Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rezerva motorina
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
alex96stefan
Salut. Am un RENAULT Clio 2003 1.5 DCI si sunt curios cati litri are rezerva de motorina (dupa ce se aprinde led-ul).
svclio
Aproximativ 5 litri. Da search, s-a vorbit mult pe tema asta pe forum.
Focusufd
Unde ca și eu as fi curios sa vad cât se mai poate merge după aprinderea becului
al1n
pai ar fi recomandat sa alimentezi cand se aprinde...eu personal mai merg max 50km pe rosu pana sa alimentez.
verde
Daca mergi domolit da , insa daca ai vreo urgenta si dai tare opoti avea surpriza sa nu mergi decat 10 Km.
al1n
corect...mai depinde si cat il duce mintea pe fiecare sa nu ramana in 'pana prostului'
Focusufd
Eu am mers 60 km numai urban. Mai mult nu am avut tupeu. As fi vrut sa golesc cât se poate de mult rezervorul
vallixx
Daca vrei sa golseti rezervorul da-l jos si goleste-l.
Daca vrei sa-l golesti mergand cu masina pana cand nu mai ai benzina/motorina faci o prostie intrucat nu faci decat sa tragi toate deseurile si reziduurile de pe fundul rezervorului.
Focusufd
Rezervorul are oricum un "stoc mort" pe care nu il poate consuma niciodată, si oricum trebuie sa schimb filtrul de motorina iar înainte de filtrul mașinii mai am și un filtru decantor de sticla în care vad eventualii carcalaci care ar putea veni din rezervor.
Nu cred ca știi ce înseamnă să dai jos un rezervor de dai asemenea sfaturi. Se poate curata dacă e cazul și prin gaura aia de sub bancheta. Dar la mine momentan nu e cazul.
alexgeogabriel
Nu trebuie sa o iei ca pe un atac la persoana, a fost o recomandare. Daca tot stii ce inseamna mecanica atunci chiar nu trebuie sa te ataci. El doar ti-a combatut ideea pentru ca vad multi forumul si cine stie ce le trece prin cap.
vallixx
Stiu ce inseamna sa dai jos un rezervor, dar daca vrei sa-l cureti nu cred ca solutia corecta e sa tragi motorina din el mergand pana moare. Mai ales ca asa oricum nu-l cureti, doar il golesti.

Rezervorul ar un stoc mort, dar acele reziduri si impuritati nu stau pe fund decat daca masina sta pe loc. Cand ea se misca, toate alea sunt amestecate in motorina. Cand ai 10 litri e una, cand ai 2-3 e clar ca acea motorina e un amestec de motorina + jeg. Personal n-as baga-o in motor.
espacern
Sorbul prin care se trage combustibilul este situat jos.....indiferent ca rezervorul este plin/gol.
Focusufd
Nu o iau ca pe un atac dar pur și simplu nu îmi place sa mi se dea soluții din astea evidente (la mintea cocosului) pt ca am pretenția ca ca am un pic mai multa minte decât zburatoarea. Nu sunt mare mecanic dar am avut tot felul de mașini de pe vremea când carburantul era foarte prost și drumurile la fel . nevoia m a învățat sa repar una alta.
Am spus doar ca vreau sa consum cât mai multa motorina din rezervor nu ca vreau sa l curat. În ideea ca motorina de iarna sa fie combinata cu cât mai putina de vara....
De aici și pana la demontatul rezervorului...
vallixx
Si eu doar ti-am zis ca nu e bine sa tragi motorina "de pe fund".
Tu daca vrei sa o tragi, trage-o. Mie mi-e totuna, nu e masina mea. Am incercat doar sa-ti dau un sfat bun. E treaba ta daca il urmezi sau nu.

Initial ti-am zis sa-l dai jos pentru ca nu ai spus ce vrei sa faci, ci doar ca vrei sa golesti rezervorul.
Nu aveam de unde sa presupun ca tu vrei sa combini de fapt motorina de iarna cu asta de vara.
andutu
Intrebare din pura curiozitate.De ce sa combini cat mai putina motorina de vara cu cea de iarna?
alexgeogabriel
Buna intrebare biggrin.gif , dar ce motorina nu se amesteca din vara pana acum? Nu cred ca mai are motorina de "vara" in rezervor.
andutu
Am intrebat pentru ca eram curios poate stie ceva si eu nu stiu.Nu este recomandat sa amesteci motorina de iarna cu cea de vara? Dauneaza? Daca se amesteca inteleg ca scade punctul de inghet dar nici la polul nord nu suntem.
vallixx
QUOTE(andutu @ 30 Dec 2014, 09:34)
Am intrebat pentru ca eram curios poate stie ceva si eu nu stiu.Nu este recomandat sa amesteci motorina de iarna cu cea de vara? Dauneaza? Daca se amesteca inteleg ca scade punctul de inghet dar nici la polul nord nu suntem.
*


Eeee si tu acum. Cand oamenii au foarte mult timp liber......de obicei le vin idei.

Si cand le vin idei pun intrebari de genul "cum sa golesc cat mai mult rezervorul" si nu asteapta raspunsuri dintr-astea evidente gen " il dai jos si-l golesti" ci probabil asteapta raspunsuri savante, care nu-s la indemena oricui......, gen "prin telekiezie".
D'astea nu d'alea " ca la prosti".
eduardsebe
Ca sa scapi de motorina "de vara" sa pui "de iarna" nu trebuie sa o amesteci pe aia "de vara" cu aia "de toamna" si dupa aia pe cea "de toamna" cu cea "de iarna"? laugh.gif
Sau toamna nu se mai baga motorina?
yulyan19
intrebarea ii : cum faci primavara?? biggrin.gif biggrin.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
RazvanF
Faci motorina din extract de ghiocei...
vallixx
Mdap, nu mai e biodiesel, va fi GHIOdiesel. radmasa.gif

Sa revenim ontpic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.