Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Becuri cu LED la faruri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Garett
Sunt legale ledurile pe faza lunga?
Am acum pe masina, puse de fostul proprietar, leduri pe luminile de pozitie, la ITP n-a comentat nimeni nimic, desi a venit unul de la RAR, dar ma gandesc ca pe faza lunga ar avea ceva de comentat totusi. Sunt omologate? HB3 ar fi, cu leduri Cree.
vallixx
1. Nu sunt legale. Orice modificare fata de cum a venit masina nu e legala. Ca ai pe pozitie...teoretic nici alea nu sunt legale insa nu e o problema atata de mare incat nu sunt deranjante fata de un bec stock, de aici si indulgenta aluia de la ITP / RAR.

2. Vezi sa nu ai o surpriza. Ledurile pe faze nu sunt extrem de performante inca fata de un xenon de exemplu. Bat mai putin si ca distanta si mai putin si pe laterale. Sunt cativa constructori care au inceput sa doteze fazele cu LED, dar sunt si multi care au incercat si au abandonat pe moment.

Sunt si unii care le ofera doar ca optiune, insa am vazut un test compartiv intr-o revista auto si verdictul nu era asa de roz in privina becurilor cu LED. Erau testate vreo 8-10 marci auto.

Eu am testat H7 LED pe Symbol si am ramas la H7 halogen.
Garett
Eram doar curios daca merg, as incerca cu niste Nightbreaker, am pe Logan si sunt ok.
Pe de alta parte, la cat ajung sa folosesc faza lunga...
Cree am vazut pe niste benzi proiector pentru off road, bat tare.
IRONICK
QUOTE(vallixx @ 17 Oct 2014, 19:25)
2. Vezi sa nu ai o surpriza. Ledurile pe faze nu sunt extrem de performante inca fata de un xenon de exemplu. Bat mai putin si ca distanta si mai putin si pe laterale. Sunt cativa constructori care au inceput sa doteze fazele cu LED, dar sunt si multi care au incercat si au abandonat pe moment.

Sunt si unii care le ofera doar ca optiune, insa am vazut un test compartiv intr-o revista auto si verdictul nu era asa de roz in privina becurilor cu LED. Erau testate vreo 8-10 marci auto.

Eu am testat H7 LED pe Symbol si am ramas la H7 halogen.
*


Vorbesti tampenii ca de obicei. Problema lor este ca fac prea multa lumina peste tot.
Dar si asta s-a rezolvat, au inceput sa scoata cu unghi cat mai mic.

@Garett, Cree este o firma care produce led-uri si nu modelul de led.
La becuri cele mai bune sunt Night Breaker Unlimited.
paul_p
Din cate am vazut, farurile proiectate special pentru LED-uri sunt destul de complicate. Nu e doar o simpla oglinda (oricum oglinda din farul halogen este absolut inutila daca pui LED) si mai sunt si niste lentile prin far. Lentile diferite si de cele din farul cu Xenon.

Dar daca vrei sa ai lumina perfecta poti monta niste faruri LASER smile.gif. Sunt pe i8 parca.
IRONICK
QUOTE(paul_p @ 17 Oct 2014, 22:38)
oricum oglinda din farul halogen este absolut inutila daca pui LED)
*
da, imprastie lumina peste tot
Garett
QUOTE(IRONICK @ 17 Oct 2014, 21:33)
@Garett, Cree este o firma care produce led-uri si nu modelul de led.
*


Dap, stiu. Modelul propriu-zis habar n-am care e dar era specificat ca e cu Cree-uri:LED

QUOTE(paul_p @ 17 Oct 2014, 22:38)
...faruri LASER smile.gif...
*


Laser, frate! biggrin.gif

QUOTE(paul_p @ 17 Oct 2014, 22:38)
Sunt pe i8 parca.
*


Pe bune? N-am remarcat, pareau xenoane standard.
E drept ca la cum arata masina aia farurile-s ultima chestie la care m-am uitat! sleep.gif

Teroare curata cu HB3-urile astea, n-am gasit in nici un magazin, doar pe comanda! sad.gif
H-uri obisnuite, pe toate drumurile!
octavian.gagu
Am condus ultimul model de Peugeot 308 si are faruri cu LED. Si faza lunga si scurta. Se vede bine. Chiar foarte bine. Acum nu stiu cat de deranjant e pt cel din fata. Dar in mod sigur FOARTE DERANJANT e pretul pe care il avea pe foaie. In caz ca se strica farul, inlocuirea acestuia costa 7000 de lei. Fara manopera.
paul_p
Pai se vad bine, ca acel Peugeot are faruri cu LED, nu LED-uri puse in faruri cu halogen smile.gif
Garett
QUOTE(octavian.gagu @ 18 Oct 2014, 15:25)
In caz ca se strica farul, inlocuirea acestuia costa 7000 de lei. Fara manopera.
*


Da' ce pacatele mele are, foita de aur?? ohmy.gif
Ca e 450e cel mai mare proiector banda de pe piata! De banii aia pui 3 si-ti raman si de baterii extra!
R19/16v
R&D
octavian.gagu
E vorba ca e nou pe piata, inovatie, tehnica...kkturi d-astea pe care eu unul n-as da banii...
Da-l in fratii lui ca asa cum am mers cu chioarele mele...asa merg si de-acum incolo...
Decat banii pe farurile alea, mai bine camera cu infrarosu se head-up display tongue.gif
Garett
Mda, fite!
Raman la HB-urile mele atunci!
O sa-mi comand niste Nightbreaker pentru cand oi avea chef sa le si schimb.
IRONICK
QUOTE(Garett @ 18 Oct 2014, 10:33)
Dap, stiu. Modelul propriu-zis habar n-am care e dar era specificat ca e cu Cree-uri:
*


modelul ala nu are luminozitatea care trebuie, este la nivelul beculetelor ...
iar focalizarea-i praf, ai multe surse de lumina


exemple de beculete

[attachmentid=1627967209]

22 Oct 2014, 00:18:
QUOTE(Garett @ 18 Oct 2014, 10:33)
Dap, stiu. Modelul propriu-zis habar n-am care e dar era specificat ca e cu Cree-uri:
*


vallixx
QUOTE(IRONICK @ 17 Oct 2014, 20:33)
Vorbesti tampenii ca de obicei. Problema lor este ca fac prea multa lumina peste tot.
Dar si asta s-a rezolvat, au inceput sa scoata cu unghi cat mai mic.
*


Zi sa mori tu ca asta e problema la LED-uri.....ca fac lumina prea imprastiata.
Ai si ceva care sa-ti sustina afirmatia sau faci pe desteptul ca de obicei?
"Decat" intreb.....

Omogenitatea luminii este intr-adevar o problema, dar asta se poate rezolva relativ usor cu un far cu o optica bine gandita. Distanta insa nu prea poti sa o reglezi foarte mult. Orice optica ai avea, la final totul tine de intensitatea luminoasa a ledurilor.
Si doar din ingustarea unghiului nu castigi distanta pentru ca ledul tot aceeasi lumina o face, ingustarea unghiului se face din lupa ledului.
psychoo
Problema este ca nu se respecta niste criterii: sursa de curent constant pentru alimentare si suprafata radianta pentru caldura.
Eu mi-am facut la a treia lampa de stop un montaj cu 3 led-uri cu sursa in comutatie. 2 au cate 1W iar al treilea are 3W. Sunt pe masina de 5 ani si nu s-au ars, lumineaza ca in prima zi.
Chinezismele astea de pe piata au doar o rezistenta pentru a limita curentul prin ele. Dar cum I=U/R, la orice variatie de tensiune se modifica si curentul prin leduri. Cum acestea sunt de fapt diode si nu au caracter rezistiv, orice "spike" va fi simtit din plin de led chiar daca ochuil omenesc nu sesizeaza diferente.
Apoi nici led-ul in sine (dioda) nu este foarte calitativ, pretul fiind cel mai important factor in achizitionarea lor.
Cand vorbim de faza scurta, avem nevoie de puteri de ordinul zecilor. Ori la asa putere ai nevoie si de un radiator foarte mare daca racirea este pasiva, ori racire activa cu ventilator.
Pe urma exista inca un efect, pe care eu nu il neglijez. Becurile clasice emit si caldura cand sunt aprinse. Asta inseamna ca zapada care se aduna in fata lui se topeste. La al treilea stop de frana, de cand am pus led-uri, imi ramane zapada constant doar pe acel loc. Periodic trebuie sa il curat manual...acesta e un side effect la care nu m-am asteptat, dar se poate trai cu el.
Nu stiu daca pune probleme si in partea frontala a masinii deoarece curentii de aer pot sa inlature zapada acumulata, sau stropitorile pot cu usurinta sa curete farul, eu doar am expus niste criterii de luat in calcul pentru montarea unor leduri in locul becurilor clasice.
IRONICK
QUOTE(vallixx @ 22 Oct 2014, 08:31)
Zi sa mori tu ca asta e problema la LED-uri.....ca fac lumina prea imprastiata.
Ai si ceva care sa-ti sustina afirmatia sau faci pe desteptul ca de obicei?
"Decat" intreb.....

Omogenitatea luminii este intr-adevar o problema, dar asta se poate rezolva relativ usor cu un far cu o optica bine gandita. Distanta insa nu prea poti sa o reglezi foarte mult. Orice optica ai avea, la final totul tine de intensitatea luminoasa a ledurilor.
Si doar din ingustarea unghiului nu castigi distanta pentru ca ledul tot aceeasi lumina o face, ingustarea unghiului se face din lupa ledului.
*



Era vorba de far echipat cu leduri. Indiferent ca este cu lupa sau nu.
Dar ca sa intelegi ce am scris mai sus, trebuie macar sa testezi.
Nu mai vb. de lumina reflectata de obiecte, cum toti folosesc leduri cu cri cat mai mic, se vad bine in poze si atat.
vallixx
Nu vorbesc de lupa din far, ci lupa ledului. Orice led are o lupa in varf. La acea lupa ma refer, din ea se regleaza unghiul ledului.
Sau ma rog, ca sa fie mai clar o sa o numesc lentila, nu lupa, poate zicand lupa am creat confuzii.

Farul e o altceva, din lupa farului se regleaza lumina emisa de far, lumina care este de obicei data de un grup de leduri nu de unul singur. Este un grup de leduri dispuse si catre inainte (care dau lumina directa, proiectata) si un grup de leduri dispuse pe laterale (care dau lumina in oglinda farului, relfectata). Toata lumina astfel compusa trece printr-o lupa care regleaza unghiul si focalizarea.

Din pacate nu poate ajusta foarte mult distanta.
marinescucristian
Pentru orice modificare fata de dotarile fabricii la sistemul de iluminare se sanctioneaza cu retinerea Certificatului, amenta si puncte. Si trebuie sa mai treci si pe la RAR.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.