Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: boxe symbol
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
alexgeogabriel
Salut, am cautat si nu am gasit sau nu am stiut ce sa caut. Ma intereseaza un dispozitiv bluetooth prin care sa aud convorbirea din apel in boxele masinii. Are cineva?
andutu
Car-kit ii zice
Yan78
da. eu am asa ceva de vreo 2-3 ani.

http://www.tme.eu/ro/details/ctarnusb003/i...mp3/connects2/#

la care conectezi asta

http://www.tme.eu/ro/details/in_bluetooth/interfete-cdmp3/#

sunt destul de multumit de ea. primul link este un emulator de cd. poti pune pe un usb pana la 9 "CD-uri" cu maxim 99 de mp3 per CD. Adaptorul se conecteaza pe conectorul AUX de la Radio-CD Renault.

Comenzile sunt de pe Radio-CD sau de pe volan.
vasilecool
cauta asa ceva... eu il am de 5 ani si ma impac bine cu el .pe timpul ala am dat 200 lei in auchan .

http://www.firmeproduse.ro/catalog/9940/MO...+bluetooth.html
alexgeogabriel
Multumesc pentru raspunsuri.
@vasilecool, cum folosesti fucntia de convorbire in boxe? Observ din descriere ca este doar modulator.
Yan78
beleaua cu cel de la vasile... nu are microfon extern. deci nu te astepta la cine stie ce. vasile poate sa confirme. am trecut si eu prin faza asta, modulator cu bluetooth.
RazvanF
Eu unu am inlocuit radioul de pe masina cu un Pioneer radio/cd/mp3 care are functie bluetooh si pe langa faptul ca am hands free permanent in masina pot ascuklta muzica stocata in telefon prin streaming, mult mai lejer de instalat si de folosit.
vasilecool
intr-adevar nu are microfon extern ,dar interlocutorii nu s-au plans de asta .ce e drept, l-am montat langa plafoniera si e destul de aproape, oricum nu-mi placea sa-l tin infipt in bricheta...

ai avantajul ca nu trebuie sa schimbi playerul original(am observat ca unii tin la asta) ,astfel se poate asculta muzica de pe stick sau SD card, iar cand primesti un apel,trece automat pe telefon .

este o solutie de compromis ,destul de ieftina, nu am zis ca e cea mai buna...

succes la alegere.
UXE
Ma poate lamuri careva daca aceste boxe se potrivec pe symbolul meu? si pe fata si pe spate ma refer.
espacern
Boxele ovale se potrivesc pe fata/spate......doar daca tai cu fierastraul circular.
UXE
Mersi.. imi scapase acest aspect smile.gif


Ce ziceti de astea si de astea ?
z_fdd bacau
uxe, cu alea de 10 cm nu prea o sa ai bass, o sa ai medii-inalte...

alea de 13 s-ar putea sa-si faca mai bine treaba si sa iti dea si ceva bass + ca vad ca au sensibilitate de 90 dB, nu de 88 (ca alea de 10 cm), ceea ce inseamna ca ar trebui ''sa se auda mai tare''

dar ce amplificare ai? originala?

uitasem: boxele originale sunt de 13 cm, deci ar trebui tot de 13 ca sa nu faci modificari
UXE
Da, am greit eu linkul cand le-am pus pe cele de 10cm. O sa pun numai de 13cm. Vreau sa inlocuiesc cele 4 boxe originale. Sistemul e cel orginal acum, nu vreau a ma complic cu mai mult de atat.



PS: si de fapt am vrut sa le pun link la astea care vreau sa vina pe spate , iar celelalte pe fata. Sa fie oare ok?
Mr.NiceGuy
Si eu am incercat tot felul de variante de difuzoare pentru un bass in masina. Am schimbat playerul original cu unul aftermarket si am tot testat pe difuzoare (13 cm) rezultatul fiind acelasi, nu aveam bass la volum mic. Abia dupa level 7 ca sa zic asa se simtea ceva.
Asa ca am cumparat un subwoofer activ pentru interior, l-am pus sub scaun si pentru cat am eu nevoie e foarte bun, acum am bass si la volum mic (3-4). Iti recomand sa faci la fel, cu cu nici 300 lei gasesti un subwoofer activ folosit si nu mai ai treaba.
UXE
Poti da un link exemplu? Ai pus si amplificator banuiesc iar boxele sunt mai mari de 25w RMS banuiesc, nu?
z_fdd bacau
UXE, du-te la ALTEX, au subwoofer SAL activ (activ = are amplificare incorporata).

Gasesti si pe internet tot felul de firme, depinde ce bani esti dispus sa dai. Ala de la Altex era vreo 300 de lei, lucrat destul de bine, dar nu l-am auzit...

De ce te straduiesti sa schimbi difuzoarele pentru mai mult bas? Nu poti scoate bas din difuzoare de dimensiunea asta... Au membrana mica, misca putin aer, nu coboara in frecventa (aici e problema resimtita de voi - lipsa frecventelor joase la volum mic)

Playerul este decent, dar nu cred ca o sa gasesti difuzoare care sa-ti dea mai mult de atat. Cel putin nu la un pret rezonabil... Exista difuzoare profesionale, dar preturile sunt pe masura.

Recomandarea mea este sa pastrezi sistemul original, iar cu diferenta de bani pui un subwoofer activ si ai rezolvat problema...

Scuze ca m-am luat cu vorba!
UXE
Vreau sa schimb boxele ca sa pun ceva care sa se auda mai de calitate, nu neaparat bass. Nu o sa pun amplif si woofer, doar niste boxe mai ca lumea dat sa se simta diferenta
z_fdd bacau
Am rasfoit o buna bucata de vreme tot felul de documente ca sa reusesc sa-mi fac singur un subwoofer... Aproape peste tot am gasit ca cele mai bune difuzoare sunt cele care au membrana din hartie tratata (cum sunt cele de origine de pe masina). De ce? Pentru ca redau armonios si fara ''amputari'' frecventele.

Acum nu stiu ce sa spun, dar da-mi voie sa am dubii ca o sa ai sunet mai de calitate daca pui Pioneer pe masina. Sa iti spun de ce: tu esti deranjat de anumite distorsiuni la un volum normal spre mare, cred, de aici treaba cu sunetul de calitate.

Dar distorsiunile iti vin in marea majoritate din amplificare (player). Playerul meu original are finali TDA7385. Puterea lor e urmatoarea:

La alimentare de 14v:
- 16-17 w RMS (THD 1%) (unde THD = distorsiuni)
- 19-21 w RMS (THD 10%)

La alimentare de 13.2v:
- 14-15 w RMS (THD 1%) (unde THD = distorsiuni)
- 17-18 w RMS (THD 10%)

Difuzorul poate duce mai mult decat puterea care este specificata pe el daca amplificarea este buna si nu ''baga'' distorsiuni. Am pus boxe de 60w RMS la un amplificator profesional de 2*160. Trecusem cu volumul de jumatate si boxele nu s-au ars smile.gif

Am scris toata polologhia asta ca sa incerc sa iti explic: nu prea ai ce sa scoti de la amplificarea asta, chiar daca schimbi difuzoarele. Posibil sa gasesesti dufuzoare ''de firma'', care sa te coste foarte mult, dar mare diferenta nu o sa simti decat in buzunar smile.gif Pioneer-urile alea sigur nu o sa faca o diferenta vizibila smile.gif
Mr.NiceGuy
QUOTE(UXE @ 30 Sep 2014, 13:54)
Poti da un link exemplu?  Ai pus si amplificator banuiesc iar boxele sunt mai mari de 25w RMS banuiesc, nu?
*



Eu am pe masina asa ceva http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere-a...e/SWE/SWE-1000/ , l-am cumparat la mana a 2-a si are deja aproape 4 ani fara sa fi avut probleme cu el. Are amplificare incorporata si o telecomanda pentru volumul frecventelor. E legat tot la un player Alpine.
Dupa cum au spus altii pe forum si am constatat si eu personal, daca o sa schimbi doar difuzoarele si pastrezi playerul stock, singura diferenta va fi la un volum mare (sa zicem peste 18) cand difuzoarele noi nu vor distorsiona ca si cele stock, dar tot nu vei putea asculta nici cu ele muzica la maxim fara distorsiuni. La volum mai mic nu vei avea bass nici macar cat ai acum cu cele originale.
Am avut si eu pe masina difuzoare Pioneer (ceva model dual-cone), dar nu m-au multumit (sau poate am avut eu asteptari mari). Acum am unele Sony, dar sincer sa fiu parca ma bate gandul sa montez la loc difuzoarele originale mai ales ca acum avand subwooferul nu sunt solicitate pe partea de bass.
bylexus
Si eu doresc sa-mi schimb boxele pe fata la masina din semnatura.

Am un player Sony 4x45 W , iar acum am boxe originale Renault de 25W...
As pune un sistem complet de 2 tweetere + 2 boxe fata + 2 spate, dar am inteles ca trebuie desfacut partea de sus a bordului ca sa pot pune tweeterele si chiar n-am chef sa-l desfac pentru atata lucru, iar apoi sa ma plang de greierasi....

Ce marca recomandati pentru boxe fata sau fata-spate in bugetul de 500 lei?
z_fdd bacau
bylexus, crede-ma pe cuvant, playerul tau nu are puterea aia smile.gif
alea de 4*45 au cam pana in 4*20w RMS

Dar daca tot vrei sa schimbi ceva la sistemul audio si ai ceva banuti pentru asta, recomand firme precum Kenwood, Clarion, Ground Zero, Hertz... Sunt firme bune in domeniu. Ar mai fi Infinity, Magnat...

Dar pe amplificarea pe care o ai, sigur nu o sa simti o diferenta enorma, pentru ca o sa bage playerul distorsiuni la puteri mai marisoare.

Daca tot vrei sa bagi ceva banuti, ia un player cu putere RMS mai mare si o sa scada distorsiunile. S-ar putea sa fii mai multumit cu player bun + difuzoare originale decat cu playerul actual si difuzoare ''de firma''.

Arunca un ochi pe piata, vezi ca erau niste modele de la Kenwood pe la 350 de lei care aveau puteri pana in 30w RMS, ceea ce deja e un progres fata de Sony, JVC, Blaupunkt si ce mai gasesti pe la magazine...
RazvanF
Asta e la mine pe spate tongue.gif Difuzoarele sunt de la un woofer care ca si marime era cat tot portbagajul masinii, cele de inalte sunt exact ca si cele din fata Blaupunkt iar filtrele sunt de la woofer.
Am fost nevoit sa pun o placa din lemn pe lungimea placajului, fara ea placajul statea lasat.
Mi-am cumparat de la dezmembrari un alt placaj, astfel am si unu fara gauri in caz ca vreau sa renunt la difuzoare.
bylexus
Cu tweeterele ce pot sa fac? pot sa-mi montez fara a desface bordul?
z_fdd bacau
not bad! smile.gif la cat taie frecventa filtrele alea?

scuze, uitasem de tweetere: nu poti umbla la alea fara sa umbli in bord...
RazvanF
Sincer nu stiu, am incercat sa vand wooferul dar fara succes, pe fosta masina incapea in portbagaj si imi ramanea loc cat are actuala tot portbagajul laugh.gif Firma care le-a fabricat stiu sigur ca e chinezeasca, dar isi fac treaba cu succesc, cu toate ca se auzeau mult mai bine cand erau inchise in cutia lor.
z_fdd bacau
incinta cutiei era calculata, de aia se auzeau mai bine smile.gif am auzit si eu suficiente chinezarii care isi faceau treaba foarte bine, spre surprinderea mea smile.gif)
Focusufd
As vrea și eu o soluție sa se audă ceva mai bine dar sa păstrez casetofon original ca îmi plac comenzi volan. Aia cu subw activ mi se pare interesant dar as fi curios de mai multe detalii. De unde iau semnal etc.
z_fdd bacau
pai detalii... iei semnal de la o boxa aflata pe masina smile.gif

o sa ai bas mai mult daca folosesti varianta cu subwooferul activ si cred ca o sa fie sufient zgomot pentru tine, ca doar nu dai petreceri in aer liber, nu iti trebuie cine stie ce investitie smile.gif
razvan_kalibra92
Salut!
In urma cu vreo 3 ani am facut un upgrade la boxele pe fata, trecand la unele marca Pioneer, pe 2 cai, tot pe 13 de care am fost foarte multumit si sunt si in prezent. Difuzoarele arata cam asa, dar sunt un model putin mai vechi.
Am facut acest upgrade deoarece boxele de fabrica incepusera sa "paraie" inca de la un volum mic (gen 5/32) fara sa fie forjate sau ceva de genul. Apoi m-a "luminat" cineva ca bxele stock s-au descentrat din cauza faptului ca au sasiu/cadru sau cum vreti sa-i spuneti, confectionat din material plastic.
De ceva timp, din cauza radiatiei solare, boxelor de pe spate au inceput sa le crape membranele (nu conurile) si am recurs la o "tiganeala" tipic romaneasca. Le-am "carpit" cu niste silicon sanitar pentru ca este elastic. Asta doar provizoriu pana ma hotarasc ce sa-mi iau.
Zilele trecute am schimbat playerul original cu unul Pioneer DEH-X8700BT, ultimul model de la pioner aparut anul acesta in ianuarie si sunt foarte incantat de el, iar diferenta de fidelitate si ce mai vreti voi a sunetului este net superioara. Se aude extraordinar de clar si tare. Niste distorsiuni minore apar de la 60 la 62(max) la volum.

Aveti un link pentru: Pioneer DEH-X8700BT

In alta ordine de idei, vreau sa schimb difuzoarele pe spate si vreau sa va intreb daca ar merge montate niste difuzoare pe 16.5 cu niste adaptoare de diametru sau ceva, fara a fi nevoit sa tai in vechiul suport al boxelor. Stiu ca exista niste inele adaptoare din MDF. A montat coneva asa ceva pana acum?
Ma gandeam pe 16,5 la acestea. Ce spuneti? Pareri?
Multumesc anticipat! biggrin.gif
slider2
Baieti am si eu o intrebare legata de un mic upgrade. Respectiv deranjat de modul cum se aude muzica in masina, ma gandeam sa schimb boxele dar vad ca voi pe aici recomandati schimbarea playerului. Pe mine nu ma intereseaza bassul sau alte chestii, vreau doar claritate. Sunt momente cand aud muzica dar versurile sau conversatia de la radio mai putin. In general ca nivel al volumului playerul sta undeva pe 8, rar ajunge pe la 11 poate doar sa fie o melodie care imi place mult. Nu prea ma omor dupa cd.uri sau mp3, cred ca 99,99% din timp este pe radio. Ca si setari playerul este pe 0 la bass, treble si balance si fadderul este dat astfel incat sa se auda mai tare in spate. Deci ce.mi recomandati, alt player sau alte boxe? Mentionez ca playerul este cel standard doar cu cd, nu si cu mp3.
RazvanF
Daca vrei claritate ai nevoie atat de difuzoare de fidelitate ridicata cat si de un amplificator pe masura, nu ma refer la putere ci calitate. La radio intodeauna vor exista "paraziti", calitate semnal, calitate transmitere. Daca vrei sa faci un test asculta o melodie la radio cu setarile actuale dupa care asculta o melodie de pe un cd audio track original si ai sa vezi diferenta. Daca vrei claritate doar pentru radio parerea mea este ca nu merita sa investesti, daca e sa vrei sa asculti cd uri originale atunci se merita.
Cea mai inalta fidelitate o are cd ul audio original. dupa care ar urma flacul si mp3 ul.
Si inca ceva...difuzorul fara incinta acustica nu prea face treaba buna.
slider2
Atunci tai dupa lista investitia asta, nu merita cheltuiala pentru ce am eu nevoie. Intr.adevar de pe cd se aude bine pentru cerintele mele. De asemenea recunosc ca la slaba calitate a modului cum se aude contribuie si antifonarea proasta a masinii. Urmatoarea masina va avea ca si criteriu de cumparare silentiozitatea la viteze de croaziera, m.am saturat sa am impresia ca am geamul sau usa deschisa
Dacia_47_akm.2
Sallut baieti, am si eu o nelamurire, la clio-ul meu am boxe pe fata, dar are gauri de boxe si pe spate, dar acestea au fost luate de fost-ul propietar, se vede ca a avut altele decat cele normale, pentru ca, gaurile au fost marite, as vrea sa cumpar doua boxe si sa le montez pentru ca e mare diferenta atunci cand ai patru boxe, asa ca am masurat gaurile si au 20 cm lungime si 15 cm latime, dar nelamurirea mea este uramatoarea, ce dimensiuni trebuie sa caut pentru boxe, sa caut 20 cm cu 15 cm sau mai mici, sau mai mari, ca nu stiu daca dimensiunea boxelor trebuie sa fie identica, cu cea a gaurilor?
Multumesc !!! smile.gif
RazvanF
De regula dimensiunea gaurii trebuie sa fie mai mica decat cea a difuzorului, daca sunt identice atunci nu ai cum sa prinzi difuzorul de placaj.
vallixx
Sau iei ce iti place, ce gasesti, ce iti permiti.....etc....si in caz de nu se potrivesc, daca sunt difuzoarele prea mari atunci maresti si tu gaura, iar daca sunt mai mici iti faci extrem de simplu niste rame adaptoare.

Se fac usor, cu minima pricepere se fac si acasa. Din lemn, OSB, placaj, plastic......poti sa le si imbraci in ceva ca sa arate ok......
vasilecool
Masoara distanta intre gaurile de prindere...
z_fdd bacau
la dimensiunile pe care le ai tu acolo, cred ca au fost difuzoare 6/9 (din alea ovale)...
masoara distanta dintre gauri si vezi care e treaba, apoi trage o privire in magazin si vezi daca e identic cu cei ai tu pe masina (unele seturi de difuzoare au o schema de decupare a gaurii inauntrul sau chiar pe exteriorul cutiei)
bylexus
Domnilor, doresc sa-mi schimb si eu boxele stock din fata la symbolul meu.... Va rog sa-mi recomandati ceva branduri/model cu buget de pana in 250 lei perechea si care sa se potriveasca fara modificari in suportul stock din usa.
Mr.NiceGuy
Acum cateva luni am mai avut discutia asta, am crezut ca le-ai schimbat. Dupa cum spuneam si atunci, pentru o completare a sunetului si un pic de bass eu iti recomand un subwoofer activ care se monteaza sub scaun. Il gasesti sub 500 lei (second-hand) si eu zic ca vei fi mai multumit decat cumparand difuzoarele.
Playerul e cel stock sau aftermarket ?
bylexus
Nu vreau subwoofer deoarece nu vreau sa restrang spatiul din portbagaj... in schimb am vazut boxe Focal, ceva mai scumpe, de 13 cm, dar ma tem ca nu intra in adancime in usa... au magnetul foarte mare...
Mr.NiceGuy
Nu m-ai inteles, eu vorbesc de un subwoofer activ slim care incape lejer sub unul din scaunele din fata (preferabil cel din dreapta), fara a ocupa spatiu in portbagaj. Cu difuzoare de 13 cm e destul de greu sa ai sunete joase, crede-ma am incercat .
RazvanF
Din ce stiu Pioneer a facut difuzoare special sa se potriveasca la gama Renault, difuzoarele din portiere au magnetul mic, daca e sa fie inlocuite cu altele trebuiesc facute ceva modificari iar la final se constata ca geamul nu mai coboara la maxim din cauza magnetului.
Pun si o poza cu ce au facut cei de la Pioneer.
z_fdd bacau
stii si modelul? sunt curios ce specificatii au...
z_fdd bacau
400 de lei... cam piperat pt mine smile.gif

asta am gasit:
difuzoare sistem
diametru difuzor: 13 cm
diametru tweeter: 25 mm
putere RMS: 35 W
putere maxima: 180 W
impedanta: 4 Ohmi
sensibilitate: 90 dB (1W/1m)
raspuns in frecventa: 40-28000 Hz
material difuzor: membrana din kevlar coposit cu suspensie din cauciuc spumat
material tweeter: tweeter cu calota de matase si magnet neodynium
Adancime instalare 53 mm ( 2,09")
Magnet 50mm

sensibilitatea si puterea sunt destul de ok, desi nu cred ca poti scoate frecvente de 40Hz din difuzoare de 13cm...
adyady23
Imi poate spune si mie cineva, la symbol din 2007, pe spate ce fel de boxe ar suna mai bine?ovale sau rotunzi?
http://www.emag.ro/difuzoare-auto-coaxiale...4/pd/DCSMRBBBM/
sau
http://www.emag.ro/difuzoare-auto-pioneer-...i/pd/D3R5WBBBM/
Dacia_47_akm.2
dintre cele doua postate de tine, mai clar cred se vor auzi cele rotunde pentru ca au 2 cai, desi eu prefer ovale
adyady23
Raspuns in frecventa alea ovale au mai bun, de aia m-as duce pe ele.
Acuma mai astept pareri si ms.Dacia_47_akm.2
z_fdd bacau
dintre cele 2 variante, alea ovale coboara (teoretic) mai bine in frecventele joase...

+ ca alea ovale au sensibilitate de 92 db, mtx-urile au de 91... sunt apropiate, dar cred ca s-ar auzi mai ''tare'' alea pioneer (urechea percepe decibelii)

ce nu inteleg eu: de unde au scos 37000 Hz (frecventa de inalte) la pioneer-uri... cred ca e putin exagerata / gresita descrierea (pentru ca boxele profesionale cu tweetere de putere ajung undeva pe la 20-22.000 hz)

eventual incearca sa gasesti niste grafice cu urcarea si coborarea in frecventa, ca sa iti dai seama care dintre parametri e mai aproape de realitate
adyady23
Mersi z_fdd bacau, o sa caut sa vad ce gasesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.