Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Becuri Clio Symbol 2007
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
cristisad
Salut,

Acest symbol are becuri H7?
Daca da, ce becuri imi recomandati, philips sau Bosch?
As vrea sa aibe o lumina mai alba, deoarece cea galbena ma oboseste noaptea.

Am gasit urmatoarele:

Set 2 Becuri auto cu halogen pentru far Bosch H7 Xenon Silver, 12V, 55W ( 100 RON)
Set 2 Becuri auto far halogen Philips H7 Blue Vision Ultra, 12V, 55W ( 110RON)


Liquor77
Salut,
Eu am Bec Osram H7 12V 55W NightBreaker.
100 lei setul de 2.
Recomand!
BogdanIce
Eu folosesc Osram H7 nightbreaker unlimited si sunt super multumit de ele.. si costa in jur de 100 ron.
z_fdd bacau
Am avut nightbraker, dadeau lumina buna, dar durata de viata a fost cam mica...
Acum folosesc niste becuri de pe la Auchan, am dat vreo 50-60 pe set si nu am vazut mare diferenta intre lumina lor si cea a becurilor Osram...

despre bosch si philips nu ma pot pronunta, nu am folosit...
aurelyan
Eu folosesc functia "cautare/search".

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=43169&hl=
Liquor77
De la Auchan m-au tinut fix 6 luni respectiv 7 luni.
Cu Osram deocamdata am 3 luni. Sa vedem cat vor tine.
BannedHost
eu am deja aproape 2 ani cu osram cool blue si inca nu s-a ars niciunul... Becul din auchan duce fix 2 luni smile.gif)
z_fdd bacau
smile.gif) scuze, banned, am gresit numele: le-am luat din real, inainte de a fi cumparat de auchan...
deci au undeva la 1 an si jumate si inca duc (poate am fost eu ala norocos...)

tu ai cool blue, care nu sunt asa de puternice ca nightbraker, deci au si durata de viata mai mare

Osram nightbraker m-au tinut 1 an si 8 luni (stiu sigur, ca mi-am notat smile.gif )

al1n
eu le am pe alea originale de 4 ani...nici nu stiu ce firma sunt, dar as cauta atunci cand se "ofilesc" astea biggrin.gif
vallixx
Alea "default" sunt Osramuri, un model low price, low specs, dar Osram.

Eu merg pe Philips-uri, X-treme-urile mele isi fac treaba bine si contrar asteptarilor si "legendelor" ma tin de peste 2 ani. Sunt la setul 2, primul s-a dus cam tot pe la 2 ani.

Singura treaba e ca nu le aprind ziua. Pentru drumuri lungi afara am DRL pe faza lunga.
Mk Nik
Personal as merge pe Osram nightbraker unlimited,.
rs09
Buna ziua,

Doresc sa imi fac un kit becuri de rezerva pentru un renault symbol 2008, nu am mai deschis un topic separat am zis sa il folosesc pe acesta. Poate cineva sa imi enumere toate tipurile de becuri ale masinii ( pentru faza scurta, faza lunga, proiectoare, semnalizare, cele de ceata )
BioHazarD
faza lunga - h1
faza scurta - h7
proiectoare - h11
semnal - w5w pe aripi si PY21W in faruri si stopuri

Nu mai stiu exact dar cred ca restul de pe spate sunt P21W...

rs09
Multumesc mult pentru informatii.
iter8tor
Ca sa nu mai deschid alt topic: poate cineva sa-mi spuna ce tip de bec e in al treilea stop la un Symbol din 2005?
P.S. Am folosit deja "search", dar n-am gasit nimic concret (nici macar cum se desface).
Multumesc!
z_fdd bacau
Daca ai Clio ca cel din poza ta de profil, atunci stopul central de frana are bec P21w

De scos, ai cate un ,,buton'' pe fiecare parte a stopului, apesi pe ele si tragi carcasa spre inapoi, adica spre fata masinii, e un sistem foarte simplu
iter8tor
QUOTE(z_fdd bacau @ 19 Jul 2019, 11:33)
Daca ai Clio ca cel din poza ta de profil, atunci stopul central de frana are bec P21w

De scos, ai cate un ,,buton'' pe fiecare parte a stopului, apesi pe ele si tragi carcasa spre inapoi, adica spre fata masinii, e un sistem foarte simplu
*



Multumesc!
alexgeogabriel
Si uite ca fac in august 2 ani cu Osram nighbreaker unlimited(110%) sau plus(unlimited parca + nu se mai gaseau). Am avut si un accident frontal, grila radiator sparta, capota strambata, un far spart si becurile au rezistat in far chiar si 1 an si jumatate de la eveniment.
Ca si comparatie, cumnatul are Philips extreme(130%) si i se par ca ale mele bat mai bine, insa el are un Astra G cu far drept dar lung.
Intr-adevar, nici acestea nu sunt cine stie ce pe ploaie, cred ca doar xenoanele fac fata cu brio la ploaie.
Ale mele sunt destul de puternice, primesc noaptea mai mereu flashuri, farurile corect configurate, le dau un flash sa vada ca e faza scurta, intr-adevar, daca masina e plina, uit sa le las mai jos uneori si le modific ca sa nu bata in sus din cauza greutatii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.