Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: "Here" pe android
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > PDA / GPS
Alydor
Am avut ocazia sa testez ieri softul celor de la Nokia, "Here", pe android. Aplicatia functioneaza atat in mod on line cat si off-line. Inca este doar in varianta beta dar hartile sunt destul de precise, limba romana deocamdata lipseste asa ca m-am multumit cu limba engleza HD. Softul se misca foarte bine, localizarea este precisa, harta Romaniei are "decat" 278 de mega. Poi-urile sunt foarte multe, ai optiune de trafic, transit si satelit, pentru Bucuresti am vazut ca are si cladiri.
este o varianta de luat in calcul pentru cei care vor navigatie pe tableta/telefon cu android, mai ales ca ofera si posibilitatea de offline. Sunt curios cum va arata in versiunea finala, ceea ce am testat fiind doar beta version



Suma respectelor, Alydor
OVIDIUS
O am si eu pe Lumia si sunt super multumit. Nu cred ca am vazut o aplicatie GPS care sa se conecteze atat de repede. Pe Nokia e si limba romana, probabil se va rezolva si pe Android. Recomand.
corbex
Pai, in afara de alea online, toate-s offline. Care-i noutatea? De la A la B te duc, cu mare usurinta, toate softurile. Probleme apar atunci cind drumul de la A la B trebuie sa treaca, neaparat, prin b,c,d,e. Puncte alese de tine, in prealabil. Cind merg in plimbari nu las GPS-ul sa-mi aleaga drumul, il aleg eu. Fara nici o logica de "rapid", "usor", "scurt". Si pentru ca pe acolo vreau eu sa merg. Alea ale voastre fac asta?
Alydor
Noutatea e ca hartile sunt gratis. Si update-urile. Si softul.
Si se misca foarte fluent. Si se conecteaza foarte repede. Si e pe android. Si merge pe orice rezolutie. Si nu da erori. Si... mai vedem


Suma respectelor, Alydor
IRONICK
Este plin net-ul de fisierul ala beta.
Han Solo
iertati o intrebare prosteasca, insa nu se gaseste pe google play, nu?
Alydor
inca nu.


Suma respectelor, Alydor
IRONICK
HERE - Maps for Life 1.0.124 BETA

Este aparut pe net de cateva zile. Este de ajuns un simplu search cu google ca sa isi dea seama oricine de ocazia ta.
DragosP
Și azi de un' poate fi luat? Că ce am găsit eu cică-i expirat și nu mere. Pe N7.
eurocristi
Alydoare, mi-ai dat teme cu Here.
Al dreaq, l-am instalat la 23,10 si de la 00,01 zice ca a expirat versiunea biggrin.gif .
Mai bine nu pomeneai nimic de el smile.gif .
Da' arata promitator.
Alydor
pai n-auzi ca e netu' plin de el??? ce intrebari pui.... wacko.gif



Suma respectelor, Alydor
eurocristi
Dragos, nu-ti mai bate capul ca nu e cazul pentru moment. probabil ca o sa apara mai tarziu o versiune oficiala.
Alydor
din pacate daca il mai instalezi o data peste nu te mai lasa sa il rulezi.
Asteptam final version.
Se pare pana la urma ca nu toata lumea a avut ocazia asta... blush.gif

Suma respectelor, Alydor
corbex
QUOTE(DragosP @ 1 Oct 2014, 00:15)
Și azi de un' poate fi luat? Că ce am găsit eu cică-i expirat și nu mere. Pe N7.
*


N-ai inteles tu bine. N7 e expirat.
vallixx
Da' hartile nu sunt aceleasi cu cele de IGO? Ca eu am HERE Maps Q3 (sau Q4) pe IGO.
Squirrel
Sunt furnizate de HERE, însă într-o iterație mai veche (la momentul conversiei în formatul proprietar iGo, *.fbl).
argon
QUOTE
"Here" pe android, softul celor de la Nokia


Aia de la Nokia..vai steaua lor, e softul celor de la Microsoft, cu Nokia cu tot.
marksman
Argoane, softul ala a fost facut inainte de "M$ hostile takeover". In 2010 nici nu erau mobile Nokia pentru WP, dar Nokia Maps exista bine mersi.
Squirrel
Nici Nokia nu vor mai fi, nici Windows Phone…
Garett
Doamne, nici acum nu imi vine sa cred cat de idioti au fost cei de la Nokia! sad.gif
S-au agatat de Symbian pana in panzele albe, cand era clar ca pierd teren, dupa care au sarit din lac in put alegand cea mai proasta optiune posibila: WP!
IRONICK
QUOTE(eurocristi @ 1 Oct 2014, 00:16)
Alydoare, mi-ai dat teme cu Here.
Al dreaq, l-am instalat la 23,10 si de la 00,01 zice ca a expirat versiunea  biggrin.gif .
Mai bine nu pomeneai nimic de el  smile.gif .
Da' arata promitator.
*


Schimba data la android inainte de 1 octombrie.

2 Oct 2014, 00:30:
QUOTE(Alydor @ 1 Oct 2014, 00:22)
din pacate daca il mai instalezi o data peste nu te mai lasa sa il rulezi.
Asteptam final version.
Se pare pana la urma ca nu toata lumea a avut ocazia asta... blush.gif

Suma respectelor, Alydor
*


absolut nici o legatura, deja au aparut si versiuni care nu mai afiseaza expirarea liceentei
paul_p
QUOTE(Garett @ 1 Oct 2014, 21:10)
Doamne, nici acum nu imi vine sa cred cat de idioti au fost cei de la Nokia! sad.gif
S-au agatat de Symbian pana in panzele albe, cand era clar ca pierd teren, dupa care au sarit din lac in put alegand cea mai proasta optiune posibila: WP!
*

Nokia a pierdut intr-adevar pariul nu atat cu Symbian cat mai ales cu Smartphones.
S-au agatat atat de tare de Symbian incat au cumparat firma care-l detinea si nu au intuit avantul telefoanelor inteligente.

In ceea ce priveste Windows phone, de ce zici ca e cea mai proasta optiune? Il ai si consideri ca nu este OK? Cate alte optiuni de SO mobile mai sunt?

Cand Nokia a trebuit sa ia o decizie, piata Android era oricum prea aglomerata pentru ca sa mai aibe loc unul ca Nokia.
bucatzel
QUOTE(paul_p @ 1 Oct 2014, 23:56)
In ceea ce priveste Windows phone, de ce zici ca e cea mai proasta optiune?
*



Pentru ca au bagat in pamant Maemo cand Ios-ul si androidul erau cam la fel de noi pe piata. Dupa care s-au mai scarpinat la oo cativa ani cu Simbianu' ca sa ajunga sa fie disperati dupa capital, si sa ajunga sa se caciuleasca la m$.
Squirrel
QUOTE(paul_p @ 2 Oct 2014, 00:56)
Cand Nokia a trebuit sa ia o decizie, piata Android era oricum prea aglomerata pentru ca sa mai aibe loc unul ca Nokia.
*



Mno, mie-mi plăcură la vremea lor Nokia X/XL/X+/X2…
eurocristi
QUOTE(IRONICK @ 1 Oct 2014, 23:28)
Schimba data la android inainte de 1 octombrie.

<span class='edit'>2 Oct 2014, 00:30:</span>

absolut nici o legatura, deja au aparut si versiuni care nu mai afiseaza expirarea liceentei
*



Multumesc pentru sfat!
Am reusit sa-l testez putin si nu-mi place. Raman la Primo.
Garett
QUOTE(paul_p @ 2 Oct 2014, 00:56)
Nokia a pierdut intr-adevar pariul nu atat cu Symbian cat mai ales cu Smartphones.
S-au agatat atat de tare de Symbian incat au cumparat firma care-l detinea si nu au intuit avantul telefoanelor inteligente.

In ceea ce priveste Windows phone, de ce zici ca e cea mai proasta optiune? Il ai si consideri ca nu este OK? Cate alte optiuni de SO mobile mai sunt?

Cand Nokia a trebuit sa ia o decizie, piata Android era oricum prea aglomerata pentru ca sa mai aibe loc unul ca Nokia.
*


Am avut Symbian, pe vremea cand singurele optiuni de "smartfeoane" erau Nokiile pe Symbian si HTC-urile cu WinMo.
Pur si simplu n-au tinut pasul cu progresul nu s-au implicat in dezvoltarea unui ecosistem viabil cu aplicatii variate (Ovi Store era o gluma) si a OS-ului iar cand in sfarsit au facut-o a fost prea tarziu, deja dezvoltatorii migrasera pe Android si/sau iOS, decalajul era prea mare intre aplicatiile disponibile pe S^3 sau Maemo (care ar fi avut totusi sanse daca l-ar fi sprijinit corespunzator) si cele de pe alte sisteme.
WP, hm..., long story short: i-am luat sotiei (de fapt ca sa ma pot juca eu cu el, da' asta-i alta discutie tongue.gif ) un 610. Cea mai proasta achizitie in materie de telefoane, ever! OS-ul inchis ca la balamuc, a trebuit sa fac flic-flac-uri ca sa-i pun un amarat de mp3 ca ringtone, de transferat fisiere tragedie greceasca nu alta, WP 7.5 cu care venise era muci, a trebuit sa fac 'nspe manevre ca sa-l duc la 7.8 numai ca sa constat ca nu e cu mult mai rasarit!
Dupa Symbian unde aveam control total asupra telefonului a fost o dezamagire totala!
A, si la capitolul "calitatea fabricatiei", senzorul de blocare a telefonului era prea sensibil asa ca se activa ecranul cand indeparta usor telefonul de ureche (din cauza de cercei!) si punea involuntar apelul on hold!
Aplicatii: saracie totala, skype nema, chestiile cu care eram obisnuit de pe Android doar partial disponibile. Mrs era oarecum happy ca-i deschidea Excelurile si cam atat.
Dupa ce mi-am luat bobarnace un an si ceva cand am trecut pe One i-am dat ei S2-ul, party total, e in al 'nspelea cer, chair daca e mai mare se intelege perfect cu el!
Pasul catre Android trebuiau sa-l faca devreme, un E7 cu Androidar fi rupt piata!
vallixx
In plus, mai toate aplicatiile de care m-am lovit eu, inclusiv astea de la firmele locale gen UPC phone sau UPC TV, aplicatia de homebanking ING, aplicatii TAXI si inca vreo doo de la providerii locali de servicii diverse, au suport doar Android si iOS.

Cu WP as lua-o in mana, in plus nici nu-mi place, mi se pare inchis si incalcit.
Ma mir ca nu face ca Windows pt PC, care nu stie decat 2 lucruri mari si late.
Sa ceara drivere pt orice si sa faca restarturi.
bucatzel
QUOTE(Garett @ 2 Oct 2014, 11:32)
Pasul catre Android trebuiau sa-l faca devreme, un E7 cu Androidar fi rupt piata!
*



N-ai citit ce-am scris mai sus... Maemo. Tot linux, ca si androidul, Putea fi facut compatibil cu aplicatiile de android in doi timpi si trei miscari. (btw, putea rula openoffice, skype, destul de multe pentru momentul ala)

Cumparasera Trolltech-ul ca sa poata controla dezvoltarea QT-ului in directia dorita de ei. Chiar era totul aliniat cum trebuie.
Si dupa aia... pauza.
Garett
Dap, stiu, la un moment dat cochetam cu un N900.
Da' a murit inainte de a se naste cu adevarat.
paul_p
Daca e sa vorbim de istorie, Microsoft facea Windows mobile cu mult inainte ca Google sa se gandeasca la Android si Apple la iOS. Problema a fost ca piata nu era pregatita pentru asa ceva pe atunci. Si cand piata a fost pregatita, Microsoft s-a miscat incet, iar iOS si Android le-au luat fata.


Windows phone 8 pare o optiune serioasa in prezent. Sistemul arata si se misca impecabil.
marksman
QUOTE(Garett @ 2 Oct 2014, 12:55)
Dap, stiu, la un moment dat cochetam cu un N900.
Da' a murit inainte de a se naste cu adevarat.
*


Am avut telefonul, era un adevarat "hacker's phone". Ca sa ma distrez, am instalat Debianul pe SD card si l-am si rulat, cu iesire video pe TV. Rulam Openoffice si Firefox, cu o tastatura Apple si un soarece Microsoft pe BT. Din pacate, sfarsitul telefonului a fost unul trist, l-am scapat din buzunar si l-am calcat cu masina. Am cautat sa cumpar altul, dar n-am mai gasit la pret decent.
dizzy
Nokia au murit cu toate atuurile in mana, dobitoci ca astia mai rar.
Am inca E71 cu symbian, si acum imi place cum merge si cum arata, unul dintre cele mai ergonomice telefoane pe care le-am avut.
Dupa ce invatai sa-l folosesti, aveai totul la indemana. La momentul ala, se pisa cu bolta pe iOs.
Trebuia sa sara in barca Android chit ca-i ziceau Nandroid sau ceva de genul asta.
O sa incerc si eu pe Here si daca tine, ramane pe terminal.
IRONICK
QUOTE(bucatzel @ 2 Oct 2014, 02:39)
Pentru ca au bagat in pamant Maemo cand Ios-ul si androidul erau cam la fel de noi pe piata. Dupa care s-au mai scarpinat la oo cativa ani cu Simbianu' ca sa ajunga sa fie disperati dupa capital, si sa ajunga sa se caciuleasca la m$.
*

Si N9 ti-ar fi placut sigur cum se misca, vedea si auzea.
leolache
N9 avea potențialul unui hit greu de tot. Problema e că a fost lansat când zarurile fuseseră deja aruncate: Nokia sărise deja în trenul Microsoft, sub conducerea lui Stephen Elop - cel mai vizionar CEO din toate timpurile.
IRONICK
Nu degeaba are porecla Elop Effect.
bucatzel
QUOTE(IRONICK @ 2 Oct 2014, 21:11)
Si N9 ti-ar fi placut sigur cum se misca, vedea si auzea.
*



Sunt convins. da' mai bine ca nu l-am vazut. Si pe n900 am pus mana dupa ce era deja un telefon vechi al naibii, si tot m-o impresionat.
Asta e, nu poti sa stai sa te culci pe-o ureche pe piata cu cea mai puternica evolutie.
Alydor
Aplicatia se gaseste acum gratuit din Samsung App Store sau aici tot in varianta beta.
De asemenea este disponibila si pentru Tizen.

Suma respectelor, Alydor
buzasparta
Here sunt de fapt fostul Navteq.La mine merg si pe un IGO pe android si pe GPS cu Win.
neumann
Navteq sunt furnizori de harti, ca si Tele-Atlas. Tele Atlas a fost cumparat de tomtom, Navteq de Nokia (parca ii zice Nokia Nav acum sau ceva de genul. Here e produsul lor, fostul Nokia Maps).

<span class='edit'>18 Nov 2014, 16:06:</span>
QUOTE(bucatzel @ 2 Oct 2014, 23:56)
Sunt convins. da' mai bine ca nu l-am vazut. Si pe n900 am pus mana dupa ce era deja un telefon vechi al naibii, si tot m-o impresionat.
Asta e, nu poti sa stai sa te culci pe-o ureche pe piata cu cea mai puternica evolutie.
*



N900 mi-a placut si mie si a fost cel mai apropiat device de functionalitatile unui PC. Multi-tasking real - aplicatia functiona mereu in background, nu ca la astea "moderne" care salveaza spatiul de memorie al aplicatiei si il ingheata. Nu mai tin minte la N9 cum era, insa la ala mi s-a parut inovatoare interfata bazata exclusiv pe swype, foarte usor de folosit si obisnuit cu ea. Am impresia ca Jolla e continuatorul N900 si N9, cu un meego rewamped. Din pacate, am trecut si eu de partea intunecata cu S4, datorita aplicatiilor disponibile, insa androidul astora de la samsung e cam varza.
b76bgaarh
cica tocmai au fost cumparati de cei 3 luxosi jermani.

sa vedem ce o sa iasa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.