Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Revizie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio IV
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
Radi2oo7
Cam cat costa o reviezia cea de 1 an. Ei mi au zis cam 1200 ron. Dc asa mult, toate filtrele + ulei duc la 400 ron manopera nu o fi 800 ron smile.gif))
mariusf23
Eu cand mi-am cumparat masina in august, mi-au zis ca revizia nu e mai scumpa de 500 ron
sisifjunior
uite ce am primit eu legat de revizii, vezi in atasament.
djkallu2006
Din ce imi amintesc in August anul acesta la 0.9 Tce costa in jur de 700 lei. La 1.5 dci nu stiu, e mai scump ca la benzina plus ca din doua in doua revizii se mai pune si filtrul de motorina . E bine sa te duci la ei si sa discuti daca te primesc cu piese originale cumparate de tine din magazin si la ei sa platesti decat manopera. Important e daca te primesc asa, in sistem si pe cartea ta de garantie - revizii sa scrie ca ai realizat revizia si ca NU PIERZI GARANTIA .

Iti dau in exemplu
Revizie 1 an / 15538 Km Clio 0.9 tce august 2014
Piese originale Renault din magazin:
filtru ulei cod 152095084R 26 lei
filtru aer cod 165467674R 59.5 lei
filtru polen cod 272770567R 83 lei
Ulei 5w40 Elf 4 L 90 lei

Pret revizie plus montare piese la Renault 143 lei
Total deranj 401.5 lei

Revizia cu piesele lor costa 670 lei.

Radi2oo7
Oricum sper sa nu coste atat. Am pe cineva are la Mazda a dat 12 mil. Si totusi Mazda...
Hunab
djkallu2006, codul consumabilelor este corect? Vreau sa imi cumpar si eu din timp si parca nu as vrea sa dau banii aiurea. Intrebarea nu se vrea una rautacioasa biggrin.gif
mariusf23
La 1.2 16v cat ar fi revizia? Trebuie sa merg si eu in urmatoarele luni.
Hunab
Te poti uita in atasamentul de la una dintre postarile de mai sus. Vezi acolo. Parca in jur de 100 euro. Depinde pentru cati km.
mariusf23
Mda.. la mine sigur nu se aplica km, nu fac foarte multi smile.gif) in aproape 6 luni abia am facut 3500km..
Levi74
In Constanta la service Renault mi-au zis ca costa in jur de 700 Ron (500 Revizia impreuna cu piesele de schimb + 200 manopera) revizia la 1 an. Mi se pare cam mult pentru un Clio IV, sunt preturi aproape ca la reviziile marcilor nemtesti.

Dar in vara trecuta am vazut pe pagina de web Renault Romania o promotie la o revizie completa la reprezentanta, pentru o perioada scurta de timp, la un tarif de 300 - 400 Ron, inclusiv manopera. Nu mari retin exact detalii, atunci nu aveam inca Renault Clio, urma sa imi cumpar una. Cred ca era tariful pentru un Clio IV, poate si pentru alte modele Renault, nu-mi mai aduc aminte. Mai sunt si alti producatori care fac asemenea campanii in anumite perioade din an.
spy_oh_joy1389
Presupun că ai diesel, nu? Dacă aveai benzină era pe la 500 de lei. La diesel e scump din cauza uleiului pentru motoare cu filtru de particule.

Reviziile le vezi în reclame la 3-400 de lei, din ce țin eu minte înseamnă filtru de aer + filtru de ulei + ulei (din cel ieftin). Asta e valabilă pentru mașinile mai vechi.

Eu am făcut vineri revizia la Transauto Sibiu și m-au costat filtrele și uleiul 800 de lei și încă 150 pentru dezinfectarea climatizării.

Va trebui să revin că și mașina mea e vizată de rechemarea cu tamburii și cică va trebui să îmi schimbe și un rulment pe spate (eu n-am sesizat nimic) pe garanție, desigur.
djkallu2006
QUOTE(Hunab @ 4 Feb 2015, 08:55)
djkallu2006, codul consumabilelor este corect? Vreau sa imi cumpar si eu din timp si parca nu as vrea sa dau banii aiurea. Intrebarea nu se vrea una rautacioasa  biggrin.gif
*




Da, codurile sunt corecte. Daca ai 0.9 tce acestea sunt. Cauta sa cumperi 4 + 1 L de ulei ca in masina intra 4.2 L .
Hunab
Multumesc!
robespierre
Stie cineva codurile pentru consumabilele la 1.5 dci 90 CP? Multumesc!
espacern
Posteaza seria VIN si reperele care te intereseaza si-ti dau codul la fiecare.
robespierre
N-as vrea sa postez aici VIN, ai un mail? Multumesc mult!
espacern
Poti sa cauti pe forum ca sunt destule VIN-uri postate.....poate gasesti ceva asemanator.
ursge
Am facut alaltaieri revizia de 1 an, la reprezentanta Renault Iasi. La 1.2 TCE costul reviziei este 620 de lei. In cazul meu s-au adaugat inca 220 pentru placutele de frana care erau terminate 80% (18800 km).
#Dino
HA? Placute terminate lsub 20k?!
puiutu
Da, am mai fost cazuri pe forum, au schimbat colegii cateva randuri de placute si discuri.
Daca la revizia din mai sunt si ale mele duse, o sa fac scandal la vocea lu' fraieru' clientu' sa mi le schimbe moca.
Hunab
Pt 0.9 TCe la cati km se recomanda prima revizie. Am 9000 km si sub un an, sa mai astept pana la 15.000 km sau sa o fac la 10.000 km?
Darian01
Reviziile se fac la 30.000 km sau 1 an.


... si niste costuri aproximative.
Hunab
QUOTE(Darian01 @ 11 May 2015, 10:31)
Reviziile se fac la 30.000 km sau 1 an.
... si niste costuri aproximative.
*



Multumesc pentru ajutor!
Levi74
Salut tuturor,

E adevarat ca revizia trebuie facuta la exact un an ca altfel se pierde garantia?! Stie cineva ceva despre acest lucru? Eu nu am mai auzit asa ceva pana acum la alte marci de masini pe care le-am avut inainte.
Fac un an in septembrie si am foarte putini km deocamdata. O sa plec o perioada din tara si ma intorc in primavara cred si ma gandeam sa-i fac revizia atunci adica cam la un an si 6 luni aproximativ. Masina este un Renault Clio IV si l-am cumparat nou in septembrie 2014.
Poate imi lasa si mie cineva un raspuns.
Numai bine.
vvede
Revizia se face la an sau la nr de km - care se indeplineste prima.
Daca nu faci revizia la timp si masina este in garantie, DA se pierde garantia.
Darian01
Daca faci revizia mai repede de 1 an, nu vad care ar fi problema.
sisifjunior
@Levi74, da, este o problema daca nu faci revizia la 1 an sau 30000km, care ajunge prima.
daca nu faci revizia pina in septembrie vei pierde garantia. poti face mai devreme de 1 an insa nu dupa.

dar, atentie, poti face revizia de 1 an la oricare service autorizat renault din Uniunea Europeana.
aspect intrebat la dealerul meu renault. si ca fapt divers, la clio 4, revizia costa intre 175 si 250 euro, indiferent de tara UE aleasa de tine.
Levi74
Salut,

O sa fac revizia la timp atunci, inseamna ca e adevarat ca pierzi garantia daca nu faci revizia la un an. O sa fac in asa fel incat sa ajung la timp la revizie, nu vreau sa pierd garantia de 4 ani.

Va multumesc pentru informatii.
ionutmar
13.07.2015 revizia de un an, 11800 km, Serus

Cartus filtru ulei 152095084R 82 ron
Garnitura D16 7703062062 2,46 ron
Ulei Elf Evolution SXR 5w40 5l 262 ron
Manopera schimb ulei 40 ron

La astea de mai sus am primit 20% reducere, promotie Renault.

Cartus filtrant aer 165467674R 100 ron
Filtru Habitaclu (carbon) 272770567R 151 ron

Manopera 114 ron

Total 638 ron, cred ca ieseam cu minim 150 ron mai putin daca luam piesele din magazin (chiar de origine).
Marius.braila75g
Luna aceasta trebuie sa fac si eu revizia de 1 an. Trebuie sa reseteze cumva calculatorul de bord, sau nu e ca la alte masini cand atingi nr de km. sa iti afiseze ca trebuie sa faci revizia? Cam ce operatiuni se fac la prima revizie, ca sa stiu daca le fac ca la carte, sau dau buleala.
ionutmar
Schimb filtre (ulei, aer, polen) ulei, garnitura buson. S-a uitat/verificat articulatii, placute, verificare vizuala mai peste tot.

Atentie la filtrul de polen,, mie mia dat unul cfu carbon activ, desi initial nu era asa. Foarte scump. Dar daca nu te deranjeaza.

Mie mi-a scanat si computerul, am cerut sa verifice sistemul Start&Stop care are ceva probleme.

Cu 30 zile inainte apare mesajul cu service, apoi se schimba in 20 ...10. Il reseteaza printro combinatie de apasari pe butoanele manetei CB, nu am retinut cum a facut.
RazvanIV
Revizie 2 ani si 30.000 Km.
Schimb ulei + filtru aer + filtru polen + curatare sistem aer conditionat.
Total 460 lei.
Cei de la service mi-au zis ca placutele de frana sunt aproape noi si ca mai "tin" inca 30.000 Km.
ssilviu
Ce motor? Unde facuta revizia?
RazvanIV
Tce 90. Revizia facuta la AMAT Pitesti.
Florin_Matei
Consumabilele au fost cumparate de tine si montate de AMAT?
RazvanIV
Eu am cumparat si montat filtrul de aer. Completare ulei si spray-ul pentru curatare climatizare le-am avut de anul trecut.
Restul de la ei.
Marius.braila75g
Am facut si eu azi ravizia de 1 an, cost manopera 86 lei (inlocuit ulei+filtru ulei+filtru aer).
Toate piesele au fost cumparate de mine:
-ulei ELF 5W30 (4 litri)
-filtru ulei Mann
-filtru aer Mann
-filtru polen tot Mann, pe care nu l-am facturat la manopera.
Total cost revizie aproximativ 320 lei. Rezonabil zic eu.
tifosi
Salut,

Trebuie sa fac revizia la un 0.9tce luna aceasta si mi s-a facut o oferta de 700 ron cu piesele lor. Mi-au spus ca daca nu cumpar piesele de la ei nu primesc garantie pe ele.(meridian berceni)

E adevarat?
ssilviu
Gargara penibila. Mergi la Dacoserv sau la altii care te accepta cu piese luate de tine.

Suna-i din nou si spune-le asa: baieti, eu stiu ca e gargara ieftina, alti dealeri renault ma primesc si cu piesele mele. Deci vreti sa luati de la mine niste bani pe manopera macar sau nu vreti sa luati nimic?
t530
Trebuie luat la lins si citit cu atentie hartiile contractului...daca ai clauza ca nu iti accepta materialele cumparate de tine
tifosi
Un site unde as putea gasi piesele necesare reviziei?
Codurile le stiu, preturile ma intereseaza.
t530
Nu fac reclama, aici am gasit ceva preturi care ma intereseaza pe mine http://www.autopieseonline24.ro/renault/clio-iv/57401
adema1981
@tifosi

Pai daca nu cumperi piesele de la ei cum sa iti dea ei garantie pe ele ?

Garantia pe piese ( desi la revizie nu stiu ce garantie poate fi la consumabile ) este pe baza facturii la magazinul de unde le-ai achizitionat.

Asa ca daca prin absurd ( desi e aproape imposibil ) se rupe filtrul de aer si intra praf in motor , nu o sa beneficiezi de reparatie pe garantie pentru ca nu ai cumparat piesele de la ei.
sisifjunior
trebuie sa merg si eu la revizie si am facut o programare. mi s-a comunicat un pret de 962 lei.
pentru prima revizie, cu piesele lor, plus ca am cerut si inlocuire filtru carburant.
1.5 dci 75cp, 24000km.

o fi mult, o fi putin, a mai facut cineva la dci?
spy_oh_joy1389
Cu filtrul de carburant ăla e prețul. Costa vreo 250 lei și 50 schimbarea.
puiutu
Pret prima revizie la masina din semnatura, facuta in Mai:
- Meridian Sud 670 RON.
- Eurocar Alexandria(am un coleg de munca de acolo si m-a pus sa cer un deviz estimativ) 430 RON.
Cam mica diferenta?!
Asa ca am facut o plimbare(tot aveam drum) care m-a costat 70 RON si am scutit 170 RON.
Darian01
Pt. 0.9 TCe:
Anul trecut, prima revizie, a fost 452.73 lei (incluzand si pretul uleiului adus de mine).
Anul asta, revizie (care include de data asta si un spray de curatat climatizare) + ITP = 604 lei (la fel, incluzind pretul uleiului adus de mine). Daca scadem valoarea ITP (80 lei) si Sprayul (95.53 lei), ar fi 428.47 lei.
Prima revizie a fost in Deva, a doua in Alba Iulia.
sisifjunior
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 18 Aug 2015, 16:35)
Cu filtrul de carburant ăla e prețul. Costa vreo 250 lei și 50 schimbarea.
*


mă așteptam la 1100 de lei, așadar mă bucur pentru 962.
mulțam' de info!
mariusf23
am facut si eu revizia azi la 1.2 16V, 400 lei.
crisolro
service autorizat? ceva piese aduse din afara poate, ca altfel e 150 eur din cate stiu eu ...
sau fara filtru de polen (habitaclu) ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.