Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia Duster Pick-up by Omv
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri
aphophis
Deocamdata e doar serie limitata, construita de carosierul Romturingia la Campulung Muscel, pe baza dusterului 4x4. 500 de unitati vor fi livrate omv-ului pana la sfarsitul lui 2015. Nu exista planuri inca pentru un model de serie din ce vad eu. Oricum e ironic ca carosierul are sediu la campulung muscel, locul unde aro s-a construit atata vreme

QUOTE
Following this summer’s spy photos, Dacia has officially unveiled the Duster Pick-Up in Romania together with local coachbuilder Romturingia, the company responsible for the assembly.

If you like it, don’t rush to your Dacia dealership just yet, as only 500 units will be built exclusively for OMV Petrom, the largest oil and gas company in Romania. The first 10 units have been handed over to the customer today at the main Dacia plant in Mioveni, with the rest of the fleet to be delivered before the end of 2015.

Built specifically for OMV Petrom’s needs at Romturingia’s workshop in Campulung Muscel, Romania, the Dacia Duster Pick-Up is based on the current 4x4 production SUV and is powered by the 1.5 dCi diesel engine good for 110PS (109hp).

The model features a regular cab with two seats and a medium-sized rear window protected by a metal grille. The cabin also features added exterior reinforcements. The bed is 1700mm (66.9in) long and can carry loads of up to 450 kg (992 lbs). The project began at the end of 2012, with a series of prototypes being built before the model was homologated by the Renault Group and the RAR (Romanian Auto Registry).

Unfortunately for those who would like a Duster Pick-Up, Dacia and Renault managing director for Romania, Nicolas Maure, said there are no plans for a customer version. However, I’m guessing nothing can stop those who really want such a model from placing an order directly to Romturingia, after the coachbuilder finishes production of the 500 units for OMV Petrom. Conversion costs are estimated at around €3,000.



user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted imageuser posted image
user posted image
user posted image
user posted image

psychoo
Are rollcage dar nu pentru ca ar face mult offroad. Admisia de aer ar fi trebuit ridicata daca asta era cazul. Deci Duster Sport! biggrin.gif

Strutocamila urata, dupa parerea mea...
vasile82
Rollcage-ul ala este pt protectie la turtire/strivire. Mai pica o prajina de foraj, mai aluneca intr-un sleau etc. Pana acum OMV-ul foloseste Navara. Faptul ca a trecul la produsul national cred ca-i de bine - mai ramane banul in tara.
marksman
Roata aia de rezerva incurca prn pozitionare, iar la o sarcina utila de 450 kg, masina e cam inutila ca pick-up.
aphophis
or fi avand aia de la omv chestii grele de carat? Sau voluminoase..
enduromecanic
Se pare ca o sa apara si un Duster Pick-up de serie din 2015 care o sa fie prezentat la sfarsitul lunii Octombrie 2014 la Sao Paolo auto show in Brazilia .
Sper sa fie mai frumos decat cel modificat in Romania .

QUOTE
French carmaker Renault will unveil the concept for a future Dacia Duster pick-up model, at the Sao Paolo auto show, at the end of October this year. The new model will be produced in Brazil for the South American market and in a Mediterranean site for Europe, and the estimated launch time is the beginning of 2015, according to sources in the company quoted by French newspaper La Tribune.

Although it won’t be produced in Romania, the likely locations for the assembly of this model for the European market being Bursa in Turkey or Tanger in Maroc, the new pick-up concept is developed in Romania, by Renault Technologie Roumanie. Romanian journalists from Auto-TestDrive online publication published in March some photos of the new Duster pick-up concept, that is currently in the testing phase.

The concept of the future pick-up model will be based on the already famous Dacia Duster, one of the most successful for Renault. Launched four years ago, the Duster SUV has reached one million units produced and sold worldwide, in April this year. The Duster model is assembled in five Renault factories: Curitiba (Brazil), Pitesti (Romania), Medellin (Colombia), Moscow (Russia) and Chennai (India).

In the last four years, Duster has sold most Russia (151,600 units), France (145,600 units) and Brazil (117,300 units).
b76bgaarh
ce at-uri mijto are.
UXE
Daca il faceau si Double Cab era o treaba.. asa cum e nici sa cari cu el multe nu ai cum , dar nici sa iei mai multe persoane nu poti...
VladSoare
Da, ar fi fost mișto ori double-cab, ori cu bena mai lungã.
Dar pentru început merge și ãsta. Ca sã testeze piața, e mai simplu și mai ieftin sã decupeze un model existent decît sã proiecteze unul nou. Iar dacã ãsta o sã aibã succes, atunci cine știe, poate va veni și unul mai lung cîndva...
argon
QUOTE(VladSoare @ 8 Oct 2014, 17:05)
. Ca sã testeze piața
*



Nu testeaza nici o piata, alea sunt cumparate deja, comandate in prealabil. Ca sa faca o linie de productie separata si sa fie pe profit, Dacia ar trebui sa aibe clienti la mult mai multe decat cererea, si n'o sa aiba, e o masina inutila pentru o clientela foarte restransa.
Dacus_Malus
ceea ce nu stiti inca, este ca OMV Petrom a solicitat si Duster pickup doublecab...zvonuri sunt ca va aparea cam peste un an.
Si da, vor sa inlocuiasca Navarele.
De transportat se transporta: generatoare electrice, pompe electrice, cutii de scule, recipiente cu apa/ulei .(si nu numai)
Deci deocamdata e potrivit.
Rollcage-ul e obligatoriu la utilitare in OMV Petrom, si este ptr. prevenirea fatalitatilor. Impreuna cu alte sisteme obligatorii (ivms)
se doreste ajungerea la fatalitati zero din accidente rutiere.

pe de alta parte , un exemplar al pick-up-ului cu 2 locuri a fost expus cateva zile la Petrom City in Bucuresti.
Si in curand voi fi unul dintre cei care vor conduce un astfel de model.
Bafta!
Dacus_Malus
eu stiu ca OMV Petrom le-a comandat si le plateste la Dacia....restul sunt probabil
chichite in contracte.....
meganus_bicorpus
In 5 locuri arata foarte bine
Squirrel
Cei de la Petrom au deja Amarok în flotã…
dizzy
Dupa parerea mea bena de la Duster pickup trebuie lungita pana ajunge cat era papucul Dacia 1310: 2010 x 1386
La ora actula Logan pickup are 1.807 lungime, Latime maxima bena 1.374 Latime bena intre pasajul rotilor 1.024.
Altfel e cam putintel. Sa zicem ca ii pui o cutie din fibra pe deasupra, in care bagi si roata de rezerva sau o faci sa intre dedesubt.
P-A-C-O
QUOTE
Renault révèle le show car Duster Oroch en première mondiale au 28ème Salon de l’automobile de São Paulo (Brésil). Conçu par le centre de design Renault pour l’Amérique Latine (RDAL) de São Paulo, le show car Duster Oroch est une étude de style destinée à explorer ce que pourrait être un pickup de loisir offrant suffisamment d'espace pour cinq personnes tout en possédant la robustesse d'un véritable SUV.

aphophis
si poze:

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
dizzy
arata cam bine conceptul.
cand o veni oare?
frumoase clante si interiorul e interesant.
semnul ala cu Oroch e numai bun de suport de celular.
blaturile alea ce sunt?
vehicul de loisir? eu vreau unu de travail
IRONICK
Poza interiorului este facuta in mers la peste 40km/h. Nice.
Cypher4laguna
Arata bine, dar totusi bena e nitel cam scurta...
meganus_bicorpus
Usor - usor, tragem si noi spre amercani, pick-up-uri mari de 5 locuri, cu motaore de 1,2 l insa...nu arata deloc rau!
dizzy
Daaa, inainte avea bestia de 1,6 si 105CP.
Stai linistit ca au existat destule pick-up-uri si utlitare cu motoare incepand de la 60CP: Kangoo, Partner, Caddy, Dacia 130x, Fosrd Curier, vezi si Chevrolet S10 americaneasca cu motor de 2,8 si 105-125CP, Ford Ranger, .
Eu nu prea inteleg pickupurile cu motoare de 500CP: prea multi pentru o utilitara.
Utilitara are nevoie de cuplu mare, la turatii joase care acum se pot obtine si din motoare mici supraalimentate.
Alexul
in 2007 au cumparat in jur de 50 navara si 50 hilux. Pana in 2011 cam toate navarele au cedat. In ce hal se merg cu ele pe camp, si ce transporta...cred ca dusterul cedeaza intr-un an.
Cele mai rezistente au fost si raman, Toyota Hillux. In 2007 a costat 17500 euro doar cu aer conditionat, motor de 2.5 si 170 cp. Prinde suta in jur de 1 min..dar nu asta conteaza, conteaza ca trage de rupe pe munte si greutate. Hilux-ul lui tata are 460 mii km...si in masina nu s a bagat mai mult de 4000 euro in 8 ani.
Face toata tara pe coclauri la sonde. Bena este lucioasa de la carat diverse, nisip, ciment direct din cifa. Nu exita rugina nici macar la balamale si pe sub ea.
Daca le cumpara si merg cu ele doar pe sosea...cred ca sunt ok. Masinile nu sunt intretinute deloc ! Multi soferi le calaresc si se ......pe masini.
meganus_bicorpus
daca nu ma insel, de flota Petrom se ingrijeste Leaseplan-ul, nu cred ca le-a lasat chiar asa sa cada...
IRONICK
QUOTE(Alexul @ 29 Oct 2014, 10:22)
in 2007 au cumparat in jur de 50 navara si 50 hilux. Pana in 2011 cam toate navarele au cedat. In ce hal se merg cu ele pe camp, si ce transporta...cred ca dusterul cedeaza intr-un an.
Cele mai rezistente au fost si raman, Toyota Hillux. In 2007 a costat 17500 euro doar cu aer conditionat, motor de 2.5 si 170 cp. Prinde suta in jur de 1 min..dar nu asta conteaza, conteaza ca trage de rupe pe munte si greutate. Hilux-ul lui tata are 460 mii km...si in masina nu s a bagat mai mult de 4000 euro in 8 ani.
Face toata tara pe coclauri la sonde. Bena este lucioasa de la carat diverse, nisip, ciment direct din cifa. Nu exita rugina nici macar la balamale si pe sub ea.
Daca le cumpara si merg cu ele doar pe sosea...cred ca sunt ok. Masinile nu sunt intretinute deloc ! Multi soferi le calaresc si se ......pe masini.
*


O Toyota ramane o Toyota.
dizzy
si 30000+ de euro fara tva raman 30000+
Alexul
modelul cel mai chel de la toyota, nu este 30000 euro ! mai bine cumperi ceva mai scump, decat sa stai prin service mereu. Nu stiu cine se ocupa de flota...dar acum 3 ani...pe la ploiesti si pitesti erau pline garajele de navare si hilux cu dauna totala, motoare arse, etc..

later edit: mda, m am uitat pe site la toyota si vad ca cel mai ieftin model este de la 30000 euro ! s a scumpit in draci in 8 ani si este aceasi masina. Probabil daca se cumpara mai multe, pretul mai scade.
argon
Nu are actiunea OMV nici o treaba cu fiabilitatea, ci cu publicitatea si marketingul, treaba murdara n'o s-o faca cu nici un Duster.
Squirrel
Lansare în Sao Paolo…

miki
QUOTE(IRONICK @ 29 Oct 2014, 00:20)
Poza interiorului este facuta in mers la peste 40km/h. Nice.
*



e google car.... merge fara sofer tongue.gif
Squirrel
Teaser:
user posted image
user posted image
user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.