Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mesageria privata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Probleme forum
Pages: 1, 2
dalen
Salutare!

Dupa cum se poate vedea sunt nou pe forum. Am vrut sa cumpar ceva prin intermediul acestui forum si, asa cum era de asteptat, ofertele veneau prin PM.
In regulamentul acestui forum scrie

QUOTE
q) Mesageria privata poate fi folosita numai dupa ce se atinge pragul de 25 de mesaje publicate pe forum.


Deci e nevoie sa ating acel numar de mesaje; ce as putea face?
Cred ca am doua variante:
1. sa discut la obiect in forum; asta inseamna sa astept pana imi cumpar ce vreau(intre timp am apelat la OLX si TOCMAI)

2. sa ma apuc sa bat campii pe forum dar
QUOTE
h) Forum-ul nu trebuie confundat cu un chat. Drept urmare, se pedepseste folosirea in exces a pictogramelor emotive. Pentru discutia personala intre doi membri exista functia de mesagerie privata.


Nu critic forumul. Pana la urma faceti ce vreti cu el.Si eu am un forum si inteleg cum este sa stabilesti reguli care trebuiesc respectate.
Problema mea este: ce ar trebui sa fac ca sa pot discuta si eu cu cei care mi-au trimis oferte prin PM?

Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
corbex
Sa le ceri pe topicul respectiv sa-ti dea o adresa de mail, un telefon. Presupun ca vor sa vinda, nu?
dalen
QUOTE(corbex @ 17 Oct 2014, 20:16)
Sa le ceri pe topicul respectiv sa-ti dea o adresa de mail,  un telefon.  Presupun ca vor sa vinda,  nu?
*


Ai dreptate. Asta am si facut in topic dar cu toate astea tot am primit mesaje. Si crede-ma ca nu ma simt prea bine ca nu le pot raspunde.
Markos
Comentează 10 chestionare de la Statistici, că nu se supară nimeni. Poți începe cu Prezidențialele.
paul_p
Omul gospodar isi face iarna car si vara sanie. Daca iti faceai si tu cont pe forum inainte de a avea nevoie de el, acum nu mai aveai nici o problema ph34r.gif
dalen
QUOTE(Markos @ 17 Oct 2014, 21:23)
Comentează 10 chestionare de la Statistici, că nu se supară nimeni. Poți începe cu Prezidențialele.
*



Multumesc pentru sugestie!
Atunci care mai este rostul celor 25?

QUOTE(paul_p @ 17 Oct 2014, 21:24)
Omul gospodar isi face iarna car si vara sanie. Daca iti faceai si tu cont pe forum inainte  de a avea nevoie de el, acum nu mai aveai nici o problema  ph34r.gif
*



Buna gluma!!! Nici prin cap nu imi trecea acum 2 luni ca o sa imi cumpar Renault.

Oricum....mi-ai dat o idee. O sa imi fac cont pe toate forumurile marcilor auto icon_mrgreen.gif
Markos
QUOTE(dalen @ 17 Oct 2014, 22:29)
Atunci care mai este rostul celor 25?
*


Să nu spameze bots-ii, presupun.
dalen
QUOTE(Markos @ 17 Oct 2014, 21:39)
Să nu spameze bots-ii, presupun.
*




Refuz sa cred ca asta este o metoda antispam. Sau poate ei stiu sa spameze pana la 24 de mesaje smile.gif
UXE
Mai poti posta si la jurnale de bord.
gabize
Ca pe facebook, doar ca in loc de "sunteti cei mai frumosi" folosesti expresia "foarte frumoasa, cat mai multi kilometrii fara probleme". tongue.gif biggrin.gif
UXE
Poti incerca la "Whoopi" ..
dalen
Multumesc pentru sugestii dar asta tot nu rezolva nelamurirea mea.



Si inca ceva. Deschizand topicul asta am crezut ca mai strang si eu mesaje. Strang.....nu. Se pare ca pe-astea nu le contorizeaza. smile.gif

O sa ma apuc sa bat campii pe unde gasesc si eu.

19 Oct 2014, 08:21:
Inca ceva. Forumul asta nu are si el un buton/link/etc prin care sa pot vedea doar raspunsurile la topicurile mele?
gabize
Poți urmării topicuri, cu alerte pe email, dar ce vrei tu nu.
dalen
QUOTE(gabize @ 19 Oct 2014, 09:47)
Poți urmării topicuri, cu alerte pe email, dar ce vrei tu nu.
*



Multumesc, gabize!
Pacat ca nu are. Primesc pe email dar daca nu pot intra o zi intreaga e cam greu pe urma.
UXE
Doar alerte.


Eu de ex fac asa: Intru pe sectiunea Bursa si dau Caurare. Apoi caut dupa "Filter by Member Name " si imi returneaza toate topicurile in ordine descendenta unde am postatu eu cel putin o data, si vezi dupa aceea ultimul ce user a postat ultima oara..
sadi
QUOTE(dalen @ 19 Oct 2014, 09:17)
Inca ceva. Forumul asta nu are si el un buton/link/etc prin care sa pot vedea doar raspunsurile la topicurile mele?
*



Se poate: click pe numele tau -> Find member's topics, si o sa gasesti doar topicurile create de tine.
dalen
QUOTE(sadi @ 20 Oct 2014, 08:11)
Se poate: click pe numele tau -> Find member's topics, si o sa gasesti doar topicurile create de tine.
*



In fine, m-am lamurit. Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
IancuMIC
O modalitate sa vad daca sunt posturi noi, doar in topicurile in care am postat, exista?
Multumesc.
UXE
cauti dupa userul tau
maryws
e posibil sa am probleme cu mesageria?
am trimis niste PM si nu imi apar la sent si nici nu am primit raspuns la ele.
este posibil sa nu se fi trimis?
MuciX
Asa-i ca nu esti atent la ce scrie in fereastra aia?
[attachmentid=1628014489]
maryws
asa e, vina mea.
merci!
VladSoare
Asta mă seacă și pe mine, că bifa aia e implicit pe off și mereu uit s-o pun. biggrin.gif
renaultscenic2006
salut.Eu nu pot sa trimit PM,de fiecare data cand vreau sa scriu un pm imi scrie ca nu sunt autorizat.
paul_p
Da de ce vrei sa trimiti PM? E musai? Nu te poti lipsi?
V.I.D.
Nici eu nu pot....ma pot lipsi....poluez topicurile de'a'm'pixu' cu chestii care nu intereseaza pe toata lumea....
Doar ca cineva nu raspunde la ceva ce el a rezolvat si ma gandeam ca daca-i trimit PM o sa fie avertizat pe email....dar pana la urma uite asa de'a'm'pixu' fac nr. de posturi necesar.
Hai ca am mai postat ceva......mai am 14 posturi de facut sau paispemii nu conteaza.
renaultscenic2006
paul_p daca nu poti ajuta pe cineva macar lasa-l in pace.

Exista cineva care ne poate spune de ce nu se pot trimite PM?sau ce conditii trebuie sa indeplinesti sa trimiti un PM
paul_p
Pai e simplu, ca sa afli cum sta treaba cu PM e suficient sa citesti regulamentul forumului. Daca ti-e lene, ghinion.
vallixx
QUOTE(renaultscenic2006 @ 4 May 2016, 21:12)
Exista cineva care ne poate spune de ce nu se pot trimite PM?sau ce conditii trebuie sa indeplinesti sa trimiti un PM
*



http://www.reno.ro/index.php?act=boardrules

Ia vezi, 2q iti spune ceva?
renaultscenic2006
vallixx Mulțumesc, acum am înțeles .


paul_p vezi ca încâlci regulamentul vezi 2.a
V.I.D.
Renaultscenic2006 trebuie sa ai 25 de posturi ca sa trimiti PM. Rog un moderator sau admin sa analizeze aceasta regula. De exemplu: eu am ceva probleme la masina si cineva de pe acest forum, chiar din zona mea, a rezolvat o problema de genul. Eu l-am intrebat pe forum (pt ca pe el personal nu am reusit sa-l intreb - prin PM) dar nu a raspuns - probabil nu mai urmareste forumul sau subiectul, problema lui fiind rezolvata; dar daca primeste un PM este avertizat pe email si atunci poate sa ma ajute. Sa nu mai vorbim despre poluarea topicurilor prin intrebari sau negocieri care se puteau face in privat - dar n-ai ce face - n-ai numarul de posturi!. Asa incalci alte 2 reguli ale forumului: poluarea topicurilor si fuga dupa posturi. Eu consider ca aceasta limitare nu este ok - oare o sa fim bombardati cu PM de la cei care au putine posturi? - nu cred - mai buna cred ca este masura limitarii la sectiunea vanzari (cum este pe multe alte forumuri- pt descurajarea samsarilor) sau un numar mai mic de posturi, pe care le poti face prin simpla expunere a problemei - 25 mi se par multe de povestit. - Pana la urma o sa rezolv problema si fara ajutorul acelui user, dar cred ca asta este unul din rolurile acestui forum - sa ne ajutam unii pe altii, in limita posibilitatilor (si nu a limitarilor).
DragosP
QUOTE(renaultscenic2006 @ 5 May 2016, 10:01)
paul_p vezi ca încâlci regulamentul vezi 2.a
*


Greu de digerat asta câtă vreme te-a trimis unde trebuie.
bucatzel
QUOTE(V.I.D. @ 5 May 2016, 09:18)
Renaultscenic2006 trebuie sa ai 25 de posturi ca sa trimiti PM. Rog un moderator sau admin sa analizeze aceasta regula.
*



Da' cine basca mea crezi ca o impus regula? Sfantu' Scaun?

Pe vremuri se prindea lumea singura ca daca face o tura pe la statistici isi face cele 25 de post-uri cat ai zice peste...
b76bgaarh
statistici nue accesibil de pe reno.
renaultscenic2006
eu nu inteleg prea bine,daca cineva intreaba ceva trebuie sa fie luat in deradere de catre membrii mai vechi?

paulp Daca ti-e lene, ghinion. Da de ce vrei sa trimiti PM? E musai? Nu te poti lipsi?

bucatzel Da' cine basca mea crezi ca o impus regula? Sfantu' Scaun?

De ce nu va limitati in a raspunde politicos la o intrebare atata timp cat s-a intrebat politicos.Chiar trebuie sa avem aere superioare?
V.I.D.
Ba da p...sta lume p'aici.......asta ca sa raspund cu aceeasi politete. Nu ati inteles nimic....ma p.s pe ele statistici sau alte cele. Ma interesa ceva strict la subiect, nu statistici sau alte povesti in care m-am bagat ca p....u' ca sa fac nr de posturi de parca asta ne diferentiaza pe noi incepatorii fraieri de plictisitii si "jmekerii" cu mii de posturi pe care le-au facut cu pastari de genu: mai fraiere vezi ca statistici, pune o reteta de omleta, esti un prost ca nu poti da PM si ce te intereseAZA CA NU POTI DA pm ETC......HAI BANATI-MA ca m-am lamurit de ce lume interesanta si ii p-aici; ca oricum nu-mi rezolv problemele, eventual o reteta de tocana buna sau cum sa-mi gauresc toba la tigaie ca sa mai castig cinspe cai....
MuciX
Au reusit sa iti scoata astia niste frustrari la suprafata, sau mi se pare mie?
V.I.D.
Mda.....da-mi trece. Si asa rapid pana nu-mi iau ban: nu sunt asa de "incepator" cum par...sunt p-aici de 6 ani, doar ca nu mi-am pierdut vremea cu retete de ciorba- am citit ce mi s-a parut interesant si eventual am raspuns la subiect daca am crezut ca sunt de ajutor - pana acum cand n-am mai suportat hienele atotstiutoare si inteligente ("ba fraiere da ase prost esti ca nu-ti dai seama...ca noi stim bai fraierilor...ca ce prosti este astia....)era mai simplu sa raspundeti la subiect, sa aveti grija de cei noi si nu sa va rupeti in figuri (ca mine de altfel). Si multumesc pe aceasta cale userului nec100, care mi-a raspuns la subiect prin PM, probabil nu o sa vada ca-i multumesc, pt ca nu-i por raspunde la PM prin PM (asta d-aia ca sa nu cumva sa deranjeze incepatorul de mine pe ceva membru plictisit care are o reteta de zama de burta buna). Oricum prostul sunt eu pt ca m-am lasat tarat in povesti cu pesti de d'astia grei cu cinspe mii de posturi, ca aia cu posturi putine (vezi Renaultscenic2006) sunt politicosi.
bucatzel
Si nici macar n-am incercat.

Mi se pare in continuare foarte amuzanta dorinta de a reanaliza 2q, de parca regulamentul ala a venit el singur si s-a atasat la forum fara sa-l intrebe nimeni de sanatate, nu l-au scris adminii...

Bine, mi se pare la fel de amuzant si cati vin, isi fac cont, ignora regulamentul, posteaza intr-unul din topicurile de "nu pot da PM", sunt trimisi sa citeasca regulamentul, dupa care sunt suparati ca nu-i viata asa cum au visat ei. Pentru binele lor, sper ca nu fac la fel si cand se duc sa ia vreun credit.
MuciX
QUOTE(V.I.D. @ 5 May 2016, 13:22)
Oricum prostul sunt eu
*


Daca-ti ziceam noi, te suparai.
Vad ca esti de vreo 6 ani pe aici, nu te-ai deranjat niciodata sa citesti regulamentul pe care l-ai agreat cand ai devenit membru? In el spunea de cate posturi e nevoie pentru a putea trimite PM, idem si ca daca vorbesti despre ciorbe nu sunt contorizate postarile (aria "Cafenea").
renaultscenic2006
V.I.D. normal nu ar trebui sa primesti BAN ,ai spus in termeni mai duri adevarul.

MuciX cine se logheaza pe forum in majoritatea cazurilor are nevoie disperata de niste raspunsuri,mi se pare hilar ca atunci cand ai nevoie de ajutor sa fii trimis sa faci posturi aiurea.Pana la urma rolul unui forum este sa invatam unii de la ceilalti.
MuciX
QUOTE(renaultscenic2006 @ 5 May 2016, 13:28)
MuciX cine se logheaza pe forum in majoritatea cazurilor are nevoie disperata de niste raspunsuri,mi se pare hilar ca atunci cand ai nevoie de ajutor sa fii trimis sa faci posturi aiurea.Pana la urma rolul unui forum este sa invatam unii de la ceilalti.
*


Conditie anulata de tratarea problemelor arzatoare pe mesageria privata.
Tot in regulament este specificat ca trebuie folosita functia search si ca nu se sprijina goana dupa posturi. Cauti, nu gasesti, postezi o intrebare/un raspuns. Nu vad postari aiurea in situatia asta.
V.I.D.
Pai daca erai atent vedeai ca am citit regulamentul....doar eu i-am raspuns la subiect mai sus la intrebarea omului si nu "jmekerii" care au raspuns cu chestii de genu: da' nu sti regulamentu'...vai...vezi acolo...vezi dincolo....desi era foarte simplu de raspuns, scurt si la subiect din 2 taste: 25 (si eventual se putea aminti, vezi ca regulamentul....bla bla....etc).Inca odata: am citit, eram doar curios care este motivatia acestei limitari....si m-am lasat prins in polemici cu "desteptii".
MuciX
QUOTE(V.I.D. @ 5 May 2016, 13:41)
m-am lasat prins in polemici cu "desteptii".
*


cu placere sleep.gif
V.I.D.
"nu-i pentru ce" cool.gif - dar nu te umfla in pene - nu la tine m-am referit. Si cand ziceam de "ciorbe" era un fel de a zice nu ma refeream chiar pe bune la retete de ciorba la rubrica cafenea radmasa.gif

Chiar aveti rubrica de ciorbe??? hahaaaaaaa
renaultscenic2006
noi incercam doar sa facem cele 25 de postari ca sa trimitem PM,defapt nu suntem suparati pe nimeni
bucatzel
QUOTE(V.I.D. @ 5 May 2016, 12:41)
eram doar curios care este motivatia acestei limitari...
*


Spam.

As putea apasa si mai mult de sase taste, da' ala-i raspunsul minim necesar, si inteleg ca preferi raspunsuri simple si la obiect biggrin.gif .
V.I.D.
Aaaaa ....ok. Multumesc pt lamurire....sincer...chiar nu m-am gandit la asta.
renaultscenic2006
Nu ai putea te rugam sa apesi chiar de deblocare interdictiei de a trimite PM si toata lumea ar fi fericita.
cj98czh
Ridicarea acestei interdictii nu poate fi facuta decat de admini.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.