-i viața.


QUOTE(Tamango @ 10 Dec 2014, 13:20)
Dar o mica plangere pentru abuz in serviciu militianului nu ar merge ?
*

Nu prea, atîta timp cît el nu încalcă legea. Aplicarea legii strict în litera ei nu e un abuz.
paul_p
E discutabil. Daca te sanctioneaza ca tai linia continua cata vreme tu nu ai absolut nici o alta varianta rezonabila de a-ti continua drumul, atunci poate fi un abuz.
vallixx
@ Vlad
Daca atunci cand te opreste nu are neaparat intentia sa te arda, de ce dracu te mai opreste? Sa te intrebe de sanatate, sa-ti vada culoare ochilor????

E clar de ce te opreste....

In plus, nu te supara, daca el a fost acolo ca sa te opreasca....deci se afla in imediata apropiere.....ce l-a impiedicat inainte de toate sa il ia pe ala oprit la intrebari ?

Asta n-am prea vazut pe forumul politistilor.
Acolo unii ziceau ca e caz de trecut cu vederea, unii ziceau ca e de sanctionat.....unul nu zicea ca "nene, io ma duceam in primul rand sa-l ard p'ala oprit".
dantes
QUOTE(VladSoare @ 10 Dec 2014, 13:32)
[...] Din ce în ce mai puțini, dar încă mai există, totuși. O să vezi că pe forumul ăla nu contestă nimeni că Poliția mai are și uscături, iar în cazul în care îi convingi că ai avut ghinionul să te întîlnești cu uscătură, ei te sfătuiesc ce să faci în continuare. Nu le place nici lor să aibă printre ei colegi corupți, dar ce să-i faci, asta-i viața.
[...]
*


In toata viata mea nu am intalnit decat 1 politist (unul singur) care sa nu ia spaga si m-a ars cf. legii. Cunosc persoane care nu au intalnit nici macar unul singur desi a incalcat de multe ori legea (vorbim doar de rutiera aici) si a fost oprit si nu a primit nici o amenda. Si nu ca a incalcat o linie continua, ci un rosu, o viteza muult peste legal, si multe altele la care ii zbura permisul de mult.

Asa ca las-o ca macane.
Ce se discuta aici pe topic, e dupa cum se simte militianul in acel moment sau daca a mancat si gura lui in ziua aia ceva. Sunt convins ca sunt multi dintre ei care ar da doar un avertisment sau o centura ceva ca sa fie ca doar te-a oprit, dar mai poti da si peste dobitoci care daca te crezi intr-o tara civilizata si nu cotizezi ceva, iti iau permisul...
madalin78
daca era un politist in situatia care este in discutie cel din fata ta nu se mai gindea sa ramana acolo si sa incurce traficul si talica nu mai erai nevoit sa depasesti ..si deci nu mai erau atite polemici smile.gif
vallixx
Adica depasesti si peste 50-100 m te opreste un echipaj.

Pai daca ma chinui un pic, reusesc sa si scuip pana acolo.....e clar ca sunt veniti dupa.

Scenariul e evident altul. Opreste unul acolo, politia ajunge dupa ce ala oprise si plecase de la masina. Si ce idee rasare in mintea militianului...ca la prostii ii duce capul, in rest au ei lacune.

"Ia sa ma asez io aici sa-i ard p'astia cu linia continua. Ca p'asta de a parcat....nu am cum sa-l ard prea tare ca ii dau numa' o amenda de oprire/parcare. Si oricum il ard o data doar. In schimb cat timp sta asta aici ard mai multi, si cum linia continua e o treaba destul de grava, ii amenint si cu permis....si imi fac si eu de o bere de 2.5l la pet"

Si daca contesta ma doare la flex, ca si daca castiga io oricum nu patesc nimic".

marksman
Eu am intalnit caz in care am depasit viteza in zona de 70, am avut 102 (sau 112?) si politistul mi-a dat doar un avertisment. Si acum am PV-ul acasa, am zis ca nu-i adevarat.

Am stat cu el de vorba vreo 30 de minute pe teme auto, era si el pasionat... si avea un tractor TDI ca si-al meu, numa' ca break biggrin.gif
Axe
Fara cuvinte:
Catalinmodena
Pana o va gasi atinsa,zgariata.Si daca vin baietii,pac-pac,ridicata,platforma,amenda,tot el e cu gura mare !
vallixx
Sunt curios ce zic baietii de pe politisti.ro de faza asta.
Il ard pe RATB-ist? Sunt in stare sa decida daca e fortuit?
Sau tre sa opreasca in spatele lui, cu calatori cu tot, pana vine cretinul ala inapoi la masina?
VladSoare
Cei de pe forum nu, după cum ai văzut și din răspunsurile date în linkul de mai sus. tongue.gif
În orice caz, RATB-istul ar trebui ars oricum, preventiv. Sigur a făcut el ceva mai devreme, iar dacă n-a făcut încă, sigur o să facă. biggrin.gif
Ăștia-s ca taximetriștii. Trebuie arși tare și des, că motive sigur se găsesc. biggrin.gif

Cît despre interacțiunea cu polițiștii rutieri, mi s-a întîmplat și mie, și altora, să ne ierte după ce le-am explicat calm motivele.
O dată am trecut pe galben și m-au oprit. Acolo fusese mult timp galben intermitent, în așteptarea montării unui semafor complet. Ei, tocmai în ziua aia dăduseră drumul la semafor. Eu am văzut galbenul, dar din reflex (treceam zilnic pe-acolo) l-am considerat intermitent și am trecut. Cînd i-am explicat chestia asta, polițistul m-a lăsat să plec.
Un prieten de-al meu ieșea odată de pe o străduță cu "cedează" și nu vedea dacă vine vreo mașină sau nu, din cauza mașinilor parcate aiurea pe colț. A scos botul un pic mai mult ca să vadă. Venea o mașină de Poliție, care a trebuit să tragă un pic de volan ca să-l evite, după care a oprit și i-a făcut semn să tragă pe dreapta. El le-a zis, calm, "știu că am scos botul prea mult, dar ce puteam face, îl vedeți pe ăla parcat aiurea pe colț, nu vedeam nimic prin el", și l-au lăsat să plece.
Mi s-a întîmplat să mă prindă cu radarul și să-mi treacă o viteză ceva mai mică (de ex. prins cu 82 în localitate și mi-au trecut 79, ca să fie amenda mai mică).
Pe o colegă de-a mea au oprit-o pe un DN pentru că nu avea farurile aprinse. Văzînd că ea nu știe de ce a fost oprită, polițistul a băgat mîna pe geam și i-a aprins farurile, apoi i-a urat drum bun.

Interacțiunile de genul ăsta în general nu sînt povestite și nu fac ocolul internetului, pe cînd alea neplăcute ne rămîn în minte pe veci și se răspîndesc pe internet ca ciuma. Și de-aia are lumea impresia că polițiștii au ca scop în viață să ți-o tragă de cîte ori au ocazia. Dar nu-i deloc așa. Sigur că sînt și excepții, dar la urma urmei excepții se găsesc și la case mai mari. Drept să spun, eu prefer să dau o dată la zece ani peste un rutierist corupt care să-mi ia carnetul degeaba pe o lună, decît să dau peste un polițist nebun care să mă împuște în plină stradă pentru că nu-i place culoarea pielii mele, sau forma rucsacului meu, cum se întîmplă adesea prin State, sau cum se întîmpla prin Marea Britanie în timpul nemernicului de Blair.
corbex
Cuma adica "sa-i atingi ca pe taximetristi"? Vrei sa zici ca taximetristii iau amenzi? Poate pe forumul ala cu militieni.
VladSoare
Am zis că trebuie arși. N-am zis că se și întîmplă. tongue.gif
vallixx
QUOTE(VladSoare @ 11 Dec 2014, 10:51)
O dată am trecut pe galben și m-au oprit. Acolo fusese mult timp galben intermitent, în așteptarea montării unui semafor complet. Ei, tocmai în ziua aia dăduseră drumul la semafor. Eu am văzut galbenul, dar din reflex (treceam zilnic pe-acolo) l-am considerat intermitent și am trecut. Cînd i-am explicat chestia asta, polițistul m-a lăsat să plec.
*


Exact asa mi-am pierdut permisul. La semaforul de la rond de la Kogalniceanu, acum ......niste ani. 2 noaptea, veneam de la Universitate, toate semafoarele pe galben intermiten, asta nu. L-am vazut galben si am trecut.

Sirene si girofare dupa mine.....ca am trecut pe rosu.
-Nu nene, e intermitent.
-Asta nu e.....
-Bun, chiar si daca nu e, am trecut pe galben nu pe rosu.
-Da, dar e interzis si pe galben.....n-ai schitat nici macar o frana.
-Pai n-am schitat pentru ca eram convins ca e pe intermitent ca si celelalte si e 2 noaptea, nu-i nimeni pe drum.....la ce sa schitez?
-Se retine permisul...bla,bla.
-Prietene, inteleg ca am gresit, dar intelege si tu circumstantele. De la Universitate pana jos erau toate pe intermitent, urmatoarele doua (se si vedeau), sunt tot pe intermitent, de unde sa stiu ca asta nu e? Mai ales ca atunci cand m-am uitat la el era pe galben...s-a intamplat sa fie pe galben....(intre noi fie vorba, chiar era pe galben)
-Trebuia sa va asigurati......

N-am avut cu cine.....
Probabil erau de pe politisti.ro....
UXE
Eu am patit urmatoarea chestie: Acu vreo 6 -7 ani veneam dinspre Liberty spre Razoare si la 13 sept am prins galben, recunosc fortat... si jegu de tramvai care venea din acelasi sens cu mine s-a bagat facand stanga (pe aceeasi culoare) si mi-a taiat calea, eu oprindu-ma in mijlocu intersectie. Si jegu a trecut destul de incet ca se facuse deja verde la ceilalti si pe mine m-au prins la inghesuiala. garcea era in intersectie si cand m-a vazut mi-a zis sa trag pe dreapta ca cica am trecut pe rosu.. Io i-am zis ca a fost galben nu rosu.. I-am zis ca s-a bagat si mwe ala cu tramvaiu ca altfel treceam.. si pe ala de ce nu l-a oprit?

In fine, am luat amenda de galben la vremea aia si am tulit-o. Mwe RATBistii.
Tamango
Dom' modelator ... ai uitat toata fizica din liceu ? Pai cu cata viteza vroiai sa ia tramvaiu' curba ? La cata magaoaia e, se rasturna dracu' acolo ... Mwe RATBistii da, nu te contrazic dar aici nu ai dreptate ...
VladSoare
Păi înțeleg că jegul a trecut pe galben. Or la viteza aia fantastică nu putea pretinde că n-ar fi avut timp să oprească în condiții de siguranță. tongue.gif
Deci multă mwe reatebiștilor, în frunte cu tramvaiștii. mad.gif
De fapt, în loc de mwe, n-ar fi mai bun niște gaz? naughty1.gif biggrin.gif
b76bgaarh
ratbisti tramvaisti au alte stopuri si alti timpi.

4x4
QUOTE(Synyster @ 10 Dec 2014, 14:11)
Pe o colegă de-a mea au oprit-o pe un DN pentru că nu avea farurile aprinse. Văzînd că ea nu știe de ce a fost oprită
*



Daca era noapte, atunci trebuia arsa grav.
VladSoare
Nu era noapte.
corbex
QUOTE(4x4 @ 11 Dec 2014, 16:19)
Daca era noapte, atunci trebuia arsa grav.
*


Fii mai explicit rolleyes.gif
Lord Hades
QUOTE(klaus @ 10 Dec 2014, 09:23)
Absolut, mai ales daca altii sunt tot timpul cu ele in gura, de le este plina gura de anagrame la nick-ul meu...
*



Klaus esti unul din putinii forumisti respectabili. Nu stiu ce ai patit de te cobori la un asemenea nivel de conversație.

Legat de policemani mai mult sau mai putin idioti. Un amic mergea prin nemtia cu dubita si remorca. Pe remorca avea o masina. Il opresc pe authoban pt control. Prezonta documente totul ok. Cand sa plece zice organul Halt! Aveai 120 km/h. Asa si? Restricția e de 130 zice amicul. Policeman ja ja 130 dar tu ai remorca cu masina pe ea. Legea zice 80 ... o început al nostru sa povestească cate in luna si in stele sa nu ia amenda ... la final zice neamtul doar avertisment dar ai grija main incolo ca e alt control si aia nu te iarta. Zice amicul Danke si da sa plece. Halt! Acum ce spanac? Sa iti zic o treaba zice neamtul ... ? ... legea e proasta! Stupefacție pe amic. Warum? Pai tirurile au restricție la 90 t dau ai la 80. Toate tirurile vor trebui sa te depășească daca respecți restrictia ... si asta incurca traficul.
mindblast
Teoretic, în cazurile prezentate mai sus, legea se poate aplica, se poate suspenda permisul, nu sunt prea multe de discutat. În practică însă, nu am întâlnit personal polițist care să suspende permis pe acest motiv. Circul mult prin sate și pe-acolo, e greu să nu calci linia continuă. Pietoni, bicicliști care circulă pe contrasens, mașini oprite pe mijlocul benzii, etc.
Aplicarea legii în asemenea cazuri, poate fi considerat exces de zel, însă, se respectă codul rutier prin aplicare.

Ar fi și reversul medaliei. E scris prost Codul Rutier, dar și să încerci să-l "repari", te lovești de alte alea. Ca în general, în România, există o discrepanță între ce scrie la lege și ce se întâmplă în practică. De exemplu, interzicerea accesului căruțelor pe drumurile naționale nu este egal cu inexistența căruțelor pe drumurile naționale. Acum nu poți scrie în lege că n-au voie căruțele, dar să stipulezi la alt paragraf că șoferii de autoturisme pot depăși căruțele pe linia continuă dacă au o viteză de deplasare mică, sunt staționați sau circulă pe contrasens. La fel și cu vehiculele staționate, dacă le interzici staționarea, e aiurea să dai alt paragraf care se bate cap în cap cu ăla.
În plus, o reglementare care ți-ar permite să calci linia continuă în anumite situații, ar putea fi abuzată.

Asta e, momentan sperăm că și polițiștii sunt înțelegători, până se găsește o soluție.
VladSoare
Codul nostru rutier e o porcărie. Un jeg făcut cu picioarele. Dar din păcate e singurul pe care-l avem, așa că trebuie să trăim cu el indiferent dacă ne place sau nu. sad.gif
DragosP
QUOTE(vallixx @ 10 Dec 2014, 23:47)
Sunt in stare sa decida daca e fortuit?
*


Normal, ăla a oprit întâmplător acolo.
Tamango
QUOTE(VladSoare @ 12 Dec 2014, 18:46)
Codul nostru rutier e o porcărie. Un jeg făcut cu picioarele. Dar din păcate e singurul pe care-l avem, așa că trebuie să trăim cu el indiferent dacă ne place sau nu. sad.gif
*



Da' de ce sa traim cu el cand se poate corecta ? Pe jegosii aia din parlament ii doare la basca, ii preocupa mai mult ascunderea averilor de DNA si bunastarea buzunarului propriu decat corectarea unei legi proaste ... Ia sa iasa lumea in strada.
VladSoare
Pentru că nu stă în puterea noastră să-l corectăm. Iar gunoaiele din parlament și guvern nu sînt în stare să-l corecteze, chiar dacă ar vrea. Uită-te cum îl schimbă încontinuu de zece ani încoace, și tot o porcărie iese de fiecare dată. Pur și simplu nu sînt în stare; atîta îi duce capul.
Și-atunci, în așteptarea unor schimbări majore care nu vor veni niciodată, n-avem altă opțiune decît să de descurcăm cît putem de bine cu ce avem.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.