Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomote ciudate
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
CJ45GPE
salutare...am un symbol/clio 2 din 2009 cam 47 k km...de o vreme a inceput sa sune ceva ciudat sub masina in treptele inferioare (1-2 si mai putin 3),asta doar cand trec de 3500 de ture sau cand urc ceva panta (in 2 cel mai des) asa ca am facut o programare la service si mi-au spus dupa mai multe ture si un test pe elevator ca ar putea fi de la catalizator...dar interesant ca in a 4-a chiar si la 5000 nu face nici un suntet...mentionez ca ambreajul prinde foarte sus si pe o bucata scurta de pedala...aveti idee ce ar putea fi?
vasilecool
daca stai pe loc, la acele turatii, se aude zgomotul ?
daca cei de la service, au zis asta ,ce te face sa nu-i crezi ? daca vibreaza ,ceva atinge, sau s-a slabit... nu trebuie inlocuire .
ne spui doar ca au zis de catalizator ,dar ei ce solutie au pentru asta ?
Ygi_17
La 47.000 km e greu de crezut ca s-a dus catal;izatorul.
Cand se infunda catalizatorul nu mai trage bine dupa 3000-3500 rpm

Ai un sfat de la mine ( Clio II cu 209.000 KM la bord) poti sa mergi in toate service-urile din Romania si vei auzii tot felul de pareri. Vei schimba piese dupa "ureche".
Las-o in pace daca merge !
CJ45GPE
pai pe loc tot asa la 3000 am verificat si suna...la service-ul unde am fost am ridicat-o pe elevator si am incercat 1,2 si tipul statea si asculta....si de la catalizator se auzea..ideea e ca a inceput sa creasca si consumul...iarna trecuta + vara scoteam in oras undeva la 7-7.5 pe bord si acum mi-a sarit la 9-9.5.... o mai las putin si mai incerc la Subaru aici in Cluj ca mi-a recomandat mai multa lume sa incerc la ei...va tin la curent
aurelyan
Sau aici: http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=850...=rezonanta&st=0

Completeaza-ti si motorizarea in profil. La 1.4 8v intre 2500-3000 ture apare o rezonanta, se stie de problema asta la reno, mie mi-au spus ca se rezolva cu cateva puncte de sudura, apare in zona catalizatorului, vinovat ar fi ecranul termic al acestuia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.