Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stergatoare Bosh AeroTwin MultiClip
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
cristisad
Salut,

AM luat aceste stergatoare de pe Emag si nu reusesc sa le pun la rabla mea de symbol 2008, cu stergatoare clasice, de pe timpul lui Ceausescu.

Exista adaptoare ceva?
Ajutati-ma
system de prindere : universal.


http://www.emag.ro/stergator-auto-bosch-ae...6/pd/DH87ZBBBM/
z_fdd bacau
adaptor? nu cred.

ai scos stergatorul vechi? vezi ca asta bosch trebuie sa aiba o bucata de plastic care se ridica, la fel ca o balama (exact acolo unde vine prins stergatorul de brat)

dupa ce ridici ''balamaua'', e simplu, iti dai seama cum trebuie bagat stergatorul in carlig...
ursu_florin2002
@cristisad,vezi poate te ajuta acest video



tot symbol 2008 am si eu. Tu cum ti-ai cumparat ? 2 bucati x 47.5cm ?
Te intreb pentru ca as vrea si eu sa le schimb la mine in cel mai scurt timp, dar eu il am pe cel din stanga, de la sofer, de 53 cm ( 21"), iar cel din dreapta, de la pasager, de 46 cm (18").
47,5 cm este de 19", nu cred ca este prea mare pentru dreapta in sensul sa ajunga in pozitia jos peste cheder, dar ma gandesc ca pentru stanga, partea soferului este cam mic.
cristisad
Dragilor smile.gif

Eu am 21" cu 19".Voi veni cu mai multe detalii.
Problema ca aceste bosch aerotwin nu au sistemul de prindere ca a celor din video.E asemanator, dar nu-i asa usor.
Faza e ca nu se potriveste.Daca nu exista adaptor, am cam belit-o.
Astea bosch au bucata aia de plastic, ce se ridica ca si in video, dar nu intra asa ca in video.

AM ajuns sa-mi urasc masina, ca nu pot pune niste stergatoare mai serioase, ea fiind facuta pentru stergatoare de acelea de pe dacia 1310.
vasilecool
dragule ,pe toate ambalajele de stergatoare auto (chiar si pe cele de buget redus),sunt trecute marcile si modelele la care sunt compatibile acele stergatoare... daca scrie ca sunt si pentru masina ta, este imposibil sa nu se potriveasca ! chiar nu ai un prieten sau o cunostinta care sa stie sa inlocuiasca doua stergatoare? ca doar n-o fi mare filozofie...daca ai ajuns sa-ti urasti masina pentru doua stergatoare amarate, cand va fi nevoie sa-i schimbi un bec de far ce ai sa faci ?
nu mai te supara, toate au o rezolvare
mai sapa pe youtube, daca nu-i dai de cap, nu se poate sa nu gasesti ceva edificator...am vazut acolo modele de prindere de care nu-mi imaginam ca exista !
https://www.youtube.com/watch?v=0WLZPBxvWMc...z-EMoGo&index=1 este un playlist cu toate modelele lor .
succes !
cristisad
Salut,

Am aflat. Stergatoarele nu sunt compatibile cu systemul meu de prindere de la symbol. Eu le cumparasem de pe emag, era o reducere pe 24-25 septembrie si m-am grabit sa le iau.
Acestea aveau pe siteul emag ( system prindere= universal).
Am avut ghinion, nu le pot folosi, va trebui sa -mi iau altele.
Imi urasc masina, ca n-a fost facuta cu stergatoare flat, are de acelea de tip vechi, ca la daciile de pe vremea lui Ceausescu.

Am stergatoare clasice bosch( destul de noi), dar sunt niste panarame. Am vazut cat de frumos curata acele stergatoare flat.
Am tot timpul parbrizul mizerabil cu aceste stergatoare bosch ( tip classic) si m-am gandit ca stergatoarele bosch aerotwin, flat, vor face treaba buna. Din pacate nu sunt compatibile.

Normal ca sunt ofticat, ca un symbol 2008, sa nu poata fi compatibil cu aceste stergatoare flat , el stiind doar de acelea clasice, vechi, ale daciei 1310.
Yan78
Nu mai fi ofticat. Am aceeasi masina ca si tine si cu Stergatoare Bosch AeroTwin de vreo 2 ani.
Nu ai cumparat ce trebuie. Se gasesc aceste stergatoare cu sistemul de prindere clasic de pe masina.
Eu le-am luat din Statie Peco OMV.
Daca nu crezi o sa le fac o poza cat de curand.
alexgeogabriel
Se gaseste in toate magazinele mari modelul flat cu sistem de prindere pe carlig. Oricum mi se pare ca bratele nu au forta destula sa impinga pe stergatoarele flat si raman urme, mai ales pe partea pasagerului. E un fel de carlig langa arc care s-a intins prea mult si nu mai trage arcul asa de bine.
RazvanF
Aceeiasi teapa am luat si eu azi...am vazut pe cutie MultiClip am zis ca se refera la sistem prindere universal, am putut returna doar 1, cel la care nu am deschis ambalajul, am optat pentru alt brand, cele de la bosh fiind ceva mai scumpe pentru sistemul tip carlig.
Am observat si eu ca arcul de la bratul stergatoarelor este slabit, cred ca singura solutie este schimbarea bratului, nu vad altfel cum s-ar putea struni putin arcul vechi, iar la mine bratul din stanga este blocat pe acea nuca care il invarte, este sudat cu rugina, am incercat toate sparyurile posibile, chiar si incalzit si nu am reusit sa il scot, ideei ceva?
nevro21
Desfaci plasticul ala negru care il acopera , cauti pe cineva cu maine subtiri ( si cu dexteritate ) , si lucrez pe sub el , astfel desfaci tot sistemul de stergatoare . Are vreo 2,3 suruburi nu stiu exact . Dupa desfacere scoti cu totul si o sa poti bate cu un ciocan in el si iese . E chinuiala , multe injuraturi dar eu asa am reusit sa il scot. Multa bafta
RazvanF
Multumesc mult ! Am sa incerc pe vineri.
alexgeogabriel
Razvanf nu te apuca sa schimbi aiurea bratul. Dupa ce reusesti sa il scoti, vezi ca la capatul arcului( pe partea cu sistemul de prindere) ai o bucla ce leaga arcul de sistemul de prindere. O scoti, o strangi cam la jumatatea distantei actuale cu o menghina sau un ciocan. La pus la loc iti trebuie o menghina sau altcineva care sa iti tin bratul cat timp intinzi arcul. Garantat, ai stergatoare perfecte ulterior. Gasesti tutoriale pe net pentru logan. Eu inca nu am desfacut ca am vazut ca stergatoarele clasice se comporta bine datorita inaltimii.
RazvanF
Menghina am, ciocan am, multumesc pentru sfat, acum sa vad bratul dat jos de pe nuca dupa care am sa incerc cum ai zis.
rs09
Poti sa dai inapoi stergatoarele spui ca nu se potrivesc pe masina si daca nu le ai de mai mult de 15 zile trebuie sa ti le primeasca.Probabil ca o sa iti dea un bon cu contravaloarea stergtoarelor sa iti iei altceva sau daca vrei banii. Trebuie doar sa ai factura pe stergatoare.
RazvanF
Am returnat doar 1, celalalt fiind scos din ambalaj nu l-am mai putut returna.
alexgeogabriel
Eu le-am returnat la Carrefura pe ambele desfacute, mi-a dat inapoi contravqloarea in bani wink.gif.
vasilecool
eu m-am cam saturat de flat-uri ...am avut trei perechi pana acum.le-am tot combinat , 21-22 la sofer si 18-19 la pasager . 22 la sofer, iarna mai lasa urme,mai ales cand ninge abundent si e ger afara. oricum le schimb anual, ca daca vad vreo urma pe parbbriz, ma enervez... si foarte multi bani nu dau pe stergatoare .daca stau sa ma gandesc, ies cam tot cat cu o pereche mai scumpa pe o perioada mai lunga .dar stergatoarele, au prostul obicei de a disparea subit ,asa ca nu risc bani multi, ca apoi sa merg tot cu ieftine iar de alea scumpe sa se bucure altul... din primavara, am trecut pe valeo clasice din supermarket .au ambalaj verde si se gasesc in ambele variante flat si clasic .ala mic, a fost 17lei si ceva, iar cel mare 19 si ceva .muuult mai putin decat pe net.sa nu mai vorbim de preturile din benzinarii ! sterg foarte bine .am pus si la matiz...se potrivesc perfect si sterg exceptional .astept sa ninga .
P.S. am intalnit flat-uri care stergeau bine la urcare, iar la coborare haraiau si harjaiau, de iti venea sa spargi parbrizul . am indoit bratele in toate felurile si de-abia am reusit sa le fac sa mearga lin...
P.P.S. daca strangeti arcul ,frecarea nu va fi mai mare, asta ducand la uzura prematura a intregului ansamblu ,inclusiv a lamelelor ?
alexgeogabriel
Eu ultima oara am luat Alka, cu ceva grafit in ele, pe la 7-10 lei bucata. Erau bune inclusiv iarna, de vreo 2-3 luni au inceput sa lase urme pe jumatatea geamului desi nu sunt tocite mai deloc, a dat caldura in ele si probabil le-a deformat nitel sau le-a uscat prea rau. La acelea Valeo ma uitam si eu in Carrefour sau in Cora.
@vasilecool, le-ai incercat si pe cele flat? Acum am clasice de la Alka dar parca le-as mai da o sansa celor flat de la Valeo. Inainte de Alka aveam niste ieftinaturi flate de stergeau perfect pana s-au lipit vara de geam de la bobitele din plopi. Sa nu luati marca proprie Carrefour, scot un zgomot infernal.
vasilecool
nu am mai luat flat,m-am saturat de ele... am luat clasice din auchan titan si din carrefour colentina .aveau ambele modele .calitate/pret OK.
kretzu77
Am observat ca iarna parca sunt mai naspa alea flat.
Eu vara pun flat si iarna pun di cele clasice.

Si ca bonus, dau cu glicerina boraxata pe chedere biggrin.gif
cristisad
Am vazut pe site ( retrofit,multiclip)
Retrofit s-ar potrivi la renault, pentru astea clasice.


Aerotwin retrofit inseamna stergator + adaptor pentru brat cu carlig.
Daca stiam informatia asta, nu mai luat bosch aerotwin multi clip . Emag n-au vrut sa mi le returneze, cica le-am folosit)). Nici macar nu se potrivesc la masina mea, n-am avut cum sa le pun.

Retrofit sunt pentru renault. Pacat ca n-am stiut dinainte, asa am ramas cu niste stergatoare care nu le folosesc si sunt si noi, emag nevrand sa le ia,m-au trimis acasa, ca pe un fraier)).

excl.gif wub.gif
cristisad
Stergatoarele pentru clio symbol 2007, ar trebui sa aibe sistem clasic de prindere, adica U.
Se pare ca eram mai incepator si n-am stiut.
Pana la urma m-au sunat cei de la Emag si au spus ca le pot returna.
S-a rezolvat.
cristisad
In sfarsit am luat stergatoare corecte : Bosch Aerotwin Retrofit flat. 100 lei
Sistem de prindere: U ( clasic) emag
Impecabile, curata impecabil, nu lasa nimic.
AM avut bosch clasice, niste porcarii. Imi manjeau parbrizul timp de 3 luni si cica erau destul de noi))

Marea problema ca bratul pasager ,acesta nu apasa mai deloc si lasa o gramada de apa))).Parca am masina de jucarie)) si a costat 10.500euro , iar fraierii de la renault s-au zgarcit pana si la sistemul de stergatoare. N-au fost in stare sa puna niste brate serioase.


Dimensiunile perfecte 22" 19" pentru symbol 2007-2008
Sunt perfecte aceste dimensiuni pentru ca nu mai ramane spatiu intre ele, acel triunghi din mijlocul parbrizului a disparut cu aceste dimensiuni. Cei de la reno foloseau 21 cu 18,pentru ca nu-i duce capul. Ce sa mai zic de acele brate cretine. Stergatorul pasager sta jumate in aer , nu apasa deloc pe el. Tre sa-i pun brat serios, poate iau de la alte masini, care au ceva mai serios. Brate noi de renault daca iau, sigur cedeaza rapid.
UXE
cat au costat?
alexgeogabriel
Ok, 22 cu 19 dar nu iti freaca chederele parbrizului?
cristisad
Nu ating chederele,nici macar la viteza maxima a stergatoarelor. Au costat 100 lei,dar sterg impecabil,ca la seat-ul lui soramea.
Recomand sa luati sterg flat bosch,valeo,daca aveti brate bune la stergatoare,care apasa bine. Bratul pasager nu apasa mai deloc la a mea. Sterg flat sunt bune vara,nu asa bune iarna.
GlontZ_YO!
Salut!
Din februarie 2013 am stergatoare stock Hella. Ce mi-a placut la ele este ca sunt un pic mai grele decat stergatoarele comune, mai moi si vin mulate perfect pe parbriz. Am pus 21 cu 21 si nu ating chederul. Am avut si flaturi, bine, nu la nivelul Bosch Aero, dar pe acolo si mi s-au parut destul de zgomotoase si nu erau mulate bine pe parbriz probabil din cauza bratelor de stergatoare, arcurilor, etc..
cristisad
Am mai luat un rand de stergatoare valeo, la 100 ron, flat.
Am un rand de stergatoare bosch aero, 100 ron, flat.
Bratul pasager nu poate sa apese deloc, il tine in aer))). Am fost la dezmembrari sa iau brat, mi-au dat, dar la fel, nu stie sa apese deloc pe stergatoare flat. E invatat cu panaramele alea clasice de Dacie))).

Este un tutorial , in care iti arata cum sa strangi acel arc din bratul stergator. Le-am zis celor de la dezmembrari sa strangem acel arc,sa-l facem sa apese. Dar nu s-au deranjat, era prea greu de inteles ceea ce le explicam)). Greu cu symbolul asta, de nu trec pe VW golf 5)). Masina 2008, care n-are niste brate stergatoare serioase. Stau ca pe vremuri, ca la dacia 1310 s-o manaresc pe la ateliere)))
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.